Рішення № 99849470, 24.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
160/11890/21
Номер документу
99849470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2021 рокуСправа № 160/11890/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 16.07.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла направлена 14.07.2021 позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 18.11.2020 № Ф-309210-55 на суму 35588,74 грн.

2. Ухвалою суду від 21.07.2021 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків шляхом надання: належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням ціни позову та вірних реквізитів відповідача; доказів на підтвердження додержання строку звернення до суду або клопотання про поновлення строків звернення до суду із відповідним обґрунтуванням причин пропущення таких строків та наданням підтверджуючих документів за наявності.

3. 10.08.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків на виконання ухвали від 21.07.2021, до якої додані: уточнена позовна заява із зазначенням ціни позову та реквізитів відповідача, клопотання про поновлення строку звернення до суду.

4. Ухвалою від 16.08.2021:

- задоволено клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду;

- визнані поважними причини пропуску строку звернення та поновлений строк звернення до адміністративного суду ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Головного управління ДПС України в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 18.11.2020 № Ф-309210-55;

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі;

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- встановлені сторонам строки для подання до суду заяв по суті спору;

- витребувані докази у відповідача.

5. 14.09.2021 та 20.09.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Починаючи з 21.03.2005 позивач був зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа, проте фактично підприємницьку діяльність не здійснював з 2006 року та не отримував доходів від провадження підприємницької діяльності, згідно довідки за формою ОК-5, починаючи з 1998 року перебував у трудових відносинах, та з 2017 по теперішній час працює у ТОВ «Спецтехоснастка», отже, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом спірного періоду нараховував та сплачував роботодавець у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

7. У липні 2021 року за адресою проживання позивача надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження від 19.06.2021, ознайомившись 06.07.2021 у Заводському ВДВС із матеріалами виконавчого провадження позивачу стало відомо про те, що відносно позивача ГУ ДПС у Дніпропетровській області було прийнято оскаржувану вимогу, яка набрала законної сили 13.05.2021.

8. Метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. За даними інформаційної системи ДПС України ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Кам`янська ДПІ) з 21.03.2005 по 21.03.2006 як фізична особа - підприємець, є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

10. У разі якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

11. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів в зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 грн, та є виконавчим документом.

12. Станом на 18.11.2020 в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 проведені автоматичні квартальні нарахування в сумі 35588,74 грн.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 17.03.2005, номер запису: 22230000000002421.

14. 07.07.2021 до Реєстру внесений запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , номер запису: 2002230060001002421, підстава: власне рішення.

15. Випискою від 02.07.2021 за формою ОК-5 підтверджено індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема, фактично отриманий заробіток та сплату страхових внесків роботодавцями ОСОБА_1 безперервно за період з жовтня 2005 року по березень 2021 року включно.

16. З наданих відповідачем карток особового рахунку вбачається нарахування позивачу сум єдиного внеску:

- 09.02.2018: нарахування єдиного внеску в сумі 8448 грн;

- 19.04.2018: нарахування єдиного внеску в сумі 2457,18 грн;

- 19.07.2018: нарахування єдиного внеску в сумі 2457,18 грн;

- 19.10.2018: нарахування єдиного внеску в сумі 2457,18 грн;

- 31.12.2018: сальдо на початок року недоїмка 15819,54 грн;

- 21.01.2019: нарахування єдиного внеску в сумі 2457,18 грн;

- 19.04.2019: нарахування єдиного внеску в сумі 2754,18 грн;

- 19.07.2019: нарахування єдиного внеску в сумі 2754,18 грн;

- 21.10.2019: нарахування єдиного внеску в сумі 2754,18 грн;

- 31.12.2019: сальдо на початок року недоїмка 26539,26 грн;

- 20.01.2020: нарахування єдиного внеску в сумі 2754,18 грн;

- 21.04.2020: нарахування єдиного внеску в сумі 2078,12 грн;

- 20.07.2020: нарахування єдиного внеску в сумі 1039,06 грн;

- 19.10.2020: нарахування єдиного внеску в сумі 3178,12 грн;

- 31.10.2020: недоїмка 35588,74 грн.

17. ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 18.11.2020 № Ф-309210-55У на суму боргу станом на 13.05.2021 у розмірі 35588,74 грн (недоїмка).

18. ГУ ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про примусове виконання вимоги від 18.11.2020 № Ф-309210-55У, на підставі якої 19.06.2021 відкрите виконавче провадження № 65836022.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

19. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI).

20. Статтею 1 Закону № 2464-VI наведено визначення наступних термінів:

- єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;

- максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок;

- мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця;

- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

21. Згідно статті 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

22. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

23. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).

24. База нарахування єдиного внеску визначається згідно із частиною першою статті 7 Закону № 2464-VI, а саме, єдиний внесок нараховується:

2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток);

- у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;

3) для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

25. Частиною четвертою статті 8 Закону № 2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику..

26. Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску (частина п`ята статті 8 Закону № 2464-VI).

27. Згідно із статтею 25 Закону № 2464-VI:

- рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;

- податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

- вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України;

- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;

- платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

28. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 469, далі – Інструкція № 449).

29. Згідно пункту 3 Розділу VI Інструкції № 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

30. Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

31. Пунктом 4 Розділу VI Інструкції № 449 встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

32. Надаючи оцінку доводам позивача щодо неправомірності нарахування сум єдиного внеску, суд погоджується із ними з огляду на працевлаштування позивача та сплатою за останнього роботодавцем сум єдиного внеску безперервно у період з жовтня 2005 року по березень 2021 року включно у розмірі не менше мінімального, у тому числі у період з 2017 року по жовтень 2020 року, за який здійснено нарахування сум єдиного внеску оскаржуваною вимогою.

33. Метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

34. Таким чином, позивач є застрахованою особою і єдиний внесок за нього нараховував та сплачував роботодавець, а розмір внеску був не меншим мінімального, що виключає обов`язок по сплаті єдиного внеску позивачем як фізичною особою-підприємцем, який не здійснював підприємницьку діяльність, що призвело б до подвійної сплати єдиного внеску у мінімальному розмірі.

35. Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

36. Застосування судом вищенаведених правових норм відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 27.11.2019 у справі № 160/3114/19, від 04.12.2019 у справі № 404/2149/19, від 23.01.2020 у справі № 480/4656/18, від 18.03.2020 у справі № 140/1777/19.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

37. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із завдання адміністративного судочинства, та зазначає про фактичну сплату сум єдиного внеску за позивача роботодавцем, та оцінює процедуру прийняття оскаржуваних вимог про сплату боргу (недоїмки) на відповідність статті 19 Конституції України.

38. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, судом встановлено, що звітність платником єдиного внеску не надавалась, обчислення сум недоїмки по єдиному внеску та відображення нарахувань в інтегрованій картці здійснено органом доходів і зборів без проведення перевірки, у порядку встановленому ПК України, без встановлення обставин сплати за позивача єдиного внеску роботодавцем та непровадження позивачем господарської діяльності у спірний період.

39. Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з жовтня 2005 року по березень 2021 року ОСОБА_1 був працевлаштований та єдиний внесок за нього сплачувався роботодавцем у розмірі не менше мінімального.

40. На підставі викладеного суд зазначає, що оскаржувана вимога є протиправною, отже, підлягають скасуванню.

щодо розподілу судових витрат

41. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908 грн.

42. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

43. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) – задовольнити повністю.

44. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.11.2020 № Ф-309210-55 на суму 35588,74 грн.

45. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908 грн.

46. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба