Рішення № 99849454, 24.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2021
Номер справи
160/13855/21
Номер документу
99849454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2021 рокуСправа № 160/13855/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Верба І.О.

при секретарі судового засідання Главчеві В.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Військової частини А2256 Міністерства оборони України до Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про визнання неправомірними дій, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 12.08.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Військової частини А2256 Міністерства оборони України до Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про:

- визнання неправомірними дій державного виконавця Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Попруженко Максима Олександровича щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 65449175 від 17.05.2021 зі стягнення виконавчого збору на користь держави у розмірі 24000 грн;

- визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 65449175 від 17.05.2021 зі стягнення виконавчого збору на користь держави у розмірі 24000 грн.

2. Ухвалою від 17.08.2021 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків шляхом надання клопотання про поновлення строків звернення до суду із відповідним обґрунтуванням причин пропущення таких строків та наданням підтверджуючих документів.

3. 03.09.2021 позивачем на виконання вимог суду надано клопотання про поновлення строку звернення до суду.

4. Ухвалою суду від 16.09.2021:

- клопотання Військової частини А2256 Міністерства оборони України про поновлення строку звернення до суду задоволено, визнано поважними причини пропуску строку звернення та поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом;

- прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами статті 287 КАС України;

- залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 ;

- призначено справу до розгляду у судовому засіданні 24.09.2021;

- встановлено строки для подання заяв по суті спору, витребувано докази із встановленням строку для їх надання.

5. 24.09.2021 учасники справи у судове засідання не прибули.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Військовою частиною А2256 було розглянуто рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21 та за результатами розгляду, не погодившись з ним, у зв`язку із неправильним застосуванням норм чинного законодавства України (на думку військової частини А2256), подано апеляційну скаргу від 09.06.2021 вих. № 3347/ЮК із дотриманням строків встановлених статтею 295 КАС України.

7. 02.06.2021 до військової частини А2256 надійшов службовий лист від 17.05.2021 № б/н (відсутній вихідний реєстраційний номер) разом із постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2021 ВП № 65449175 із зобов`язанням нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2018 роки (42 дні) виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу військової частини, який зареєстрований за вх. № 7097 від 02.06.2021.

8. В подальшому, військовою частиною А2256 на адресу Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) було направлено службовий лист від 11.06.2021 № 3391/КЖ з проханням скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2021 ВП № 65449175 з причини не виходу строку на апеляційне оскарження рішення суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21 встановленого статтею 295 КАС України.

9. Позивач не погоджується з постановою про відкриття виконавчого провадження, вважає її незаконною.

10. За своїм призначенням виконавчий збір є своєрідною винагородою державному виконавцю за вчинення заходів примусового виконання, якщо такі заходи призвели до виконання рішення. Відтак, як зазначалось вище, умовою стягнення органами ДВС виконавчого збору є фактично стягнуті або повернуті державним виконавцем в примусовому порядку з боржника суми, а у разі виконання судового рішення протягом усього періоду виконавчого провадження іншим способом, ніж примусове стягнення, виконавчий збір не повинен стягуватись.

11. Таким чином, виплата заборгованості у добровільному порядку без участі органу чи посадової особи ДВС, не може вважатись заходом примусового виконання рішення, за допомогою якого державним виконавцем здійснюється стягнення або повернення заборгованості. Зазначене є лише способом добровільного врегулювання сторонами виконавчого провадження питань щодо умов фактичного виконання виконавчого документу.

12. Відповідно до пункту 21 розділу III «Інструкції з організації примусового виконання рішень», затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, у постанові про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу, виконавець зазначає підставу для цього з посиланням на відповідну норму Закону, результати виконання, розмір авансового внеску, який підлягає поверненню стягувачу, а також наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа, передбачені частиною 1 статті 40 Закону.

13. Тобто, підставою для стягнення виконавчого збору у межах виконавчого провадження про стягнення з боржника коштів є здійснення державним виконавцем дій з фактичного виконання рішення органами державної виконавчої служби, а розмір виконавчого збору обраховується як 10 відсотків від фактично стягнутої суми.

14. Схожі вище викладені обставини вже вирішувались у судовому порядку, а саме Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі № 160/5305/20.

ІV. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

15. Відповідач відзив не надав.

ІІІ. ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ

16. Третя особа пояснення не надала.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

17. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21 (ЄДРСР № 95487687) позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини А2256 задоволено:

- визнано бездіяльність військової частини А2256 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 роки (42 дні) при виключенні зі списків особового складу військової частини А2256, та всіх видів забезпечення, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу військової частини;

- зобов`язано військову частину А2256 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 роки (42 дні), виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу військової частини.

18. У зв`язку із набранням рішенням суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21 законної сили 13.04.2021, судом 11.05.2021 видано виконавчий лист.

19. 17.05.2021 державним виконавцем Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Попруженко Максимом Олександровичем на підставі заяви стягувача прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 65449175:

- назва документу: виконавчий лист № 160/2227/21 виданий 11.05.2021;

- документ видав: Дніпропетровський окружний адміністративний суд;

- про: зобов`язати військову частину А2256 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2018 роки (42 дні), виходячи з грошового забезпечення станом на виключення зі списків особового складу військової частини;

- боржник: Військова частина А2256 адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Феодосіївська, буд. 2, код ЄДРПОУ 24289637;

- стягувач: ОСОБА_1 дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

- документ вступив у законну силу (набрав чинності): 13.04.2021;

- постановлено:

1) відкрити виконавче провадження.

2) боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

3) стягнути з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 24000 гривня (UAH).

20. 14.06.2021 військова частина А2256 подала через суд першої інстанції апеляційну скаргу на рішення суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21, яка супровідним листом від 05.07.2021 направлена до суду апеляційної інстанції.

21. Ухвалою суду апеляційної інстанції від 13.07.2021 апеляційну скаргу залишено без руху (ЄДРСР № 98275001).

22. Ухвалою суду апеляційної інстанції від 16.08.2021 (ЄДРСР № 99092810):

- поновлено Військовій частині А2256 строк на апеляційне оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2021;

- відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Військової частини А2256 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 в адміністративній справі № 160/2227/21.

VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

23. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (частина перша статті 255 КАС України).

24. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (частина друга статті 255 КАС України).

25. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина перша статті 295 КАС України).

26. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду (пункт 1 частини другої статті 295 КАС України).

27. Якщо апеляційна скарга подана з пропуском визначеного цим Кодексом строку, суд у випадку поновлення строку на апеляційне оскарження зупиняє дію оскаржуваного рішення в ухвалі про відкриття апеляційного провадження (частина четверта статті 300 КАС України).

28. Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

29. Згідно із пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, як виконавчі листи, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

30. Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII).

31. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (абзац перший частини п`ятої статті 26 Закону № 1404-VIII).

32. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону (абзац другий частини п`ятої статті 26 Закону № 1404-VIII).

33. Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України (частина перша статті 27 Закону № 1404-VIII).

34. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів (частина друга статті 27 Закону № 1404-VIII).

35. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи (частина третя статті 27 Закону № 1404-VIII).

36. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) (частина четверта статті 27 Закону № 1404-VIII).

37. Згідно із частиною п`ятою статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»;

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;

6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

38. Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону (частина дев`ята статті 27 Закону № 1404-VIII).

39. Згідно із пунктами 9, 17 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі:

- пункт 9: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом;

- пункт 17: списання згідно з пунктами 2-3, 2-4 підрозділу 10 розділу XX ПК України в повному обсязі сум податкового боргу, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа.

40. У разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню (частина сьома статті 27 Закону № 1404-VIII).

41. Виконавче провадження зупиняється виконавцем у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню) (частина перша статті 38 Закону № 1404-VIII).

42. Про зупинення виконавчого провадження виконавець виносить постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання судового рішення (частина друга статті 38 Закону № 1404-VIII).

43. У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом (частина третя статті 40 Закону № 1404-VIII).

44. Кошти виконавчого провадження складаються, у тому числі, з виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця (пункт 1 частини першої статті 42 Закону № 1404-VIII).

45. На стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення (частина четверта статті 42 Закону № 1404-VIII).

46. «Інструкція з організації примусового виконання рішень» затверджена наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі – Інструкція № 512/5, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

47. Пунктом 8 розділу ІІІ «Загальні умови та порядок здійснення виконавчого провадження» Інструкції № 512/5 визначено:

- стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону;

- про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження;

- виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору;

- постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.

VІІ. ОЦІНКА СУДУ

48. Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що позивач вважає протиправною постанову про відкриття виконавчого провадження та дії щодо її винесення у зв`язку із апеляційним оскарженням рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист, та не погоджується із зазначенням у постанові про відкриття виконавчого провадження відомостей щодо стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 24000 гривень.

щодо подання апеляційної скарги

49. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (частина перша статті 255 КАС України).

50. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо відбувся розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина перша статті 295 КАС України).

51. Рішення суду у справі № 160/2227/21 у порядку письмового провадження постановлено 12.03.2021.

52. З урахуванням наведених процесуальних норм права рішення суду набрало законної сили 13.04.2021.

53. У зв`язку із набранням рішенням суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21 законної сили 13.04.2021, судом 11.05.2021 видано виконавчий лист.

54. Оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження № 65449175 прийнята 17.05.2021.

55. Станом на дату відкриття виконавчого провадження № 65449175 відповідачем у справі № 160/2227/21 (боржником у виконавчому провадженні № 65449175) апеляційна скарга подана не була.

56. Тільки 14.06.2021 від військової частини А2256 через суд першої інстанції подана апеляційна скарга від 09.06.2021 на рішення суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21, у якій, як вбачається із ухвали суду апеляційної інстанції від 16.08.2021, скаржником було заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду.

57. Вказане клопотання було задоволено та ухвалою суду апеляційної інстанції від 16.08.2021 у справі № 160/2227/21 поновлено Військовій частині А2256 строк на апеляційне оскарження рішення суду від 12.03.2021, відкрито апеляційне провадження.

58. Суд не погоджується із доводами позивача щодо протиправності постанови про відкриття виконавчого провадження з огляду на оскарження в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції, оскільки рішення суду від 12.03.2021 набрало законної сили, а поновлення строку на апеляційне оскарження має наслідком:

- зупинення виконання такого рішення у порядку, встановленому частиною четвертої статті 300 КАС України;

- зупинення виконавчого провадження у порядку, встановленому частиною першою статті 38 Закону № 1404-VIII.

59. Таким чином, державним виконавцем не допущено порушень встановленого Законом № 1404-VIII порядку відкриття виконавчого провадження № 65449175.

щодо стягнення виконавчого збору

60. Позивач вважає протиправною постанову про відкриття виконавчого провадження із зазначенням про стягнення виконавчого збору у розмірі 24000 грн, оскільки державний виконавець не здійснював виконавчі дії, зазначає, що виконавчий збір обраховується як 10 відсотків від фактично стягнутої суми.

61. Надаючи оцінку доводам позивача, суд виходить із того, що частина перша статті 27 Закону № 1404-VIII надає визначення виконавчого збору, а частини друга та третя установлюють загальні правила стягнення виконавчого збору виконавцем.

62. Доводи позивача щодо обчислення виконавчого збору у ВП № 65449175 у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, тобто як за примусове виконання рішення суду майнового характеру відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1404-VIII, суд вважає помилковими.

63. Рішенням суду від 12.03.2021 у справі № 160/2227/21 відповідача зобов`язано нарахувати та виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 роки, що і зазначено у виконавчому листі.

64. Таким чином, у ВП № 65449175 примусово виконується рішення суду немайнового характеру, та, у такому випадку, виконавчий збір стягується в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника як юридичної особи (частина третя статті 27 Закону № 1404-VIII).

65. Отже, частина друга статті 27 Закону № 1404-VIII не є застосовною у спірних правовідносинах, оскільки регулює питання стягнення виконавчого збору при примусовому виконанні вимог майнового характеру, коли як у розглянутому спорі примусовому виконанню підлягають вимоги немайнового характеру.

66. Доводи позивача про протиправність постанови про стягнення виконавчого збору без реального виконання рішення суду, оскільки державний виконавець не проводив виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішення, із врахуванням добровільного виконання рішення суду, суд вважає помилковими, з наступних підстав.

67. Випадки, визначені частиною п`ятою 27 Закону № 1404-VIII, у яких виконавчий збір не стягується, у спірних правовідносинах судом не встановлені.

68. Стягнення виконавчого збору регламентується як Законом № 1404-VIII, так і Інструкцією № 512/5, пунктом 8 розділу ІІІ якої визначено, що про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження; виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору; постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження.

69. Державний виконавець при надходженні виконавчого документа перевіряє його на відповідність вимогам статей 3 та 4 Закону № 1404-VIII та у випадку відповідності вимогам зазначених статей відкриває виконавче провадження.

70. Обов`язок державного виконавця зазначити про стягнення з боржника виконавчого збору у постанові про відкриття виконавчого провадження встановлено як абзацом другим частини п`ятої статті 26 Закону № 1404-VIII, так і пунктом 8 розділу ІІІ Інструкції № 512/5.

71. Порядок та особливості процедури стягнення виконавчого збору при примусовому виконанні виконавчих документів немайнового характеру, визначені статтею 27 Закону № 1404-VIII, передбачають:

- розмір виконавчого збору;

- одночасне з постановою про відкриття виконавчого провадження прийняття постанови про стягнення виконавчого збору;

- випадки, у яких виконавчий збір не стягується;

- випадки, у яких стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

72. Таким чином, суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання рішення:

- про стягнення виконавчого збору державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження;

- розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору зазначається у окремій постанові про стягнення виконавчого збору.

73. Відтак, стягнення виконавчого збору зумовлюється лише фактом початку примусового виконання (відкриттям виконавчого провадження) та не ставиться у залежність від фактично вчинених дій щодо примусового виконання. Стягнення виконавчого збору є не правом, а обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження.

74. Згідно із статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 6000 гривень.

75. Отже, відповідач в оскаржуваній постанові вірно визначив суму виконавчого збору 24000 грн, враховуючи статтю 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та частину третю статті 27 Закону 1404-VIII.

76. Наведене судом у цій справі правозастосування відповідає правовим висновкам судів апеляційних інстанції, зокрема, висловленим у постановах від 26.07.2021 у справі № 360/2310/21, 12.07.2021 у справі № 120/3896/21-а, від 08.07.2021 у справі № 500/2306/21, від 29.06.2021 у справі № 500/2419/21, від 24.06.2021 у справі № 260/534/21, від 09.06.2021 № 340/500/21, від 07.06.2021 у справі № 200/3600/21, від 13.05.2021 у справа № 420/1717/21.

VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

77. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, у зв`язку із чим витрати на сплату судового збору покладаються на позивача.

78. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

79. У задоволенні адміністративного позову Військової частини А2256 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 24289637; вул. Феодосіївська, 2, м. Дніпро, 49005) до Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (код ЄДРПОУ 34984523; вул. Пісаржевського, буд. 1-а, м. Дніпро, 49005), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ), про визнання неправомірними дій, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження – відмовити повністю.

80. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 272 КАС України та може бути оскаржене у строк, передбачений частиною шостою статті 287 КАС України.

81. Повне рішення складено та проголошено 24.09.2021.

Суддя І.О. Верба