Рішення № 99894073, 24.09.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
120/7339/21-а
Номер документу
99894073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ФІНАНСОВЕ УПРАВЛІННЯ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 вересня 2021 р. Справа № 120/7339/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.11.2020 року у справі № 120/5532/20 констатовано наявність у позивача права на включення грошової винагороди за час проходження позивачем служби на посаді старшого військового спостерігача групи військових спостерігачів в Придністровському регіоні Республіки Молдова у період з 25.09.2018 року по 04.10.2019 року до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії. З підстав чого позивач зазначає, що має право на включення щомісячної додаткової грошової винагороди, отриманої в іноземній валюті до складових довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

Відповідно до ухвали від 13.08.2021 року про відкриття провадження, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами.

Цією ж ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву.

Відповідач правом надання відзиву не скористався, що з урахуванням вимог ст.ст. 159, 162 КАС України є підставою для вирішення даної справи за наявними матеріалами справи та в межах заявлених позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 10.06.2020 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з врахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (50%); середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: надбавки за умови режимних обмежень, допуск ф.2 (15%); надбавки за особливо важливі завдання (65%); премії (35%).

До звільнення на пенсію з 25.02.2018 року по 04.10.2019 року позивач проходив службу на посаді старшого військового спостерігача групи військових спостерігачів в Придністровському регіоні Республіки Молдова та щомісячно отримував грошову винагороду в іноземній валюті.

Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України видано довідку від 24.04.2020 року № 305/391 про те, що позивач щомісячно отримував грошову винагороду, яка згідно розділу VІІ Порядку забезпечення коштами в іноземній валюті в системі Міністерства оборони України, затвердженого наказом МО України від 09.02.2017 року № 85, носила постійний характер.

Зазначену довідку направлено на адресу Пенсійного фонду, однак така була повернута.

У зв`язку з чим позивачем оскаржено дії Пенсійного фонду до Вінницького окружного адміністративного суду, рішенням від 16.11.2020 року у справі № 120/5532/20, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено. Мотивуючи відмову суд прийшов до висновків, що "...враховуючи, що довідку від 24.04.2020 року № 305/391 складено на підставі даних роздавальних відомостей, яка не відповідає формі затвердженій Порядком № 45 та грошова винагорода визначена у ній не включена в довідку Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України № 305/555 від 24.07.2020 року про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз. 8 п. 7 постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 (зі змінами), на підставі якої обчислено пенсію позивача, відповідач правомірно відмовив у здійсненні такого перерахунку."

"Разом з тим, аналізуючи сукупність фактичних обставин справи та норм закону, суд констатує наявність у позивача права на включення грошової винагороди, за час проходження позивачем служби на посаді старшого військового спостерігача групи військових спостерігачів в Придністровському регіоні Республіки Молдова у період з 05.09.2018 року по 04.10.2019 року, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії."

"Однак, реалізація права на перерахунок розміру пенсії з включенням до її складу розміру грошової винагороди, без наявності відповідної довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, або відповідних складових у ній, на переконання суду, є передчасною".

На підставі зазначеного рішення, позивач звернувся до ФУГШЗСУ із заявою про видачу оновленої довідки, яка відповідає по формі діючому законодавству, у якій слід врахувати такий додатковий вид грошового забезпечення, як щомісячна грошова винагорода українському військовому спостерігачу у Придністровському регіоні Республіки Молдова.

Листом від 09.04.2021 року відповідач відмовив у видачі такої довідки, з підстав того, що форму довідки доведено вказівкою Департаменту фінансів МО України від 28.03.2018 року № 248/3/6/855, якою включення щомісячної грошової винагороди не передбачено.

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 р. № 1284 "Питання забезпечення українських військових спостерігачів у Придністровському регіоні Республіки Молдова" (далі - Постанова №1284) затверджено розміри щомісячної винагороди в іноземній валюті українським військовим спостерігачам у Придністровському регіоні Республіки Молдова згідно з додатком.

Пунктом 2 Постанови № 1284, установлено, що щомісячна винагорода в іноземній валюті виплачується з дня перетинання державного кордону українськими військовими спостерігачами, що виїжджають у Придністровський регіон Республіки Молдова, і до дня перетинання ними державного кордону у зворотному напрямку включно.

Згідно додатку до Постанови №1284 розмір щомісячної винагороди в іноземній валюті українським військовим спостерігачам у Придністровському регіоні Республіки Молдова старшого офіцера (старший військовий спостерігач), складає 1170 доларів США.

Разом з тим, Вінницьким окружним адміністративним судом у рішенні від 16.11.2020 року № 120/5532/20 встановлено, що грошова винагорода позивача за час проходження служби на посаді старшого військового спостерігача групи військових спостерігачів в Придністровському регіоні Республіки Молдова у період з 25.09.2018 року по 04.10.2019 року, з якої утримувався єдиний внесок, носить системний характер, оскільки її призначення регламентоване Постановою №1284, а відтак, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, а відтак, призначена пенсія позивача підлягає перерахунку, за умови дотримання встановленого порядку.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17.

Відповідно до п. п. 1, 2 та 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, як встановлено в рішенні Вінницького окружного адміністративного суду від 16.11.2020 року у справі № 120/5532/20 для обчислення пенсії позивача Вінницьким обласним військовим комісаріатом надано довідку Фінансового управління генерального штабу Збройних Сил України № 305/392 від 24.04.2020 року про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз. 8 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, згідно якої розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становить 14245,57 грн.

В подальшому, 11.08.2020 року Вінницький обласний військовий комісаріат направив уточнену довідку Фінансового управління генерального штабу Збройних Сил України довідку № 305/555 від 24.07.2020 року про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз. 8 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами), згідно якої розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становить 14245,57 грн. та вказав, що довідка від 24.04.2020 року № 305/392 вважається недійсною. При цьому, щомісячна грошова винагорода, з урахуванням якої позивач просив здійснити перерахунок, в дану довідку не включена.

Разом з тим, аналізуючи у сукупності фактичні обставини справи та норми закону, суд констатує наявність у позивача права на включенням грошової винагороди за час проходження позивачем служби на посаді старшого військового спостерігача групи військових спостерігачів в Придністровському регіоні Республіки Молдова у період з 25.09.2018 року по 04.10.2019 року до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, з огляду на висновок суду про наявність у позивача права на включенням грошової винагороди до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При цьому в ході розгляду справи відповідач не надав, а суд не здобув жодних доказів, які б підтверджували наявність будь-яких інших перешкод для видачі позивачу зазначеної довідки із включенням бажаних складових грошового забезпечення до неї.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат у цій справі розподілу не підлягає, оскільки позивача відповідно до ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", звільнено від сплати такого.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) до фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, ЄДРПОУ 22990368) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо відмови ОСОБА_1 , як українському військовому спостерігачу в Придністровському регіоні Республіки Модова, у видачі довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, з включенням щомісячної додаткової грошової винагороди, отриманої і іноземній валюті в період з вересня 2018 року по жовтень 2019 року.

Зобов`язати фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України підготувати оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірах зазначених у довідці фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 24.04.2020 року № 305/391 та надіслати її ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович