
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 вересня 2021 року м. Ужгород№ 260/3374/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Романець Е.М.
та осіб, які беруть участь у справі:
позивач - не з`явилася;
представник відповідача - Гаврішко П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, а саме:
1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області щодо відсоткового зменшення суми нарахованого з 1 січня 2018 року підвищення пенсії ОСОБА_1 .
2. зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що у 2018-2019 роках йому пенсія виплачувалася не в повному обсязі, в результаті чого 08 червня 2021 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення починаючи з 05 березня 2019 року перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, однак отримав відмову.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
13 вересня 2021 року відповідачем на адресу суду подано письмовий відзив, із змісту якого зокрема, вбачається, що п. 2 Постанови № 103 (що був чинним на момент здійснення перерахнку пенсії позивача) передбачався чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованих пенсій. Тобто, КМУ як вищий орган виконавчої влади, до компетенції якого належить вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики шляхом прийняття Постанови № 103 зобов`язав органи ПФУ провести виплати починаючи з 01 січня 2018 року у розмірі підвищення 50%, а з 01 січня 2019 року - в розмірі 75%, які профінансовані з Державного бюджету. У зв`язку із скасуванням п.п 1, 2 Постанови № 103, на підставі рішення суду, що набрало законної сили 05 березня 2019 року, Урядом прийнято ряд постанов, які регулюють порядок виплати перерахованих пенсій у 2019 та 2020 роках. Так, КМУ прийнято постанову № 804 від 14 серпня 2019 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ№ 704 здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. 24 грудня 2019 року КМУ прийнято постанову № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", що набирає законної сили з 01 січня 2020 року.
Будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду справи, позивач у судове засідання не з`явився.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, як безпідставних.
Заслухавши думку представника відповідача та розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач у позовній заяві вказує на те, що з метою з`ясування обставин перерахунку пенсії ним було направлено до пенсійного органу інформаційний запит.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області листом № 0700-0202-8/18990 повідомило позивача про те, що виплата перерахованого відповідно до постанови КМУ № 103 підвищення пенсія проводилася з 01 січня 2018 року - 50% підвищення, з 01 січня 2019 року - 75% підвищення.
08 червня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення з 05 березня 2019 року перерахунку його пенсії за вислугу років з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Однак, листом № 3020-2779/С-02/8-0770/21 повідомлено позивача про, про те, що на сьогоднішній день відсутні підстави для здійснення перерахунку.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова № 103), пунктами 1, 2 якої установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, від 13 лютого 2008 року № 45, пункт 5 якого викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
За правилами ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, у зв`язку із визнанням нечинним пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у зразковій справі № 160/3586/19, які полягають у тому, що у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду вказав, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Велика Палата Верховного Суду погодилася із висновком суду першої інстанції, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
Отже, з наведеного слідує, що із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, пункт 2 Постанови № 103 втратив чинність, а тому виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови надалі є безпідставною, оскільки з 05 березня 2019 року позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 09 квітня 2020 року у справі № 640/19928/18.
Водночас, суд враховує, що 14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 804, яка набрала чинності з 04 вересня 2019 року, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, з 04 вересня 2019 року Кабінетом Міністрів України запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ та відповідно до Постанови № 704 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.
Верховний Суд у постанові від 16 жовтня 2019 року у справі № 2040/6740/18 зазначив, що відповідач (ГУ ПФУ в області) повинен керуватись, зокрема, обов`язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому орган Пенсійного фонду України не наділений правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
Суд, враховуючи, що Постанова № 804 набрала чинності 04 вересня 2019 року та підлягала обов`язковому застосуванню відповідачем, вважає, що виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року.
Надалі постановою № 1088 установлено, що з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Одночасно виключено пункти 1-3 Постанови №103.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що з 01 січня 2019 року до 04 березня 2019 року та з 04 вересня 2019 року до 31 грудня 2019 року, тобто, у період дії порядків виплати пенсій, затверджених Постановою № 103 та Постановою № 804, останні підлягали застосуванню відповідачем. Проте, з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно, тобто до дати набрання чинності Постановою № 804, відповідач мав виплачувати позивачу пенсію, розраховану відповідно до Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 704, в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року та необхідність зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, з урахуванням проведених виплат.
Статтею 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 27 вересня 2021 року.
Суддя С.А. Гебеш