Постанова № 99873846, 22.09.2021, Новозаводський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
22.09.2021
Номер справи
751/4967/21
Номер документу
99873846
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №751/4967/21

Провадження №3/751/1703/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2021 р. місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого-судді Павлова В.Г.,

секретаря Овдій О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка направлена департаментом запобігання політичній корупції НАЗК про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи, посада: керівник партії «РІДНИЙ ДІМ», місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП № НОМЕР_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №53-15/162 від 01.07.2021 року складеного за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру /далі – Звіт/ за III квартал 2020 року, поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції /далі -Національне агентство/ 05.04.2021 політичною партією «РІДНИЙ ДІМ» (ідентифікаційний код 39765623) /далі – Партія/ за підписом керівника Партії ОСОБА_1 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), встановлено, неповноту інформації відображеної у Звіті.

В порушення п.2 ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції»), пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315, Партією у таблиці 6.1 глави 6 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» Звіту не відображено відомості:

1) про спонсорський внесок ТОВ «РЕКЛАМНА АГЕНЦІЯ «ГОЛД Ф`ЮЧЕ» ідентифікаційний код 30647929, в сумі 590 812,75 гривень у зв`язку з наданням послуг на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), підтверджений Партією висновком про визначення розміру (суми) внеску;

2) про внески третіх осіб у вигляді оплати послуг з розміщення інформації в соціальній мережі Facebook, з метою популяризації Партії, формування позитивного ставлення до неї, привернення уваги необмеженого кола осіб до її діяльності.

Згідно з додатком сформованим за даними бібліотеки реклами,

https://www.facebook.com/ads/library оплату в розмірі, що еквівалентна 1 561 доларів США за липень - серпень 2020 року проведено ОСОБА_2 .

3) про внески третіх осіб у вигляді оплати організаційних заходів у період

липень - серпень 2020 року в м. Чернігові та Чернігівській області.

Згідно з інформацією з відкритих джерел (сторінка у соціальній мережі Facebook «політична партія Рідний дім» за посиланням: https://www.facebook.com/ppridnyidim/) Партією у звітному періоді здійснювались організаційні заходи в м. Чернігові та Чернігівській області (розміщення батутів, наметів та сцени з партійною символікою, розповсюдження друкованої продукції та надувних кульок з символікою партії, проведення концертів, робота аніматорів, організація конкурсів, тощо).

Зазначені порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 01.06.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 02.06.2021 № 701, затвердженому наказом Національного агентства від 03.06.2021 № 297/21.

Відповідно до частини сьомої статті 17 Закону політична партія зобов`язана подавати до Національного агентства звіт у паперовій формі за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії.

Згідно з пунктом 13 розділу II Положення достовірність даних Звіту підтверджується власноручним підписом керівника (уповноваженої особи) на останній сторінці Звіту, скріпленим печаткою політичної партії.

Звіт Партії поданий до Національного агентства за підписом керівника Партії Должикової Ірини Олександрівни, а відтак ОСОБА_1 підтвердила достовірність інформації, викладеної у Звіті Партії.

Відповідно до адміністративного протоколу, ОСОБА_1 як керівник Партії, вчинила порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, не з`явилась, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляла.

Захисник – адвокат Сірий І.О. надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 , відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого 21221 КУпАП.

У відповідності до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, є зокрема і порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про політичні партії в Україні» /далі - Закон/ політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку. З моменту реєстрації політичної партії у визначеному законом порядку вона набуває статусу юридичної особи.

Згідно п.1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року № 2 /далі - Положення/ політичні партії щокварталу, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язані подати до Національного агентства Звіт (за підписами керівника політичної партії і головного бухгалтера, засвідченими печаткою політичної партії) у паперовій формі та в електронному вигляді.

Вказані вимоги Положення кореспондуються і з приписами ч.7 ст.17 Закону згідно якої обов`язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру покладено на політичну партію.

Відповідно до вимог п.13 розділу II Положення достовірність даних Звіту підтверджується власноручними підписами керівника (уповноваженої особи) та головного бухгалтера на останній сторінці Звіту, скріпленими печаткою політичної партії.

Згідно ст.ст.80,96 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов`язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов`язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом.

Тобто, за відсутності у ст.212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб`єктами правопорушення, виходячи з аналізу об`єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст.17 Закону п.1 Розділу II Положення, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч.1 ст.27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб`єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.

З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено на ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як на керівника політичної партії «РІДНИЙ ДІМ».

Відповідно до ст.14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Згідно п.п.6.1,6.2 Статуту політичної партії «РІДНИЙ ДІМ» керівною особою є її голова, який здійснює загальне керівництво партії, та без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, а також здійснює поточний контроль за використанням майна та коштів Партії, підписує інші документи Партії.

Суд звертає увагу, що судочинство в Україні проводиться на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання кожною стороною своїх прав та інтересів.

Приписами ч.2 ст.251, ст.255 КУпАП визначено, що співробітники поліції зобов`язані збирати докази для підтвердження обставин, вказаних ними в протоколі про адміністративне правопорушення.

Надані в розпорядження суду матеріали адміністративної справи не містять даних про обов`язок ОСОБА_1 як керівника політичної партії «РІДНИЙ ДІМ» подавати звіт про її майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, а відповідно вона і не може бути суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, як посадова особа.

Слід зазначити, що на момент розгляду справи обов`язок керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру взагалі не визначений жодним нормативно-правовим документом.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачений нормами права комплекс ознак (елементів), за наявності яких певне протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративний проступок.

Враховуючи наявність вищевказаної юридичної невизначеності щодо суб`єкта правопорушення за ст.212-21 КУпАП, що є істотно важливим у питаннях довіри до судової системи загалом та дієвості верховенства права, суддя керується принципом застосування до винної особи найбільш сприятливого закону, і вважає, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не може бути суб`єктом адміністративного правопорушення.

За приписами ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин, зокрема, відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вище викладеного, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, тому провадження за ст.212-21 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст.247,283,284 КУпАП, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в адміністративній справі у відношенні ОСОБА_1 по притягненню її до адміністративної відповідальності, що передбачена ст.212-21 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення – закрити.

Постанова може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Володимир ПАВЛОВ