Рішення № 99897876, 24.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
380/6568/21
Номер документу
99897876
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6568/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити дії ,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; код ЄДРПОУ - 13814885) в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій №2 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25.02.2021 року про відмову в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України « Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 03 серпня 2020 року № 674, ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути питання про перехід ОСОБА_2 на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 03 серпня 2020 року № 674, починаючи з моменту звернення - 19 лютого 2021 року.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію на дочку ОСОБА_2 у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тому звернулась до відповідача з метою переходу на іншій вид пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач не погоджується з відмовою викладеною в рішенні від 25.02.2021 року, оскільки ОСОБА_3 , який був батьком їхньої дочки ОСОБА_2 , брав безпосередньо участь в антитерористичній операції та загинув (помер) внаслідок поранення, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції. Позивач вважає відмову відповідача незаконною і протиправною, такою, що суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільненнях з військової служби за деяких інших осіб».

Представник відповідача через канцелярію суду подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, позивач отримує пенсію по втраті годувальника, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 19.02.2021 року позивач надала відповідачу заяву про переведення на пенсію по втраті годувальника в порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» разом з доданими документами до заяви. Рішенням відділу перерахунків пенсії № 2 Управління Пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25 лютого 2021 року повідомило позивача про відмову в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Постанови від 03.08.2020 № 674, оскільки з копії лікарського свідоцтва про смерть № 2895 від 27.08.2016 року ОСОБА_3 встановлено у п.9 смерть настала внаслідок випадків ушкодження з невизначеним наміром -7 у населеному пункті Маріуполь, Донецької області.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 26 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху. Встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. На виконання ухвали суду від 26.04.2021 року позивач подала заяву від 24.05.2021 року про виправлення недоліків позовної заяви.

Ухвалою судді від 01 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 29 червня 2011 року ОСОБА_2 є батьком - ОСОБА_3 , (громадянин України), мати ОСОБА_1 - (громадянка України).

Згідно довідки Добровольчого Українського корпусу від 02 березня 2016 року за № 492, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . паспортні дані: НОМЕР_3 виданий Миколаївським РВ УМВС України у Львівській області від 11.02.2003 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , з 23.08.2015 року зарахований бійцем і по даний час перебуває у складі 8 -ого окремого батальйону «Аратта» Добровольчого Українського Корпусу «Правий сектор», який бере участь в бойових діях в зоні проведення АТО, в секторі «М» на південному сході України.

Згідно витягу з наказу Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 26 червня 2019 року за № 3ДСК, «Про залучення до проведення антитерористичної операції», ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05 березня по 26 серпня 2016 року, вважати таким, що був залучений до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з підпорядкуванням керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією на території Донецької та Луганської областей.

26 серпня 2016 року ОСОБА_3 , загинув, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 01 вересня 2016 року.

Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 2895 від 28 серпня 2016 року зазначено: "місце смерті» Україна, Донецька область, населений пункт Маріуполь. В довідці про причини смерті (до форми № 106 о № 2895) вказано, що смерть настала випадків ушкодження з невизначеним наміром.

Згідно протокольного рішення № 12/2020 засідання Комісії з питань надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, деяким категоріям осіб», від 16 липня 2020 року було вирішено ОСОБА_2 (доньці) надати статус «Член сім`ї загиблого».

Згідно довідки № 4 від 17 липня 2020 року ОСОБА_2 2011 року народження, має право на пільги, передбачені пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно витягу з кримінального провадження № 12016050770003161, вбачається що 26 серпня 2016 року у 16-37 год., до лікарні швидкої медичної допомоги м. Маріуполя Донецької області військовим транспортом доставлений з н.п. Широкіно Новоазовського району гр.України, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкав АДРЕСА_3 з діагнозом вогнепальне, кульове, наскрізне, проникаюче поранення лівої половини грудної клітки з пошкодженням лівої легені, серця, який помер у 17-10 год. Встановлено, що 26.08.2016 року біля - 16-20 годин в районі н.п. Широкіно в результаті вистрілу снайпера отримав вищевказане поранення лівої половини грудної клітини.

Згідно довідки Відділу обслуговування громадян № 17(сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, від 17 лютого 2021 року за № 182, вбачається, що ОСОБА_1 , числиться на обліку в відділі обслуговування громадян № 17 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- IV на неповнолітню дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

19 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Миколаївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, із заявою за призначення/перерахунком пенсії в якій просила здійснити перехід на інший вид пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

До заяви додано: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 19.02.2021 року; паспорт або ІD - картки або посвідка НОМЕР_6 ; інші документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номера № НОМЕР_7 від 19.06.2002 року; довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником № 1100 від 16.02.2021 року; документ, що засвідчує дат та причину смерті військовослужбовця від 27.08.2016 року; інший документ (1) - витяг з наказу № 3 дск від 26.06.2021 року, інший документ (2) - від 26.08.2016 року; інший документ (3) від 27.08.2016 року № НОМЕР_10; інший документ (4) № НОМЕР_11 від 30.04.2015; посвідчення членам сімей ветеранм війни - НОМЕР_12; посвідчення членам сімей ветеранів війни НОМЕР_13; свідоцтва про народження дитини НОМЕР_8 ; свідоцтво про РАГС про смерть годувальника або рішення суду про визнання безвісти зниклим - НОМЕР_9 .

За результатами розгляду такої заяви рішенням відділу перерахунків пенсії № 2 Управління Пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25 лютого 2021 року повідомило позивача про відмову в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Постанови від 03.08.2020 № 674.

Мотивами прийняття такого рішення слугувало те, що з копії лікарського свідоцтва про смерть № 2895 від 27.08.2016 року ОСОБА_3 встановлено у п.9 смерть настала внаслідок випадків ушкодження з невизначеним наміром -7 у населеному пункті Маріуполь, Донецької області.

Позивач не погодившись з таким рішенням відповідача про відмову в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб. Звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Постанови від 03.08.2020 № 674, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходив із наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону №1788-XII передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Положенням ст. 6 Закону №1788-XII вказано, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов`язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов`язку.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

У відповідності до частини 1 статті 2 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Статтею 3 Закону № 2262-XII, зокрема п. «е» визначено, осіб, які мають право на пенсії нарівні з військовослужбовцями строкової служби та членами їх сімей, осіб, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаного з безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, з безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, членів їх сімей та членів сімей осіб, які загинули (померли) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення.

Пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті. (стаття 29 Закону № 2262-ХІІ).

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби. (частина 1, 2 ст. 30 Закону № 2262-ХІІ).

У разі смерті осіб, зазначених у пунктах "а"-"д" статті 1-2 цього Закону, які загинули (померли) при виконанні службових обов`язків під час проходження військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаного під час виконання цих обов`язків, і були посмертно нагороджені державними нагородами України або колишнього Союзу РСР, непрацездатні члени сім`ї осіб, зазначені в частині четвертій цієї статті, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, мають право на встановлення до пенсії надбавки за умов та в розмірах, що встановлюються Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною". (частина 7 ст. 30 Закону № 2262-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2020 року № 647 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» зокрема п. 1 установлено, що з 1 серпня 2020 р., якщо розмір пенсії в разі втрати годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) у членів сім`ї осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, каліцтва, контузії або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, або смерть яких пов`язана із захистом Батьківщини, не досягає 7800 гривень, а також якщо розмір державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до допомоги, установлених законодавством) у дитини, якій відповідно до абзаців шостого або сьомого пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не досягає зазначеного розміру, таким особам встановлюється адресна допомога до пенсії та державної соціальної допомоги в сумі, що не вистачає до цього розміру.

Відповідно до п.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, для призначення пенсії в разі втрати годувальника подається: заява; копія свідоцтва про смерть годувальника; витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв`язку зі смертю; висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов`язків (обов`язків військової служби); довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім`ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про перебування на утриманні; документи, передбачені абзацами третім, шостим - дев`ятим пункту 7 цього Порядку.

Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (пункт 14 Порядку №3-1).

Згідно з пунктами 16 та 17 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:

- перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

- здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;

- перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Частина 3 ст. 45 Закону № 1058 встановлює, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з абз.5 п. 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

З системного аналізу вищенаведених правових норм, формується висновок, що для вирішення питання щодо переведення з пенсії по віку на пенсію по втраті годувальника, існує певний алгоритм дій, а саме: особа повинна звернутися з заявою, а також надати відповідний встановлений законодавством пакет документів на підтвердження усіх обставин. Після вчинення особою таких дій, орган пенсійного фонду перевіряє усі документи і вирішує питання щодо поданої заяви.

Судом встановлено та не заперечується сторонами у справі, що ОСОБА_1 числиться на обліку в відділу обслуговування громадян № 17 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- ІV на неповнолітню дочку ОСОБА_2 , (батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

19 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Миколаївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, із заявою за призначення/перерахунком пенсії в якій просила здійснити перехід на інший вид пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

В матеріалах справи містяться докази, які були надані заявником до Миколаївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України до заяви за призначення/перерахунку пенсії зокрема: довідка від 02.03.2016 року Добровольчого Українського Корпусу; витяг з наказу Антитерористичного центру при Службі безпеці України від 26 червня 2019 року № 3 ДСК, «Про залучення до проведення антитерористичної операції»; заяви - свідчення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ; лікарське свідоцтво про смерть № 2895 від 27.08.2016 року, якими підтверджується залучення ОСОБА_3 з 05 березня по 26 серпня 2016 року до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та, те що 26 серпня 2016 року ОСОБА_3 отримав вогнепальне поранення, внаслідок чого останній помер.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що єдиною підставою відмови позивачу у призначенні ОСОБА_2 пенсії, є те, що з копії лікарського свідоцтва про смерть № 2895 від 27.08.2016 року ОСОБА_3 встановлено у п.9 смерть настала внаслідок випадків ушкодження з невизначеним наміром -7 у населеному пункті Маріуполь, Донецької області.

Дослідивши та проаналізувавши зміст такого рішення суд приходить до висновку, що органом Пенсійного фонду України за наслідками отримання заяви позивача не була надана належна оцінка такій заяві та доданим до неї документам, в порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

При цьому, лише посилання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у рішенні на підставу для відмови у призначенні пенсії по втраті годувальника, що з копії лікарського свідоцтва про смерть № 2895 від 27.08.2016 року ОСОБА_3 встановлено у п.9 смерть настала внаслідок випадків ушкодження з невизначеним наміром -7 у населеному пункті Маріуполь, Донецької області, на думку суду, не належним обґрунтуванням для прийняття рішення за результатами розгляду заяви заявника з урахуванням наведених вище норм права.

Пунктом 16 Порядку № 3-1, визначено, що при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що відповідачем вимагалося подання додаткових документів від заявника зокрема, висновку про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов`язків (обов`язків військової служби), який надається у відповідно до п.10 Порядку № 3-1.

Суд зазначає, що умови та підстави призначення пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців визначенні нормами Закону №2262-XII, в свою чергу Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 визначено перелік документів, що подається заявником до Пенсійного органу для призначення пенсії в разі втраті годувальника.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про передчасність і як наслідок незаконність рішення Відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25.02.2021 року про відмову гр. ОСОБА_1 в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перерахунку пенсії відповідно до Постанови від 03.08.2020 року № 674.

Також, в рамках заявлених позовних вимог та доказів, поданих на їх обґрунтування, відповідачем не надано жодного обґрунтування у рішення щодо можливості встановлення та призначення такої пенсії, оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб.

Відтак, відмова ГУ ПФУ у Львівській області в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 03 серпня 2020 року № 674, ОСОБА_1 , яка викладена у рішенні від 25.02.2021 року є протиправною, а рішення підлягає скасуванню.

З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідність поданих ОСОБА_1 документів для призначення пенсії з втратою годувальника була досліджена відповідачем поверхнево, неповно та не всебічно, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення/відмову в переході на пенсію з втратою годувальника, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.02.2021 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 ст. 77 КАС України).

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій №2 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25.02.2021 року про відмову в переході на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України « Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 03 серпня 2020 року № 674, ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.02.2021 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 24 вересня 2021 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна