
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
24 вересня 2021 року м. Житомир
справа № 240/3584/21
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглядаючи у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації щодо недоплати щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік відповідно до положень статті 12, 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату суми щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п"яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплачених сум.
Відповідно до ухвали суду від 05 квітня 2021 року провадження у справі відкрито, розгляд справи ухвалено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Згідно з ухвалою суду від 16.08.2021 витребувано у відповідача документи, що підтверджують перебування позивача на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації, як особи, яка має право на виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня, у зв"язку з наявністю статусу учасника бойових дій.
17 вересня 2021 року до суду надійшов лист (за вх.№531/2/21) в якому відповідачем повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій, особа ЧАЕС – 3 категорія.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та подану відповідачем інформацію суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені статтею 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.993 № 3551-XII, в тому числі і на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
В обґрунтування позивних вимог вказує, що отримавши разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390,00 грн, вважає її розмір значно меншим, ніж передбачено Законом України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Не погоджуюсь з діями відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Відповідно до положень статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Положення постанови КМУ від 19 лютого 2020 року №112 визначають, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.
Згідно пункту 1 Положення про Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі – Положення) центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації.
Пунктом 4.8 Положення передбачено, що Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв`язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
Згідно пп.3.1 та 3.2 п.3 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 №147 (зі змінами від 16.09.2016), Головними завданнями Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є: забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати).
Таким чином, управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації наділено повноваженнями тільки щодо призначення щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а нарахування та виплату цієї допомоги здійснює Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до ч.ч.3-5 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч.6 ст.48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку
З огляду на викладене, з урахуванням встановлених обставин справи та з метою повного, всебічного та об"єктивного з"ясування обставин справи та прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залучення Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в якості другого відповідача, що відповідно до ч. 6 ст. 48 КАС України зумовлює розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч.3 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 48, 52, 80, 173, 180, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
ухвалив:
1. Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, як другого відповідача - Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул.Чуднівська, 105, м.Житомир, код ЄДРПОУ 20405992)
2. Встановити Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом п"ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
3. Зобов"язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надати суду:
- інформацію щодо розміру виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Запитувані інформацію та документи надати (направити) на адресу суду у найкоротший строк.
4. Копію ухвали направити позивачу та відповідачам.
5. Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Горовенко