
Справа № 308/12321/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2021 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої - судді Шумило Н.Б.
за участю секретаря судового засідання - Луцак В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ужгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-
ВСТАНОВИВ:
Короткий виклад обставин
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Донецьк, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви покликається на те, він ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканець АДРЕСА_1 є сином ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк. Вказує, що його мати проживала в м. Донецьк, Україна, оскільки не змогла приїхати до нього, та проживала у такому до дати смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що було складено актовий запис №227288 та видано 21.05.2021 свідоцтво про смерть Будьоновським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Донецької області. Він звернувся до Ужгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області щодо реєстрації факту смерті матері, однак йому було відмовлено у проведені державної реєстрації смерті, оскільки подані документи не відповідають вимогам ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Оскільки законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті, змушений звернутися до суду з даною заявою. Зазначає, що встановлення даного факту є необхідним для державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 .
Процесуальні дії по справі
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.09.2021 року заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Заявником 22.09.2021 року усунуто зазначені в ухвалі недоліки.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.09.2021 року дану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначено судове засідання, про що повідомлено учасників справи.
Заявник у судове засідання не з?явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. При цьому, 23.09.2021 року до суду поступила заява ОСОБА_1 , у якій просить заяву розглянути без його участі, що її підтримує та просить задовольнити.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності заявника, що відповідає вимогам ч.3 ст. 211 ЦПК України.
Заінтересована особа у судове засідання не направила свого повноважного представника, хоча належним чином повідомлялась про дату, час і місце розгляду справи, пояснень на заяву не подала. Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи, за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності та кожен окремо, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до наступного висновку.
Фактичні обставини, встановлені судом
Cудом встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого Будьонівським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 10 лютого 2000. Також з вказаної копії паспорта громадянина України вбачається, що ОСОБА_2 з 05.06.1990 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно копії довідки про причину смерті (до форми №106/у №275) від 19.05.2021 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2 виданого 21.05.2021 року підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Донецька область, м. Донецьк померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 77 років, про що 21.05.2021 року зроблено запис про смерть №531. Місце смерті - Донецьк, Калининский район (записи у такому здійснено на російській мові).
Крім того, з доданої до заяви копії свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 26.10.1968 року вбачається, що ОСОБА_1 (заявник у справі) народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Донецьк, Калининський район Донецька область, його батьками записані: батько - « ОСОБА_3 », мати - « ОСОБА_2 », записи у такому на російській мові.
Згідно копії довідки від 06 грудня 2016 р. №127 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, така видана ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: Донецьк, Ворошилівський р-н., , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 .
Також судом встановлено, що 22.09.2021 року Ужгородським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області письмово відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позиція суду та оцінка доводів
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як вбачається з матеріалів справи із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 звернувся її син ОСОБА_1 , що підтверджується долученими копіями документів.
У відповідності до п.1, 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк, Донецької області відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Крім того, у відповідності до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь - який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Зокрема у справах проти Туреччини (зокрема, «Lоizidou v. Тиrкеу», «Сургus v. Тиrкеу»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Моzег v. Thе Republicof Moldova and Russia», «Ilasuаnd Оthers v. Моldovа and Russia») Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Як вбачається із заяви встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне заявнику для державної реєстрації смерті матері, свідоцтво про смерть є недійсним, оскільки видане органом, який не має права його видавати, оскільки знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Оцінюючи надані заявником документи, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
На підставі викладеного, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд вважає за необхідне задовольнити заяву, оскільки встановлення даного факту породжує для заявника певні правові наслідки.
Відповідно до п.4 ст.317 ЦПК ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Крім того, приписами п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України встановлено, що суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ужгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Донецьк, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Ужгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області, ЄДРПОУ- 25999039, місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Загорська, 10.
Повне рішення суду складено - 23 вересня 2021 року.
Суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області Н.Б. Шумило