Рішення № 99897383, 24.09.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
340/2404/21
Номер документу
99897383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2404/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що у лютому 2021 року він звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, досягнувши 50 років та маючи понад 30 років страхового стажу, з них 22 роки 1 місяць 4 дні - на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у тому числі в 51-му (11-му) воєнізованому гірничорятувальному загоні, Центральному регіональному спеціальному (воєнізованому) аварійно-рятувальному загоні МНС України, Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ДСВАРС МНС України. Проте відповідач рішенням, оформленим протоколом №112750002907 від 08.02.2021 року, відмовив у призначенні пільгової пенсії та вказав, що окремі періоди його роботи не можуть бути враховані до пільгового стажу через відсутність документів про проведення атестації робочих місць за умовами праці та через ненадання уточнюючих довідок про підтвердження трудового стажу. Позивач наполягає на тому, що він повний робочий день працював у вказаних підприємствах на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, які за результатами атестації робочих місць є роботами, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що підтверджується записами у його трудовій книжці та архівними документами. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Кіровоградській області у зарахуванні періодів його роботи в 51-му воєнізованому гірничорятувальному загоні (11-му воєнізованому гірничорятувальному загоні) з 22.08.1992 року по 31.08.1999 роки, в Олександрійському гірничорятувальному загону МНС України з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року та з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року, в Олександрійському спеціальному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ЦРСВАРЗ з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року, в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 01.01.2006 року по 21.08.2013 роки до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати до стажу його роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоди роботи в 51-му воєнізованому гірничорятувальному загоні (11-му воєнізованому гірничорятувальному загоні) з 22.08.1992 року по 31.08.1999 року, в Олександрійському гірничорятувальному загону МНС України з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року та з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року, в Олександрійському спеціальному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ЦРСВАРЗ з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року та в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області, оформлене протоколом №112750002907 від 08.02.2021 року, про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу XIV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначити, нарахувати та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу XIV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 23.01.2021 року.

Ухвалою судді від 25.05.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що за рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, створеній при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, №1 від 21.01.2021 року, до стажу роботи на пільгових умовах позивачу зараховано періоди його роботи з 17.07.1991 року по 21.08.1992 року, з 01.09.1999 року по 04.09.1999 року, з 03.10.1999 року по 29.10.2000 року, з 26.12.2000 року по 31.01.2004 року. Період роботи з 22.08.1992 року по 31.08.1999 року не врахований до стажу роботи за Списком №1 у зв`язку з відсутністю документів про результати проведення атестації робочих місць, які б підтверджували роботу в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці. Тож оскільки стаж позивача на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 складає лише 5 років 3 місяці 13 днів, тому він не має права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Доводячи правомірність рішення про відмову у призначенні пенсії через відсутність необхідного стажу, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 1991 року по 2013 рік безперервно працював в гірничорятувальних (аварійно-рятувальних) загонах.

У лютому 2021 року, досягнувши 50-річного віку, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 02.02.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". (а.с. 72 - 80)

Розглянувши питання про призначення пенсії, відповідач зарахував до страхового стажу 32 роки 4 місяці 10 днів, з них за Списком №1 - 5 років 3 місяці 13 днів, та прийняв рішення у формі протоколу №112750002907 від 08.02.2021 року, за яким ОСОБА_1 не має права на пенсію. (а.с. 99 - 102)

Листом №1100-0303-8/8376 від 17.02.2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило позивача про прийняте рішення та його підстави, вказавши, що він не має права на пенсію відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки не має необхідного 10-річного стажу на роботах в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці за Списком №1. (а.с. 7 - 8)

Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пунктами 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частинами 2, 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно з частиною 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 56 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Як передбачено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (надалі - Порядок №18-1, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. (п.1 Порядку №18-1)

Згідно з пунктом 2 Порядку №18-1 його дія поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

Відповідно до пунктів 3, 4, 6 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.

Основними завданнями Комісії є зокрема розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №18-1 рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення.

Пунктом 11 Порядку №18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку №18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (надалі - Порядок №383).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. 4.1. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. 4.2. Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4. Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

У трудовій книжці позивача містяться записи, які свідчать про те, що позивач працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (а.с. 9 - 10), а саме:

- у період з 17.07.1991 року по 31.01.2004 року ОСОБА_1 працював в 51-му воєнізованому гірничорятувальному загоні (з 03.05.1994 року перейменований в 11-й воєнізований гірничорятувальний загін, з 01.09.1999 року перейменований в Олександрійський воєнізований гірничорятувальний загін Державної воєнізованої гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби МНС України, код ЄДРПОУ 00165770), зокрема з 17.07.1991 року по 23.09.1997 року - на посаді респіраторника (підземного), з 24.09.1997 року по 25.08.1999 року - на посаді помічника командира взводу (підземного), з 26.08.1999 року по 24.05.2000 року - на посаді командира взводу (підземного), з 25.05.2000 року по 31.01.2004 року - на посаді помічника командира взводу (підземного). Звільнений з цього підприємства у зв`язку з переведенням до Центрального регіонального спеціального (воєнізованого) аварійно-рятувального загону Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України.

- з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року позивач працював на посаді помічника командира взводу в Олександрійському спеціальному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні Центрального регіонального спеціального (воєнізованого) аварійно-рятувального загону Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України (код ЄДРПОУ 26476355). Звільнений з цієї посади у зв`язку з переведенням в Олександрійський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України.

- з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року позивач працював в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загоні Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України (з 13.05.2013 року перейменований на Олександрійський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін Державної служби України з надзвичайних ситуацій (код ЄДРПОУ 33861028), з 23.12.2013 року - припинений в результаті приєднання до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій, код ЄДРПОУ 33873405), зокрема з 01.01.2006 року по 31.10.2010 року - на посаді помічника командира взводу, з 01.11.2010 року по 31.03.2012 року - на посаді заступника командира взводу, з 01.04.2012 року по 21.08.2013 року - на посаді командира взводу.

У ці періоди роботи позивача були чинними Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 року, постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року.

Професії (посади) респіраторника, командира взводу, заступника (помічника) командира взводу, на яких працював позивач, були віднесені до Списків №1, що підтверджується зокрема уточнюючою довідкою №437/12-05 від 26.07.2010 року, виданою Олександрійським воєнізованим гірничорятувальним (аварійно-рятувальним) загоном Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України. (а.с. 11)

Судовими рішеннями в адміністративних справах №811/713/13-а, №1170/2а-4153/12 встановлено обставини зміни підпорядкування, організаційно-правових форм, назв Олександрійського воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби МНС України (код ЄДРПОУ 00165770), Олександрійського спеціального воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Центрального регіонального спеціального (воєнізованого) аварійно-рятувального загону Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України (код ЄДРПОУ 26476355), Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України (код ЄДРПОУ 33861028), Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій, код ЄДРПОУ 33873405) та підтверджено їхнє правонаступництво.

Відповідно до наказу Головного штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №179 від 07.10.1999 року "Про результати перевірки атестації робочих місць на основі постанови КМУ від 01.02.92 р. №442", наказу Центрального регіонального спеціального (воєнізованого) аварійно-рятувального загону Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №169 від 27.07.2004 року "Про результати атестації робочих місць за умовами праці", наказів Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Центрального регіонального спеціального (воєнізованого) аварійно-рятувального загону Державної спеціальної (воєнізованої) гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби МНС України №72 від 24.07.2009 року "Про результати атестації робочих місць за умовами праці", №59 від 10.11.2010 року "Про результати позачергової атестації робочих місць за умовами праці" професії респіраторників, командирів взводів, їх заступників (помічників) за результатами атестації були визнані такими, що належать до Списку №1. (а.с. 44 - 50)

Суд установив, що період роботи позивача в 51-му воєнізованому гірничорятувальному загоні (перейменований в 11-й воєнізований гірничорятувальний загін, в Олександрійський воєнізований гірничорятувальний загін Державної воєнізованої гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби МНС України) відповідачем до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, включений частково.

Питання про підтвердження стажу його роботи на цих підприємствах за період з 17.07.1991 року по 31.01.2004 року розглядалося на засіданні комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, створеній при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, за заявою позивача від 17.12.2020 року.

Рішенням комісії №1 від 21.01.2021 року підтверджено стаж роботи ОСОБА_1 на роботах з особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці за Списком №1 за періоди 17.07.1991 року - 21.08.1992 року (по дату набрання чинності Порядку проведення атестації робочих місць), 01.09.1999 року - 04.09.1999 року, 03.10.1999 року - 29.10.2000 року, 26.12.2000 року - 31.01.2004 року. Відмовлено у підтвердженні стажу роботи 22.08.1992 року - 31.08.1999 року у зв`язку з відсутністю матеріалів атестації робочих місць за умовами праці. (а.с. 81 - 82)

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. №461, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Згідно з пунктами 1, 4, 6, 8, 9 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Атестація робочих місць передбачає: зокрема обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників.

Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Суд зазначає, що своєчасна проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Відповідальність за своєчасність та якість проведення такої атестації покладається на власника підприємства, а не працівника.

Разом з тим, якщо атестація була проведена з порушенням строків її проведення, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу.

Такий висновок відповідає правовій позиції, сформульованій у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі №520/15025/16, відповідно до якої відсутність атестації робочого місця не може бути підставою для відмови у зарахуванні стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо неврахування періодів роботи позивача з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року (28 днів), з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року (57 днів), то за змістом рішення комісії ГУ ПФУ в Кіровоградській області №1 від 21.01.2021 року згідно з архівними документами у ці періоди позивач направлявся на курси по підвищенню кваліфікації. Воднораз, у цьому рішенні відсутнє посилання на підтвердження чи відмову у підтвердженні цих періодів роботи в установленому порядку, як це передбачено Порядком №18-1 .

У ході судового розгляду справи відповідач не довів суду правомірність своїх висновків про неврахування цих періодів підвищення кваліфікації позивача, які були пов`язані з виробничою необхідністю, до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Крім того, відповідач не врахував до стажу на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, весь період роботи позивача з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року на посаді помічника командира взводу в Олександрійському спеціальному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні Центрального регіонального спеціалізованого (воєнізованого) аварійно-рятувального загону (перейменований в Олександрійський спеціальний (воєнізований) аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін) та з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року на посадах помічника командира взводу, заступника командира взводу, командира взводу в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Ні в адресованому позивачу листі №1100-0303-8/8376 від 17.02.2021 року, ні у відзиві на позов, ні на виконання ухвали суду від 12.08.2021 року відповідач не вказав причини та правові підстави неврахування цих періодів роботи позивача до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд зазначає, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи особи, і лише в разі її відсутності або відсутності у ній відповідних записів, що не дозволяє з`ясувати відомості про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів. Зокрема, підтвердження спеціального трудового стажу шляхом подання уточнюючої довідки має проводитися тоді, коли відсутня трудова книжка або у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право особи на пенсію на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року за №110, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках, обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Матеріалами пенсійної справи, зокрема записами у трудовій книжці, а також наданою позивачем уточнюючою довідкою №437/12-05 від 26.07.2010 року, документами, виданими архівною установою, підтверджено, що позивач у спірні періоди з 22.08.1992 року по 31.08.1999 роки, з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року, з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року, з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року працював на посадах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відтак, суд прийшов до висновку, що рішення комісії ГУ ПФУ в Кіровоградській області №1 від 21.01.2021 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 в частині відмови у підтвердженні стажу роботи позивача з 22.08.1992 року по 31.08.1999 року є протиправним. Оскільки вказане рішення призвело до неврахування вказаного періоду до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, тому суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав та інтересів позивача скасувати це рішення в частині відмови у підтвердженні стажу роботи позивача, вийшовши за межі позовних вимог.

Крім того, відповідач, не зарахувавши до стажу роботи, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, періоди роботи позивача з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року, з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року, з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року, які підтверджуються належним чином оформленими записами у трудовій книжці про займану посаду і період виконуваної роботи та наданими архівними документами, допустив протиправну бездіяльність, що призвело до порушення права позивача на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.

Спірне рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №112750002907 від 08.02.2021 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з підстав недостатності спеціального стажу, передбаченого цією нормою, прийнято необґрунтовано та нерозсудливо. Отже, таке рішення підлягає скасуванню як протиправне.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно з частинами 3, 4 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За правилами частин 1, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Матеріали справи свідчать, що позивач на час подання заяви від 02.02.2021 року та розгляду питання про призначення йому пенсії досягнув віку 50 років, має 32 роки страхового стажу, з них не менше 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, тому він має право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і така пенсія має бути йому призначена з 23.01.2021 року.

Суд вважає, що права позивача, порушені незаконними рішеннями та бездіяльністю відповідача, мають бути відновлені шляхом зобов`язання відповідача зарахувати спірні періоди роботи до пільгового стажу роботи позивача та призначити йому пенсію.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 1816 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №1 від 21.01.2021 року в частині відмови у підтвердженні періоду роботи ОСОБА_1 з 22.08.1992 року по 31.08.1999 року, що зараховується до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незарахування до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періодів роботи з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року, з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року, з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №112750002907 від 08.02.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 з 23.01.2021 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди роботи з 22.08.1992 року по 31.08.1999 року, з 05.09.1999 року по 02.10.1999 року, з 30.10.2000 року по 25.12.2000 року, з 01.02.2004 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 21.08.2013 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1816 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш