Рішення № 99889443, 21.09.2021, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
918/703/21
Номер документу
99889443
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" вересня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/703/21

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О., за участі секретаря судового засідання Ткачук І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД" (33020, м. Рівне, вул. Макарова, 24В, код ЄДРПОУ 39241273)

до Рівненської міської ради (33028, місто Рівне, вул. Соборна, будинок 12А, код ЄДРПОУ 34847334)

про розірвання договору оренди землі

у судовому засіданні приймав участь представник позивача: Брицюк Олег Петрович

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У серпні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД" (далі Товариство) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Рівненської міської ради (далі Рада) про розірвання договору оренди землі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Товариство є орендарем земельної ділянки площею 2 628 кв.м., кадастровий номер 5610100000:01:041:0136 за адресою: м. Рівне, вул. Степана Бандери строком на 49 років на підставі Договору оренди землі від 13.02.2007 року. Орендодавцем є Рада. Земельна ділянка надавалась для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями. Будівництво об`єкту завершено, житловий будинок введено в установленому законом порядку в експлуатацію та передано на баланс для подальшого обслуговування ОСББ "24 Серпня 24". Введеному в експлуатацію багатоквартирному житловому будинку присвоєно поштову адресу: м. Рівне, вул. 24 Серпня, 24а.

Таким чином органами державного архітектурно будівельного контролю та містобудування і архітектури Рівненської міської ради було підтверджено відповідність побудованого об`єкту проектній документації та його готовності до експлуатації, а також присвоєно постійну поштову адресу введеному в експлуатацію житловому комплексу. Відповідно, Рада, через свої уповноважені контролюючі та виконавчі органи була обізнана про завершення будівництва і введення житлового комплексу в експлуатацію.

Позивач зазначає, що у Товариства відсутні будь які об`єкти нерухомості на вказаній земельній ділянці та у позивача не має можливості використовувати орендовану земельну ділянку згідно її цільового призначення. 01 лютого 2021 року позивачем подано через Центр надання адміністративних послуг у м. Рівне заяву про розірвання договору оренди землі, але на дату подання позову рішення відповідача про результати розгляду заяви не отримано. Отже, позивач звернувся до суду з позовною заявою про дострокове розірвання спірного договору оренди землі на зазначених вище підставах з посиланням, зокрема, на ст. 19 Закону України "Про оренду землі" та п. 36 Договору.

Ухвалою суду від 25.08.2021, зокрема, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 16.09.2021.

16 вересня 2021 року на адресу суду від Ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого остання заперечила проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що виключно міською радою повинно вирішуватись питання щодо дострокового розірвання договору та припинення права на оренду земельної ділянки, про що підготовлено проект рішення Ради. Дане питання було винесене на розгляд сесії Рівненської міської ради 24.06.2021, однак такий проект рішення Ради не набрав необхідної кількості голосів депутатів для ухвалення. Зазначає, що для підготовки на повторний розгляд сесії Ради проекту рішення про припинення права оренди земельної ділянки і розірвання договору оренди землі позивачу необхідно звернутись в Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради із відповідним клопотанням з доданими документами, які надавались при первинному розгляді даного питання, про що позивача було повідомлено листом Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.07.2021 №01-10/30.

Окрім цього, Рада у відзиві посилається на ст. 7 Закону України "Про оренду землі" та правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 27.02.2019 у справі № 913/661/17, та доводить, що у разі переходу права власності на нерухомість заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, незалежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин. Вказує, що поряд з цим Радою врегульовано відносини пов`язані з орендою земельних ділянок комунальної власності шляхом прийняття локального рішення від 22.05.2019 року №6023 "Про врегулювання земельних відносин пов`язаних з орендою земельних ділянок комунальної власності", яким вирішено, що у разі відчуження орендарем єдиній особі всіх об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд, будинків), які розміщенні на орендованій (сформованій) земельній ділянці, орендар (відчужувач майна) протягом трьох робочих днів з дати переходу права власності зобов`язаний звернутися до Рівненської міської ради (орендодавця) та до Рівненської державної податкової інспекції (та/або її правонаступника) з повідомленням про припинення в нього права користування земельною ділянкою, на якій розташовані об`єкти нерухомого майна, і про виникнення в іншої особи права власності на будівлі, споруди, будинки, розташовані на цій ділянці, та надати вищевказаним установам: нотаріально засвідчену копію договору (іншого правовстановлюючого документа), за яким відбулось відчуження/перехід права власності на нерухоме майно (будівлі, споруди, будинки), копію договору оренди земельної ділянки, на якій розташоване це майно. Рада вважає, що позовні вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню, зважаючи на те, що порядок та механізм вирішення питання пов`язаного з орендою земельних ділянок комунальної власності врегульовано на законодавчому рівні.

Ухвалою суду від 16.09.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №918/703/21 до судового розгляду по суті на 21.09.2021.

У судовому засіданні 21.09.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві. Відповідач у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Обґрунтованих клопотань із зазначенням причини неявки чи про відкладення розгляду справи відповідач до суду не направив.

Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

13 лютого 2007 року між Рівненською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Рівнепромекобуд" (Орендар) було укладено Договір оренди землі № 040758300014 (далі - Договір, а.с. 9-11) за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями (1 черга) на вул. Степана Бандери (п. 1. Договору).

Відповідно до пунктів 2-4 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2 628 квадратних метрів, на земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна. Земельна ділянка передається в оренду.

Згідно з п. 8. Договору договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю щомісячно орендну плату в грошовій формі в розмірі 4 613,19 грн (п. 9, 11 Договору).

Пунктами 15-17 Договору сторони передбачили, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями (І черга). Цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями (І черга). Умови збереження стану об`єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Відповідно до п. п. 18, 19 Договору передача земельних ділянок в оренду здійснюється без розроблення проекту землеустрою щодо її відведення. Орендар має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Пунктами 35, 36 та 38 Договору передбачено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельних ділянок у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря є підставою для розірвання договору.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 41. Договору).

Відповідно до акту приймання передачі земельної ділянки в оренду від 13.02.2007 Рівненська міська рада (Орендодавець) передала, а ТОВ "Рівнепромекобуд" (Орендар) прийняло земельну ділянку площею 2 628 м2 на вул. Степана Бандери, в оренду на підставі договору оренди землі.

Разом з тим, згідно інформаційної довідки від 02.08.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 13) здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, строк дії 49 років, з правом пролонгації, земельної ділянки загальною площею 0,2628 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями (І черга), кадастровий номер 5610100000:01:041:0136, орендар: ТОВ "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД", орендодавець: Рівненська міська рада.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 25.06.2020 (а.с. 14-19) земельна ділянка з кадастровим номером 5610100000:01:041:0136, що знаходиться за адресою: Рівненська область, місто Рівне, вулиця Степана Бандери, площею 0,2628 га належить до земель житлової та громадської забудови із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями (І черга), форма власності комунальна. Орендарем вказаної земельної ділянки є Товариство строком на 49 років.

Сертифікатом Управління державного архітектурно - будівельного контролю Рівненської міської ради, серія РВ № 122201203298 від 07.12.2020, виданого на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації від 23.11.2020 (а.с. 20), засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації: найменування об`єкту згідно з проектом будівництво багатоквартирного житлового будинку в м. Рівне, по вул. С.Бандери; характер будівництва нове будівництво; місце розташування об`єкта згідно з документом, що дає право на виконання будівельних робіт м. Рівне, вул. С. Бандери; замовник об`єкта ТОВ "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД".

За таких обставин, Управління державного архітектурно - будівельного контролю Рівненської міської ради засвідчило відповідність закінчених будівництвом об`єкта проектній документації та підтвердило їх готовність до експлуатації.

Наказом Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Рівненської міської ради № 7 від 19.01.2021 "Про присвоєння адреси об`єкту нерухомого майна" житловому будинку, що знаходиться на земельній ділянці в м. Рівне, вул. Степана Бандери з кадастровим номером 5610100000:01:041:0136, присвоєно адресу: м. Рівне, вул. 24 Серпня, 24а (а.с. 21).

