Рішення № 99831594, 21.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
560/9634/21
Номер документу
99831594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/9634/21

РІШЕННЯ

іменем України

21 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Плюх В.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:

зобов`язати відділ № 3 управління у Хмельницькому районі (колишній відділ у Волочиському районі) Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 , копію списку членів КСП "Богданівське", с. Богданівка, Волочиського району та копію протоколу розподілу земельних часток (паїв) між власниками сертифікатів на земельну частку (пай) по колишньому КСП "Богданівське", с. Богданівка.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25 червня 2021 року до відділу у Волочиському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області направлено заяву про надання інформації, зокрема: копії списку членів КСП "Богданівське", с. Богданівка, Волочиського району, Хмельницької області та копії протоколу розподілу земельних часток (паїв) поля № 4 між власниками паїв із земель КСП "Богданівське", с. Богданівка, Волочиського району, Хмельницької області.

Вказує, що відповідач листом від 12 липня 2021 року повідомив, що для отримання протоколу розподілу земельних часток (паїв) між власниками сертифікатів на земельну частку (пай) по колишньому КСП "Богданівське", с. Богданівка, Волочиського району, Хмельницької області необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради, відповідно до місця розташування земельної ділянки.

На переконання позивача, відділ Держгеокадастру безпосередньо є розпорядником запитуваної інформації, тому вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

19 серпня 2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що відділом надавалася інформація на звернення громадянки ОСОБА_1 , що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно списків до Державного акта на право колективної власності на землю членам КСП "Богданівське" с. Богданівка видано сертифікати на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0293311 та № 0293312 зареєстровані 20.03.1997 року, про що свідчать записи у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися Волочиською РДА. Державні акти на право власності на земельні частки (паї) не видавалися (копія відповіді наявна в матеріалах справи).

Таким чином, відповідач вказує, що позивачу надана інформація, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 включені до списку до Державного акту на право колективної власності на землю КСП "Богданівське", а надати протокол немає можливості.

Крім цього, представником відповідача разом із відзивом на позовну заяву, подано до суду клопотання про заміну відповідача - Управління у Хмельницькому районі Відділу №3 (колишній Відділ у Волочиському районі) Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 31 серпня 2021 року суд задоволив клопотання представника відповідача та замінив відповідача Управління у Хмельницькому районі Відділу №3 (колишній Відділ у Волочиському районі) Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю та просила суд позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши доводи позивача, заперечення представника відповідача, повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи у їх повному взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив наступне.

Суд встановив, що листом від 28 квітня 2021 року №11-02-16/201 Волочиська міська рада повідомила ОСОБА_1 про те, що розглянувши її заяву про надання інформації щодо земельної частки (пай) зареєстрованої за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , дані про розмір та вартість земельної частки (пай) надає Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відділ у Волочиському районі. Державний акт на право колективної власності на землю, списки членів КСП, протокол розподілу земельних часток (пай), як додатки до Державного акту, зберігаються у архівах Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відділу у Волочиському районі.

Згідно вищезазначеного, рекомендовано ОСОБА_3 за інформацією звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відділу у Волочиському районі.

25 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Волочиського відділу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просила надати:

інформацію про наявність, розмір та вартість (станом на квітень 2021 року) земельної частки (паю) зареєстрованої за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по Богданівській сільській раді Волочиського району Хмельницької області із земель КСП "Богдднівське", с. Богданівка;

копію Державного акту на право колективної власності КСП "Богданівське", с. Богданівка, Волочиського району Хмельницької області;

копію списку членів КСП "Богданівське" с. Богданівка Волочиського району Хмельницької області;

копію протоколу розподілу земельних часток (паїв) поля №4 між власниками паїв із земель КСП "Богданівське", с. Богданівка Волочиського району Хмельницької області.

Листом від 12 липня 2021 року Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило, що померлим громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно списків до державного акта на право колективної власності на землю членам КСП "Богданівське" с. Богданівка видано сертифікати на право на земельні частки (паї) серії ХМ №0293311 та №0293312 зареєстровані 20.03.1997 року, про що свідчать записи у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) що видавались Волочиською РДА. Державні акти на право власності на земельні частки (паї) не видавались.

Нормативна грошова оцінка земельної частки (паю) по колишньому КСП "Богданівське" с. Богданівка станом на 01.04.2021 рік становить 97145 грн. Середній розмір земельної частки паю по колишньому КСП "Богданівське" с. Богданівка становить 2,65 га.

Для отримання протоколу розподілу земельних часток (паїв) між власниками сертифікатів на земельну частку (пай) по колишньому КСП "Богданівське" с. Богданівка необхідно звернутись до відповідної сільської, селищної, міської ради, відповідно до місця розташування земельної ділянки.

Не погоджуючись із відповіддю Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд прийшов до певних висновків, враховуючи наступне.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VІ, ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з п. 1 ст. 10 Конвенції кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь - яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Стаття 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначає, що право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Відповідно до статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до інформації забезпечується, серед іншого, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Згідно ч. 1 статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Отже, з правового аналізу вказаних норм слід розуміти, що публічна інформація зберігається у суб`єкта, розпорядника інформації в зафіксованому вигляді будь-якими засобами, на будь-яких носіях та створена ним в процесі виконання своїх обов`язків.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 2 ст. 15 цього Закону). Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) (ч. 1 ст. 21 Закону "Про Державний земельний кадастр").

Отже, саме Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області володіє інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, та є розпорядником цієї інформації, в зв`язку з чим суд приходить до висновку, що саме відповідач є розпорядником інформації зазначеної в запиті позивача.

При цьому, суд звертає увагу на те, що разом із відзивом на позовну заяву, відповідач подав до суду копію списку членів КСП "Богданівське" с. Богданівка Волочиського району Хмельницької області, яку позивач також запитувала у своїй заяві до відповідача, однак така інформація не була надана позивачу

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи надані докази, а також норми чинного законодавства суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог, за таких обставин суд вважає за належне задоволити даний адміністративний позов.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Зобов`язати Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 копію списків членів КСП "Богданівське" та копію протоколу розподілу земельних часток (паїв) між власниками сертифікатів на земельну частку (пай) по КСП "Богданівське", с. Богданівка, Волочиського району.

Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев`ятсот вісім) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23 вересня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя П.І. Салюк