Рішення № 99895884, 27.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
200/8711/21
Номер документу
99895884
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2021 р. Справа№200/8711/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 липня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту патрульної поліції про зобов`язання зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в Державній кримінально-виконавчій службі України з 29 серпня 2001 року по 31 серпня 2004 року (два роки одинадцять місяців двадцять сім днів).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскільки положеннями статті 23 Закону України "Про державну Кримінально-виконавчу службу України" передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських, період служби у Державній кримінально-виконавчій службі України повинен зараховуватися до стажу служби в поліції. Проте позивачу відмовлено у зарахуванні періоду служби у Державній кримінально-виконавчій службі України до стажу служби в поліції, що зумовило звернення до суду.

Відповідач позов не визнав, 12 серпня 2021 року надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що служба в Державній кримінально-виконавчій службі України (державній пенітенціарній службі України) не є службою в органах внутрішніх справ, оскільки Закон України "По міліцію" втратив чинність на підставі пункту 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", питання щодо проходження служби поліцейськими, у тому числі перерахунку строку служби регулюються статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію". Оскільки перелік видів служби, що визначений частиною друга статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" не містить службу в Державній кримінально-виконавчій службі, Державній пенітенціарній службі України, ураховуючи, що на час служби позивача така служба не входила до складу органів внутрішніх справ, відсутні правові підстави для зарахування вказаного періоду до стажу служби в поліції.

Ухвалою судді від 19 липня 2021 року позовна заява залишена без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 27 липня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справ (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 виданого 23 лютого 2021 року органом 1443. Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 .

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 з 3 вересня 2001 року по 31 серпня 2004 року проходив службу в органах кримінально-виконавчої системі безперервно - 02 роки 11 місяців 27 днів (запис №3-4).

29 грудня 2015 року позивача прийнято на службу до Національної поліції України (запис №16).

Згідно з довідкою Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 6 липня 2021 року №4.1-129 ОСОБА_1 у період з 3 вересня 2001 року (наказ начальника Вільнянської виправної колонії управління ДДУПВП в Запорізькій області №20 від 29 серпня 2001 року №59о/с) по 31 серпня 2004 року (наказ УДДУ ПВП у Запорізькій області від 1 вересня 2004 року №71о/с) дійсно проходив службу в органах внутрішніх справ. 31 серпня 2004 року звільнений у запас Збройних Сил України зі служби за ст. 63 "ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Довідкою відділення кадрового забезпечення управління патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов`янськ від 8 липня 2021 року №4827/4137/1/2021 підтверджується, що молодший лейтенант поліції ОСОБА_1 дійсно проходить службу в Національній поліції країни з 29 грудня 2015 року по теперішній час на посаді інспектора взводу №2 роти тактико-оперативного реагування батальону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов"янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції. Стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 1 липня 2021 року складає - 7 років 00 місяців 25 днів.

На рапорт позивача щодо зарахування до вислуги років у поліції службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, відповідач, листом від 30 червня 2021 року №14549/41/4/03-2021 повідомив, що оскільки положеннями статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" не включено службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, підстави для зарахування такого періоду до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, відсутні.

Не погоджуючись з відмовою у зарахуванні до вислуги років у поліції службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Закон України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Положеннями статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частиною другою статті 78 Закону №580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Тобто, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Відповідно до статті 130 Виправно-трудового кодексу України (який діяв до 1 січня 2004 року) на працівників рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюється дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На спеціалістів кримінально-виконавчої системи, які не мають спеціальних звань, поширюється дія закону України "Про державну службу".

Пунктом 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11 липня 2003 року № 1129-IV визначено, що до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Частиною п`ятою статті 23 Закону України "Про державну кримінально-виконавчу службу України" від 23 червня 2005 року № 2713-IV передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

У попередніх редакціях вказаного Закону визначено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист, визначений Законом України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до пункту 1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №154 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України" від 17 липня 1993 року за №393 поширено дію постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" на поліцейських.

Відповідно до вказаної Постанови до вислуги років, які дають право на отримання пенсії за вислуги років поліцейським згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховується служба в Державній кримінально-виконавчій службі.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа як працівників органів внутрішніх справ, поліцейських, Державної кримінально-виконавчої служби.

Отже, служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

При цьому, суд зазначає, що молодшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_2 звільнено зі служби інспектора відділу охорони Вільнянської виправної колонії у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, що підтверджується витягом з наказу від 1 вересня №71о/с. Згідно з довідкою від 6 липня 2021 року №4.1-129 ОСОБА_1 у період з 3 вересня 2001 року по 31 серпня 2004 року проходив службу в органах внутрішніх справ.

Таким чином, під час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України позивач мав спеціальне звання рядового складу, та на нього, відповідно до вищевказаних нормативних актів, поширювались гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію".

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що оскільки служба ОСОБА_2 в органах Державної кримінально-виконавчої служби України має такий же правовий статус як і служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького та рядового складу, тому така служба підлягає зарахуванню до вислуги років в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "По Національну поліцію".

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, та з урахуванням положень статті 9 КАС України, з метою належного захисту прав позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування позивачу до стажу служби в поліції, вислугу років з 3 вересня 2001 року по 31 серпня 2004 року у Державній кримінально-виконавчій службі України та зобов`язання зарахувати до стажу служби в поліції вказаний період роботи у Державній кримінально-виконавчій службі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Ураховуючи, що позов підлягає задоволенню повністю, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в сумі 908 грн., сплачений під час подання позову, належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції вислугу років з 3 вересня 2001 року по 31 серпня 2004 року у Державній кримінально-виконавчій службі.

Зобов`язати Департамент патрульної поліції (місцезнаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ: 40108646) зарахувати ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) до стажу служби в поліції, вислугу років з 3 вересня 2001 року по 31 серпня 2004 року у Державній кримінально-виконавчій службі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ: 40108646) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв