Рішення № 99878833, 23.09.2021, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
415/7216/20
Номер документу
99878833
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 415/7216/20

№ 2-о/415/52/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2021 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Луньової Д.Ю.

за участю: секретаря судового засідання Жукової Д.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), представник позивача - адвокат Бондаренко Юрій Юрійович (адреса для листування: АДРЕСА_3 ), заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (місцезнаходження: вул. Поштова, буд. № 5, м. Краматорськ, Донецька область, 84302, код ЄДРПОУ 23346787) про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник, в інтересах якої діє представник Бондаренко Ю.Ю. , звернувся до суду із заявою про встановлення факту її постійного сумісного проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини разом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 .. Після її смерті відкрилась спадщина, у вигляді недоотриманої пенсії. ОСОБА_3 з 19 червня 2012 року по день смерті проживала разом зі заявницею в буд. АДРЕСА_4 . Заявник зазначає, що доглядала за померлою, вела з нею спільне господарство, проживала однією сім`ю. Заявниця звернулась до нотаріуса, як спадкоємиця четвертої черги, однак отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з неможливістю перевірити факт проживання зі спадкодавцем більше п`яти років до часу відкриття спадщини. Встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення документів про прийняття спадщини.

Ухвалою від 01 грудня 2020 року справу прийнято до провадження суддею Луньовою Д.Ю.

В судове засідання сторони не з`явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Представник заявника в прохальній частині позовної заяви просив розгляд справи провести за його та заявника відсутності.

Представник заінтересованої особи, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в судове засідання не з`явився. Копію ухвали про відкриття провадження та копію заяви з додатками отримав 29 грудня 2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 23).

Враховуючи викладені обставини, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників процесу.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, встановив наступне.

З копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Горлівка, Донецької області (а.с. 7).

З копії паспорта серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Єнакієве Донецької області, згідно штампу від 03 грудня 2002 року була зареєстрована за адресою АДРЕСА_4 (а.с. 9-10).

З копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10 січня 2020 року, що приватний нотаріус Лисичанського міського нотаріального округу Скриннік І.В. відмов ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 , у зв`язку з тим, що у спадкоємця відсутні документи, які підтверджують факт сумісного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 разом більш ніж п`ять років (а.с. 12).

З витягу про реєстрацію у Спадковому реєстрі № 57633404 від 20 вересня 2019 року. що після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Скриннік І.В. 20 вересня 2019 року відкрита спадкова справа 86/2019 (а.с. 13).

Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надали письмові пояснення в яких підтвердили факт сумісного проживання заявниці ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 , з червня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2.

Також на підтвердження факту сумісного проживання надана довідка про спільне проживання з померлим на час відкриття спадщини № 456 від 27 січня 2020 року, видана адміністрацією центрально-міського району м. Горлівки, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , сумісно проживала з померлою матір`ю чоловіка - ОСОБА_3 з 19 червня 2012 року на момент її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_4 та вели спільне господарство (а.с. 11).

Згідно із частинами першою - третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Суд вважає необхідним зазначити, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини розвиває цей принцип у своїй практиці. У справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45). «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

Враховуючи викладене, суд вважає, що до правовідносин у даній справі застосуванню підлягають "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Тому, суд приймає до уваги довідку про спільне проживання з померлим на час відкриття спадщини № 456 від 27 січня 2020 року, видану адміністрацією центрально-міського району м. Горлівки.

Згідно зі ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини (стаття 1264 ЦК України).

Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.

Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю зі спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.

Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

У ст. 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).

Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 вказаної статті, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Як слідує з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Враховуючи, що від встановлення судом факту спільного постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, залежить реалізація заявником свого права на спадкування, а також підтвердження даного факту дослідженими в судовому засіданнями доказами та показами свідків, суд приходить до висновку про необхідність задоволення вимог заявника, як обґрунтованих та доведених належним чином.

Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 258-259, 263-268, 293, 315, 353 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Бондаренко Юрій Юрійович, заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного сумісного проживання однією сім`єю з 19 червня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 включно, тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Луганського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.Ю. Луньова