
02.09.2021 Провадження№ 2-а/331/8/21
Справа №331/3075/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.09.2021 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний м. Запоріжжя області у складі:
головуючого - судді Антоненка М.В.
за участю секретаря Федорової К.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства «Ай-Петрі» до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м. Бердянську Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Мироненко Андрія Анатолійовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Селянське (фермерське господарство) «Ай-Петрі» звернулось до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м. Бердянську Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Мироненко Андрія Анатолійовича про визнання протиправною та скасування постанови від 05.08.2020 №547-ДК/0130По/08/01/-20 про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позовних вимог С(Ф)Г «Ай-Петрі» вказує на те, що у постанові від 05.08.2020, головний спеціаліст Мироненко А.А. розглянув протокол №547-ДК/0121/П/07-01/-20 від 22.07.2020, який склав державний інспектор - начальник відділу контролю за використанням та охороною земель у Василівському, Михайлівському, Токмацькому районах та м. Токмаку Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Шепель Ганна Юріївна, і встановив, що на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 01.07.2020 №547-ДК проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, за результатами якої встановлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028 площею 50,0000 га, розташована на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області та перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 право власності виникло 05.06.2020 року, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер Витягу 211654356, номер запису про право власності 36782260. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.
У період часу з вересня 2019 по липень 2020 земельна ділянка піддавалась сільськогосподарській обробці та засіяна озимою пшеницею, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 03.07.2020 № 547-ДК/410/АП/09/01-20, актом обстеження земельної ділянки від 03.07.2020 № 547-ДК/319/АО/10/01/-20.
Також головний спеціаліст Мироненко А.А. вказав, що Державний акт на право постійного користування землею І-ЗП 002213, який зареєстрований за № 46 від 19.07.2000 року, наказом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області визнано таким, що втратив чинність і як наслідок земельна ділянка перебувала у державній власності до 05.06.2020.
З урахуванням листа Василівського відділу поліції від 17.07.2020 №80/80/СД-2020, головний спеціаліст Мироненко А.А. зробив висновок, що С(Ф)Г «Ай-Петрі» самовільно займає та використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028.
Не погоджуючись із постановою про накладення адміністративного стягнення від 05.08.2020 р., С(Ф)Г «Ай-Петрі» вважає що відповідачами допущено ряд поршень чинного законодавства:
1)Статтю 141 Земельного Кодекс України, якою встановлено вичерпний перелік підстав припинення права постійного землекористування.
Вказує на те, що підставою припинення права постійного користування земельною ділянкою, наданою громадянину для ведення фермерського господарства, є припинення діяльності такої юридичної особи як селянське (фермерське) господарство (фермерське господарство). У земельному законодавстві (як чинному на момент створення С(Ф)Г «Ай-Петрі», так і на час смерті засновника господарства, так і на час видання наказів відповідачем, й до сьогодні) така підстава припинення права постійного користування фермерським господарством земельною ділянкою свого засновника як смерть громадянина - засновника СФГ відсутня. У разі смерті громадянина - засновника селянського фермерського господарства ( ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відповідні правомочності та юридичні обов`язки щодо використання земельної ділянки, яка була надана засновнику саме для ведення фермерського господарства, зберігаються за цією юридичною особою до часу припинення діяльності фермерського господарства у встановленому порядку.
2)Статті 254, 283 КУпАП, п.п.2.1, 2.5, 2.6, 2.8 Інструкції з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України за № 6 від 19.01.2017 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.02.2017 року за №173/30041 в частині складання протоколу про адміністративне правопорушення та винесення відповідної постанови.
Вказує на те, що протокол від 22.07.2020 складено за відсутності керівника С(Ф)Г «Ай-Петрі» - ОСОБА_3 , останньому не повідомлялось про його складання чи обставини, які зазначені у ньому. ОСОБА_3 не надавав і не міг надати пояснення і документи по суті порушених питань у зв`язку з тим, що протокол від 22.07.2020 складено невідомо де (місце складання протоколу - м. Василівка), і як наслідок зазначення в протоколі обставин того, що ОСОБА_3 відмовився отримати протокол чи поставити у ньому підпис є безпідставним і видуманими.
Оскаржувана постанова від 05.08.2020 не містить обставин викликання для надання пояснень, осіб, які зазначені в протоколі від 22.07.2020 свідками, а саме: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_6 (прокурор Василівського відділу Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області).
Посилання в постанові від 05.08.2020 про те, що Державний акт на право постійного користування землею серія І-ЗП 002213, зареєстрований за № 46 від 19.07.2000 року, наказом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області визнано таким, що втратив чинність, не може свідчити про самовільне використання С(Ф)Г «Ай-Петрі» земельної ділянки, більш того такі дії (по визнанню Державного акту на право постійного користування таким, що втратив чинність) є безпідставним, оскільки право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинено лише з підстав, передбачених статтею 141 Земельного кодексу України, які не настали.
3)Інструкцію з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19.01.2017 №6, та ст. 256 КУпАП,
Зазначає, що акти складено Шепель Г.Ю. взагалі невідомо де, без участі осіб при перевірці, без відібрання пояснень осіб. Акти містять пусті (незаповнені) графи. Державним інспектором не повідомлялось про перевірку, яка начебто мала місце 03.07.2020. В матеріалах адміністративної справи відсутні повідомлення про проведення перевірку на 03.07.2020. А ні ОСОБА_3 , а ні С(Ф)Г «Ай-Петрі» не були повідомлені про перевірки 03.07.2020, і як наслідок С(Ф)Г «Ай-Петрі» був позбавлений можливості надати свої пояснення і документи по суті перевірок.
Посилаючись на вищенаведені обставини, позивач С(Ф)Г «Ай-Петрі» вважає, що постанова від 05.08.2020 підлягає скасуванню, з одночасним закриттям провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.53-1 КУпАП відносно С(Ф)Г «Ай-Петрі » в особі його керівника.
Представник позивача С(Ф)Г «Ай-Петрі» надав суду заяв про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному в повному обсязі.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та відповідач Мироненко А. А. надали суду письмові відзиви, в яких позовні вимоги С(Ф)Г «Ай-Петрі» не визнали, вважали постанову від 05.08.2020 №547-ДК/0130По/08/01/-20 законною, просили суд відмовити в задоволенні позову.
На підставі ч. 4 ст.229 КАС України, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши надані сторонами письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 288 КУпАП, постанову про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у районний суд у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 1 статті 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що 22.07.2020 р. державним інспектором було складено протокол про адміністративне правопорушення № 547-ДК/0121/П/07-01/-20, згідно з яким: «земельна ділянка із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028 площею 50,0000 га розташована на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області та перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 . Право власності виникло 05.06.2020 року, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер Витягу 211654, номер запису про право власності 36782260.
Цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. У період часу з вересня 2019 по липень 2020 року земельна ділянка піддавалася сільськогосподарському обробітку та засіяна озимою пшеницею, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 03.07.2020 № 547- ДК/410/АП/09/01/-20, актом обстеження земельної ділянки від 03.07.2020 № 547-ДК/319/АО/10/01/-20. Державний акт на право постійного користування землею серія І-ЗП № 002213. зареєстрований за № 46 від 19.07.2000року наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області визнано таким, що втратив чинність.
Відповідно до листа Василівського відділу поліції № 80/80СЮ-2020 від 17.07.2020 зазначено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2320985800:036043:0028, яка на праві приватної власності належить ОСОБА_1 засіяна озимою пшеницею СФГ «Ай-Петрі», головою якого є ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований та мешкає АДРЕСА_2 . Враховуючи вищенаведене вбачається, що СФГ «Ай-Петрі» в особі голови ОСОБА_3. самовільно займає та використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку із кадастровим номером 2320985800:05:043:0028».
05.08.2020 р. державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель Мироненко А.А. було розглянуто протокол №547-ДК/0121/П/07-01/-20 від 22.07.2020 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення в якій зазначено: « на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 01.07.2020 №547-ДК проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, за результатами якої встановлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028 площею 50,0000 га, розташована на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області та перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 право власності виникло 05.06.2020 року, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер Витягу 211654356, номер запису про право власності 36782260. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.
У період часу з вересня 2019 по липень 2020 земельна ділянка піддавалась сільськогосподарській обробці та засіяна озимою пшеницею, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 03.07.2020 № 547-ДК/410/АП/09/01-20, актом обстеження земельної ділянки від 03.07.2020 № 547-ДК/319/АО/10/01/-20. Державний акт на право постійного користування землею І-ЗП 002213, який зареєстрований за № 46 від 19.07.2000 року, наказом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області визнано таким, що втратив чинність і як наслідок земельна ділянка перебувала у державній власності до 05.06.2020 р.»
З урахуванням листа Василівського відділу поліції від 17.07.2020 №80/80/СД-2020, державний інспектор Мироненко А.А. дійшов висновку, що С(Ф)Г «Ай-Петрі» самовільно займає та використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028, в зв`язку з чим визнав С(Ф)Г «Ай-Петрі» в особі керівника ОСОБА_3 винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП та наклав на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП установлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною 2 статті 74 КАС України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 22.07.2020 р. та в оспрюваній постанові про притягнення до адміністративної відповідальності зазначено, що земельна ділянка із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028 площею 50,0000 га розташована на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області та перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 . Право власності виникло 05.06.2020 року, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер Витягу 211654, номер запису про право власності 36782260.
Пояснення аналогічного змісту викладені у письмових відзивах відповідачів.
Крім цього, на підтвердження даного факту відповідачами надано суду витяг з Державного земельного кадастру НВ-2307666012020 від 26.06.2020 р. в якому зазначено, що інформацію про право власності на земельну ділянку розташовану на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області з кадастровим номером 2320985800:03:043:0028, зареєстровано за ОСОБА_1 .
Позивачем С(Ф)Г «Ай-Петрі » не надано жодного належного та допустимого доказу на спростування факту належності земельної ділянки із кадастровим номером 2320985800:03:043:0028 гр. ОСОБА_1 .
При цьому, суд звертає увагу на те, що згідно позову та доданих до нього письмових доказів, СФГ «Ай-Петрі» не заперечує факт використання ним земельної ділянки з кадастровим номером 2320985800:03:043:0028.
У позові С(Ф)Г «Ай-Петрі» наполягає на тому, що наказ ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 05.12.2019 р., яким визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею І-ЗП 002213, є незаконним, прийнятий з грубим порушення чинного законодавства, порушує право позивача на постійне користування земельною ділянкою.
На вказане суд зауважує, що відповідно до статті 20 КАС України, місцевому загальному суду як адміністративному суду підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Питання щодо законності прийняття відповідачем наказу 05.12.2019 р., згідно з яким визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею не підсудне місцевому загальному суду як адміністративному суду і не може бути розглянуто по суті в даному провадженні.
Згідно даних Єдиного державного реєстр судових рішень, у серпні 2020 року Селянське (фермерське) господарство "Ай-Петрі" звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - ГУ Держгеокадастру) про: 1) визнання за С(Ф)Г "Ай-Петрі" права постійного користування земельною ділянкою площею 50,0003 га в межах згідно з планом, розташованої на території П`ятихатської сільської ради, наданої ОСОБА_2 згідно з державним актом на право постійного користування землею І-ЗП № 002213 від 19.07.2000 для організації селянського (фермерського) господарства на підставі рішення голови Василівської районної ради народних депутатів Василівського району Запорізької області від 20.03.2000 № 28, затвердженого рішенням десятої сесії ХХІІІ скликання Василівської районної ради від 29.03.2000 № 6, яка після проведення державної реєстрації земельної ділянки згідно з витягом із Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2300915832014 від 05.06.2014 має кадастровий номер 2320985800:03:043:0002; 2) визнання недійсними наказів ГУ Держгеокадастру "Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою" від 05.12.2019 № 8-2708/15-19-СГ, № 8-2764/15-19-СГ, № 8-2766/15-19-СГ, № 8-2768/15-19-СГ, № 8-2769/15-19-СГ, № 8-2771/15-19-СГ, № 8-2772/15-19-СГ, № 8-2773/15-19-СГ, № 8-2778/15-19-СГ; від 06.12.2019 № 8-2797/15-19-СГ, № 8-2798/15-19-СГ, № 8-2799/15-19-СГ, № 8-2800/15-19-СГ, № 8-2801/15-19-СГ, № 8-2802/15-19-СГ, № 8-2803/15-19-СГ, № 8-2804/15-19-СГ, № 8-2805/15-19-СГ, № 8-2806/15-19-СГ, № 8-2807/15-19-СГ, № 8-2808/15-19-СГ, № 8-2809/15-19-СГ, № 8-2810/15-19-СГ, № 8-2813/15-19-СГ, № 8-2822/15- 19-СГ; 3) визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність" від 27.12.2019 № 8-3502/15-19-СГ, згідно з яким (пункт 2), громадянам
ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 передано у власність земельні ділянки загальною площею 50 га для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області, за межами населеного пункту; 4) поновлення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (внесення до цього Реєстру) запису про право постійного користування земельною ділянкою державної власності, розташованої на території П`ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області, площею 50,0003 га, кадастровий номер 2320985800:03:043:0002, посвідченого державним актом на право постійного користування землею І-ЗП № 002213 від 19.07.2000, яке зареєстроване відділом Держземагенства у Василівському районі Запорізької області 05.06.2014 на підставі витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2300915832014.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 20.08.2020 позовну заяву С(Ф)Г "Ай-Петрі" до ГУ Держгеокадастру про визнання права постійного користування земельною ділянкою, визнання недійсними наказів про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою, наказу про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність, про поновлення (внесення) до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису було повернуто позивачеві без розгляду на підставі пункту 2 частини 5 статті 174, пункту 4 статті 173 Господарського процесуального кодексу України, оскільки заявник у позові об`єднав вимоги, які належить розглядати в порядку різного судочинства.
Згідно з Постановою Верховного Суду від 18 січня 2021 року (справа № 908/2107/20) касаційна скарга Селянського (фермерського) господарства "Ай-Петрі" залишена без задоволення; постанова Центрального апеляційного господарського суду від 06.11.2020 та ухвала Господарського суду Запорізької області від 20.08.2020 у справі № 908/2107/20 залишені без змін.
Судом встановлено, що згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 01.07.2020 № 547-ДК було встановлено державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Запорізької області - начальнику відділу контролю за використанням та охороною земель у Василівському, Михайлівському, Токмацькому районах та м. Токмак Управління з контролю за використанням та охороною земель у термін з 02.07.2020 по 15.07.2020 здійснити зазначений у пункті 1 цього наказу захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів. 02.07.2020 державним інспектором було здійснено виїзд на земельну ділянку з кадастровим номером 2320985800:03:043:0028, що підтверджується фотознімками обстежуваної земельної ділянки з прив`язкою до дати здійснення такої фотозйомки та місцевості.
Стосовно доводів позивача про незаконність складання протоколу про адміністративне правопорушення від 22.07.2020 № 547-ДК/0121/П/07-01/-20 та винесення постанови про накладення адміністративного стягнення за ст.53-1 КУпАП від 05.08.2020 р. судом встановлено наступне.
Розділом II Інструкції з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманнямвимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.01.2017 № 6 встановлено порядок складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Зокрема, пунктом 5 Розділу 2 вищезазначеної інструкції передбачено, що протоколі зазначаються:
дата та місце його складання;
посада, прізвище, ім`я та по батькові державного інспектора, який склав протокол (указуються повністю, без скорочень);
відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім`я та по батькові, день, місяць та рік народження, місце народження, сімейний стан, у тому числі кількість утриманців (у разі наявності інформації), фактичне місце проживання/реєстрації (поштова адреса), посада та місце роботи або навчання (повне найменування юридичної особи та її місцезнаходження); якщо особа не працює, про це робиться відмітка);місце, час вчинення та суть адміністративного правопорушення. Суть правопорушення описується якомога точніше згідно з вимогами відповідної статті КУпАП, на підставі якої складається протокол;
нормативно-правові акти, вимоги яких порушено та які встановлюють відповідальність за вчинене правопорушення (з обов`язковим зазначенням статей (їх частин), пунктів, абзаців тощо;
прізвища, імена та по батькові, місця проживання/реєстрації свідків та потерпілих (за наявності); |
пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (можуть бути викладені в протоколі або на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі). Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати в протоколі пояснення та зауваження щодо його змісту, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від надання пояснень у протоколі чи від його підписання, про це обов`язково робиться відповідний запис;
інші відомості, необхідні для вирішення справи (наприклад, відомості про наявність актів обстеження земельної ділянки, відмітки про наявність документів і речей, які підтверджують правопорушення, клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності);
про заподіяну правопорушенням матеріальну шкоду земельним ресурсам, що призвело до втрат сільськогосподарського або лісогосподарського виробництва.
Вивченням в судовому засіданні протоколу від 22.07.2020 р. встановлено, що всі необхідні реквізити протоколу було заповнено державним інспектором згідно до вимог до чинного законодавства.
У графі протоколу: «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» зазначено, що від пояснень гр. ОСОБА_3 відмовився. Від підпису протоколу про адміністративне правопорушення гр. ОСОБА_3 в присутності свідків відмовився.
Вказане спростовує твердження позивача про те, що протокол від 22.07.2020 складено за відсутності керівника С(Ф)Г «Ай- Петрі» - ОСОБА_3 , а останньому не повідомлялося про його складання чи обставини, які зазначені в ньому.
Щодо повноважень особи, яка винесла постанову від 05.08.2020 р.
Згідно статті 244 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель і порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 52 - 53-4, 54-56, 104-1, 108 та 188-5).
Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
1) Головний державний інспектор сільського господарства України - штраф на громадян до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) головні державні інспектори сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, їх заступники - штраф на громадян до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повноваження державних інспекторів сільського господарства були визначені Указом Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» від 13 квітня 2011 року N 459/2011.
30 червня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 447 «Про ліквідацію територіальних органів Державної інспекції сільського господарства»
30 листопада 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 910-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», яким передбачено погодитися з пропозицією Міністерства аграрної політики та продовольства щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 7, ст. 164) функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до пункту першого Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Пунктом 5-1 Положення Голова Держгеокадастру є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, а його перший заступник та заступник - відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Керівники територіальних органів Держгеокадастру є головними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, районі, а їх перші заступники та заступники - відповідно першими заступниками та заступниками головних державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, районі.
Керівники структурних підрозділів Держгеокадастру та його територіальних органів, на яких покладено повноваження щодо виконання інспекційних функцій, є одночасно старшими державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що саме державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель уповноважені наразі розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення.
Головний спеціаліст Мироненко А.А. в силу вищезгаданого Положення є державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку що СФГ «Ай- Петрі» фактично використовує земельну ділянку, яка стала об`єктом перевірки, за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки. В зв`язку з чим притягнення С(Ф)Г «Ай-Петрі» в особі керівника ОСОБА_3. до адміністративної відповідальності за у вигляді штрафу за ст. 53-1 КУпАП відповідає вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 72-78, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог Селянського (фермерського) господарства «Ай-Петрі» до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м. Бердянську Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Мироненко Андрія Анатолійовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Відповідно до ст. 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя.
Суддя: Антоненко М.В.