Ухвала суду № 99851752, 23.09.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
140/14664/20
Номер документу
99851752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю

за виконанням рішення суду

23 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/14664/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком; зобов`язано Департамент соціальної політики Луцької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком (з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги).

14 вересня 2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у справі №140/14664/20 шляхом зобов`язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради подати в установлений судом термін звіт про виконання рішення суду. Заява обґрунтована тим, що відповідач частково виконав рішення суду у цій справі, здійснивши перерахунок недоплаченої частини допомоги в розмірі 8306,00 грн, однак виплату цієї допомоги здійснено не було. Виконавчий лист був пред`явлений для примусового виконання та постановою державного виконавця повернутий стягувачу із роз`ясненням, що виплата перерахованої разової грошової допомоги на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України. На думку заявника, наведене свідчить про правову невизначеність механізму виконання судового рішення та відтерміновує його виконання. ОСОБА_1 вважає, що відповідач, визнаючи факт наявності заборгованості з виплати допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі 8306,00 грн, має намір ухилитись від виконання судового рішення.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року вказану заяву прийнято до розгляду в порядку письмового провадження.

У письмовому поясненні щодо стану виконання рішення суду від 23 вересня 2021 року (а.с.77-80) відповідач повідомив, що здійснив нарахування недоплаченої суми допомоги у розмірі 8306,00 грн. Виплата допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. З метою вирішення питання погашення заборгованості перед отримувачами допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки Луцькою міською радою 26 травня 2021 року прийнято рішення №12/25 «Про звернення до Президента України, голови Верховної Ради України, Прем`єр міністра України щодо виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня в 2020-2021 роках у розмірах, визначеними Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»; виконавчим комітетом Луцької міської ради до Міністерства соціальної політики України направлено лист від 06 лютого 2021 року №1.1-2/662/2021, в якому порушено питання визначення порядку погашення заборгованості з виплати разової грошової допомоги до 5 травня та ініціювання змін до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» в частині внесення в перелік боржників, яким держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, безпосередньо виконавчі органи місцевого самоврядування, що здійснюють виплати з державного бюджету. Крім того, Департаментом соціальної політики Луцької міської ради повторно сформовано потребу в коштах на виплату перерахованих державних соціальних допомог за рішеннями судів, в тому числі і ОСОБА_1 , про яку листом від 08 липня 2021 року інформовано Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації. За повідомленням Мінсоцполітики згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» передбачено видатки в обсязі 100000,0 тис. грн.

Таким чином, повне виконання рішення судів щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня, в тому числі на користь ОСОБА_1 , буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету та надходження їх на рахунки Департаменту соціальної політики Луцької міської ради.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №802/357/17-а).

Крім того, у постанові Верховного Суду від 11 червня 2020 року у справі №640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. Встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду.

Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.

Як встановлено судом, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у цій справі зобов`язано Департамент соціальної політики Луцької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком (з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги). Рішення суду набрало законнної сили 13 квітня 2021 року.

20 квітня 2021 року позивачу було видано виконавчий лист №7334/21 (а.с.69).

Судом також встановлено, що 14 травня 2021 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №65308776 з виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у справі №160/14664/20. У свою чергу постановою державного виконавця від 29 червня 2021 року ВП №65308776 виконавчий лист повернуто стягувачу, оскільки Депратамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив про донарахування позивачу допомоги до 5 травня за 2020 рік у сумі 8306,00 грн; з метою погашення вказаної заборгованості Департамент соціальної політики України Луцької міської ради звертався до Міністерства соціальної політики України та Кабінету Міністрів України для виділення коштів, однак такі кошти наразі не надійшли.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що відповідач вчиняв активні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у даній справі, зокрема, в добровільному порядку провів нарахування невиплаченої допомоги до 5 травня за 2020 рік. Невиплату позивачу заборгованості у сумі 8306,00 грн відповідач пояснює об`єктивними, незалежними від нього обставинами, а саме дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902 (чинна з 31 серпня 2021 року) затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році (далі - Порядок №902), яким унормовано (визначено) також і механізм виконання грошових зобов`язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня, у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”, боржниками у виконанні яких визначено структурні підрозділи з питань соціального захисту виконавчих органів міських, районних у містах рад.

За змістом пунктів 3, 4 цього Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Нацсоцслужба та її територіальні органи, регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.

Як обумовлено пунктами 10 - 15 Порядку №902, боржник перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Під час визначення потреби в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень на наступний місяць обов`язково враховується залишок непогашених грошових зобов`язань за рішеннями під час формування боржником окремих списків на наступний місяць. Боржник бере бюджетні зобов`язання та проводить платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом.

Районні органи соціального захисту населення (до яких належить боржник - Департамент соціальної політики України Луцької міської ради) та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат щомісяця до 5 числа подають регіональним органам соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою.

Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отриману від районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень і не пізніше ніж протягом п`яти робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях на зазначені цілі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальненої інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення відповідно до розподілу бюджетних коштів у межах помісячного розпису асигнувань.

Регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж протягом наступного робочого дня перераховують бюджетні кошти на рахунки районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат відповідно до розподілу бюджетних коштів.

Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.

Департамент соціального захисту населення Луцької міської ради листом від 08 липня 2021 року №11.2-8.3/7996/2021 направив до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації інформацію про потребу в коштах на виплату державних соціальних допомог за рішеннями судів, у тому числі разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік (а.с.88).

На думку суду, дії боржника не можуть свідчити про його ухилення від виконання у повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у справі №140/14664/20. Повне виконання рішень судів щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня, в тому числі і на користь ОСОБА_1 , буде здійснено після виділення коштів з державного бюджету та надходження їх на рахунки Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в порядку та черговості, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902. Тобто, в даному випадку виконання обов`язку виплатити нараховані кошти залежить від виділення відповідачу іншим органом бюджетних призначень на такі цілі.

Враховуючи, що позивачу нарахована щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2020 рік у сумі 8306,00 грн та відповідач не відмовляє у її виплаті, однак не здійснює її виплату із незалежних від нього причин, суд дійшов висновку про відсутність обгрунтованих підстав для покладення на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в порядку частини першої статті 382 КАС України, а тому у задоволенні заяви ОСОБА_1 належить відмовити.

Керуючись статтями 248, 256, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В.Каленюк