
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2021 р. Справа№200/7432/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Супрун Г.С., представника позивача Трофімчука В.В., представника відповідача Максюти М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2021 року позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача-1, Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, та відповідача-2, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення №914260820170 від 22 квітня 2021 року ухвалене відповідачем-1;
- зобов`язати відповідача-2 відновити з 01 квітня 2021 року нарахування та виплату пенсії згідно з рішенням від 23 лютого 2021 року №914260820170 та зобов`язати виплатити заборгованість з виплати пенсії з урахуванням виплачених сум;
- зобов`язати відповідача-2 подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності 3 групи, призначеної відповідно до Закону України від 28.02.91 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої з 01.03.2021 складав 7379,17 гривень. 20 травня 2021 року позивачу стало відомо, що 22 квітня 2021 року рішенням №914260820170 відповідач-1 здійснив перерахунок пенсії в односторонньому порядку, без погодження, за власного ініціативою, змінивши її розмір з 01 квітня 2021 року з 7379,17 гривень до 5166,52 гривень на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 у справі №0540/9383/18-а.
Позивач вважає дане рішення протиправним, оскільки постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2019 року по справі №0540/9383/18-а не зобов`язувала відповідача-1 платити позивачу пенсію у розмірі 5166,52 гривень, а лише відновила з 01 серпня 2017 року порушене право позивача на отримання раніше призначеної пенсії. Зазначеним судовим рішенням не встановлено заборону або будь-які обмеження на перерахунок призначеної позивачу пенсії у випадках, передбачених законодавством. Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсії позивачу провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Згідно зі статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій. Зазначена норма закону не передбачає жодних обмежень щодо перерахунку пенсій особам, яким відновлено нарахування та виплату пенсій за рішенням суду.
Пункт 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» містить імперативну норму стосовно того, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Тобто, положеннями цього Закону, відповідно до якого призначено пенсію позивачу, запроваджено запобіжники задля уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій при їх подальшому перерахунку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало відзив на позовну заяву, в якому позов не визнало, просило відмовити в його задоволенні з наступних підстав. Згідно з постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 по справі №0540/9383/18-а відновлено нарахування та виплата пенсії позивачу відповідно до розпорядження від 27.01.2014 №820170 про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 14.12.2012 №433 з 01.08.2017. Пенсія перераховувалась у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму та індексації заробітної плати. Після повторної перевірки нарахування пенсії встановлено невідповідність виплати згідно з рішенням суду. Оскільки в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 по справі №0540/9383/18-а зобов`язано управління відновити нарахування та виплату позивачу пенсії згідно з розпорядженням №820170 від 27.01.2014 про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату №433 від 14.12.2012, з 01.08.2017, тому розмір пенсії позивача приведено у відповідність до вказаного розпорядження, та розмір пенсії становить 5166,52 гривень. Головне управління вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У письмових поясненнях Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило, що з метою виплати заборгованості по пенсії за період з 01.09.2017 по 28.02.2019 в березні 2021 року перевірено пенсійну справу позивача та встановлено невідповідність виплати пенсії згідно зобов`язань постанови суду, а саме, розпорядженню від 27.01.2014. Пенсійна справа приведена у відповідність та розмір пенсії з 01.08.2017 становить 5166,52 гривень. Підстави для збільшення розміру пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму та індексації заробітної плати відсутні, так як постановою Першого апеляційного адміністративного суду зобов`язано управління відновити нарахування та виплату пенсії саме згідно з розпорядженням від 27.01.2014, яким зафіксовано розмір пенсії у сумі 5166,52 гривень. У зв`язку з тим, що постанова суду не містить зобов`язання щодо перерахунку пенсії, тому пенсія виплачується у розмірі 5166,52 гривень згідно з розпорядженням від 27.01.2014.
18 червня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
18 червня 2021 року від відповідача-2 витребувані докази.
15 липня 2021 року розгляд справи продовжений за правилами загального позовного провадження.
03 вересня 2021 року допущена заміна Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
03 вересня 2021 року закрито підготовче провадження і справа призначена до судового розгляду по суті на 17 вересня 2021 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності 3 групи, призначеної відповідно до Закону України від 28.02.91 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
21 березня 2019 року постановою Першого апеляційного адміністративного суду у справі №0540/9383/18-а зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з розпорядженням №820170 від 27.01.2014 про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату №433 від 14.12.2012, з 01.08.2017 (а.с. 63-67).
11 травня 2019 року Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області листом за №8364/03/39 повідомило головного державного виконавця Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Миронову М. про добровільне виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду у справі №0540/9383/18-а від 21 березня 2019 року. Розмір пенсії становить 6070,50 гривень (а.с. 20, зв. бік а.с. 33).
23 лютого 2021 року Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області рішенням №914260820170 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 та встановило її в розмірі 7379,17 гривень з 01 березня 2021 року (а.с. 18).
22 квітня 2021 року Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області рішенням №914260820170 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 та встановило її в розмірі 5166,52 гривень з 01 квітня 2021 року (а.с. 19).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України).
Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
За приписами статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно з абзац першим частини 2 статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
За приписами статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
За наслідками судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 на час виникнення спірних правовідносин перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи, призначеної відповідно до Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1-й категорії, інваліда 3 групи.
Згідно з постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 по справі №0540/9383/18-а управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області відновлено нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 відповідно до розпорядження від 27.01.2014 №820170 про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 14.12.2012 №433 з 01.08.2017.
В період с 01 березня 2019 року по 23 лютого 2012 року пенсія перераховувалась у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму та індексації заробітної плати.
22 квітня 2021 року Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області з метою виплати заборгованості по пенсії за період з 01.09.2017 по 28.02.2019 перевірило пенсійну справу позивача та рішенням №914260820170 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 та встановило її в розмірі 7379,17 гривень з 01 березня 2021 року.
Оскільки відповідач, як суб`єкт владних повноважень, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а чинним законодавством не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як перевірка пенсійної справи з метою виплати заборгованості, тому рішення №914260820170 від 22 квітня 2021 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Тому, суд, з метою повного захисту порушених прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити з 01 квітня 2021 року нарахування та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 згідно з рішенням №914260820170 від 23 лютого 2021 року.
При цьому суд окремо наголошує, що у випадках, передбачених Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії для забезпечення її індексації щорічно здійснюється без звернення особи (автоматично) і не потребує додаткового судового рішення, або посилання в ньому на необхідність такої індексації після відновлення нарахування та виплати пенсії.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 по справі №0540/9383/18-а не містить зобов`язання щодо перерахунку пенсії, тому пенсія має виплачуватися у розмірі 5166,52 грн. згідно з розпорядженням від 27.01.2014, оскільки такі аргументи є недоречними та безглуздими.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням даного рішення.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, 371, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, б. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення №914260820170 про перерахунок з 01 квітня 2021 року розміру пенсії ОСОБА_1 , прийняте управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області 22 квітня 2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити з 01 квітня 2021 року нарахування та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 згідно з рішенням №914260820170 від 23 лютого 2021 року.
Рішення в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць виконується негайно.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.
Рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 17 вересня 2021 року.
Повний текст рішення складений 27 вересня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду або через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко