Рішення № 99897024, 27.09.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
280/6936/21
Номер документу
99897024
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 вересня 2021 року Справа № 280/6936/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О. розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії:

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 її заробітної плати згідно з довідками про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 протиправними та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідок архівного управління Запорізької міської ради про заробітну плату від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 та із урахуванням акту про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.10.2019 №9773/1 з часу призначення пенсії, враховуючи різницю, що вже була виплачена.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що вона 20.08.2019 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надала довідки про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610. Повідомленням від 21.11.2019 №4038/025 позивача сповіщено про відмову у включенні до розрахунку розміру пенсії заробітної плати за період з 01.04.1990 по 31.03.1995, у зв`язку із зайво включеними до довідки сумами, що встановлено актом про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.10.2019 №9773/1. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки довідка видана архівним управлінням згідно із чинним законодавством, розбіжності містяться лише в декількох місяцях, та можуть бути усунуті шляхом зарахування даних про заробітну плату згідно із первинними документами. За таких обставин вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.

Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позовну заяву від 09.09.2021 №0800-0902-7/60207 зазначає, що підтвердження даних довідки про заробітну плату встановлюється за результатами перевірки підстав її видачі, проведеної спеціалістами органів Пенсійного фонду. Оскільки, довідки про заробітну плату, видані архівним управлінням Запорізької міської ради від 12.08.2019 №04-25/К-2180, від 20.06.2019 № 04-25/К-1610, від 16.12.2019 № 04-25/К379 не відповідає Акту перевірки № 9773/1 від 10.10.2019, тому відповідач не має підстав для врахування заробітної плати позивача за період з 01.04.1990 по 31.03.1995. Окрім того, відповідач послався на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 10.10.2018 у справі №472/1835/14-азгідно із якою у випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Вважає, що законних підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо перерахунку її пенсії за наданими довідками про заробітну плату. З огляду на викладене, просить у позові відмовити.

14.09.2021 позивач засобами електронного зв`язку надав суду відповідь на відзив на позовну заяву. Вказує, що чинним законодавством встановлено лише одну вимогу для зарахування заробітку до 01.07.2000 року - це відповідність даних довідки первинним документам, і цій вимозі спірні довідки від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 відповідають. Зазначає, що посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, вкладену у постанові від 10.10.2018 у справі № 472/1835/14-а, лише підтверджує правомірність доводів позивача, оскільки в ній Верховний Суд визнав правомірною видачу архівними управліннями довідок про заробітну плату без розшифрування виплачених сум за видами заробітку.

Ухвалою суду від 13.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6936/21 без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із п. 6 ч. 1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Згідно із ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

20.08.2019 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за призначенням пенсії за віком, що підтверджується копією заяви про призначення пенсії.

Згідно із абз. 2 пп. 3 п. 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Із змісту розписки-повідомлення вбачається, що разом із заявою за призначенням пенсії позивачем було надано довідки про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідачем було проведено перевірку достовірності даних довідок про заробітну плату від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610, що підтверджується змістом акту про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.10.2019 №9773/1 (далі - акт від 10.10.2019 №9773/1).

Із змісту акту від 10.10.2019 №9773/1 вбачається, що до довідки зайво включені суми заробітку, на які не нараховано (з яких не утримано) страхові внески (дивіденди, матеріальна допомога, компенсація на дітей), а суми відпусток та допомоги по втраті працездатності (лікарняні), період яких складає більше одного місяця, зазначені у тому місяці, у якому нараховані, такі суми включені в заробіток в тій частині, яка припадає на даний місяць.

Окрім того, згідно із вказаним актом від 10.10.2019 №9773/1 суми заробітної плати, які зазначені у довідках на ім`я « ОСОБА_1 » відповідають даним її особового рахунку.

Про відмову у включенні до розрахунку розміру пенсії заробітної плати за період з 01.04.1990 по 31.03.1995 сповіщено повідомленням від 21.11.2019 №4038/025.

06.12.2019 звернулась до архівного управління за отримання оновленої довідки про заробітну плату, про що свідчить відмітка із вхідний номер на листі-відповіді архівного управління Запорізької міської ради.

На звернення ОСОБА_1 за отриманням довідок про заробітну плату на вимогу відповідача, архівне управління Запорізької міської ради листом від 16.12.2019 №04-21/К-380 повідомило, що довідки про заробітну плату від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 надано відповідно до даних, наявних у первинних документах фонду №1751 Дочірнього підприємства «Вікторавто» Приватної багатопрофільної фірми «Віктор», які надійшли на зберігання до управління.

Також до вказаного листа архівним управлінням Запорізької міської ради також було додано оновлену довідку про заробітну плату ОСОБА_1 від 16.12.2019 №04-21/К-379.

Згідно із Порядком виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів), затвердженим наказом Мін`юсту України від 02.03.2015 року №295/5, архівна довідка про заробітну плату оформлюється на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату; дані зазначаються окремо за кожен місяць конкретного року.

Отже, архівне управління Запорізької міської ради не має повноважень щодо виокремлення із даних про отриману особою заробітну плату лише тих сум, з яких було сплачено соціальні внески та які включаються до розрахунку заробітної плати при обчисленні розміру пенсії.

Також архівне управління не може на власний розсуд змінювати місяці виплати заробітної плати усупереч тим, що вказані як місяці її виплати у первинних документах.

Відповідні дії може здійснити відповідач маючи спірну довідку та первинні документи, на підставі яких її було надано, у такому разі його дії будуть відповідати принципу належного урядування та верховенства права.

17.12.2019 позивач знов звернулась до відповідача за перерахунком пенсії із урахуванням оновленої довідки про заробітну плату, що підтверджується копією заяви про перерахунок пенсії. Повідомленням від 03.01.2020 №50/02-5 її сповіщено про неможливість здійснення перерахунку у зв`язку із розбіжностями, встановленими актом від 10.10.2019 №9773/1.

11.06.2020 ОСОБА_1 звернулась до відповідача за перерахунком пенсії по заробітній платі, надавши архівну довідку від 30.03.2020 №04-21/К-128.

Із змісту відповіді від 18.06.2020 №0800-0205-8/28967 вбачається, що позивачу знову відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки у наданих ОСОБА_1 довідках про заробітну плату за період з 01.03.1989 по 30.09.1999 вказані однакові суми, які містять розбіжності, встановлені актом від 10.10.2019 №9773/1.

У матеріалах справи наявні копії звернень ОСОБА_1 від 02.10.2020 та від 17.02.2021, у яких вона просить відповідача допомогти їй у здійсненні перерахунку розміру її пенсії із врахуванням її заробітної плати за період з 01.03.1989 по 30.09.1999.

До матеріалів справи також додано листи від 02.11.2020 №28377-26524/К-03/8-2800/20, 22.12.2020 №11376-11501/К-02/8-0800/20 від 05.03.2021 №2616-2071/К-02/8-0800/21, якими відповідач відмовляє позивачу у перерахунку пенсії із врахуванням довідок про заробітну плату за період її роботи з 01.03.1989 по 30.09.1999.

Позивач не погодившись з відмовою, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 рок. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.

Суд, оцінюючи посилання відповідача на постанову Верховного Суду 10.10.2018 №472/1835/14-а, звертає увагу, що на відміну від справи №472/1835/14-а у цій справі позивач просить здійснити перерахунок розміру її пенсії на підставі довідок архівного управління Запорізької міської ради про заробітну плату від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 із урахуванням акту від 10.10.2019 №9773/1, а не на підставі показань свідків, виписок зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкових квитків, квитків партій та рухів, громадських об`єднань, як у справі, переглянутій Верховним Судом.

Окрім того, відповідачем не надано доказів, які б підтверджували невідповідність даних довідок архівного управління Запорізької міської ради про заробітну плату від 12.08.2019 №04-25/К-2180 даним первинних документів фонду №1751 Дочірнього підприємства «Вікторавто» Приватної багатопрофільної фірми «Віктор».

Із урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що за формою та змістом архівні довідки від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 відповідають вимогам чинного законодавства та їх дані мали бути враховані відповідачем при обчислені розміру пенсії позивача, враховуючи її бажання зарахувати заробіток за 60 місяців до 01.07.2000, оскільки відомості, зазначені в них, повністю підтверджуються первинними документами.

Виявлені розбіжності не можуть мати своїм наслідком відмову у зарахуванні заробітної плати, оскільки позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідної довідки. Також, слід враховувати і те, що підприємство-роботодавець є ліквідованим, що в свою, чергу, позбавляє позивача можливості звернутися за належно оформленою довідкою. Однак, вказані обставини не можуть позбавляти позивача права на належне пенсійне забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв`язку із задоволенням позову судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 її заробітної плати згідно із довідками про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідок архівного управління Запорізької міської ради про заробітну плату від 12.08.2019 №04-25/К-2180 та від 20.06.2019 №04-25/К-1610 та із урахуванням акту про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.10.2019 №9773/1 з часу призначення пенсії, враховуючи різницю, що вже була виплачена.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.09.2021.

Суддя О.О. Артоуз