Позивач зазначає, що будівництво об`єкту велось із залученням коштів інвесторів - фізичних та юридичних осіб, які отримали нерухоме майно - нежитлові приміщення та квартири у власність і, на даний час, у Товариства відсутні будь які об`єкти нерухомості на вказаній земельній ділянці. Право власності на побудоване на орендованій земельній ділянці нерухоме майно нежитлові приміщення та квартири перейшло у приватну власність юридичних та фізичних осіб, а спільне майно будинку - у спільну власність власників нежитлових та житлових приміщень будинку і на баланс ОСББ для спільної експлуатації та обслуговування.

Згідно Акту приймання передачі житлового будинку на баланс ОСББ "24 Серпня 24" від 06.04.2021 комісія з прийняття будинку № 24 А по вул. 24 Серпня в м. Рівне на баланс ОСББ "24 Серпня 24" 06.04.2021 провела обстеження активів житлового будинку за адресою: вул. 24 Серпня, буд. 24 в м. Рівне, що передається забудовником будинку на баланс ОСББ "24 Серпня 24" (а.с. 22-23).

Позивач 01.02.2021 звертався через Центр надання адміністративних послуг у місті Рівному із заявою про припинення права користування земельною ділянкою та розірвання договору оренди землі фізичним/юридичним особам, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення (а.с. 24-25).

20 травня 2021 року ОСББ "24 Серпня 24" звернулось через Центр надання адміністративних послуг у місті Рівному із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із доданням нотаріально посвідченої згоди землекористувача (позивача) на вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:041:0136, площею 0,2628 га та передачу її у користування (оренду) ОСББ "24 Серпня 24". Відповідь на вказане звернення та докази його виконання в матеріалах справи відсутні.

Присутній в судовому засіданні представник позивача підтвердив що Товариство не користується земельною ділянкою, яка є предметом Договору оренди землі від 13.02.2007.

Враховуючи, що заява про припинення права користування земельною ділянкою та розірвання договору оренди землі відповідачем залишена без задоволення, Товариство звернулося з даним позовом до суду.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Право оренди земельної ділянки, відповідно до глави 15 Земельного кодексу України, є складовою права користування землею.

За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями частини 1 ст. 93 Земельного кодексу України (далі ЗК України), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статей 12, 122 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції, зокрема, міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.

Частиною 2 статті 19 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що після завершення будівництва та прийняття об`єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об`єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі.

Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", ч.4 ст. 236 ГПК України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 910/178941/17 та у постанові від 19.05.2020 у справі № 910/10752/19 виклав наступну правову позицію. Аналіз норм частин 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України та ч.2 ст.19 Закону України "Про оренду землі" дає підстави для висновку про те, що завершення будівництва та прийняття до експлуатації об`єкта будівництва є підставою для припинення на вимогу орендаря договору оренди земельної ділянки, на якій здійснювалось будівництво, що може бути вчинено також шляхом розірвання договору оренди в судовому порядку, у тому числі в разі відсутності згоди на припинення договору з боку орендодавця.

Також Верховним Судом в постанові від 27.03.2019 у справі № 925/315/18 зазначено, що сам факт завершення будівництва не свідчить про факт припинення користування орендарем наданою йому для будівництва земельною ділянкою, що є підставою для розірвання договору оренди землі на підставі закону та ці події, як правило, не співпадають в часі.

За наведених вище обставин судом встановлено, що цільове призначення використання земельної ділянки, визначене умовами договору оренди - використання орендованої земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку, вичерпало себе і Орендар в установленому порядку звернувся до Орендодавця з пропозицією про розірвання договору.

Згідно зі статтею 42 ЗК України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації. У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.

Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав (ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Статтею 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Пунктом 36 Договору оренди землі передбачена можливість припинення дії договору шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема, на підставах, визначених законом.

Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Пунктом "а" частини 1 статті 141 ЗК України, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (ч. 3 ст. 31 Закону України "Про оренду землі").

Частиною 1 статтею 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

За частиною 1 статті 188 Господарського кодексу України (далі ГК України) зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Водночас частиною 2 вищезазначеної статті встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Згідно з частиною 3 статті 188 ГК України сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4 ст. 188 ГК України).

Оскільки у строк, визначений нормами ст.188 ГК України та зазначений у супровідній картці від 01.02.2021 як очікуваний строк вирішення справи - 01.03.2021 (а.с. 24), Рада як Орендодавець не відреагувала на пропозицію про розірвання договору, тому Орендар - Товариство, звернувся до суду із правомірною вимогою про розірвання договору в судовому порядку.

За таких обставин, враховуючи що позивачем припинено користування орендованою земельною ділянкою для будівництва та обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями (І черга), Товариство відмовилося від права користування зазначеною земельною ділянкою та те, що користування спірною земельною здійснює ОСББ "24 Серпня 24" на балансі якого знаходяться активи житлового будинку по вул. 24 Серпня 24А, а також враховуючи той факт, що законодавством та умовами договору передбачена можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору, позовні вимоги судом визнаються обґрунтованими.

Стосовно посилання відповідача, що виключно міською радою повинно вирішуватись питання щодо припинення права на оренду земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - місцеве самоврядування здійснюється, зокрема, на принципі законності.

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Частиною 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно з ч. 1 ст. 598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 13, ч.ч. 1, 2 ст. 14 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.

Частинами 1, 2 статті 83 ЗК України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Рішенням Конституційного суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 передбачено, що гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України.

За змістом статей 12, 122 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції, зокрема, міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.

Однак, положенням ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

За таких обставин, враховуючи вищезазначені норми, припинення земельних орендних правовідносин може відбуватись як у добровільному порядку за згодою сторін, за їх волевиявленням, так і у встановлених законодавством випадках на вимогу однієї сторони за рішенням суду незалежно від волевиявлення іншої сторони, в тому числі й органу місцевого самоврядування, як органу розпорядження землею.

Відтак, заперечення відповідача, що ґрунтуються на необхідності прийняття виключно міською радою рішення про розірвання договору та припинення права оренди земельної ділянки, є необґрунтованими та не приймаються судом.

Інші доводи відповідача, зокрема, про передчасність позовних вимог та необхідність дотримання позивачем порядку визначеного рішенням Ради від 22.05.2019 року №6023 "Про врегулювання земельних відносин пов`язаних з орендою земельних ділянок комунальної власності" суд відхиляє як безпідставні, оскільки Рада заяву позивача про припинення права користування земельною ділянкою та розірвання договору оренди землі від 13.02.2007 не розглянула протягом більше як 6 місяців (на час подання позовної заяви), і жодної відповіді по суті пропозиції орендаря не надала в порядку, визначеному нормами ст.188 ГК України, тоді як мета/предмет господарського договору вичерпаний після здачі об`єкту в експлуатацію та передачі на баланс ОСББ.

Посилання Ради на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 27.02.2019 у справі № 913/661/17 суд відхиляє як такі, що зроблені за інших підстав заявленого позову, суб`єктного складу сторін, фактичних обставин, встановлених судами попередніх інстанцій у справі, які формують зміст правовідносин і зумовили прийняття відповідного рішення, що не дає підстави вважати правовідносини у цих справах подібними.

За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для дострокового розірвання договору оренди землі на вимогу Орендаря - Товариства, згідно ст. 651 ЦК України та ст. 32 Закону України "Про оренду землі", а відтак суд дійшов висновку про задоволення позову та розірвання договору оренди землі № 040758300014 від 13.02.2007, укладеного між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД".

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 129, 237- 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД" до Рівненської міської ради про розірвання договору оренди землі задоволити.

2. Розірвати Договір оренди землі № 040758300014 від 13.02.2007, укладений між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД".

3. Стягнути з Рівненської міської ради (33028, місто Рівне, вул. Соборна, будинок 12А, код ЄДРПОУ 34847334) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕСПЕЦАГРОБУД" (33020, м. Рівне, вул. Макарова, 24В, код ЄДРПОУ 39241273) 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення Господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Північно-Західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення cкладено та підписано 27.09.2021.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя І.О. Пашкевич