
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2021 року м. Київ № 640/4980/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з виплати пенсії за період часу з 01.10.2017 по 30.04.2020 включно; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, виданої фінансово-економічним управлінням командування сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, виданої фінансово економічним управлінням командування сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу - 3520,00 грн.; окладу за військовим званням - 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років - 2187,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами - 352,00 грн.; надбавки за особливо важливі завдання - 4903,74 грн.; премії - 352,00 гривень; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.10.2017 по час поновлення її виплати.
Позов мотивовано безпідставністю невиплати позивачу, як внутрішньо переміщеній особі, яка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, пенсії з жовтня 2017 року по травень 2020 року, а також неправомірністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки, виданої фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства Оборони України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2021 адміністративну справу №640/4980/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії передано на розгляд за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 адміністративну справу №640/4980/21 прийнято до провадження суддею Київського окружного адміністративного суду Колесніковою І.С., відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, виданої фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства Оборони України, оскільки в зазначену довідку включено додаткові види грошового забезпечення, не передбачені постановою Кабінет Міністрів України №103. Також, у відзиві відповідачем наголошено на відсутності нормативно-правових актів, які б приймались після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, та якими б визначались умови і порядок перерахунку пенсій, призначених після дати набрання зазначеним судовим рішенням законної сили.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області від 17.02.2020 №3249-5000268746 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Позивачу призначено пенсію за вислугу строків служби у відповідності з законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців за контрактом та їх сімей, про що видано 04.02.2003 пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 .
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №ФК 1001023957 ОСОБА_1 , з жовтня 2017 року по квітнень 2020 року включно позивачу не виплачувалась пенсія, загальна сума виплат за вказаний період становить 49312,90 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою від 03.07.2020 про виплату йому заборгованості по пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.07.2020 №1000-0235/6/57522 позивачу повідомлено про його взяття з 01.05.2020 на облік в Головному управлінні як внутрішньо переміщеної особи та поновлення виплати пенсії з травня 2020 року. Також у листі зазначено, що до визначення окремого порядку, кошти, які не виплачені за період з жовтня 2017 року по травень 2020 року, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати.
Також, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 17.11.2020 про перерахунок йому пенсії згідно перерахунку 2018 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України від 17.12.2020 №1000-0203-8/101916 позивачу повідомлено про поновлення йому виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Вважаючи неправомірною невиплату відповідачем пенсії за період 01.10.2017 по 30.04.2020 включно, а також неправомірною відмову відповідача у перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства Оборони України №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб закріплено Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі по тексту - Закон №1706-VII).
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №1706-VII, громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Наявними у матеріалах справи доказами підтверджується перебування позивача на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області як пенсіонера, який отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.
Також, позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області від 17.02.2020 №3249-5000268746 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Статтею 12 Закону №1706-VII визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.
У матеріалах справи відсутні докази скасування дії довідки про взяття на облік позивача, як внутрішньо переміщеної особи, будь-яких відомостей про такі обставини сторонами не зазначено.
Наявним у матеріалах справи розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №ФК 1001023957 ОСОБА_1 , підтверджується невиплата позивачу з жовтня 2017 року по квітнень 2020 року включно пенсії в загальному розмірі 49312,90 грн.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості (пункт 1); у разі смерті пенсіонера (пункт 3); у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд (пункт 4); в інших випадках, передбачених законом (пункт 5).
За висновком суду припинення відповідачем виплати пенсії позивачу не відповідало статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позаяк виплати припинено не на підставі вичерпних підстав, визначених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не у відповідності до приписів іншого закону України, як це передбачено пунктом 5 частини першої статті 49 зазначеного Закону.
Тому, на думку суду, позивач має право на отримання пенсії за період її невиплати, а саме з жовтня 2017 року по квітнень 2020 року включно, оскільки виплату позивачу пенсії припинено незаконно.
Як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.07.2020 №1000-0235/6/57522, до визначення окремого порядку, кошти, які не виплачені за період з жовтня 2017 року по травень 2020 року, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати.
Суд зауважує, що неприйняття Урядом України нормативно-правового акту не може слугувати підставою для обмеження права позивача на отримання пенсії.
Крім того, підстави виплати пенсії за минулий час визначені статтею 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Оскільки Пенсійним фондом припинено виплату призначеної та нарахованої позивачу пенсії з жовтня 2017 року по квітнень 2020 року включно без законних підстав, після чого виплату пенсії поновлено і розмір нарахованої але невиплаченої пенсії за вказаний період становить 49312,90 грн., суд вважає обґрунтованими доводи позивача про протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з виплати пенсії за період часу з 01.10.2017 по 30.04.2020 включно, відповідно, підлягають задоволенню вимоги позивача про виплату йому заборгованості по пенсії за період з 01.10.2017 по час поновлення її виплати.
Задовольняючи позовні вимоги в цій частині, судом також взято до уваги відповідну правову позицію Верховного Суду, висловлену в рішенні від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії позивачу відповідно до наданої довідки №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, виданої фінансово-економічним управлінням командування сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, виданої фінансово економічним управлінням командування сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу - 3520,00 грн.; окладу за військовим званням - 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років - 2187,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами - 352,00 грн.; надбавки за особливо важливі завдання - 4903,74 грн.; премії - 352,00 гривень, та про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб», суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі по тексту - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 (у редакції, яка діяла з 21.02.2018), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно абзацу першого пункту 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є відповідна довідка, на підставі якої здійснюється такий перерахунок.
Позивачем додано до позовної заяви лист фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства Оборони України №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, яким повідомлено доньці позивача на її запит розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2008 та станом на 01.03.2018.
Суд зауважує, що вказаний лист не є довідкою про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. Також, відсутні будь-які докази направлення фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства Оборони України чи особисто позивачем довідки за номером №116/14/2/1417/л від 20.10.2020 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Відтак, з огляду на непідтвердження факту отримання відповідачем довідки фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства Оборони України №116/14/2/1417/л від 20.10.2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки №116/14/2/1417/л від 20.10.2020, виданої фінансово-економічним управлінням командування сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки сторонами не надано доказів понесення ними судових витрат, судові витрати присудженню на користь будь-якої із сторін не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з виплати пенсії за період часу з 01.10.2017 по 30.04.2020 включно.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсії за період з 01.10.2017 по час поновлення її виплати у розмірі 49312,90 грн.
У задоволенні решти адміністративного позову відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ,).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 23 вересня 2021 року.