
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6139/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена з 18.12.1998 та виплачувалася у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ у Львівській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата підвищення пенсії проводилася з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 50 відсотків, з 01.01.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75 відсотків, з 01.01.2020 - у розмірі 100 відсотків суми підвищення.
Позивач вважає дії відповідачів щодо зменшення розміру пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними та такими, що порушують його права, оскільки при перерахунку пенсії безпідставно застосовано статтю 13 Закону № 2262-XII, яка регулює призначення пенсії, а процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, дії відповідачів щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 є протиправними, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, у зв`язку з чим вказані норми не можуть бути застосовані при визначенні порядку та розміру виплати йому пенсії.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області та ГУ ПФУ у Волинській області, які полягають у зменшенні з 01.01.2018 розміру пенсії за вислугу років з 71% до 70% грошового забезпечення та у зменшення розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019, зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 71% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018 та здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 71% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019, та у подальшому здійснювати виплату пенсії у розмірі, встановленому після перерахунку без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 49).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 07.07.2021 № 1300-5902-8/60678 (а. с. 54-61) відповідач ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону № 2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а положення цієї статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку. Тому, на виконання Постанови № 103, ГУ ПФУ у Львівській області з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача за нормами Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент проведення перерахунку), з урахуванням максимального розміру пенсії, який становить 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 804), якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ з 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - Постанова № 1088) встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Жодних інших рішень Кабінет Міністрів України щодо перерахунку пенсії в інших розмірах чи строків її виплати не приймав.
Стосовно вимоги про зобов`язання здійснити нарахування та виплату пенсії з 05.03.2019 без обмеження максимального розміру відповідач вказує, що спору між сторонами з приводу обмеження розміру пенсії не існує.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 12.07.2021 № 0300-0802-7/28811 (а. с. 64-68) відповідач ГУ ПФУ у Волинській області позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав, які є аналогічними доводам відповідача ГУ ПФУ у Львівській області.
Представник позивача адвокат Матяшук В.К. подав до суду відповіді на відзиви відповідачів, у яких з доводами відзивів не погодився з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 77-86, 89-98).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, з 18.12.1998 перебував на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області, з 01.09.2019 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, пенсія була призначена у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років (а. с. 72), атестатом про зняття з обліку у зв`язку із зміною місця проживання (а. с. 74), пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 16).
11.03.2018 Львівський обласний військовий комісаріат (далі - Львівський ОВК) видав довідку № ХВ50980 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, ОСОБА_1 , з якої вбачається, що відповідно до Постанови № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою «ст. пом. опер. чергового КП», за нормами, чинними на 01.03.2018, становить 10155,00 грн., в т. ч.: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3385,00 грн. (а. с. 29).
ГУ ПФУ у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Львівського ОВК від 11.03.2018 № ХВ50980, при цьому, пенсія підлягала виплаті: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення в сумі 2145,26 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення в сумі 3217,88 грн., з 01.01.2020 100% щомісячно 100% підвищення в сумі 4290,51 грн., що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ХВ50980-Міноборони (а. с. 30).
Листом від 27.05.2021 № 4412-4291/М-02/8-0300/21 ГУ ПФУ у Волинській області, у відповідь на адвокатський запит, повідомило, що пенсію перераховано з 01.01.2018 з нового грошового забезпечення в розмірі 70 процентів (максимальний), як це передбачено статтею 13 Закону № 2262-ХІІ, виплата перерахованої пенсії проводилася з урахуванням пункту 2 Постанови № 103 (а. с. 35-36).
При вирішенні даного спору (в частині вимог стосовно зменшення розміру пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018) суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із пунктом «а» частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 отримував пенсію з моменту її призначення за Законом № 2262-ХІІ з 17.12.1998 у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення, при цьому, пенсія саме у такому розмірі виплачувалася позивачу до часу здійснення її перерахунку з 01.01.2018.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови № 103 (чинна на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Судом встановлено, що позивачу здійснено з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Львівського ОВК від 11.03.2020 № ХВ50980, при цьому, при здійсненні перерахунку та визначенні розміру пенсії відповідач ГУ ПФУ у Львівській області застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону № 2262-XII.
Суд не погоджується із такими діями вказаного відповідача, з огляду на таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
На думку суду, при здійсненні перерахунку з 01.01.2018 відповідач ГУ ПФУ у Львівській області не мав правових підстав для зменшення з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки ні Законом № 2262-XII, ні Постановою №103 не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ. Крім того, суд враховує, що після набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII, позивачу не було проведено перерахунку пенсії із зменшенням відсоткового розміру пенсії, а здійснено це було лише під час проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 103.
Отже, дії відповідача ГУ ПФУ у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 підлягають визнанню протиправними, а відповідача ГУ ПФУ у Волинській області (як органу, де позивач перебуває на обліку) необхідно зобов`язати здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення.
При вирішенні спору (в частині вимог про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019) суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеного вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
За правилами частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, у зв`язку із визнанням нечинним пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Відтак, відповідач ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу у період з 01.01.2018 по 04.03.2019 не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин норм статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103, у вказаний календарний проміжок часу Постанова № 103 була чинною, і як наслідок, підлягала застосуванню у спірних правовідносинах. При цьому, Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
На думку суду, за вказаних обставин дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо виплати позивачу перерахованої відповідно до Постанови № 103 підвищеної пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 50 відсотків та з 01.01.2019 по 04.03.2019 у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання пунктів 1, 2 Постанови № 103, які були чинними до 05.03.2019, та у відповідача не було правових підстав не застосовувати вказані положення Постанови № 103.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 у зразковій справі № 160/3586/19, які полягають у тому, що у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду вказав, що з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Велика Палата Верховного Суду погодилася із висновком суду першої інстанції, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
Отже, з наведеного вбачається, що із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, пункт 2 Постанови № 103 втратив чинність, а тому виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови надалі є безпідставною, оскільки з 05.03.2019 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
Водночас, суд враховує, що 14.08.2019 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 804, яка набрала чинності з 04.09.2019, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, з 04.09.2019 Кабінетом Міністрів України запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ та відповідно до Постанови № 704 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Верховний Суд у постанові від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18 зазначив, що відповідач (ГУ ПФУ в області) повинен керуватись, зокрема, обов`язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому орган Пенсійного фонду України не наділений правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
З огляду на ту обставину, що Постанова № 804 набрала чинності 04.09.2019 та підлягала обов`язковому застосуванню відповідачем, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» установлено, що з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Одночасно виключено пункти 1-3 Постанови № 103.
Отже, суд дійшов висновку про те, що з 01.01.2019 до 04.03.2019 та з 04.09.2019 до 31.12.2019, тобто, у період дії порядків виплати пенсій, затверджених Постановою № 103 та Постановою № 804, останні підлягали застосуванню органами ПФУ. Проте, з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно, тобто до дати набрання чинності Постановою № 804, відповідач ГУ ПФУ у Львівській області мав виплачувати позивачу пенсію, розраховану відповідно до Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 704, в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Вказана правова позиція відповідає висновкам щодо застосування норм права, викладеним у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.07.2021 у справі № 140/3098/19.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про:
визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018;
визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо виплати пенсії позивачу у заниженому розмірі з 05.03.2019;
зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області (як органу, у якому на даний час позивач перебуває на обліку) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) з 01.01.2018 пенсії за вислугу років у розмірі 71 процентів відповідних сум грошового забезпечення;
зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області (як органу, у якому на даний час позивач перебуває на обліку) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Разом з тим, у задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача ГУ ПФУ у Волинській області у подальшому здійснювати виплату у розмірі, встановленому після перерахунку, належить відмовити з огляду на те, що такі вимоги заявлені на майбутнє, тоді як судовому захисту підлягають порушені права. Крім того, не підлягає до задоволення позовна вимога щодо зобов`язання здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що за наслідками проведення перерахунку пенсії позивача її розмір буде перевищувати десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, тобто спору між сторонами з приводу обмеження розміру пенсії не існує.
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 у заниженому розмірі з 05 березня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 01 січня 2018 року у розмірі 71 (сімдесят один) процент відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх