
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2021 р. справа № 400/3141/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадженння адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Галицинівської сільської ради, вул. Центральна, 1,Галицинове,Миколаївський район, Миколаївська область,57286,
про:стягнення заборгованості по заробітній платі за період з 01.11.20 р. по 26.02.21 р. в сумі 58 000,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Галицинівської сільської ради (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по заробітній платі за період з 01.11.2020 р. по 26.02.2021р. в сумі 58000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що їй не виплачувались пермії до професійного свята - працівника соціальної сфери, щомісячні премії з жовтня 2020 р. по лютий 2021 р., премія до свята місцевого самоврядування, а також на її заяву від 27.01.2021 р. щодо надання їй частини щорічної основної відпустки в кількості 15 календарних днів з 08.02.2021 р. та виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, їй не було виплачено обидві матеріальні допомоги. Такі дії позивач вважає протиправними, оскільки згідно чинного законодавства має право на отримання премій, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань.
Ухвалою від 12.05.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки премії є додатковою складовою заробітної плати і не обов`язковою, виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за розпорядженням голови сільської ради для вирішення соціально - побутових проблем в межах фонду, тобто також є не обов`язкою виплатою, а матеріальну допомогу на оздоровлення позивачу було виплачено згідно розпорядження від 08.04.2021 р. 40-к.
Від позивачки надійшла відповідь на відзив, в якій підтримала позовні вимоги, а також зазначила що матеріальна допомога на оздоровлення мала бути їй виплачена у розмірі середньомісячної заробітної плати, а не як виплатив відповідач в розмірі посадового окладу.
Відповідачем надано до суду заперечення, в яких відповідач зазначив про незгоду з доводами позивача, викладеними у відповіді на відзив та просив відмовити у задоволенні позову.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд ознайомився з матеріалами справи та встановив наступне.
Позивач працювала в Галицинівській сільській раді на посаді начальника відділу з питань соціальної роботи з 01.11.2017 р. по 26.02.2021 р.
У позовній заяві позивач зазначила, що їй не було виплачено премії до професійного свята - працівника соціальної сфери, щомісячні премії з жовтня 2020 р. по лютий 2021 р., премія до свята місцевого самоврядування.
27.01.2021 р. позивачкою на ім`я голови Галицинівської сільської ради подано заяву щодо надання частини щорічної основної відпустки в кількості 15 календарних днів з 08.02.2021 р. та виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань.
Позивачу було надано відпустку без виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, у зв`язку із відсутністю коштів через відпустку позивачки поза графіком відпусток та без виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, у зв`язку із відсутністю відповідного розпорядження сільського голови.
Позивач зверталась із листами до відповідача про виплату їй премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, на які відповідачем повідомлено про відсутність підстав для цих виплат.
Позивач звернулась до Прокуратури та Держпраці щодо можливого порушення Галицинівським сільським головою вимог законодавства про працю.
Управлінням Держпраці у Миколаївській області проведено позаплановий захід контролю Галицинівської сільської ради, за результатами якої було виявлено порушення, що полягає у невиплаті позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення при надані щорічної основної відпустки та виплаті заробітної плати за час щорічної відпустки не за три дні до початку відпустки, у зв`язку з чим було винесено припис.
На виконання припису Управління Держпраці у Миколаївській області №МК664/307/АВ/П від 23.03.2021 р. відповідачем було винесено розпорядження №40-к від 08.04.2021 р. про виплату позивачці матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Позивач не погоджується з розміром виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої в розмірі посадового окладу, а також вважає, що їй протиправно не виплачено премії за період з 01.11.2020 р. по 26.02.2021 р. та матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань в загальній сумі заборгованість по заробітній платі, що на думку позивача складає 58000 грн. У зв`язку з чим звернулась до суду зданим позовом.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Частиною 5 статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законами України не передбачено тривалішої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Разом з тим, статтею 13 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.
Питання оплати праці, преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам органів місцевого самоврядування унормовуються постановою Кабінету Міністрів України постановою «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року №268 зі змінами та доповненнями (надалі постанова №268).
Відповідно до пп.3 п.2 постанови №268 керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Згідно пп.2 п.6 постанови №268 преміювання сільських, селищних і міських голів, голів районних і районних у містах рад, їх заступників, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.
За приписами пункту 8 постанови №268 видатки, пов`язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.
Отже, положення ч.5 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та пп.3 п.2 постанови №268 разом зі статтею 13 Закону України «Про оплату праці» по-різному визначають розмір матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Так, рішенням Галицинівської сільської ради №13 від 23.12.2020 р. затверджено Положення про надання матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам Галицинівської сільської ради у 2021 році.
Пунктами 2.1, 2.3 цього Положення встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення надається працівникам при наданні відпустки, згідно поданої заяви. Матеріальна допомога на оздоровлення надається в межах фонду оплати праці в сумі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати.
Міністерство соціальної політики України, до основних завдань якого входило, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, узагальнення практики застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, не однократно надавались відповідні роз`яснення з вказаного спірного питання.
Такі роз`яснення були надані листами Мінсоцполітики від 16.10.2009 року №620/13/84-09, від 19.07.2010 року №671/13-84-10, від 11.09.2013 року №10212/0/14-13/13, в яких дане міністерство роз`яснювало, що передбачена пп.3 п.2 постанови №268 матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки обов`язково має виплачуватися у розмірі посадового окладу, а за наявності коштів у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Отже, Мінсоцполітики у вказаних роз`ясненнях фактично визначило мінімальні та максимальні межі вказаної матеріальної допомоги, а саме: мінімум згідно ч.5 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі посадового окладу, а максимум згідно пп.3 п.2 постанови №268 у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, а також не заперечується позивачкою, розпорядженням голови Галицинівської сільської ради від 08.04.2021 р. №40 к було виплачено позивачці матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
І з огляду на зазначене судом вище, суд дійшов висновку, що відповідач в межах наданих йому повноважень, які передбачені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про оплату праці», постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та Положенням Галицинівської сільської ради у 2021 р., прийняв рішення (розпорядження сільського голови) про виплату позивачці матеріальної допомоги у розмірі, який не суперечить положенням наведених вище нормативно-правових актів.
Таким чином, вимога позивачки щодо стягнення з відповідача матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати є безпідставною. Вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо строку її виплати позивачкою не заявлено.
Також, суд дійшов висновку про безпідставність стягнення з відповідача на її користь премій у спірний період та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, з огляду на наступне.
Стеттею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної заробітної плати. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткової заробітної плати. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інших заохочувальних та компенсаційнйних виплат. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Також, відповідно до Положення про преміювання працівників апарату Галицинівської сільської ради та її виконавчих органів у 2020 та 2021 роках, затвердженими рішеннями від 20.12.2019 р.№4 та від 23.12.2020 р. №11 відповідно, премія встановлюється у відсотках згідно розпорядження сільського голови за результатами роботи щомісячно та в межах фонду оплати праці.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 р. надано право керівникам у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до Положення про надання матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань посадовим особам місцевого самоврядування Галицинівської сільської ради, затвердженого рішенням від 23.12.2021 р. №12, джерелом надання матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань є фонд оплати праці, рішення про надання даної матеріальної допомоги приймається головою сільської ради у форм розпорядження.
Таким чином, виплата та розмір премії, а також матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань є необов`язковою складовою заробітної плати, залежить від фонду оплати праці та від рішення керівництва, тобто її виплата є правом відповідача, а не обов`язком. Відтак, відсутні підстави для стягнення цих виплат.
Крім того, позивачем взагалі необґрунтовано суму заборгованості по заробітній платі.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Галицинівської сільської ради (вул. Центральна, 1,Галицинове,Миколаївський район, Миколаївська область,57286 22440768) про стягнення заборгованості по заробітній платі за період з 01.11.20 р. по 26.02.21 р. в сумі 58 000,00 грн.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич