
Копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 вересня 2021 року Справа №160/15686/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/15686/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа 160/15686/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення з 01.04.2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки виданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 14.09.2020 № 1831, статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011 - XII, положень Постанови КМУ №704 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2020 року у справі №160/12275/19. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату одним платежем пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) на підставі оновленої довідки виданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 14.09.2020 № 1831. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
04.03.2021 року рішення по справі набрало законної сили.
19.03.2021 року по справі видано виконавчий лист.
22.03.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за виконавчим листом №160/15686/20 відкрито виконавче провадження ВП№ 64905175
20.04.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено вимогу державного про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, протягом 3 робочих днів, з моменту отримання даної вимоги повідомити про заходи, які вживаються з метою фактичного виконання вимог виконавчого листа.
17.05.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26 штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Зобов`язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
15.07.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26 штраф на користь держави у розмірі 10200 грн. Зобов`язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
15.07.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) керуючись вимогами п.11 ч. 1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/15686/20 задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. 382 КАС України, протягом 15 днів з моменту отримання копії ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі 160/15686/20.
06.09.2021 року позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява, в якій він просить суд:
- повторно зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у встановлений судом строк подати звіт про виконання у повному обсязі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року Справа № 160/15686/20, що набрало законної сили та накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень - начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідального за виконання рішення у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у відповідності частини 2 ст. 382 КАС України.
09.09.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі №160/15686/20.
Заява обґрунтована тим, що Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки виданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 14.09.2020 № 1831.
Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 становить 83916,66 гривень. Розмір пенсійної виплати з 01.06.2021 становить 17690,00 гривень.
Що стосується виплати доплати до пенсії за рішенням суду, слід наголосити наступне.
Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами".
При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Отже, Пенсійний фонд України за окремою бюджетною програмою здійснює виплату особам відповідну суму пенсії.
Згідно з пунктом 20 та 29 ч.1ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, чинним законодавством передбачено, що виплата пенсій є функцією, що покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою.
Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить Позивачу не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки виданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 14.09.2020 № 1831, виконані Головним управлінням в порядку встановленому судовим рішенням та в межах повноважень покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Доплата до пенсії за рішенням суду з 01.04.2019 по 31.05.2021 року включно, у розмірі 83916,66 грн буде виплачена ОСОБА_2 за окремою бюджетною програмою.
Додатково повідомляє, що Пенсійний фонд України листом від 25.06.2021 № 2800-04-5/30473 звернувся до Міністерства соціальної політики України з проханням порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2021 році та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Розглянувши питання про виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року по справі № 160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. не виконано.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб`єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
З урахуванням вище викладеного, відповідачем проводяться відповідні дії, направлені на належне виконання рішення суду. У звіті зазначено, що доплата за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 становить 83916, 66 грн. та буде виплачена позивачу за окремою бюджетною програмою.
Суд зазначає, що рішення залишається невиконаним лише в частині виплати доплати за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 у розмірі 83916, 66 грн.
Оскільки наведене вище свідчить про здійснення відповідачем дій, направлених на належне виконання рішення суду, то суд вважає, що є підстави для встановлення нового строку виконання судового рішення від 01.02.2021 у справі № 160/15686/20, з метою встановлення факту повного на належного виконання рішення суду.
Крім того, на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано.
Оскільки судом встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 01.02.2021 у справі № 160/15686/20, скерування відповідачем виплат за окремою бюджетною програмою, підстави для накладення штрафу відсутні.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15686/20.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/15686/20 в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 включно, у розмірі 83916,66 грн. у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.
В частині накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень – відмовити.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку та у строки, встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.В. Кальник
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя В.В. Кальник
10.09.2021
Ухвала набрала законної сили 10 вересня 2021 р.
Суддя В.В. Кальник