Рішення № 99897941, 27.09.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
400/3107/21
Номер документу
99897941
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2021 р. № 400/3107/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Миколаївської області, вул. Центральна, 48, смт. Доманівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56401,

про:визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування наказц № 6 від 02.03.21 р.,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Миколаївської області (далі - відповідач) з вимогами:

визнати протиправною бездіяльність відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, яка полягає у залишені без розгляду заяви ОСОБА_1 щодо поворотного прийняття на роботу в порядку статті ст.42-1 КЗпП України від 25.02.2021р.;

зобов`язати відділ економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області винести наказ про призначення ОСОБА_1 на посаду провідного спеціаліста сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради, яка за своїми умовами праці, функціональними обов`язками та повноваженнями відповідає та є рівнозначною посаді, яку позивач обіймав станом до 10.02.2021р.;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради (ЄДРПОУ 43954752), «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад» за № 6 від 02.03.2021, в частині оголошення та проведення конкурсу на посади провідного спеціаліста сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради (ЄДРПОУ 43954752).

Ухвалою від 12.05.2021 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

В обґрунтування позову позивач вказав, що його звільнено з займаної посади на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України (в зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці). Проте, на думку ОСОБА_1 , Доманівською селищною радою, на виконання рішення сесії Доманівської селищної ради № 12 від 07.12.2020, проведено ряд організаційних заходів, які свідчать не про

ліквідацію державної установи, а про фактичну реорганізацію виконавчих органів селищної ради шляхом виділення структурних підрозділів у самостійні юридичні особи. Рішенням Доманівської селищної ради №4 від 17.12.2019 (із змінами - рішення Доманівської селищної ради № 49 від 20.02.2020) затверджено відповідно структуру і чисельність апарату управління та виконавчих органів Доманівської селищної ради, у тому числі відділ земельних відносин - 4 штатні одиниці. 07.12.2020р. рішенням Доманівської селищної ради № 12 затверджено структуру і чисельність апарату та виконавчих органів Доманівської селищної ради. Також вказаним рішенням затверджено структуру виконавчих органів селищної ради, з якого вбачається факт утворення відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин, до складу якого включено сектор земельних відносин у кількості 6 штатних одиниць. З наведеного, на думку позивача, вбачається, що у Доманівській селищній раді фактично не відбулося ліквідації відділу земельних відносин, а мала місце його реорганізація шляхом виділення відділу земельних відносин із структури Доманівської селищної ради Миколаївської області та створення на його базі сектору земельних відносин у складі відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин, із наданням вказаному органу статусу юридичної особи, яка є підзвітною та підконтрольною Доманівській селищній раді, як засновнику. Крім того, 25.02.2021 позивачем подано заяву начальнику відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради про призначення його на вакантну посаду головного спеціаліста сектору земельних відносин вказаного відділу, відповідно до положень ст.42-1 КЗпП України, як особи яка має переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу у новоствореному виконавчому органі Доманівської селищної ради. 26.02.2021 у відповідь на вказану заяву позивачу повідомлено Доманівською селищною радою, що його заява буде скерована за належністю начальнику відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради, після того як вона одужає та приступить до роботи. 12.04.2021, на повторний запит позивача надано інформацію, що його заяву про призначення на вакантну посаду у секторі економіки зареєстровано як звернення громадян та буд розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».

Відповідач позовні вимоги не визнав, про що виклав у відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 . Відповідач зазначив, що позивача звільнено відповідно до вимог чинного законодавства, про його звільнення було попереджено завчасно, за 2 місяці до самого звільнення. При звільненні позивач не мав переважного права на залишення на роботі серед інших працівників, оскільки згідно вимог ч.1 ст.42 КЗпП України переважне право на залишенні на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Жодних доказів переважного права в разі поворотного прийняття на посаду позивач не надав. На заяву позивача від 15.02.2021р. про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста в сектор земельних відносин відділу економіки, відповідач надав листа, в якому повідомив про те, що головою селищної ради така заява скерована за належністю начальнику відділу. Проте, з 25.01.2021 начальник цього відділу ОСОБА_2 захворіла на короновірусну інфекцію Covid-19 та потребувала стаціонарного тривалого лікування, після якого 02.03.2021 повернулася на дистанційну роботу, щоб видати необхідні розпорядчі документи щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад в даному відділі. Позивач пізніше ще звертався з аналогічною заявою, проте з заявою про призначення на посаду провідного спеціаліста не звертався. Рішення відповідача про призначення конкурсу є таким, що відповідає чинному законодавству.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що твердження відповідача викладені у відзиві суперечать самим доводам відповідача викладеним в тому ж самому відзиві, а позовні вимоги заявлені ОСОБА_1 відповідають вимогам матеріального та процесуального права з обґрунтуванням належними та допустимими доказами. Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

З 13.07.2020 року ОСОБА_1 працював на посаді головного спеціаліста сектору земельних відносин та містобудування Доманівської селищної ради по переведенню.

09.12.2020 року позивача ознайомлено з розпорядженням Доманівського селищного голови за № 165-рк від 09.12.2020 року «Про попередження посадових осіб Доманівської селищної ради про наступне вивільнення в порядку ст.49-2 Кодексу законів про працю України, що підтверджується підписом позивача у листі особистого ознайомлення та не заперечується ним виходячи з тексту позовної заяви.

Згідно з текстом вказаного розпорядження (пункт 4) позивача попереджено, починаючи з 09.12.2020р., про наступне вивільнення за два місяці у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, а саме ліквідацією відділу земельних відносин шляхом ознайомлення з розпорядженням.

З висновку оскаржуваного розпорядження вбачається, що відповідачем винесено вказане розпорядження на виконання рішення Доманівської селищної ради від 07.12.2020 року за № 12 «Про затвердження структури і чисельності апарату та виконавчих органів Доманівської селищної ради», з метою оптимізацїї та вдосконалення роботи виконавчих органів ради, структурування функціональних напрямків діяльності, забезпечення ефективності роботи.

10.02.2021 року Доманівським селищним головою видано розпорядження № 48-к «Про звільнення ОСОБА_1 » згідно з яким позивача звільнено з посади з 11.02.2021 згідно з пунктом 1 частини 1 статті 40 КзПП у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці.

Вважаючи своє звільнення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.1 ст 42-1 КЗпП України, працівник, з яким розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 цього Кодексу (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), протягом одного року має право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо власник або уповноважений ним орган проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

Виходячи з матеріалів справи, суд вважає, що звільнення позивача з посади головного спеціаліста відділу земельних відносин виконавчого органу Доманівської селищної ради фактично відбулось через те, що рішенням Доманівської селищної ради від 07.12.2020 за № 12 затверджено нову структуру і нову чисельність апарату та виконавчих органів Доманівської селищної ради тим самим було припинено дію попередньої структури і чисельності апарату управління та виконавчих органів Доманівської селищної ради, яка була затверджена рішенням ради №4 від 17.12.2019 (із змінами - рішення Доманівської селищної ради № 49 від 20.02.2020).

Так, рішенням Доманівської селищної ради №4 від 17.12.2019 (із змінами - рішення Доманівської селищної ради № 49 від 20.02.2020) затверджено відповідно структуру і чисельність апарату управління та виконавчих органів Доманівської селищної ради у кількості 38 штатних одиниць, у тому числі відділ земельних відносин - 4 штатні одиниці.

07.12.2020 рішенням Доманівської селищної ради № 12 затверджено структуру і чисельність апарату та виконавчих органів Доманівської селищної ради, у кількості 109,75 штатних одиниць. Також вказаним рішенням затверджено структуру виконавчих органів селищної ради, з якого вбачається факт утворення відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин, який складається із 17 штатних одиниць, до складу якого включено сектор земельних відносин у кількості 6 штатних одиниць. 05.01.2021 відділ економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради зареєстровано, як юридичну особу органу місцевого самоврядування - ЄДРПОУ 43954752.

За вказаних обставин, необхідно врахувати, що в період часу з 20.02.2020 по 26.04.2021 не відбулось суттєвих змін у законодавстві України, які б призводили до зменшення владних повноважень органів місцевого самоврядування, у тому числі і в сфері земельних відносин. Тобто були відсутні об`єктивні обставини, які б вказували на необхідність зміни завдань та функцій сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин (відповідач) у порівнянні із завданнями та функціями відділу земельних відносин Доманівської селищної ради.

Завдання та функції відділу земельних відносин Доманівської селищної ради визначенні у Положенні про вказаний відділ затверджений рішенням сесії Доманівської селищної ради від 30.01.20218 № 12. Завдання та функції сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку територій та земельних відносин Доманівської селищної ради мають визначатися у Положенні про вказаний сектор. При цьому із наданих відповідачем посадових обов`язків головного спеціаліста та провідного спеціаліста сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку територій та земельних відносин Доманівської селищної ради затверджених наказом начальника відділу за № 3 від 22.01.2021 вбачається, що посадові особи сектору земельних відносин виконують ті ж самі функції, які виконували посадові особи відділу земельних відносин до 10.02.2021.

З наведеного вбачається, що у Доманівській селищній раді фактично не відбулося ліквідації відділу земельних відносин, а мала місце його реорганізація шляхом виділення відділу земельних відносин із структури Доманівської селищної ради Миколаївської області та створення на його базі сектору земельних відносин у складі відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин, із наданням вказаному органу статусу юридичної особи, яка є підзвітною та підконтрольною Доманівській селищній раді, як засновнику.

Вказане твердження повністю узгоджується із правовою позицією сформульованою Верховним Судом України в постановах від 04 березня 2014 року (справа № 21-8а 14), від 27 травня 2014 року (справа № 21-108а14), від 28 жовтня 2014 року (справа №21-484а 14) згідно з якою ліквідація юридичної особи публічного права має місце у випадку, якщо в розпорядчому акті органу державної влади або органу місцевого самоврядування наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такого органу. У разі ж покладення виконання завдань і функцій ліквідованого органу на інший орган, мова йде фактично про реорганізацію. Аналогічна позиція неодноразово висловлювалася в постановах Верховного Суду, зокрема від 12 грудня 2018 року в справі № 826/25887/15, від 17 липня 2019 року в справі №820/2932/16.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що законодавець на власника або уповноважений ним орган (роботодавець) покладає обов`язок додержуватись норм законодавства, щодо забезпечити виконання гарантій з питань працевлаштування вивільнених працівників. В оспорюваних правовідносинах власником є Доманівська об`єднана територіальна громада, яка утворила свої виконавчі органи, а саме - Доманівську селищну раду (ЄДРПОУ 04376886); - відділ економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради (ЄДРПОУ 43954752). Вказані органи в розумінні трудового права, являються «Уповноваженими власником органами» (роботодавець), які зобов`язанні додержуватись вимог трудового законодавства України, в тому числі і щодо забезпечення виконання гарантій відносно працевлаштування вивільнених працівників.

Відповідно до ч.1 ст.42-1 КЗпП України працівник, з яким розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 цього Кодексу (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), протягом одного року має право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо власник або уповноважений ним орган проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

15.02.2021 року ОСОБА_1 подано заяву Доманівському селищному голові про призначення позивача на вакантну посаду головного спеціаліста сектору земельних відносин, відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради, відповідно до положень ст.42-1 КЗпП України, як особи яка має переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу.

22.02.2021 року у відповідь на вказану заяву позивача проінформовано, що питання призначення на посади працівників відділу економіки віднесено до повноважень начальника вказаного відділу.

25.02.2021 року позивачем подано заяву начальнику відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради про моє призначення на вакантну посаду головного спеціаліста сектору земельних відносин вказаного відділу, відповідно до положень ст.42-1 КЗпП України, як особи яка має переважне право на укладення трудового

договору у разі поворотного прийняття на роботу у новоствореному виконавчому органі Доманівської селищної ради.

26.02.2021 у відповідь на вказану заяву позивача проінформовано Доманівською селищною радою, що його заява буде скерована за належністю начальнику відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради, після того як вона одужає та приступить до роботи. 12.04.2021, на повторний запит позивача, останньому надано інформацію, що його заяву про призначення на вакантну посаду у секторі економіки зареєстровано як звернення громадян. При цьому, розгляд заяви позивача регулюється трудовим законодавством, а тому її залишено без розгляду на підставі ст.12 Закону України «Про розгляд звернень громадян».

При цьому, 22.01.2021 наказом начальника відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин за № 3 затверджено посадову інструкцію посадову інструкцію провідного спеціаліста сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради. Розділом 2 посадової інструкції провідного спеціаліста передбачено, що кандидат має відповідати наступним кваліфікаційним вимогам, а саме: громадянство України, вища освіта не нижче ступеня бакалавра за напрямком підготовки: «Землевпорядкування та кадастр або екологія або юридична освіта», без стажу роботи. З вказаного вбачається, що позивач повністю відповідаю встановленим кваліфікаційним вимогам для зайняття посади провідного спеціаліста сектору земельних відносин, але заяву позивача про прийняття на роботу залишили без розгляду.

Також необхідно зазначити, що частиною 3 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що у разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору.

Вказані положення законодавства вказують на наявність у відповідача законних підстав та правової процедури на поворотне моє призначення на посаду до сектору земельних відносин відділу економіки, в тому числі і на посаду провідного спеціаліста.

На підставі викладеного, суд вважає, що бездіяльність відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради, як суб`єкта владних повноважень, щодо залишення без розгляду моєї заяви про прийняття на роботу в порядку ст.42-1 КЗпП України, є протиправною.

Крім того, відповідач залишивши без розгляду заяву позивача щодо поворотного прийняття на роботу, вже 02.03.2021 начальник відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин, своїм наказом за № 6 (далі наказ № 6 від 02.03.2021) оголошує конкурс на зайняття вакантних посад у відділі, у тому числі і секторі земельних відносин. Вказаним наказом також затверджено загальні та додаткові вимоги до кандидатів. Також прийнято рішення, що повідомлення про оголошення конкурсу подати для публікації на офіційному веб-сайті Доманівської селищної ради згідно з додатком 3 до наказу.

Згідно зі статтею 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Порівняльний аналіз продуктивності праці, а кваліфікації роботодавцем не проводився. Адже в результаті змін в організації зиробництва і праці розпорядженням селищного голови від 10.02.2021 року №48- к був звільнений не тільки гр. ОСОБА_1 , а й всі посадові особи апарату управління та виконавчих органів Доманівської селищної ради, в тому числі відділу земельних відносин.

Також при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:

1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців;

2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;

3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;

5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;

6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків раціоналізаторських пропозицій;

7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;

8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;

9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.

10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Жодних доказів переважного права в разі поворотного прийняття на посаду позивач до справи не надав.

В Законі України «Про службу в органах місцевого самоврядування» чітко визначено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється за результатами конкурсу чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (ст. 1 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування»).

Переважне право зазначеним у ній працівникам на укладення трудового договору у випадку, якщо власник після раніше проведеного ним скорочення чисельності або штату та звільнення працівників знову здійснює прийняття працівників на роботу, а саме - мова йде про переважне право працівника, що працював раніше, бути прийнятим на старе місце роботи, насамперед, перед іншими працівниками, які такого права не мають, наприклад, при проведенні конкурсу. Новоутворений відділ економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин є іншою юридичною особою.

Судова практика не допускає можливості проведення експертизи з метою визначення працівників з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Тому учасники конкурсу вправі подавати будь-які допустимі Цивільним процесуальним кодексом докази, що підтверджують факт наявності у працівника, який звільнений, більш високої чи більш низької кваліфікації і продуктивності праці. Доказами більш високої кваліфікації і продуктивності праці є документи про освіту та присвоєння кваліфікаційних розрядів, підвищення кваліфікації, досвід, стаж. тощо. Значну роль також відіграє дисциплінованість працівника, його сумлінне ставлення до роботи.

Згідно з Класифікатором професій (ДК 003:2010), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327 кваліфікація - здатність виконувати завдання та обов`язки відповідної роботи. Кваліфікація визначається рівнем освіти та спеціалізацією. З аналізу наведеного визначення можна зробити висновок, що кваліфікація визначається рівнем освіти та спеціалізацією.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний суд у постанові від 23.10.2019 у справі №824/32/16-а.

Водночас стаття ч.1 ст42-1 КзпП не містить обов`язку власника або уповноваженого ним органу попереджати працівників, звільнених за п. 1 ст. 40 КЗпП, про те, що він знову здійснює прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

Повноваження відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин (зі статусом юридичної особи) у порівнянні з відділом земельних відносин (без статусу юридичної особи), до якого раніше було прийнято на роботу ОСОБА_1 дійсно не зменшилися, а значно розширились в зв`язку із прийняттям ряду Законів щодо децентралізації влади у сфері земельних відносин. До структури даного відділу також входить сектор земельних відносин (затверджено наказом начальника відділ економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради за №3 від 22.01.2021 року). Для виконання повноваженнь органу місцевого самоврядування у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища потрібний фахівець з екологічною освітою, для вирішення земельних спорів з досвідом юридичної практики, тому роботодавцем визначено, що на посади провідних спеціалістів сектору земельниз відносин потрібні працівники відповідного професійного спрямування. Відповідно кваліфікаційні вимоги до працівників змінились. Тобто, зміни в організації виробництва та праці дійсно відбулися.

Мета оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад полягає в тому, щоб створити умови для реалізації права громадян на рівний доступ до служби, а також прийняття таких осіб, які спроможні виконувати покладені на них функції.

Органи місцевого самоврядування при оголошенні конкурсу на заміщення вакантних посад керуються постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 169 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців" (із змінами), Наказом Головного управління державної служби України від 08 липня 2011 року № 164 "Про затвердження Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців".

Отже, позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування наказу начальника відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради (ЄДРПОУ 43954752), «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад» за № 6 від 02.03.2021, в частині оголошення та проведення конкурсу на посади провідного спеціаліста сектору земельних відносин відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради (ЄДРПОУ 43954752), задоволенню не підлягає.

Крім того, судом встановлено, що рішенням Миколаївського окружного адмністратвиного суду від 02.07.2021р. у справі № 400/1442/21 позов ОСОБА_1 до Доманівської селищної ради Миколаївської області задоволено частково: визнано протиправним та скасувано розпорядження Доманівської селищної ради Миколаївської області 10.02.2021 року № 48-к «Про звільнення ОСОБА_1 »; поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу земельних відносин виконавчого органу Доманівської селищної ради з 11.02.2021 року.

Крім того, як пояснив відповідач у відзиві, 25.01.2021 начальник цього відділу ОСОБА_2 захворіла на короновірусну інфекцію Covid-19, що потребувала стаціонарного тривалого лікування, після якого 02.03.2021 повернулася на дистанційну роботу, щоб видати необхідні розпорядчі документи про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад в даному відділі.

З 04.03.2021р. по 15.03.202р. продовжила амбулаторне лікування. Тому звісно розглядати фізично заяви ОСОБА_1 зона не могла.

Позивач не міг визначитися на яку ж посаду він претендує.

Останньою надійшла заява ОСОБА_1 надійшла 08.04.2021 про призначення на посаду завідуючого сектором земельних відносин, на яку особу можливо прийняти лише за умовами проведення конкурсу, так як вона не рівнозначна та позивач повинен відповідати встановленим кваліфікаційним вимогам.

07.03.2021 року конкурсною комісією проведено конкурс за результатами якого 09.04.2021 винесено рішення №1 «Про пропозицію щодо призначення на вакантні посади відділу економіки».

До заяв не долучалися паспорт, трудова книжка, документи про освіту, як це передбачено згідно зі ст 24 КЗпП. Заяви мали ознаки звернення громадян.

Статею 12 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством, а тому на підставі статті 3 зазначеного вище Закону підлягають поверненню без розгляду.

На посаду провідного спеціаліста заява від ОСОБА_1 не надходила, на яку, як стверджує позивач, він відповідає кваліфікаційним вимогам.

Отже, на час надходження заяв позивача про призначення на посади, 02.03.2021 року начальником відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин селищної ради ОСОБА_2 видано наказ за №6 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад», зокрема, оголошено конкурс на заміщення вакантних посад: 1) головного спеціаліста-бухгалтера; 2) завідувача сектору земельних відносин; 3) головний спеціаліст сектору земельних відносин (2 шт. од); 4) провідний спеціаліст сектору земельних відносин (2 шт. од); 5) головний спеціаліст з інвестиційних проектів; 6) завідувач сектору господарського обліку.

Супровідний лист відділу з додатком наказу про публікацію оголошення скеровано до Доманівської селищної ради 02.03.2021 року № 12-01. В оголошенні про проведення конкурсу з 03 березня 2021 року вказана кінцева дата прийняття документів кандидатів на посади 30 днів з початку оголошення про конкурсу та особистий телефон для запитань. Жодних питань не надходило від позивача.

У зв`язку з цим, суд вважає, що у позивача була можливість подати заяву та брати участь у вищевказаних конкурсах на заміщення вакантних посад.

Проте, позивачем така заява на подавалася.

Отже, вимога ОСОБА_1 про призначення на відповідну посаду задоволенню не підлягає.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За встановлених обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд доходить висновку про задоволення позову частково.

Судовий збір розподіляється відповідно до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Миколаївської області (вул. Центральна, 48, смт. Доманівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56401, код ЄДРПОУ 43954752) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, яка полягає у залишені без розгляду заяви ОСОБА_1 щодо поворотного прийняття на роботу в порядку статті ст.42-1 КЗпП України від 25.02.2021р.

3. В решті позову - відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу економіки, розвитку сільських територій та земельних відносин Доманівської селищної ради Миколаївської області (вул. Центральна, 48, смт. Доманівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56401, код ЄДРПОУ 43954752) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 30.04.2021р. №0.0.2108686077.1.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов