Постанова № 9985895, 08.06.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2010
Номер справи
2а-1595/10/1370
Номер документу
9985895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Львів

08 червня 2010 р. р. № 2а-1595/10/1370

Прокурор Галицького р-ну м.Львова в інт. ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго"

до ЛКП "Янів-405"

пропро штрафних санкцій ,

За участю представників сторін:

від позивача: Настюк О.В. (довіреність № 118 від 30.01.2010 року)

від відповідача: не зявився

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2010 року Прокурор Галицького району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні»ДП НЕК «Укренерго» з позовом до Львівського комунального підприємства «Янів-405»про стягнення коштів.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області (далі Держенергонагляд) було здійснено перевірку технічного стану, експлуатації електроустановок споживача. За наслідками перевірки Держенергонаглядом відповідачу направлено припис з вимогою про усунення порушень чинного законодавства. Відповідач вимог припису в установлені строки не виконав, у звязку з чим Держенергонаглядом прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду справи, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Суд, враховуючи неявку відповідача без поважних причин, належним чином повідомленого про дату, час та місце проведення судового засідання, вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.

27 січня 2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області проведено перевірку електрогосподарства відповідача.

За наслідками перевірки Держенергонаглядом винесено припис від 27.01.2010 року № 03-553, згідно з яким відповідача зобовязано вжити заходів, що спрямовані на усунення порушень вимог чинного законодавства, а саме:

- Наказом призначити особу, відповідальну за експлуатацію електрогосподарства ЛКП «Янів-405», яка пройшла навчання та перевірку знань з питань технічної експлуатації електроустановок, пожежної безпеки та охорони праці, згідно з п. 5.1.3, п. 5.2.17, п. 5.2.20 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.04.2010 р.;

- електротехнічний персонал забезпечити виробничими інструкціями з експлуатації електроустановок згідно з п. 5.3.11 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.07.2009 р.;

- у ввідних пристроях будинків вивісити однолінійні схеми електропостачання згідно з п. 5.3.5 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.07.2009 р.;

-скласти графік технічного обслуговування внутрішньобудинкових електромереж згідно з п. 5.5.5 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.07.2009 р.;

-ліквідувати закоротки на запобіжниках домових ввідних пристроях згідно з п. 6.3.15. Термін виконання до 20.07.2009 р.;

-провести випробування ізоляції ввідних пристроїв будинків, внутрішньо будинкової проводки, опору заземляючих пристроїв та системи грозозахисту згідно з п. 6.7.3, п. 6.13.1 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.07.2009 р;

-відремонтувати електроосвітлення ввідних пристроїв будинків згідно приписів п. 2.1.47, п. 4.2.31 ГУЕ. Термін виконання до 2007 року;

-відремонтувати проводку електроосвітлення підїзду будинку по вул. Золота, 36 згідно з п. 6.11.12 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.07.2009 року;

-вхідні двері ввідного пристрою будинку по вул. Яцкова, 24 закрити на замок згідно з п. 6.3.20 ПТЕЕС. Термін виконання до 20.02.2010 року.

Про виконання кожного пункту припису відповідача зобовязано подати відомості до Держенергонагляду не пізніше трьох днів після закінчення терміну його виконання, а про виконання припису в цілому, - повідомити до 20.07.2009 року.

Відповідача також попереджено про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису згідно з чинним законодавством.

Припис одержано відповідачем 27.01.2009 року.

28 серпня 2009 року працівниками Держенергонаглядом проведено перевірку виконання субєктом господарювання Припису № 03-553 від 27.01.2009 року, на підставі якої складено Акт перевірки № 06-103-1026/І від 28.08.2009 р. Перевіркою встановлено, що відповідач не виконав вимог припису від 27.01.2009 року № 03-553, а саме: не призначено наказом особу відповідальну за експлуатацію електрогосподарства ЛКП «Янів-405», яка пройшла навчання та перевірку знань з питань технічної експлуатації електроустановок, пожежної безпеки та охорони праці; електротехнічний персонал не забезпечено виробничими інструкціями з експлуатації електроустановок; у ввідних пристроях будинків не вивішено однолінійні схеми електропостачання; не ліквідовано закоротки на запобіжниках домових ввідних пристроїв; вхідні двері ввідного пристрою будинку по вул. Яцкова, 24 не закрито замок; не проведено випробування ізоляції ввідних пристроїв будинків, внутрішньо будинкової проводки, опору заземляючих пристроїв та системи грозозахисту.

Згідно з постановою від 07 вересня 2009 року № 88 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Льівській області за невиконання припису від 27.01.2009 № 03-553 на відповідача накладено штраф у розмірі 180 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 2006, 00 грн.

До дня судового розгляду відповідач постанову не оскаржив, суми штрафу не сплатив, що підтверджено представником позивача в судовому засіданні.

Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 9 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР «Про електроенергетику»(далі Закон від 16.10.1997 № 575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України встановив цей порядок постановою від 17.05.2002 № 665, якою затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Як зазначено у підпунктах 3 та 6 пункту 4 вказаного Положення, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є, зокрема, нагляд за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок споживачів, крім установок, які експлуатує населення, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, підключених до об'єктів електроенергетики.

Згідно із статтею 9 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР до повноважень Державної інспекції з енергетичного нагляду віднесено здійснення нагляду за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, надання відповідних приписів щодо усунення порушень нормативно-правових актів та з інших питань державного нагляду в енергетиці та застосування санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства про електроенергетику.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422 «Про державний енергетичний нагляд»встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 № 665, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

В силу статті 7 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР експлуатація об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до обєднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.

Технічна експлуатація електричних і теплових установок споживачів повинна здійснюватися згідно з вимогами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів. Вимоги вказаних Правил обов'язкові для виконання усіма міністерствами, відомствами, установами, організаціями, підприємствами, та споживачами теплової енергії незалежно від джерела теплопостачання і розповсюджуються на всі електроустановки та теплові установки за винятком тих, експлуатація яких здійснюється за спеціальними правилами. Організацію розроблення, запровадження та контроль за виконанням вимог згаданих Правил покладено на Держенергонагляд.

Правопорушення в електроенергетиці, а також загальні засади притягнення до відповідальності за їх вчинення, підстави застосування і розмір штрафних санкцій визначені статтею 27 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР. Так, згідно з вказаною статтею суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону від 16.10.1997 № 575/97-ВР, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику встановлено відповідним Положенням, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312. Обов'язковою умовою накладення штрафу є видання уповноваженим органом відповідної постанови за встановленою формою (частина четверта названої статті) згідно з додатком N 2 до Положення.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Беручи до уваги те, що відповідачем штраф не сплачено, а постанова не оскаржено в судовому порядку, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволенняя.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Львівського комунального підприємства «Янів-405»(вул. Туринського, 5, м. Львів) на користь до державного бюджету (банк ГУДКУ у Львівській області р/р 31115106700007, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389441, код бюджетної класифікації 21081100) штраф в розмірі 2006 (дві тисячі шість) грн. 00 (нуль) коп.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2010 року

Суддя Качур Р.П.