Рішення № 99897394, 24.09.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
340/2687/21
Номер документу
99897394
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2687/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом акціонерного товариства "Ельворті" (позивач) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби у Кіровоградській області (також-відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 та зобов`язати його внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних про суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 985090,00 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України пеню в розмірі 20014,87 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що достовірність нарахування суми податку на додану вартість, заявленої позивачем до бюджетного відшкодування, було підтверджено судовим рішенням, яке набрало законної сили, у зв`язку з чим грошові кошти в сумі 985090,00 грн. підлягають відшкодуванню з державного бюджету. Не зважаючи на зазначені обставини відповідачем узгоджена сума бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування не включена, зазначена сума на поточний рахунок платника податків не перерахована. За таких обставин, позивач просить зобов`язати відповідача-1 внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних про суму бюджетного відшкодування у розмірі 985090,00 грн., а також стягнути з бюджету пеню за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідач-1 подав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовну повністю, обґрунтовуючи це тим, що вимоги про стягнення з бюджету відповідної суми бюджетного відшкодування з ПДВ та пені є передчасними, оскільки контролюючим органом реалізовано право на касаційне оскарження рішення суду, що набрало законної сили. Також, представник посилався на те, що підстави для нарахування пені за затримку невиконання зобов`язань з перерахування підтверджених сум бюджетного відшкодування ПДВ відсутні (а.с.39-41).

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій просив позов задовольнити (а.с.61-62).

Представник відповідача подав відповідь на відзив, в якій просив відмовити у задоволені позову (а.с.80-83).

Відповідач-2 відзив на позовну заяву не подавав.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників та з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що посадовими особами відповідач проведено документальну позапланову виїзну перевірку АТ "Ельворті" з метою визначення правомірності нарахування від`ємного значення за період діяльності з 01.11.2019 по 30.11.2019 та з метою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника у банку за період з 01.11.2019 по 30.11.2019, за результатами якої складно акт від 17.02.2020 №78/11-28-04-02/05784437.

Згідно висновків акту, на порушення п.200.1, п.200.4, п.200.7, п.200.8 ст.200 Податкового кодексу України, вимог наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість"та на підставі п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України було відмовлено позивачу в наданні бюджетного відшкодування на рахунок платника у банках за листопад 2019 на 985090,00 грн., у зв`язку з чим 10.03.2020 винесено відповідне податкове повідомлення-рішення №0000210402.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 у адміністративній справі № 340/1865/20, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.03.2021, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000210402 від 10.03.2020.

Після узгодження відповідної суми, контролюючим органом не вжито заходів щодо здійснення на користь позивача бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банках за листопад 2019 на 985090,00 грн., у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з настіпного.

Згідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з підпунктом 200.7.1, пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

За правилами підпункту 200.7.2, пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно пункту 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України.

Пунктом 200.12. статті 200 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів (пункт 200.13 статті 200 Податкового кодексу України).

Вищевказані норми статті 200 Податкового кодексу України узгоджуються з пунктами 5, 6, 7, 11, 12 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26 (надалі – Порядок №26), який набрав чинності 01.04.2017.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру (пункт 5 Порядку №26).

Інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку (пункт 6 Порядку №26).

Згідно пункту 7 Порядку №26, у разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

Відповідно пункту 12 Порядку №26, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

Отже, перерахування узгодженої суми бюджетного відшкодування ПДВ здійснюється органом Казначейства на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, який формується шляхом автоматичного внесення до нього контролюючим органом заяв платників податків про повернення сум бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження, або даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника за результатами адміністративного або судового оскарження.

Звідси, відповідно до встановлених обставин справи, з моменту набрання законної сили рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 у справі №340/1865/20 у позивача виникло право на бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 985090,00 грн., оскільки вказана сума набула статусу узгодженої.

В матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем-1 постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі № 340/1865/20. Однак, з роздрукованої з комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" копії відповідної постанови (поданої представником ГУ ДПС у Кіровоградській області разом з касаційною скаргою від 09.04.2021) вбачається, що постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі №340/1865/20 було отримано ГУ ДПС у Кіровоградській області 11.03.2021, що підтверджується відміткою електронного штрихкоду за вх.№3301/5 на першій сторінці такої постанови.

Отже, на наступний робочий день після отримання відповідного рішення (12.03.2021), відповідач-1 був зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування у розмірі 985090,00 грн., однак вказаних дій не вчинив, що призвело до неотримання позивачем бюджетного відшкодування ПДВ на зазначену суму.

За таких обставин суд погоджується з позивачем, що відповідачем-1 було допущено бездіяльність щодо не внесення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 985090,00 грн. до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, яка підлягає визнанню протиправною.

Стосовно позовних вимог про стягнення пені, суд зазначає наступне.

Так, за визначенням, наведеним у підпунктах 14.1.18 та 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу; пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Тобто пеня – це санкція, яка нараховується з першого дня прострочення повернення бюджетного відшкодування до тих пір поки не будуть відшкодовані кошти.

Відповідно пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, факт нарахування пені нерозривно пов`язується із фактом існування заборгованості бюджету, що дозволяє стверджувати про пеню як про міру відповідальності держави перед платником за порушення нею обов`язку вчасного відшкодування від`ємного значення суми податку на додану вартість. Така пеня нараховується рівно стільки часу, скільки триває зазначене порушення держави у вигляді нездійснення відповідними державними органами необхідного комплексу дій по відшкодуванню податку, а відтак її нарахування і виплата є похідним зобов`язанням від основного - відшкодувати бюджетну заборгованість з податку на додану вартість. На дату погашення заборгованості з бюджету державою має бути сплачена і пеня, нарахована на таку заборгованість.

Позивачем до матеріалів справи було надано розрахунок пені, а відповідачами контррозрахунків не подано.

Відповідно наданого позивачем розрахунку пені, позивач обраховує пеню починаючи з 05.03.2021 (наступний день після набрання рішенням у справі №340/1865/20 законної сили) по 31.05.2021 (кінцева дата розрахунку пені позивачем визначена самостійно), розмір якої складає 20014,87 грн., з яких:

- з 05.03.2021 по 15.04.2021 (облікова ставка НБУ 6,5%) - 8841,52 грн.;

- з 16.04.2021 по 31.05.2021 (облікова ставка НБУ 7,5%) - 11173,35 грн..

Суд не погоджується з таким розрахунком позивача з огляду на таке.

Пункт 200.15 статті 200 Податкового кодексу України визначає момент, з якого у контролюючого органу виникає обов`язок внесення даних про узгоджені суми бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, а саме: наступного робочого дня після отримання рішення суду.

Також, для здійснення обрахунку такої пені застосуванню підлягає розмір облікової ставки, який встановлений НБУ на момент виникнення вказаної пені. При цьому, законом не визначено можливість її (облікової ставки) зміни протягом строку дії бюджетної заборгованості, включаючи день погашення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 24.11.2020 (справа № 808/660/16).

Як вже зазначалося вище (доказів іншого суду не надано), копію постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі №340/1865/20 було отримано ГУ ДПС у Кіровоградській області 11.03.2021.

Таким чином, відповідач-1 був зобов`язаний 12.03.2021 подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, внести узгоджену суму до реєстру заяв, а орган казначейської служби в свою чергу протягом п`яти операційних днів, тобто до 19.03.2021 (13-14.03.2021 вихідні дні) перерахувати на поточний рахунок платника ПДВ узгоджену суму бюджетного відшкодування.

За таких обставин, перебіг строку нарахування пені розпочався з 19.03.2021.

Для обчислення розміру пені застосуванню підлягає облікова ставка на рівні 6,5 %, що діяла згідно до рішення НБУ від 04.03.2021 №84-рш, станом на 19.03.2021.

Кількість днів прострочення за період з 19.03.2021 по 31.05.2021включно складає 74 дні.

Розрахунок пені проводиться формулою, де Пеня = сума боргу х облікову ставку НБУ х 1,2/100/365 х кількість днів.

Відтак, сума пені, яка підлягає стягненню на користь позивача складає: 15577,92 грн. (985090,00 х 6,5х1,2/100/365х74).

Таким чином, оскільки позивачу не відшкодовано відповідну суму бюджетного відшкодування у встановлений законом строк, позивач набув право на нарахування суми пені у порядку, встановленому пунктом 200.23 статті 200 Податкового України.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір в загальній сумі 6810,00 грн., тобто за кожну вимогу майнового (1) та немайнового (2) характеру.

Враховуючи те, що позивачем фактично заявлено одну вимогу немайнового характеру (визнання протиправною бездіяльності), при чому друга вимога (про зобов`язання вчинити певні дії) є похідною від першої, за подання даного позову за результатом розгляду цієї справи судовий збір підлягало сплатити в сумі 2270 грн..

Отже, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 2270 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Водночас, інша частина сплаченого збору підлягає поверненню у відповідності до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір".

Що стосується вимоги майнового характеру, то пропорційно розміру задоволених позовних вимог (15577,92 грн. (77,83% від 20014,87) на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1766,74 грн. (77,83% від 2270).

Відтак, загальна сума судового збору, що підлягає стягненню становить 4036,74 грн..

Керуючись ст.ст.6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов – задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП – 43995486) щодо не внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних про суму бюджетного відшкодування акціонерному товариству "Ельворті" (код ЄДРПОУ – 05784437) податку на додану вартість у розмірі 985090,00 грн..

3. Зобов`язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП – 43995486) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних про суму бюджетного відшкодування акціонерному товариству "Ельворті" (код ЄДРПОУ – 05784437) податку на додану вартість у розмірі 985090,00 грн..

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь акціонерного товариства "Ельворті" (код ЄДРПОУ – 05784437) пеню на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України, що дорівнює 15577,92 грн. (п`ятнадцять тисяч п`ятсот сімдесят сім гривень 92 копійки).

5. Стягнути на користь акціонерного товариства "Ельворті" (код ЄДРПОУ – 05784437) судовий збір в розмірі 4036,74 грн. (чотири тисячі тридцять шість гривень 74 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП – 43995486).

6. В задоволені решти позовних вимог – відмовити.

7. Повернути з Державного бюджету України на користь акціонерного товариства "Ельворті" (код ЄДРПОУ – 05784437) судовий збір в розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько