Ухвала суду № 99911789, 27.09.2021, Буринський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
574/307/21
Номер документу
99911789
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 574/307/21

Провадження №2/574/242/2021

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.09.2021 м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Ігнатенка Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Буринської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності незаконною та визнання укладеною додаткову угоду,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 через свого представника адвоката Мальченка Д.В. звернувся до суду з даним позовом, який мотивує тим, що 02.04.2014 року між ним та Головним управлінням Держземагенства було укладено договір оренди землі, згідно п.2.1. якого об`єктом оренди є земельна ділянка державної власності, площею 37,6741 га з кадастровим номером 5920981400:02:001:0504, яка розташована за межами населених пунктів території Верхньосагарівської сільської ради Буринського району Сумської області. 10.05.2014 року договір було зареєстровано державним реєстратором реєстраційної служби Буринського районного управління юстиції Сумської області Кода Д.О.

Відповідно до п.3.1. вказаного договору його укладено строком на 7 років. У п.3.3. договору встановлено, що орендар зобов`язаний повідомити орендодавця про намір поновити договір оренди землі за 90 днів до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди.

У зв`язку з передачею спірної земельної ділянки Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області в комунальну власність Буринській міській раді, 09.01.2019 року остання зареєструвала за собою право комунальної власності на вказану земельну ділянку.

Також, ОСОБА_2 вказує, що 29.12.2020 року він направив до Буринської міської ради клопотання про поновлення договору оренди землі від 02.04.2014 року, до якого долучив копію договору оренди, копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, проект додаткової угоди в трьох примірниках, витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, довідку про відсутність заборгованості, копію свого паспорта та ідентифікаційного номера.

На його адресу надійшов лист від земельного відділу апарату виконавчого комітету Буринської міської ради "Про надання відповіді" від 03.02.2021 року №44, який підписаний начальником відділу І. Савчук та в якому зазначалося, що ним не засвідчено копії документів, доданих до клопотання.

Однак, вказаний лист не є розглядом клопотання про поновлення договору оренди землі у розумінні ст. 33 Закону України "Про оренду землі", ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки таке рішення може бути прийняте лише на пленарних засіданнях.

Таким чином, у місячний строк, передбачений ст. 33 Закону України "Про оренду землі" Буринська міська рада не розглянула його клопотання та не прийняла рішення про поновлення договору оренди землі або обґрунтоване рішення про заперечення у поновленні.

На підставі викладеного ОСОБА_2 просить суд визнати незаконною бездіяльність Буринської міської ради, що полягає у зволіканні укладення додаткової угоди про продовження строку дії договору оренди землі від 02.04.2014 року, зареєстрованого 10.05.2014 року, щодо не розгляду у передбачений законодавством спосіб клопотання ОСОБА_2 про поновлення вказаного договору оренди землі щодо земельної ділянки, площею 37,6741 га з кадастровим номером 5920981400:02:001:0504, яка розташована за межами населених пунктів території Верхньосагарівської сільської ради Буринського району Сумської області, а також просить визнати укладеною додаткову угоду про продовження строку дії договору оренди землі від 02.04.2021 року у редакції, викладеній в клопотанні від 29.12.2020 року, з моменту набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 21.05.2021 року було відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 22.06.2021 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з викладених у позові підстав. Додатково вказав, що незважаючи на те, що спірна земельна ділянка надавалася ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства, остання використовувалась ним для ведення особистого селянського господарства та всі платежі по орендній платі за користування даною земельною ділянкою здійснювались особисто ним, як фізичною особою.

Представник відповідача Буринської міської ради Ігнатенко Є.В. заперечив проти задоволення позовних вимог, покликаючись на їх безпідставність та необґрунтованість, оскільки клопотання ОСОБА_2 про поновлення договору оренди землі від 02.04.2014 року було розглянуто міською радою в строки, передбачені ст. 33 Закону України "Про оренду землі", надіславши йому лист "Про надання відповіді" від 03.02.2021 року №44 із зазначенням недоліків та запропонувавши повторно звернутися з клопотанням після їх усунення. Однак, позивач умисно не усунув недоліки свого клопотання, хоча мав для цього достатньо часу, а також не надіслав до міської ради будь-яких заперечень з приводу отриманого листа.

Також, представник відповідача звертав увагу на те, що позивач просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, який був припинений 11.05.2021 року, в зв`язку з чим в цей же день державним реєстратором Горошко Н.В. було внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про припинення права оренди земельної ділянки.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.04.2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Сумській області та ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі, за умовами якого позивачу було передано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 37,6741 га з кадастровим номером 5920981400:02:001:0504, яка знаходиться на території Верхньосагарівської сільської ради Буринського району Сумської області.

Пунктом 5.2. договору встановлено, що цільове призначення земельної ділянки – для ведення фермерського господарства.

На підставі вказаного договору оренди 10.05.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Буринського районного управління юстиції Кодою Д.О. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено запис про право оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 5920981400:02:001:0504, що підтверджується витягом Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 10.05.2014 року.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

При визначенні предметної та/або суб`єктної юрисдикції справ, суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України установлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Отже, за загальним правилом, у порядку цивільного судочинства суди вирішують справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, зокрема спори, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Відповідно до ч.2 ст. ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У відповідності до пунктів 1 і 6 ч.1 ст.20 чинного ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;

Таким чином, розмежування компетенції судів з розгляду земельних спорів послідовно здійснювалося законодавцем відповідно до їх предмета та суб`єктного складу учасників, змісту правовідносин, щодо яких виник спір.

Вирішення спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин віднесено до компетенції адміністративних судів, земельні спори про захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, сторонами в яких є насамперед юридичні особи та фізичні особи – підприємці, розглядаються господарськими судами, а інші – за правилами цивільного судочинства.

У справі, що розглядається, позивач ОСОБА_2 посилався в позові на порушення свого права поновлення договору оренди земельної ділянки, наданої йому для організації та ведення фермерського господарства.

Відповідно до ч.1ст. 1 ЗУ "Про фермерське господарство" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради (ч.1 ст.5, ч.1 ст.7 ЗУ "Про фермерське господарство").

Статтею 8 ЗУ "Про фермерське господарство" передбачено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з одержанням ним державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є передумовою для державної реєстрації останнього.

У відповідності до ст.12 ЗУ "Про фермерське господарство" землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам – членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

За змістом статей 1, 5, 7, 8 і 12 ЗУ "Про фермерське господарство" після укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства обов`язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась, а тому й правовідносини щодо права користування такою земельною ділянкою є господарськими.

Із моменту державної реєстрації фермерського господарства та набуття ним прав юридичної особи таке господарство набуває як правомочності володіння і користування, так і юридичні обов`язки щодо використання земельної ділянки. У відносинах, а також спорах з іншими суб`єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства. У таких правовідносинах їх суб`єктом є не фізична особа – голова чи керівник фермерського господарства, а фермерське господарство як юридична особа (правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 20.03.2019 року у справі № 615/2197/15-ц.

При цьому, реалізація права на поновлення договору оренди в порядку статті 33 ЗУ "Про оренду землі" входить до змісту правовідносин щодо права користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства.

Крім того, враховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є засновником та керівником фермерського господарства "Родина АВП", яке було створено та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.05.2014 року.

Отже, з моменту створення ОСОБА_2 фермерського господарства та його реєстрації, як юридичної особи, у правовідносинах користування земельною ділянкою відбулася фактична заміна орендаря, й обов`язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації, а тому сторонами у спірних правовідносинах є юридичні особи.

Спори юридичних осіб, зокрема органів державної влади та місцевого самоврядування, із зареєстрованими в установленому порядку фермерськими господарствами мають розглядатися за правилами господарського судочинства.

Така правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 13 березня 2018 року у справі 348/992/16-ц та від 20 червня 2018 року у справі № 317/2520/15-ц.

Зазначене також узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, зробленими у постанові від 01.04.2020 року у справі №320/5724/17.

Доводи представника позивача про відсутність у статуті ФГ "Родина АВП" будь-яких відомостей про спірну земельну ділянку та його покликання на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 30.06.2020 року у справі № 927/79/19, згідно якої: "Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди. Право користування такими земельними ділянками зазначається в його статуті, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право." є необґрунтованими, виходячи з наступного.

Так, представником позивача надано суду копію статуту ФГ "Родина АВП", згідно п.5.1. якого до земель фермерського господарства належать земельні ділянки, отримані (придбані) засновником господарства у власність, у постійне користування та надані фермерському господарству на умовах оренди.

Однак, із вказаної копії статуту вбачається, що його викладено в новій редакції 2020 року та він не підписаний головою ФГ "Родина АВП" ОСОБА_2 .

Крім того, у даному статуті взагалі відсутні відомості про будь-яку земельну ділянку, яка перебуває у власності чи користуванні фермерського господарства.

При цьому, представником позивача надано копії двох договорів оренди від 11.12.2018 року та 14.12.2015 року, з яких слідує, що в користуванні ФГ "Родина АВП" перебуває на праві оренди дві земельні ділянки.

За наведеного, відсутність у вказаному статуті відомостей про земельну ділянку площею 37,6741 га з кадастровим номером 5920981400:02:001:0504, право на поновлення договору оренду на яку є предметом спору у даній справі, не свідчить про її не перебування в користуванні ФГ "Родина АВП".

Сплата орендної плати за користування спірною земельною ділянкою саме ОСОБА_2 , який є головою та єдиним засновником ФГ "Родина АВП", також не підтверджує її використання позивачем для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене суд доходить до висновку, що оскільки дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, то провадження у справі необхідно закрити та роз`яснити позивачу право на звернення до суду з позовом в порядку господарського судочинства.

Керуючись статтями 19, 255, 256, 259, 263, 268 ЦПК України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Буринської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності незаконною та визнання укладеною додаткову угоду закрити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст ухвали складено 27.09.2021 року.

Суддя Т.Р. Гук