
Справа № 727/5185/21
Провадження № 2-а/727/61/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі головуючого судді Смотрицького В.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
Встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності посилаючись на те, що 28.05.2021 року інспектором взводу №1 роти №4 батальйону Управління патрульної поліції в Чернівецькій області лейтенантом поліції Короп О.О. відносно нього винесено постанову серії ДП18 №824712 і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400 грн. за вчинення порушення, передбаченого ч.4 ст. 126 КУпАП.
У постанові зазначено, що він 28.05.2021 року о 01.10 год. по вулиці Комарова, 9АБ м. Чернівці керував транспортним засобом марки «БМВ 740», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом Глибоцьким районним судом Чернівецької області №1251 від 19.02.2018 року строком на 10 років, чим порушив п.2.1.а) Правил дорожнього руху України.
Вважав постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки він Правила дорожнього руху України не порушував, транспортним засобом не керував, а сидів збоку в автомобілі на пасажирському сидінні.
Крім того, відповідачем не було розглянуто справу по суті, не було оголошено посадової особи, яка розглядає справу, не надано будь-які докази порушення ним Правил дорожнього руху України, йому не роз`яснювались права, не надано можливості скористатись правничою допомогою.
Також, поліцейський розглянув справу на місці зупинки транспортного засобу, чим порушив його права, а саме: не дав йому можливості скористатися правами, передбаченими ст.268 КУпАП.
А тому просив скасувати постанову серії ДП18 №824712 від 28.05.2021 року у справі про адміністративне правопорушення про накладення на нього адміністративного стягнення за ч.4 ст.126 КУпАП в розмірі 20400 грн., а провадження по адміністративній справі закрити.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, хоча про час та місце були повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що постановою серії ДП18 №824712 від 28.05.2021 року позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400 грн. (а.с.11) за те, що він 28.05.2021 року о 01.10 годині по вулиці Комарова, 9АБ м. Чернівці керував транспортним засобом марки «БМВ 740», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом на підставі постанови Глибоцького районного суду Чернівецької області від 19.02.2018 року №1251 строком на 10 років, чим порушив п.2.1.а) Правил дорожнього руху України.
Згідно з пунктом 10 розділу III Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, при розгляді справи про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення про порушення Правил дорожнього руху (частина четверта статті 126 КУпАП).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху від 14.07.2015 року №596-VІІ внесено зміни до ст.258 КУпАП, зокрема, доповнено абзацом 4, зі змісту якого вбачається, що у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст.283 КУпАП, тобто відповідачем правомірно винесено постанову на місці вчинення правопорушення.
Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 31.01.2018 року справа К/9901/5952/18.
Таким чином, притягнення особи до адміністративної відповідальності у вказаному випадку фактично відбувається у скороченому провадженні.
Згідно з ч. 1 ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржувати постанову у справі. Крім того, даною статтею передбачено, що справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатися в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; за відсутності такої особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст.126 КУпАП виноситься на місці вчинення правопорушення внаслідок чого провадження у справі про адміністративне правопорушення у порядку та за правилами, встановленими розділом ІV КУпАП, не здійснюється.
В той же час, за наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення та притягнення до відповідальності на місці вчинення правопорушення, не передбачено складання працівниками органів і підрозділів Національної поліції протоколу про адміністративне правопорушення, надання особі строку для підготовки до розгляду справи, розгляд будь-яких клопотань, у тому числі щодо забезпечення участі захисника під час винесення постанови. Можливість реалізації особою своїх прав на участь у розгляді справи, права на захист тощо, передбачена шляхом оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення в судовому порядку. Крім того, на думку суду, позивач мав можливість отримати юридичну допомогу адвоката і спілкуючись з ним по телефону.
Таким чином, доводи позивача стосовно недотримання відповідачем норм КУпАП при винесенні оскаржуваної постанови не знайшли свого підтвердження.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2018 року у справі № 286/648/17.
Крім того, з перегляду відеозапису вбачається, що саме ОСОБА_1 оголошувалась посадова особа, яка розглядала справу, роз`яснювались права, а тому процедуру винесення постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності поліцейським порушено не було.
Статтями 283 і 284 КУпАП визначено форму й передбачено основні вимоги щодо змісту як постанови про накладення адміністративного стягнення, так і рішення, що постановляється в конкретній адміністративній справі.
Згідно з ч.4 ст.126 КУпАП керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2001 року №1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху зазначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ст. 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд вважає, що посилання позивача в позовній заяві на те, що він рухався в транспортному засобі в якості пасажира, а не в якості водія є безпідставним, оскільки як вбачається з перегляду відеозапису з нагрудної камери поліцейського, ОСОБА_1 на момент зупинки транспортного засобу перебував на місці водія, в автомобілі інших осіб не було.
Крім того на відеозапису зафіксовано факт надання позивачем ОСОБА_1 поліцейському посвідчення водія іноземної країни та паспорту, поліцейський відповідно до наданих документів звертався до позивача як до ОСОБА_1 , тобто ОСОБА_1 не заперечував, що він не являється ОСОБА_1 .
Також на відеозапису ОСОБА_1 визнав те, що саме він є водієм транспортного засобу, а тому позиція позивача про те, що він був лише пасажиром в транспортному засобі визнається судом як метод його захисту з метою зменшення або уникнення відповідальності за вчинене і спростовується дослідженим відеозаписом.
Згідно зі ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову, оскільки позивач дійсно порушив Правила дорожнього руху України, які зафіксовані відеозаписом з нагрудної камери поліцейського.
Отже, відповідачем, як уповноваженою особою Національної поліції, було правомірно винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 КпАП України.
Таким чином, розглядаючи справу поліцейський з`ясував всі обставини, які підлягають з`ясуванню та діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, КУпАП та іншими нормативно - правовими актами.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що винесена постанова серії ДП18 №824712 від 28.05.2021 року є законною та такою, що не підлягає скасуванню, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.9, 126, 222, 251, 252, 258, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 9, 72, 90, 205, 241-246, 250-251, 286 КАС України, суд, -
Ухвалив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя: