
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
23 вересня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/4252/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25030, код ЄДРПОУ - 39767636)провизнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково (а.с.44-48).
18.08.2021 року позивачці видано виконавчий лист.
15 вересня 2021 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про заміну сторони виконавчого провадження у якій просить замінити Боржника - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на Олександрійську міську раду Кіровоградської області (Ідентифікаційний код юридичної особи: 33423535 Місце знаходження: 28000, Кіровоградська обл., місто Олександрія, проспект Соборний, будинок 59) у виконавчому провадженні №66688171.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, клопотання передано на розгляд головуючому судді Жуку Р.В.
Враховуючи перебування головуючого судді Жука Р.В. у відрядженні, вирішення питання про призначення до розгляду клопотання було відкладено.
Ухвалою від 20.09.2021 року заяву призначено до розгляду у судовому засіданні 23.09.2021 року о 11:00 год. (а.с.90).
Сторони у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялись належним чином.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно з ч.9 ст.205, ч.2 ст.379 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи суд зазначає наступне.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 р. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково, визнано протиправним та скасовано рішення у формі Наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 21.09.2020 року № 11-13270/14-20-СГ “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, у частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Головківської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, а також, зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, в розмірі 2,0 гектари, розташованої на території Головківської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.44-48).
У зв`язку із набрання рішенням законної сили 18.08.2021 року у справі видано виконавчий лист (а.с.77).
Відповідно до постанови державного виконавця від 02.09.2021 р. за виконавчим листом відкрито виконавче провадження №66688171 (а.с.78).
Клопотання про заміну сторони у виконавчому провадженні вмотивовано тим, що позивач має намір отримати земельну ділянку у власність за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520382100:02:000:1239, загальною площею 5,672 га, місце розташування: Кіровоградська область, Олександрійський район, Головківська сільська рада.
28.04.2021 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким було доповнено розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України пунктом 24 такого змісту: «З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселеная території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності";
є) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними».
На даний час вказаний пункт набрав чинності.
Отже розпорядником і власником спірної земельної ділянки з кадастровим номером 3520382100:02:000:1239, загальною площею 5,672 га, місце розташування: Кіровоградська область, Олександрійський район, Головківська сільська рада, в силу законодавства та відомостей з публічної кадастрової карти є Олександрійська міська рада Кіровоградської області.
Частиною 1 статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що під процесуальним правонаступництвом у виконавчому провадженні слід розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередників до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Однак, у даному випадку відсутні підстави стверджувати про наявність обставин, які зумовлюють правонаступництво, оскільки відповідача, як юридичну особу, не припинено та не реорганізовано, а отже він не може вибути з виконавчого провадження.
При цьому перехід права розпорядження спірною земельною ділянкою до Олександрійської міської ради Кіровоградської області не може зумовлювати покладання на вказану особу обов`язку виконати рішення суду, оскільки вона не була учасником спірних правовідносин та не створювала передумов для їх виникнення.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Жодних доказів на підтвердження неможливості виконання судового рішення саме відповідачем у даній справі заявником суду надано не було, а, констатувавши факт передачі спірної земельної ділянки до міської ради, заявник не вказав, яким чином ця обставина впливає на виконання судового рішення як такого.
Відтак, керуючись ст.ст.256, 294, 379, 294 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання про заміну сторони виконавчого провадження №66688171 - відмовити.
Копію ухвали направити сторонам, а також заінтересованим особам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня складання її повного тексту. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук