Рішення № 99896861, 14.09.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2021
Номер справи
260/2535/21
Номер документу
99896861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2021 року м. Ужгород№ 260/2535/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мукачівської міської ради, третя особа - Державне підприємство "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "ДІПРОМІСТО" імені Ю.М.Білоконя, про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 14 вересня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 27 вересня 2021 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Мукачівської міської ради (далі - відповідач, Мукачівська міська рада), третя особа - Державне підприємство "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "ДІПРОМІСТО" імені Ю.М. Білоконя (далі - третя особа, ДП "Діпромісто"), про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту - рішення 10 сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання № 154 від 31.03.2016 року "Про затвердження території міста Мукачева (зонінг)".

Позовні вимоги в даній адміністративній справі обгрунтовані тим, що позивач є власником будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки з кадастровим номером 2110400000:01:016:0665 та згідно Генерального плану міста Мукачева від 1997 року вулиці Коцки у місті Мукачево сполучена з одного боку з вулицею Грабаря, а з іншого - АДРЕСА_2 та Ференца Ліста.

31.06.2016 року рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання № 154 затверджено "План зонування території міста Мукачева (зонінг)", яким змінено розміри та конфігурацію вулиці Коци у місті Мукачево та заблоковано її сполучення з вулицею Грабаря.

Разом з тим, жодного детального планування вулиці, який міг внести зміни до Генерального плану міста, відповідачем не приймалося.

У зв`язку з невідповідністю плану зонування міста його генеральному плану, Мукачівською міською радою було прийнято рішення № 1223 від 29.11.2018 року, яким заявнику надали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га за адресою АДРЕСА_3 .

15.07.2020 року був здійснений комісійний виїзд комісії із здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства на території Мукачівської ОТГ за адресою вул. Коцки, 3 де був встановлений факт самочинних дій щодо забудови земельної ділянки комунальної власності та перекриттям проїзду вулиці.

Протягом року відповідачем не вжито жодних дій для відновлення сполучення вулицею Коки посилаючись на План зонування міста Мукачево, який таку вулицю не вважає проїзною, а ділянку - землею загального користування, таким чином, позивач вважає План зонування міста Мукачево таким, що не відповідає Генеральному плану міста Мукачево, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого вважає, що пред`явлені позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню виходячи з того що при прийнятті спірного рішення, зонування території здійснено з урахуванням попередніх рішень щодо планування і забудови території, які були прийняті відповідачем до затвердження плану зонування та врахована містобудівна документація, розробником якої є ДП "Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут" Укрзахідпроектреставрація" м. Львів.

Коригування окремих розділів генплану міста Мукачева розпочато у 2009 році на виконання договору, що був укладений між виконавчим комітетом Мукачівської міської ради та розробником містобудівної документації - ДП "Діпромісто".

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Отже, у відповідності до норм чинного законодавства, план зонування території розроблений на основі генерального плану міста Мукачева як окремий документ, з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб визначених зон.

Враховуючи наведене, зонінг не визначає планувальну структуру забудови території, кварталу, планувальна структура території - це інший вид містобудівної документації.

Ухвалою судді від 23.06.2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, в зв`язку з чим призначено підготовче судове засідання (а.с.30-32).

Ухвалою суду від 20.07.2021 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с.79-80).

В судове засідання сторони не з`явилися, натомість, представником позивача подано заяву про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, та у відповідності до положень ст. 205 КАС України суд не вбачає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, та вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності представників сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як встановлено судом в ході розгляду справи, позивач є власником будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки з кадастровим номером 2110400000:01:016:0665 та згідно Генерального плану міста Мукачева від 1997 року вулиці Коцки у місті Мукачево сполучена з одного боку з вулицею Грабаря, а з іншого - вулицями Гавелки, Балудянського та Ференца Ліста.

Як стверджує позивач, рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання від 31.06.2016 року № 154 затверджено "План зонування території міста Мукачева (зонінг)", яким змінено розміри та конфігурацію вулиці Коци у місті Мукачево та заблоковано її сполучення з вулицею Грабаря.

У зв`язку з невідповідністю плану зонування міста його генеральному плану, Мукачівською міською радою було прийнято рішення № 1223 від 29.11.2018 року, яким заявнику надали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_3 .

15.07.2020 року був здійснений комісійний виїзд комісії із здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства на території Мукачівської ОТГ за адресою вул. Коцки, 3 де був встановлений факт самочинних дій щодо забудови земельної ділянки комунальної власності та перекриттям проїзду вулиці.

Протягом року відповідачем не вжито жодних дій для відновлення сполучення вулицею Коки посилаючись на План зонування міста Мукачево, який таку вулицю не вважає проїзною, а ділянку - землею загального користування, таким чином, позивач вважає План зонування міста Мукачево таким, що не відповідає Генеральному плану міста Мукачево, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Вважаючи вказане рішення 10 сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання № 154 від 31.03.2016 року "Про затвердження території міста Мукачева (зонінг)" протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності") встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту - це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - це містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Згідно статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Відповідно до частин 1, 3 ст. 8 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Згідно з частинами 1, 4 ст. 12 Закону України "Про основи містобудування" до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування па відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.

Частиною 3 ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що на підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану території.

Частиною 1 ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що на місцевому рівні планування територій здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до частини 1 ст. 17 вказаного Закону генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

З аналізу ст. 17 та 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що містобудівна документація регулює планування, забудову та інше використання територій, є основою для вирішення питань раціонального використання територій, вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об`єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені, крім іншого, розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об`єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об`єктів тощо.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Частинами 4 та 5 статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Судом встановлено, що Генеральний план міста Мукачева затверджений рішенням 12-тої сесії Мукачівської міської ради 22 скликання від 22.10.1997 року.

У відповідності до статті 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що врахування державних інтересів під час планування і забудови територій на місцевому рівні полягає у визначенні потреби в територіях, необхідних для розташування та утримання об`єктів загальнодержавного значення, вирішення інших завдань реалізації державної політики щодо використання територій.

Врахування державних інтересів здійснюється шляхом виконання відповідних вимог до розроблення генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, проведення їх експертизи, здійснення державного контролю за плануванням, забудовою, іншим використанням територій та окремих земельних ділянок у порядку, встановленому законодавством.

Вимоги до планування, якими забезпечуються державні інтереси під час розроблення генеральних планів та іншої містобудівної документації, визначаються згідно з законом відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури спільно з іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади.

Судом встановлено, що при прийнятті оскарженого рішення від 31 березня 2016 року "Про затвердження плану зонування території міста Мукачева (зонінг)" №154, зонування території здійснено з урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території, які були прийнято відповідачем до затвердження плану зонування.

Окрім цього, судом встановлено, що при прийнятті вказаного рішення було врахована містобудівна документація, розробником якої є ДП "Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут" Укрзахідпроектреставрація" м.Львів.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, коригування окремих розділів генплану міста Мукачева розпочато у 2009 році на виконання договору, що був укладений між виконавчим комітетом Мукачівської міської ради та розробником містобудівної документації (ДП "Діпромісто", Договір 1263-01-2009 від 19.11.2009 року). Містобудівна документація розроблялася на паперових і електронних носіях. Основне креслення та Пояснююча записка оприлюднені на офіційному сайті Мукачівської міської ради у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико- культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Склад, зміст, порядок розроблення плану зонування території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Аналіз положень статті 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дозволяє стверджувати, що план зонування території містить правові приписи нормативного характеру, які розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово. Це, зокрема, сукупність обов`язкових вимог до використання земельних ділянок, щільність населення в межах житлової забудови; відсоток озеленення (для рекреаційних зон); гранична поверховість або висота будівель у метрах, інші містобудівні умови та обмеження.

Суд зауважує, що у складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Отже у відповідності до норм чинного законодавства план зонування території розроблений на основі генерального плану міста Мукачева як окремий документ, з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцева рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

План зонування території затверджений рішенням 10-ої сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання №154 від 31.03.2016 року.

Виходячи з наведеного, підстави для скасування рішення 10-ої сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання від 31 березня 2016 року за № 154 "Про затвердження плану зонування території міста Мукачева (зонінг)" - відсутні.

Конституція України гарантує право власності на землю, яке набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ч. 2 ст. 14 Конституції України).

Таке право реалізується громадянами та юридичними особами та державою на правових титулах володіння, користування та розпорядження земельними ділянками.

Суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, у тому числі перелік повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, врегульовано Земельним кодексом України. Водночас суд зауважує, що скасування нормативно-правового акту з метою реалізації права фізичної особи на отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою у межах норм безоплатної приватизації - не відповідає цілям норм чинного законодавства, які регулюють земельні відносини та встановлюють правові та організаційні основи містобудівної діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1-2 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Згідно норм ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог. Натомість, відповідачем доведено суду правомірність та законність дій.

При цьому щодо решти доводів сторін слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001 року).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 09.12.1994 року), відповідно, враховуючи, що мотивація та докази, наведені представником відповідача дають адміністративному суду підстави для постановлення висновків, які спростовують правову позицію представника позивача, а останнім не доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відтак, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно ст. 139 КАС України та в зв`язку з відсутністю судових витрат відповідача - суб`єкта владних повноважень, судові витрати не стягуються.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 72-76, 242-246, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мукачівської міської ради (Закарпатська область, м. Мукачево, площа Духновича, 2 код ЄДРПОУ 38625180), третя особа - Державне підприємство "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "ДІПРОМІСТО" імені Ю.М.Білоконя (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 код ЄДРПОУ 02497720), про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.І. Рейті