Рішення № 99849256, 02.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
160/9821/21
Номер документу
99849256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року Справа № 160/9821/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 червня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення № 046350007493 від 27.05.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 20.05.2021 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження військової служби в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил в період з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією гірника очисного забою підземного – один місяць служби за три;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи наступні періоди навчання:

- 21.03.1994 - 29.04.1994 - навчання в учбово-курсовому комбінаті за професією «гірник підземний» в стаж роботи за провідною професією «гірник підземний з повним робочим днем в шахті».

- 05.09.1994 - 05.12.1994 - навчання в учбово-курсовому комбінаті за професією» гірник очисного забою підземний» в стаж роботи за провідною професією «гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті».

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу період роботи з 10.04.2007 по 20.05.2021 за провідною професією «гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті» в кратності відповідно Роз`яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 № 8;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати, призначити та виплатити - ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно заяви про призначення пенсії з 20.05.2021 року.

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що позивач 20 травня 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке направлене листом від 07.06.2021р. за № 0400-010226-8/76591 відповідач безпідставно відмовив позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи, посилаючись на те, що станом на дату звернення його загальний стаж склав 24 роки 08 місяців 21 день, та пільговий стаж роботи за Списком № 1 складає 16 років 5 місяців 70 днів. З викладенними в рішенні підставами відмови позивач не згоден. Вказує, що відповідачем не наданий розрахунок пільгового та страхового стажу, позивачем з`ясовано, що під час обчислення пільгового стажу період мобілізації, а саме: участі в антитерористичній операції та участь у здійсненні заходів із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях не враховано до пільгового стажу роботи в потрійному розмірі (один місяць служби за три). Період перебування на військовій службі під час мобілізації з 29.09.2015 по 20.05.2021, тобто 05 років 6 місяців 00 днів, не враховано відповідачем до пільгового стажу (в кратному обчисленні). Згідно трудової книжки та довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.05.2021 року № 439 позивач працював у ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» «Шахтоуправління ім. Героїв Космосу», ДВАТ «Шахта «Благодатна» ДП ДХК «Павлоградвугілля» (реорганізована у ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП» Шахта ім. Героїв Космосу» на посадах, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення: за період з 05.03.1994 – 20.03.1994 р.р. (Шахта «Благодатна» з повним робочим днем в шахті, не пряма професія); з 21.03.1994 – 29.04.1994 р.р. (курси за професією «гірник підземний», не пряма професія); з 30.04.1994 – 04.09.1994 р.р. (гірник підземний з повним робочим днем в шахті, не пряма професія); з 05.09.1994 – 05.12.1994 р.р. (курси «гірник очисного забою», не пряма професія); з 06.12.1994 – 05.05.1997 р.р. (гірник очисного забою з повним робочим днем в шахті, кратність 1,25); з 21.05.1997 – 03.09.1998 (ВАТ «Павлоградхлеб»); з 16.03.1999 – 27.03.2007 (військова служба ст. 11 п.7); з 10.04.2007 – 20.05.2021 (гірник очисного забою з повним робочим днем в шахті, кратність 1,25); Пільговий стаж роботи: список № 1 (не пряма професія) становить 9 місяців 02 дні, Список № 1 (пряма професія) становить 16 років 06 місяців 20 днів. Відповідно до роз`яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 № 8, працівники зайняті на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 20 років стажу підземного та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного року роботи гірничним очисного вибою, прохідником за 1 рік роботи 3 місяці. Стаж складає 20 років 06 місяців 20 днів. Період перебування в АТО складає 05 років 06 місяців 00 днів, загалом 26 років 00 місяців 20 днів, що є достатнім для призначення пенсії за віком до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком, розрахунок стажу останнім не надано, натомість позивачем обгрунтована достатність пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/9821/21 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/9821/21. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Цією ж ухвалою суду, витребовано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 та розрахунок пільгового стажу ОСОБА_1 на день звернення з заявою про призначення пенсії, а саме на 20.05.2021 року.

Також, відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

20 липня 2021 року, засобами поштового зв`язку, від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою від 28.04.2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головне управління відмовило позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах. Так, відповідно до п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони. Довідки учасникам бойових дій видаються згідно додатку № 2 вищезазначеної постанови. Вони повинні містити запис про те, що «зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах – один місяць служби за три місяці». Згідно ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям. З огляду на вищевказане, період проходження військової служби під час часткової мобілізації з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, 14.11.2020 по 22.04.2021 зараховано позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону № 1058 в одинарному розмірі. Також, в трудовій книжці серії НОМЕР_2 та у пільговій довідці від 20.05.2021 року № 439 відсутні будь-які відомості щодо роботи позивача повний робочий день під землею з 21.03.1994 року по 29.04.1994 року та з 05.09.1994 року по 05.12.1994 року. Інші документи, які можуть підтвердити роботу повний робочий день у підземних умовах (списки в шахту) в матеріалах пенсійної справи відсутні. Враховуючи вище викладене, зарахувати період навчання з відривом від виробництва з 21.03.1994 року по 29.04.1994 року та з 05.09.1994 року по 05.12.1994 року немає законних підстав. Зазначає, що вимога про зарахування періоду навчання з 21.03.1994 року по 30.04.1994 року підземним гірником до провідного стажу роботи не передбаченно чинним законодавством, оскільки відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058, до провідних професій відносяться робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотах, машиністи гірничих виймальних машин, тобто гірник підземний не відноситься до провідних професій. Відповідно до розрахунку стажу загальний стаж роботи позивача складає 24 роки 8 місяців 21 день, в тому числі: пільговий стаж (п.3 ст.114 пост. № 202 (25)) становить 16 років 5 місяців 7 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах (менше 25 років).

20 липня 2021року на виконання вимог ухвали суду від 22 червня 2021 року представником відповідача до суду надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян № 3 (сервісний центр) м. Павлоград з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До вказаної заяви позивачем подано пакет документів на підтвердження загального трудового і страхового стажу.

Рішенням від 27.05.2021 року за № 046350007493 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на заяву від 20.05.2021 року повідомило позивачу про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за відсутності необхідного пільгового стажу (25 років).

Означене рішення відповідача обґрунтоване наступним.

Страховий стаж особи 24 роки 8 місяців 21 день. Необхідний пільговий стаж роботи працівником, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників становить 25 років. Пільговий стаж особи становить 16 років 5 місяців 7 днів. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. Заявник працює з 05.03.1994 року. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату 23.06.2024 року.

Не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Предметом спору у даній справі є встановлення обставин, що підтверджують наявність або відсутність правових підстав для відмови позивачу у зарахуванні до пільгового стажу, що надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди проходження військової служби в особливий період у кратному розмірі - один місяць за три, навчання та роботи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

З 11.03.1994 року по 16.01.2003 року діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.

В період з 17.01.2003 року по 24.06.2016 року діяли Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Відповідно до роз`яснень Міністерства соцполітики населення України від 20.01.1992 № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності до ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися за наявності не менше 25 років стажу підземного та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного року роботи на провідних професіях (прохідник) - за 1 рік 3 місяці роботи.

Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Згідно з приписами статті 62 Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII (далі - Закон №1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).

Відповідно до п.1, п.2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

При цьому, пунктами 20-22 Порядку № 637 визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Так, пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Водночас, підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії показаннями свідків Порядком № 637 не передбачено.

Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 року у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 року у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 року у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 року у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17, від 10.12.2020 року у справі №372/403/17.

Судом встановлено та відповідачем не заперечується у розрахунку стажу, наявного в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 , долученої до відзиву на позовну заяву, щодо спірних періодів навчання, роботи позивача, відповідно до яких ОСОБА_1 працював:

- 21.03.1994 рік - 29.04.1994 рік – направлено на курси з відривом від виробництва за професією «гірник підземний» (наказ № 163к від 18.03.1994 року) -навчання за фахом;

- 05.09.1994 рік - 05.12.1994 рік – направлено на курси з відривом від виробництва за професією «гірник очисного забою підземний» (наказ № 563 від 01.09.1994 року) -навчання за фахом;

- 10.04.2007 рік - 20.05.2021 рік (на день звернення до органу пенсійного фонду) – гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті (розпорядження № 626 к від 10.04.2007 року), що підтверджується записом в трудовій книжці серії НОМЕР_2 , виданої 05.03.1994 року на ім`я ОСОБА_1 .

Підтвердженням (доказом), що позивач, у вищезазначені періоди (які не зараховані позивачу до пільгового стажу) працював повний робочий день на підземних роботах - є записи в його трудовій книжці.

Крім того, позивачем суду надано копію довідки № 439 від 20.05.2021 року «про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», яка уточнює особливий характер роботи та умов праці ОСОБА_1 у спірні періоди навчання та роботи.

Так, відповідно до вищевказаної довідки № 439 від 20.05.2021 року, яка видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ОСОБА_1 , дійсно працює на шахті «Благодатна» в/о «Павлоградвугілля» за наступними професіями, посадами:

- 05.03.1994 рік - 20.03.1994 рік - учень гірника підземного з повним робочим днем в шахті та отримував тарифну ставку підземного робітника (розпорядження № 16к від 01.03.1994 року, згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», 0 років 01 місяць 16 днів);

- 21.03.1994 рік - 29.04.1994 рік - направлено на курси з відривом від виробництва за професією «гірник підземний» (наказ № 163к від 18.03.1994 року, 0 років 01 місяць 09 днів);

- 30.04.1994 рік - 04.09.1994 рік - гірник підземний з повним робочим днем в шахті (наказ № 95к від 30.04.1994 року, згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», 0 років 04 місяці 06 днів);

- 05.09.1994 рік - 05.12.1994 рік - направлено на курси з відривом від виробництва за професією «гірник очисного забою підземний» (наказ № 563 від 01.09.1994 року, 0 років 03 місяці 01 день);

- 06.12.1994 рік - 05.05.1997 рік - гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті (наказ № 299к від 07.12.1994 року, згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», 02 роки 05 місяців 0 днів);

- 10.04.2007 рік - по теперішній час - гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті (розпорядження № 626 к від 10.04.2007 року, згідно ч.3 ст. 114 Закона України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за період 10.04.2007 по 23.04.2021 -14 років 0 місяців 14 днів).

Виконував роботи в гірничому виробництві (проведення гірничих та інших робіт з метою видобутку вугілля). Професія пройшла атестацію: наказ № 689 від 27.10.94 р., з 27.10.99 р. по 11.11.99 р. Довідка видана для пред`явлення в пенсійний фонд для призначення пенсії на пільгових умовах та пільгових розмірів.

Зважаючи на те, що дослідженими судом записами, здійсненими в трудовій книжці позивача та довідки № 439 від 20.05.2021, які уточнюють особливий характер роботи та умов праці ОСОБА_1 у спірні періоди навчання та роботи, суд доходить висновку, що відмова відповідача в частині не зарахування позивачеві до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоди його навчання: з 21.03.1994 - 29.04.1994 в учбово-курсовому комбінаті за професією «гірник підземний», з 05.09.1994 - 05.12.1994 в учбово-курсовому комбінаті за професією» гірник очисного забою підземний»; роботи: з 10.04.2007 по 20.05.2021 за провідною професією «гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті», викладена у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області від 27.05.2021 року № 046350007493, є протиправною.

У зв`язку з викладеним, суд зазначає, що сумніви відповідача не можуть спростовувати відомості, наявні у трудовій книжці та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового (страхового) стажу.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення позивачеві пенсії на пільгових умовах незалежно від віку, згідно з ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 років - один місяць служби за три до стажу, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону №1788-ХІІ передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

За правилами приписів пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі - Положення № 530), час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Наведена правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 05.06.2018 року у справі №348/347/17 (адміністративне провадження №К/9901/38547/18).

У справі, яка розглядається судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 видане 30 червня 2016 року Головним управлінням Національної гвардії України.

Відповідно до довідки Військової частини 3021 № 364 від 30.11.2015 протягом періоду з 29.09.2015 по 27.11.2015 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Рубіжне Луганської області.

Відповідно до довідки Військової частини 3036 № 1354 від 12.10.2016 протягом періоду з 01.04.2016 по 11.10.2016 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції м. Маріуполь та м. Волноваха Донецької області, забезпеченні її проведення, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.

Відповідно до довідки Військової частини А 1964 № 742 від 30.05.2020 протягом періоду з 02.09.2019 по 24.12.2019, з 08.01.2020 по 29.05.2020 ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів на території м. Вугледар Донецької області.

Відповідно до довідки Військової частини А 1964 № 289 від 22.04.2021 протягом періоду з 02.09.2019 по 24.12.2019, з 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 (на час видачі довідки) ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів на території м. Вугледар Донецької області.

За таких обставин, наявні правові підстави для зарахування відповідачем саме до страхового стажу позивача періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 у трикратному розмірі.

Таким чином, відмова відповідача, в частині зарахування до страхового стажу позивача періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 у трикратному розмірі, є також протиправною.

Зважаючи на встановлення судом протиправності відмови відповідача зарахувати позивачеві до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів його навчання в учбово-курсовому комбінаті за професією «гірник підземний» з 21.03.1994 по 29.04.1994, навчання в учбово-курсовому комбінаті за професією» гірник очисного забою підземний» з 05.09.1994 по 05.12.1994; роботи з 10.04.2007 по 20.05.2021 за провідною професією «гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті», а також періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 в трикратному розмірі, суд, з метою відновлення вказаного порушеного права позивача доходить висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його навчання, роботи й служби та про задоволення позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, суд не знаходить підстав для задоволення іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відносно зобов`язання відповідача нарахувати, призначити та виплатити позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно заяви про призначення пенсії з 20.05.2021 року, з огляду на таке.

Так, у рішеннях у справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Призначення, нарахування (перерахування) та виплата пенсії відносить до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а тому суд не може втручатися в його дискреційні повноваження щодо розрахунку стажу та призначення пенсії.

Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зважаючи на наведене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», з відповідача судові витрати у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не стягуються.

У зв`язку з перебуванням судді Боженко Н.В. у відпустці, рішення постановлено в перший робочий день судді – 02 вересня 2021 року.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення № 046350007493 від 27.05.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 20.05.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження військової служби в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил в період з 29.09.2015 по 27.11.2015, 01.04.2016 по 11.10.2016, 02.09.2019 по 24.12.2019, 08.01.2020 по 29.05.2020, з 14.11.2020 по 22.04.2021 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією гірника очисного забою підземного – один місяць служби за три.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи наступні періоди навчання: з 21.03.1994 - 29.04.1994 - навчання в учбово-курсовому комбінаті за професією «гірник підземний» в стаж роботи за провідною професією «гірник підземний з повним робочим днем в шахті»; з 05.09.1994 - 05.12.1994 - навчання в учбово-курсовому комбінаті за професією» гірник очисного забою підземний» в стаж роботи за провідною професією «гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу період роботи з 10.04.2007 по 20.05.2021 за провідною професією «гірник очисного забою підземний з повним робочим днем в шахті» в кратності відповідно Роз`яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 № 8.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно з вимогами законодаства.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювався.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко