Рішення № 99878611, 23.09.2021, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
346/3496/21
Номер документу
99878611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 346/3496/21

Провадження № 2-а/346/49/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2021 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі головуючого судді Яремин М.П.

з участю секретаря Сав`яка О.В.

представника позивача адвоката Герелюка Т.Б.

представника відповідача Скільської В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

в с т а н о в и в:

свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 19.03.2021 року його, громадянина Російської Федерації документовано Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (ЦМУ ДМС) посвідкою на постійне проживання в Україні № НОМЕР_1 строком дії до 19.03.2031 року, яку оформлено на підставі ч. 2 ст.4 Закону України «Про імміграцію», а саме видача дозволу на імміграцію в межах квоти імміграції висококваліфікованим спеціалістам і робітникам, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України.

Бажаючи зареєструвати шлюб з громадянкою України ОСОБА_2 позивач разом з останньою звернувся до відділу РАЦС по м. Коломия Івано-Франківської області, однак, у реєстрації шлюбу їм відмовлено у зв`язку зі скасуванням посвідки на постійне місце проживання позивача. З метою уточнення інформації останній негайно звернувся до найближчого відділу міграційної служби - Коломийського районного відділу управління ДМС України в Івано-Франківській області, де дізнався про те, що 04.06.2021 року ЦМУ ДМС прийнято рішення № 80112500023755 про скасування посвідки на його місце проживання на підставі підпункту 1 п.64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 321. Крім того, позивач дізнався, що 04.06.2021 року ЦМУ ДМС прийнято рішення про скасування йому дозволу на імміграцію в Україну, номер якого позивачу не відомий, з ним його не ознайомлено та не видано копії.

13.07.2021 року відповідачем прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, з яким позивач не погоджується, оскільки приймаючи його відповідачем не досліджено всіх обставин, що мають істотне значення для прийняття законного рішення, що призвело до неврахування та порушення чинного законодавства, а саме Закону України «Про імміграцію», Порядку № 321та Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України 23.04.2012 року № 353/271/150.

Відповідачем не враховано, що позивача ознайомлено з рішенням про скасування посвідки на постійне проживання та видано копію відповідного рішення тільки 13.07.2021 року, а з рішенням про скасування дозволу на імміграцію ознайомлено взагалі не було та не врученого його копію, а отже місячний строк для залишення позивачем території України відповідно до чинного законодавства взагалі ще не почав обраховуватись і обов`язку залишення території України у позивача ще взагалі не виникло, відповідно оскаржуване прийняте відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства.

Станом на момент прийняття рішення про примусове повернення відповідачем не враховано, що позивача жодним чином не ознайомлено з рішенням про скасування дозволу про імміграцію, не повідомлено про підстави прийняття такого рішення, не надіслано копію такого поштою чи вручено особисто, враховуючи те, що відповідач має актуальні дані позивача, які останній вказував при подачі документів для отримання дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання.

Позивач вказує, що 13.07.2021 року начальником Коломийського районного відділу управління ДМС Скільською В.В. складено протокол, в якому вказано, що позивачу 04.06.2021 року скасовано дозвіл на постійне проживання і він повинен покинути територію України, тобто знаходився нелегально з порушенням терміну перебування на даній території, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 203 КУпАП. За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідачем винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МІФ № 000451 у виді штрафу в розмірі 1 750 грн., який позивачем сплачено, що підтверджується відповідною квитанцією. Вважає дії відповідача щодо притягнення його до адміністративної відповідальності незаконними та необґрунтованими, оскільки в іноземця, якому скасовано дозвіл на імміграцію і посвідку на постійне проживання, виникає обов`язок покинути територію України у 30-денний строк саме з моменту отримання такого рішення, а не з моменту прийняття. Відповідач не надав значущості факту, який намагався довести позивач, а саме про незнання факту скасування дозволу про імміграцію та посвідки, в результаті чого залишився не почутим. Крім того, відповідач, оцінивши дані пояснення, зазначив їх у постанові як обставина, що пом`якшує відповідальність, що є абсурдним, адже в п. 68 Порядку № 321 чітко встановлено, що іноземець або особа без громадянства, стосовно яки прийнято рішення про скасування посвідки, повинні виїхати за межі України в місячний строк з дня отримання рішення про скасування дозволу на імміграцію. Тобто відповідач не був обізнаний про законні підстави притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Тому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 13.07.2021 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства щодо нього; скасувати оскаржувану постанову про накладення адміністративного стягнення та стягнути з відповідача на користь позивача сплачений ним штраф в сумі 1 750 грн. згідно із вказаною постановою.

06.08.2021 року позивачем подано до суду письмові пояснення, згідно з якими вказує, що крім відсутності у нього на момент прийняття рішення про примусове повернення та постанови про накладення адміністративного стягнення, а також на момент розгляду судом справи обов`язку покинути територію України у зв`язку з тим, що перебіг 30-денного строку з дня отримання рішення про скасування дозволу на імміграцію для залишення території України не почався, тобто відсутності складу адміністративного правопорушення, протиправність прийняття постанови про накладення адміністративного стягнення на позивача обумовлюється також законодавчою забороною застосування адміністративного стягнення за правопорушення, передбачене ч. 1 ст.203 КУпАП, на весь період строку дії карантину на території України та на період 30-денного строку після його скасування.

Позивач в судове засідання не з`явився, його представник, адвокат Герелюк Т.Б. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, вказаних в позовній заяві, просить ці вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з підстав, вказаних у відзиві на позов, просить в задоволенні позову відмовити, а також зазначила, що в листі Управління з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства від 10.06.2021 року зазначена адреса місця проживання позивача, що була ним вказана при оформленні посвідки на постійне проживання. У відзиві вказано, що відповідно до листа ЦМУ ДМС України в м. Києві та Київській області № 8010.6.1/64902-21 від 05.08.2021 року ОСОБА_1 повідомлено про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання та надіслано відповідні рішення на його адресу, відповідно до вимог законодавства. Позивач є нелегальним мігрантом, про факт скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання був повідомлений належним чином, у встановлений термін не покинув територію України, визнав факт вчинення адміністративного правопорушення, рішення про примусове повернення прийнято відповідно до вимог законодавства, постанову про накладення адміністративного стягнення винесено з урахуванням вивчення всіх обставин адміністративної справи, а решта доводів та аргументів позивача не мають юридичного значення для вирішення справи по суті.

Суд, заслухавши вказаних учасників, перевіривши матеріали справи та оцінивши досліджені докази в сукупності, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 19.03.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину Російської Федерації, видано посвідку на постійне місце проживання № НОМЕР_1 , дата закінчення строку дії - 19.03.2031 року (а.с. 13,14).

Згідно з копією довідки про реєстрацію місця проживання № 563 від 14.05.2021 року Центру надання адміністративних послуг Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою АДРЕСА_1 з 14.05.2021 року (а.с. 15).

04.06.2021 року Управлінням з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства Управління Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області прийнято рішення № 80112500023755 про скасування посвідки на постійне проживання № НОМЕР_1 громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 на підставі підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 321 (а.с. 22).

13.07.2021 року начальником Коломийського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області Скільською В.В. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, примірник якого під особистий підпис отримав ОСОБА_1 , в якому вказано, що 13.07.2021 року о 09:00 год. за адресою: АДРЕСА_2 , громадянину РФ ОСОБА_1 04.06.2021 року скасовано дозвіл на постійне місце проживання в Україні та посвідку на постійне місце проживання Управлінням з питань ТП іноземців та ОБГ УЦМУДМС у м. Києві та Київській області. Після скасування ОСОБА_1 повинен був покинути територію України, але цього зроблено не було. На даний час ОСОБА_1 перебуває з порушенням терміну перебування, тобто нелегально, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст.203 КУпАП. В поясненнях особи, щодо якої складено протокол, вказано, що ОСОБА_1 не був повідомлений про те, що 04.06.2021 року рішенням вказаного Управління йому скасовано дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання, тому він не знав про те, що йому необхідно до 04.07.2021 року покинути територію України (а.с. 23, 24).

Судом також встановлено, що оскаржуваною постановою серії ПН МІФ № 000451 про накладення адміністративного стягнення позивача Коломийським районним відділом УДМС в Івано-Франківській області притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф в розмірі 1 750 грн. В цій постанові вказано, що 13.07.2021 року о 09:00 год. за адресою: АДРЕСА_2 , громадянину РФ ОСОБА_1 скасовано дозвіл на постійне проживання в Україні та посвідку на постійне проживання Управлінням з питань ТП іноземців та ОБГ УЦМУДМС у м. Києві та Київській області. Після скасування ОСОБА_1 повинен був покинути територію України, але цього зроблено не було. На даний час ОСОБА_1 перебуває з порушенням терміну перебування, тобто нелегально. Обставини, що пом`якшують відповідальність: ОСОБА_1 не був обізнаний про те, що йому скасовано дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання в Україні. Копію цієї постанови ОСОБА_1 отримав 13.07.2021 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі (а.с. 25, 26).

13.07.2021 року ОСОБА_1 сплатив вказаний штраф, що стверджується відповідною копією квитанції (а.с. 27).

Згідно з копією листа Управління з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства ЦМУДМС у м.Києві та Київській області, що долучений відповідачем до відзиву, адресованого Управлінню ДМС в Івано-Франківській області № 8010.6.1/64902-21 від 05.08.2021 року, вищевказаним Управлінням з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства проінформовано громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне місце проживання, а саме 10.06.2021 року направлено лист з долученими копіями вказаних рішень, за адресою проживання іноземця на території України (вих. № 8010.6.1-24319 від 10.06.2021 року (а.с. 48)).

Відповідно до копії листа № 8010.6.1-24319/8010.6-21 від 10.06.2021 року ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_3 , вищевказаним Управлінням з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства направлено копії рішень про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання (а.с. 49).

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 203 КУпАП передбачена відповідальність за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті.

Згідно з підпунктом 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 321, посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі скасування дозволу на імміграцію в Україну відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію».

Відповідно до п.66 вказаного Порядку копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається їм рекомендованим листом не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дня його прийняття.

Згідно з п. 68 зазначеного Порядку іноземець або особа без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про скасування посвідки, у випадку, зазначеному в підпункті 1 пункту 64 цього Порядку, повинні зняти з реєстрації місце проживання, здати посвідку та виїхати за межі України в місячний строк з дня отримання рішення про скасування дозволу на імміграцію.

Частиною 2 ст. 13 Закону України «Про імміграцію» особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію, повинна виїхати з України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до правил ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За встановлених обставин суд приходить до переконання, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого оскаржуваного рішення від 13.07.2021 року, оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази отримання позивачем рішень про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання відповідно до встановленого порядку, зокрема, отримання ним під розписку чи надіслання рекомендованим листом. У відповідній графі рішення про скасування посвідки на постійне проживання «ознайомлений» та «копію рішення надіслано поштою» відсутні будь-які відмітки чи особистий підпис ОСОБА_1 . Долучений до відзиву лист про направлення копій цих рішень позивачу без підтвердження про їх отримання не спростовують вказаних висновків. Будь-яких належних доказів, які б свідчили про вчинення позивачем вказаного правопорушення, відповідачем суду не надано, у матеріалах справи як доказ наявна лише постанова, яка є предметом оскарження.

Тому, суд приходить до висновку, що відповідачем вказаний обов`язок не виконано і не спростовано доводів позивача про неправомірність винесення оскаржуваних рішення та постанови.

У відповідності до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Аналізуючи в сукупності викладені обставини та докази, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення та постанова підлягають скасуванню.

На підставі наведеного, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 203, 245, 251, 252, 280, 288 КУпАП, Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 321, Закону України «Про імміграцію», Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", керуючись ст.ст. 12, 19-20, 77, 244-250, 255, 286 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області від 13.07.2021 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МІФ №000451 від 13.07.2021 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути з Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 1 750 (одну тисячу сімсот п`ятдесят) гривень сплаченого штрафу згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення від 13.07.2021 року серії ПН МІФ № 000451.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_2 .

Відповідач: Коломийський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, 78203, м.Коломия, бул. Л.Українки, 41, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 37794486.

Повний текст рішення складено 27 вересня 2021 року.

Суддя Яремин М. П.