Рішення № 99829480, 23.09.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
540/3384/21
Номер документу
99829480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3384/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 , відсоткового значення розміру пенсії призначеної у зв`язку з втратою годувальника, з 90% до 70% сум грошового забезпечення заробітку (пенсії) годувальника;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити з 01.01.2018р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст. ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою КМУ від 21.02.2018р. №103, виходячи з відсоткового значення 90% сум грошового забезпечення заробітку (пенсії) годувальника, та здійсни ти виплату з урахуванням виплачених сум;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати та ОСОБА_1 , пенсію відповідно до довідки виданої УСБУ в Херсонській області №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р., з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , із 01.04.2019р.;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки виданої УСБУ в Херсонській області №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р. з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , а саме: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; преміювання, розрахованих згідно з постановою КМУ, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992р., ст. 9 Закону України №2011-VII від 20.12.1991р. та правових висновків ВП ВС в адміністративній справі №160/8324/19, із урахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області, як одержувач пенсії в разі втрати годувальника із розрахунку 30% пенсії годувальника - ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ), розрахованої згідно його грошового забезпечення (пенсії). Останньому пенсія виплачувалась відповідно до Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ. Розмір пенсії становив 90% сум грошового забезпечення. 01.03.2018р. набрала чинності Постанова КМУ №704, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв`язку із чим Головне управління здійснило перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2018р. Проте при перерахунку пенсії її розмір було зменшено з 90% до 70% сум грошового забезпечення. На думку позивачки, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедури, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії. Зазначає, що зі скасуванням п. п. 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 (далі - Постанова №103), починаючи з 05.03.2019р., у неї виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії. Уповноваженим органом (УСБУ в Херсонській області) 28.09.2020р. спрямовано до ГУ ПФУ України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , встановленого за відповідною посадою на день звільнення зі служби (№71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р.), з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) станом на 05.03.2019р., а саме: посадовий оклад 9455,74 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 грн; надбавка за вислугу років (50% посадового окладу) - 5467,87 грн; надбавка за особливості проходження служби (52% посадового окладу) - 8529,88 грн; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співпрацюють з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (15% посадового окладу) - 1418,36 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% посадового окладу) - 1891,15 грн; преміювання (10% посадового окладу) - 945,57 грн, усього 29188,57 грн. Позивачка подала заяву про здійснення перерахунку її пенсії згідно оновленої довідки. Головне управління у відповідь проінформувало, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, КМУ не приймалося. Позивачка вважає дії по зменшенню відсоткового розміру отримуваної нею пенсії та бездіяльність щодо перерахунку на підставі оновленої довідки протиправними, тому звернулась до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 16.07.2021р. позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення її недоліків. Позивач усунув недоліки заяви.

Ухвалою від 26.07.2021р. провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За змістом відзиву, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначає, що на виконання вимог ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, у зв`язку з чим на підставі довідки, здійснено перерахунок пенсії чоловіка позивачки з 01.01.2018р. Проте відсоткове значення розміру пенсії позивачки залишилось незмінним - 30% грошового забезпечення годувальника гідно приписів п. «б» ст. 36 Закону №2262-ХІІ. Після визнання протиправними та нечинними у судовому порядку пунктів Постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами ПФУ продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. Відповідач вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії за довідкою №71/Б-424/1/60 від 28.08.2020р., виданою УСБУ в Херсонській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 05.03.2019р., відсутні.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачка є дружиною померлого ОСОБА_2 , який проходив кадрову військову службу в органах Управління Служби безпеки України в Херсонській області, після звільнення до моменту смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за вислугу років (90% від грошового забезпечення) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII.

З червня 2017р. за заявою ОСОБА_1 призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до п. "б" ст. 36 Закону №2262-XII у розмірі 30% грошового забезпечення годувальника. Розмір грошового забезпечення померлого пенсіонера складав 6663,42 грн., а відтак основна сума пенсії склала 2624 грн., а з надбавками - 3454,86 грн. (як дружині померлого учасника війни-інваліда та за постановою КМУ від 23.04.2012р. №355).

21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103, у зв`язку із чим Міністерство соціальної політики України листом від 26.02.2018р. №3590/0/12-18/21 повідомило Пенсійний фонд України про підстави проведення у 2018р. перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону №2262-XII.

Позивачка вважаючи, що їй протиправно при перерахунку пенсії померлого чоловіка зменшено відсотковий розмір пенсії з 01.01.2018р. до 70%, звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення.

Пенсійний орган листом повідомив, що позивака отримує пенсію у розмірі 30% заробітку (грошового забезпечення) померлого годувальника, як то передбачено приписами п. "б" ст. 36 Закону №2262-XII, у зв`язку із чим вимога виплачувати пенсію з розрахунку 90% грошового забезпечення годувальника є необґрунтованою.

Таким чином, у перерахунку пенсії виходячи із розміру 90% грошового забезпечення з 01.01.2018р. позивачці було відмовлено.

Окрім того, на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19, УСБУ в Херсонській області виготовило довідку №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019р., згідно Постанови №704, до якої включено такі складові: посадовий оклад 9455,74 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 грн; надбавка за вислугу років (50% посадового окладу) - 5467,87 грн; надбавка за особливості проходження служби (52% посадового окладу) - 8529,88 грн; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співпрацюють з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (15% посадового окладу) - 1418,36 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% посадового окладу) - 1891,15 грн; преміювання (10% посадового окладу) - 945,57 грн, усього 29188,57 грн.

Довідка направлена Управлінням СБУ в Херсонській області до ГУ ПФУ в Херсонській області, що відповідачем не заперечується та підтверджується його листом до УСБУ за вих. №71/Б-424/1/60 від 28.08.2020р.

Позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії з 01.04.2019р. на підставі вказаної довідки.

Листом від 09.07.2021р. ГУ ПФУ в Херсонській області роз`яснило позивачці, що підстави для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки відсутні, оскільки Урядом після скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 не приймалось нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.

Позивачка вважає, що зменшуючи відсотковий розмір пенсії при її перерахунку та не здійснюючи перерахунок на підставі оновленої довідки, пенсійний орган допускає протиправні дії та відповідно бездіяльність, у зв`язку із чим звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи цей спір суд керувався наступними приписами законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З приводу доводів позивачки про незаконність зменшення відсоткового значення розміру її пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення (пенсії) годувальника, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII.

Згідно встановлених судом обставин, чоловік позивачки - ОСОБА_2 отримував пенсію відповідно згідно вказаного Закону до моменту його смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

У відповідності до приписів ст. 29 Закону №2262-XII, пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні.

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби (ст. 30 Закону №2262-XII).

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї (п. «б» ст. 36 Закону №2262-XII).

У червні 2017р. позивачці за її зверненням призначено пенсію у разі втрати годувальника у розмірі 30% пенсії годувальника - ОСОБА_2 згідно приписів п. «б» ст. 36 Закону №2262-XII.

Позивачка стверджує, що має право на отримання пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення (пенсії) годувальника, при цьому наголошує, що відповідач з січня 2018р. зменшив такий показник до 70%, проте суд не погоджується із обґрунтованістю такого доводу.

Так, дослідивши матеріали пенсійної справи позивачки (а.с. 34-35), суд встановив, що як станом на листопад 2017р., так і станом на січень 2018р., розмір її пенсії складав 30% грошового забезпечення (пенсії) годувальника - ОСОБА_2 . Тобто відсоткове значення розміру пенсії позивачки залишилось незмінним.

Відтак, суд вважає, що відповідачем не порушено прав позивачки у частині відсоткового значення розміру її пенсії, у зв`язку із чим позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо правомірності відмови органу ПФУ в перерахунку пенсії позивачки згідно оновленої довідки УСБУ.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2019р. на підставі довідки УСБУ в Херсонській області №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р. посилаючись на відсутність після скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 нормативно-правових актів, які б визначали умови, порядок та розмір перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.

Суд не може погодитись із позицією ГУ ПФУ в Херсонській області з огляду на такі обставини.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991р. №2011-XII (далі - Закон №2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону №2011).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у Постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якою, зокрема встановлено, що перерахунок провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеного без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.

Таким чином, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та уповноважений на видачу довідок орган, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у Постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.

Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою № 704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому пп. 2 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених та виплачуються згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивачка має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.

Довідка УСБУ в Херсонській області №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р. про розмір грошового забезпечення годувальника позивачки містить складові визначені за нормами чинними на 05.03.2019р.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Наведені правові висновки викладені у Рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.

З огляду на викладені обставини, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо перерахунку пенсії позивачки на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки всі законодавчо визначені для цього умови дотримані: уповноваженим органом виготовлено та направлено до територіального пенсійного органу довідку (форма, зміст та складові якої відповідають вимогам законодавства), позивачкою подано заяву про здійснення перерахунку на підставі відповідної довідки. Таким чином, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії позивачки з урахуванням складових, зазначених у новій довідці з 01.04.2019р. (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) є обґрунтованою.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки на підставі ч. 3 ст. 139 КАС України.

Враховуючи те, що позивачка при зверненні до суду із позовом за дві немайнові вимоги сплатила 1816 грн., часткову обґрунтованість заявлених вимог, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивачки 908 грн. (50% сплаченого збору).

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р. з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992р. "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р. "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", починаючи з 01.04.2019р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області №71/Б-424/1/60 від 28.09.2020р., з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992р. "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р. "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", починаючи з 01.04.2019р., з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області судовий збір у сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень) на користь ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 112010201