
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 вересня 2021 року Справа №520/7123/21 Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення позивачу виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.02.2021;
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення позивачу виплат державної допомоги на дітей одиноким матерям;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 02.02.2021.
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву щодо подовження позивачу виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та державної допомоги на дітей одиноким матерям.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради як одержувач допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. На переконання позивача, відповідач, всупереч положенням Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», не продовжив виплату належних соціальних допомог незважаючи на продовження карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 позовну заяву у справі №520/7123/21 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/7123/21.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем 14.06.2021 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким управління просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих підстав, що правові підстави для призначення спірних допомог відсутні.
У період з 29.06.2021 по 23.07.2021 та з 20.08.2021 по 02.09.2021 суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщенною особою та перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради як отримувач соціальних допомог, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Позивач 09.07.2020 звернулася до відповідача з заявою про продовження виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Законом України «Про внесення змін до деяких Законом України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» від 02.06.2020 №646 прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22.07.2020 №632.
Вказаною постановою Кабінету Міністрів України №632 передбачено зміну алгоритму призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідачем було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 по 30.11.2020 у розмірі 5220,00 грн. щомісячно та з 01.12.2020 по 31.12.2020 у розмірі 5436,00 грн., що підтверджується рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 03.08.2020.
Водночас, позивачу призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2020 по 30.11.2020 у розмірі 1171,08 грн. щомісячно та з 01.12.2020 по 31.12.2020 у розмірі 1470,13 грн., що підтверджується рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено та не заперечується позивачем у справі, що нараховані суми допомог з липня 2020 року по грудень 2020 року у повному обсязі були перераховані на розрахунковий рахунок позивача відкритий у відділенні АТ Ощадбанку.
Позивач 19.01.2021 звернулася до відповідача з заявою про продовження виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Для призначення вказаних допомог відповідачем були надіслані відповідні запити до Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України щодо отримання інформації про доходи та сплату єдиного внеску на загальнобов`язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2020 року по вересень 2020 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що згідно інформації вказаних органів дохід у позивача за період з квітня 2020 року по вересень 2020 року відсутній.
Рішеннями від 02.02.2021 відповідач відмовив позивачу у надані допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з тих підстав, що у складі сім`ї позивача є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці у період за який враховується дохід.
Не погоджуючись з припиненням соціальних виплат під час карантину, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII (далі по тексту - Закон України №2811-XII). Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до частини першої статті 1 цього Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.
Приписами частини першої статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Умови призначення допомоги на дітей одиноким матерям передбачено статтею 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Так, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Положеннями статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно- технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2009 №59, далі по тексту - Порядок №1751).
Відповідно до приписів статті 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: 1) позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; 2) позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; 3) скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; 4) реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; 5) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; 6) смерті дитини; 7) смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: 1) тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; 2) відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; 3) тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Суд звертає увагу на те, що наявність у позивача визначеного законом статусу та надання нею разом із заявою про призначення допомоги необхідних документів не є спірною обставиною даної справи та не заперечується відповідачем.
Положеннями статті 6 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» встановлено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-ІХ розділ VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» доповнено пунктом 1-1 такого змісту:
« 1-1. Установити, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення».
Тобто, вказаною нормою пролонговано строки звернення із заявами про призначення, у тому числі допомоги на дітей одиноких матерям.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї (стаття 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» 01.06.2000 №1768-III (далі по тексту - Закон України №1768-III)).
Відповідно до статті 4 цього Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. При цьому, абз. 4 цієї статті визначено перелік документів, подання яких є необхідним для призначення допомоги.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі по тексту - Порядок №250) призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем (п. 4 цього Порядку).
Пунктом 6 Порядку №250 встановлено, що для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно. Згідно пункту 9 вказаного Порядку рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів.
У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
Відповідно до статті 6 Закону України №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
У ході судового розгляду судом встановлено, що позивачу призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та державна допомога одиноким матерям з 01.07.2020 по 30.11.2020 та з 01.12.2020 по 31.12.2020.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 №211, зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 №215, від 25.03.2020 №239, від 29.03.2020 №241, від 20.03.2020 №242, від 02.04.2020 №255, від 08.04.2020 №262, від 15.04.2020 №284, від 22.04.2020 №291, від 29.04.2020 №313, від 04.05.2020 №332, від 04.05.2020 №343, від 14.05.2020 №377, від 20.05.2020 №392, від 22.07.2020 №641, від 26.08.2020 №760, від 13.10.2020 №956, від 11.11.2020 №1100, запроваджено з 12.03.2020 року на усій території України карантин.
При цьому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-ІХ статтю 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» доповнено пунктом 1-2 такого змісту:
"1-2. Установити, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів".
Станом на час припинення виплати державної допомоги позивача, як і на час розгляду даної справи, заходи щодо запобігання виникненню та поширенню корона вірусної хвороби, передбачених карантином, тривають.
Таким чином, не потребує подання будь-яких заяв у період дії карантину, який досі триває, відтак всі рішення про припинення виплати, прийнятті в зазначений період є протиправними та підлягають скасуванню, а виплати підлягають автоматичному пролонгуванню.
Оскільки спірні виплати позивачу повинні були бути плолонговані відповідачем, на переконання суду, останній не повинен був приймати спірні рішення за повторною заявою позивача.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що відповідач, припинивши виплату позивачу спірних допомог, діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Відтак, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дії відповідача щодо припинення позивачу виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та державної допомоги на дітей одиноким матерям, визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та про відмову у призначенні допомоги сім`ям з дітьми від 02.02.2021, та зобов`язання відповідача поновити позивачу виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вулиця Різдвяна, 1, місто Харків, 61052, код ЄДРПОУ: 03196676) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 виплати державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.02.2021.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради відмову у призначенні допомоги сім`ям з дітьми від 02.02.2021.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради поновити ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та державної допомоги на дітей одиноким матерям.
У решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 1816,00 грн. (одна тисяча шістнадцять гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 22.09.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва