
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 вересня 2021 року Справа № 280/7041/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Артоуз О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Великобілозерська сільська рада Великобілозсрського району Запорізької області (71400, Запорізька обл., Великобілозерський р-н, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, 125, ЄДРПОУ 25217686) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Великобілозерська сільська рада Великобілозерського району Запорізької області (далі-відповідач), відповідно до якого позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області щодо неприйняття рішення за клопотанням ОСОБА_1 від 19.03.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, в межах ділянки з кадастровим номером 2321180100:13:001:0020, що розташована на території с. Велика Білозерка Запорізької обл. та зобов`язати Великобілозерську сільську раду Великобілозерського району Запорізької області розглянути на наступній сесії клопотання ОСОБА_1 від 19.03.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, в межах ділянки з кадастровим номером 2321180100:13:001:0020, що розташована на території с. Велика Білозерка Запорізької область.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що позивач звертався до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, проте відповідач листом від 06.04.2021 повідомив, що вказана земельна ділянка використовується як землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, що унеможливлює її відведення у власність для ведення особистого селянського господарства. Зазначає, що при розгляді його заяви відповідачем допущено порушення порядку розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення технічної документації, що суперечить приписам чинного законодавства. Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 16.08.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
08.09.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 51781), в якому зазначає, що під час розгляду звернення позивача було встановлено, що згідно наявних у відповідача відомостей, земельна ділянка площею 10,3669 га., кадастровий номер 2321180100:13:001:0020 використовується як землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, про що було повідомлено позивача листом від 06.04.2021 за вих. № Г-873/2. З метою підтвердження вказаних вище обставин представником відповідача 29.06.2021 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області було направлено адвокатський запит. Зі змісту лист (відповідь на адвокатський запит від 29.06.2021 року) від 05.07.2021 за вих. №29-8 0.2-3101/2-21 вбачається, що земельна ділянка, кадастровий номер 2321180100:13:001:0020, площею 10,3669 га, розташована на території Великобілозерської ОТГ сформована та передана до земель колективної власності (багаторічні насадження (тутовник)), не належить до земель для ведення особистого селянського господарства, а відповідно до Закону України №2498-VIII від 10.07.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питань колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» забороняється розпорядження даними землями до 01.01.2025. Вказує, що Великобілозерською сільською радою вживались та на теперішній час продовжуються вживатись дії направленні на виправлення оскаржуваних позивачем порушень. Так, розпорядженням Великобілозерського сільського голови від 15.06.2021 за №207-ОД було внесено зміни до розпорядження сільського голови від 11.06.2021 №204-ОД «Про скликання сімнадцятої сесії Великобілозерської сільської ради восьмого скликання», яким пункт 2 розпорядження сільського голови від 11.06.2021 №204-ОД, доповнено також пунктом 86 «Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель Великобілозерської сільської ради гр. ОСОБА_1 , тобто вказане питання внесене до порядку денного сімнадцятої сесії Великобілозерської сільської ради восьмого скликання 22 червня 2021 року. Разом з тим, під час сімнадцятої сесії Великобілозерської сільської ради восьмого скликання за вказане питання проголосувало лише 10 депутатів з 16 присутніх депутатів, тобто рішення з цього питання прийнято не було. На теперішній час розгляд питання, заявленого Позивачем у клопотанні від 19.03.2021 року планується винести на наступну сесію Великобілозерської сільської ради восьмого скликання. Вказані вище обставини свідчать про відсутність протиправної бездіяльності відповідача з розгляду клопотання позивача. У задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 17.04.2019 є учасником бойових дій.
19.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до сільського голови Великобілозерської сільради із заявою, відповідно до якої просить надати дозвіл на складання проекту землеуустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га із земельної ділянки площею 10,3669Га, кадастровий номер 2321180100:13:001:0020, розташованої на території Великобілозерської ОТГ.
У звязку з відсутністю відповіді у встановлений строк, 29.05.2021 представником позивача направлено на адресу відповідача адвокатський запит про надання інформації щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Листом від 07.06.2021 за вих. №1266/02-24 Великобілозерською сільською радою надано відповідь адвокату, відповідно до якої зазначено, що звернення ОСОБА_1 було розглянуто, про що 06.04.2021 було надіслано лист за вих. №Г-873/2, в якому було повідомлено, що вказана земельна ділянка використовується як землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, що унеможливлює її відведення у власність для вдеення особистого селянського господарства.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України. громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.
Частиною 4 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 Земельного кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Розглядаючи заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства, відповідач повинен був у місячний строк перевірити цю заяву на відповідність її вимогам статей 116, 118, 121 ЗК України і за наслідками перевірки - дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або, у разі виявлення обставин, передбачених абз.1 частини 7 статті 118 ЗК України, - надати позивачу мотивовану відмову у наданні дозволу.
Суд зазначає, що відповідач у відзиві зазначає, що розпорядженням Великобілозерського сільського голови від 15.06.2021 за №207-ОД було внесено зміни до розпорядження сільського голови від 11.06.2021 №204-ОД «Про скликання сімнадцятої сесії Великобілозерської сільської ради восьмого скликання», яким пункт 2 розпорядження сільського голови від 11.06.2021 року №204-ОД, доповнено також пунктом 86 «Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель Великобілозерської сільської ради гр. ОСОБА_1 , тобто вказане питання внесене до порядку денного сімнадцятої сесії Великобілозерської сільської ради восьмого скликанім 22 червня 2021 року. Разом з тим, під час сімнадцятої сесії Великобілозерської сільської ради восьмого скликання за вказане питання проголосувало лише 10 депутатів з 16 присутніх депутатів, тобто рішення з цього питання прийнято не було. На теперішній час розгляд питання, заявленого позивачем у клопотанні від 19.03.2021 планується винести на наступну сесію Великобілозерської сільської ради восьмого скликання.
Таким чином, з огляду на викладене, суд зазначає, що фактично відповідачем заява позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки не розглянута у встановленому порядку.
Лист від 06.04.2021 не є вирішенням заяви позивача, а лише констатує той факт, що відповідач заперечує щодо наявності права на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність конкретної земельної ділянки.
За приписами чинного законодавства, відповідач, розглядаючи заяву позивача повинен або дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або, у разі виявлення обставин, передбачених абз.1 частини 7 статті 118 ЗК України, - надати позивачу мотивовану відмову у наданні дозволу.
Вказане свідчить про формальний підхід відповідача до розгляду заяви позивача, який виявився: у не зазначенні конкретної причини відмови, що суперечить ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Верховний Суд у постанові від 24 січня 2019 року у справі №806/2978/17 вказав, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою має бути пояснена вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, з урахуванням викладеного вище суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та наведених приписів нормативно-правових актів, суд дійшов висновку про наявність необхідної сукупності підстав для повного задоволення позовних вимог.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України). Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Великобілозерська сільська рада Великобілозсрського району Запорізької області (71400, Запорізька обл., Великобілозерський р-н, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, 125, ЄДРПОУ 25217686) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області щодо неприйняття рішення за клопотанням ОСОБА_1 від 19.03.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, в межах ділянки з кадастровим номером 2321180100:13:001:0020, що розташована на території с. Велика Білозерка Запорізької обл.
Зобов`язати Великобілозерську сільську раду Великобілозерського району Запорізької області розглянути на наступній сесії клопотання ОСОБА_1 від 19.03.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, в межах ділянки з кадастровим номером 2321180100:13:001:0020, що розташована на території с. Велика Білозерка Запорізької область.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.09.2021.
Суддя О.О. Артоуз