
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А У Х В А Л А
24 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1577/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши заяву позивача про визнання протиправною бездіяльності, допущеної при виконанні рішення суду в адміністративній справі
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради (25030, м. Кропивницький, вул. Шатила, 12, код ЄДРПОУ 03197635)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В :
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №340/1577/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане судове рішення в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 30.03.2021 року.
Ухвалою від 14.05.2021 року суд задовольнив заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі та зобов`язав Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради не пізніше 30 днів від дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Відповідач 31.05.2021 року подав апеляційну скаргу на вказану ухвалу суду, у зв`язку з чим справу №340/1577/20 направлено до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивачу 04.06.2021 року судом видано виконавчий лист щодо примусового виконання зобов`язальної частини рішення суду.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 08.06.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №65715693 щодо примусового виконання виконавчого листа №340/1577/20.
До суду 22.06.2021 року надійшла заява позивача в порядку статті 383 КАС України, в якій він просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради при виконанні рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року по справі №340/1577/20 в частині виплати йому суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- постановити відповідну ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України.
Ухвалою судді від 05.07.2021 року призначено розгляд цієї заяви в порядку письмового провадження на 09.07.2021 року, а ухвалою суду від 09.07.2021 року провадження у справі за цією заявою зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Третього апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду апеляційної скарги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 року, винесену у цій справі, та до повернення справи до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Між тим, 05.07.2021 року від відповідача до суду надійшов звіт №2361/0413 від 02.07.2021 року про виконання судового рішення у даній справі. У цьому звіті відповідач повідомив, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року управлінням проведено розрахунок різниці між присудженою судом ОСОБА_1 сумою щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни третьої групи та виплаченою управлінням, що склало 8306 грн. Управління наразі не може здійснити виплату цих коштів, оскільки фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, зокрема за бюджетною програмою КПКВК 2501150, головним розпорядником якої є Мінсоцполітики. Державним бюджетом не передбачені кошти для виплати недоплачених у 2020 році сум разової грошової допомоги до 5 травня за рішеннями судів, тому управління як розпорядник коштів нижчого рівня, що діє в межах наданих йому бюджетних асигнувань, не може провести їх виплату. Виплата позивачу недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік буде проведена після затвердження Урядом відповідної бюджетної програми.
За наслідками розгляду цього звіту відповідача суд ухвалою від 20.08.2021 року відмовив у задоволенні клопотання позивача про накладення на відповідача штрафу на підставі статті 382 КАС України.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021 року повернуто апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 року. Справа №340/1577/20 надійшла до Кіровоградського окружного адміністративного суду 21.09.2021 року.
Відтак, провадження у справі за заявою позивача про визнання протиправною бездіяльності, допущеної при виконанні рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року, має бути поновлено, а розгляд заяви позивача в порядку статті 383 КАС України - продовжено.
Частиною 1 статті 383 КАС України ("Визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду") передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з частинами 4, 5, 6 статті 383 КАС України заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду у цій справі, суд дійшов до таких висновків.
Вирішуючи цей спір по суті, суд установив, що відповідач, не здійснивши нарахування та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (яка застосовується з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020), допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на отримання цієї допомоги у розмірі, установленому законом. Тож суд у рішенні від 26.02.2021 року поновив порушене право позивача, зобов`язавши відповідача вчинити певні дії, а саме нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року №423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень правління Фонду соціального страхування, державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахування) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду України з Фондом соціального страхування, у сфері гуманітарної допомоги.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення основними завданнями Мінсоцполітики є зокрема забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги.
Підпунктом 41 пункту 4 Положення визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією з основних засад судочинства є обов`язковість судового рішення.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Згідно зі статтею 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Такі ж норми передбачені статтею 370 КАС України.
Відповідно до статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Частиною 1 статті 373 КАС України передбачено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідач до цього часу, попри відкрите виконавче провадження, не виконав рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року у цій справі, яке набрало законної сили, в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Посилання відповідача на неможливість виплати позивачу грошової допомоги в перерахованому розмірі, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України, суд не приймає, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
У матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили, що відповідач повідомляв розпорядників бюджетних коштів вищого рівня про потребу у коштах для виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, присудженої йому рішенням суду у цій справі, або Міністерство соціальної політики України, як головний розпорядник коштів державного бюджету для забезпечення цілей державної політики у сфері соціального захисту населення, ініціювало внесення змін до бюджету чи запровадження відповідної бюджетної програми для забезпечення виконання рішень судів у справах цієї категорії.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 15.10.2009 року у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" зазначив, що від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання. Відповідний державний орган, який було належним чином поінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання. Право на суд, захищене статтею 6, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок. Відповідно необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов`язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Саме на державу покладено обов`язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
Відтак суд установив, що відповідач, не виконуючи рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, допустив протиправну бездіяльність та порушив підтверджені рішенням суду права позивача на отримання грошової допомоги у розмірі, встановленому законом. Тож суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви, поданої позивачем у порядку статті 383 КАС України, та постановлення щодо відповідних суб`єктів владних повноважень окремої ухвали в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України.
Згідно з частинами 1, 2, 5 статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Керуючись статтями 237, 248, 249, 256, 383 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
1. Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача, допущеної при виконанні рішення суду в адміністративній справі, задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради щодо невиконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року у справі №340/1577/20 в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статей 14, 370, 373 Кодексу адміністративного судочинства України, статей 13, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
4. Зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради та Міністерство соціальної політики України вжити заходів щодо виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно до статей 13, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
5. Встановити Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради та Міністерству соціальної політики України строк для надання відповіді про виконання вказівок цієї ухвали – 30 календарних днів від дня її отримання.
6. Копію ухвали направити сторонам, а також Міністерству соціальної політики України.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Окрема ухвала суду може бути оскаржена особами, яких вона стосується, в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш