
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 вересня 2021 року № 520/14702/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 20001711) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Харківській області яка полягає у відмові надати на адвокатський запит від 11.06.2021 року оновлену довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, станом на дату подання адвокатського запиту 11.06.2021 року, полковнику ОСОБА_1 по посаді заступника начальника Управління СБУ в Харківській області, яку він займав на день виключення із списків особового складу 15.11.2010 року.
-зобов`язати Управління Служби безпеки України в Харківський області вчинити дії, а саме: надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивачу, що враховується для перерахунку пенсій визначену Постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45 Про затвердження "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", станом на дату подання адвокатського запиту 11.06.2021 року, керуючись приписами п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в чинній редакції з 29.01.2020 року з урахуванням змісту п. З розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-УІІІ та ч.5 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 року № 1082-ІХ, а саме шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами - 2102 гривні.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з 16.11.2010 ОСОБА_1 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, пенсійна справа №20002000449 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закон} України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262).
11.06.2021 Управління Служби безпеки України в Харківський області за зверненням представника отримало адвокатський запит щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення полковнику ОСОБА_1 по посаді заступника начальника Управління СБУ в Харківській області на час подання адвокатського запиту. Тобто на підставі чинної редакції з 29.01.2020 (відповідно Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду по справі №826/6453/18 від 29.01.2020)* п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 (далі Постанова №704) від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - «розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 % розміру мінімальної заробітної плати), встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додаткам 1, 14. Відповідно до ст.7 Закону від 15.12.2020 р. №1082-ІХ (далі Закон №1082) «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 - прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами складає 2102 грн.
15.06.2021 року Управління Служби безпеки України в Харківській області листом №70/21-К-498/332 надало відповідь на адвокатський запит, в якій вказано про те, що - немає правових підстав для вирішення питання по суті Вашого запиту стосовно перерахунку пенсії ОСОБА_1 ».
Позивач не згоден зі вказаними діями, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Згідно вимог діючого законодавства порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб визначений Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХП (далі - Закон № 2262-ХТІ).
Статтею 63 Закону №2262-Х11 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 51 Закону №2262-ХІ1 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Питання визначення механізму перерахунку пенсій (умов, порядку та розмірів) викладено у положеннях Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45.
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідне) до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Правовий аналіз вказаних положень свідчить про те, що головним критерієм як підстава для проведення перерахунку пенсійного забезпечення є саме прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до обставин справи, станом на момент звернення представником позивача жодних змін у грошовому забезпечені яке визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. № 704 не відбулось.
Приписи вказаної постанови залишаються чинними, а види грошового забезпечення без змін. Відтак, правові підстави для виготовлення та надання відповідної довідки на момент подання адвокатського запиту - відсутні, про що позивач повідомлений листом Управління СБУ в Харківській області від 15.06.2021р. №70/21 -К-498 /332.
При цьому, вказаним листом позивачу роз`яснено і про правові засади для застосування рішення Верховного Суду як підстави для підготовки та видачі відповідної довідки і здійснення перерахунку грошового забезпечення, які станом на момент звернення позивача також відсутні.
Постановою Верховного Суду по справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05ж2в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військову служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 якими були установлені правила перерахунку пенсії виходячи з таких складових як: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Втрата чинності пунктами 1 і 2 Постанови КМУ №103 з 05.03.2019р. у силу ст.ст.255,265,325 КАС України означає, що саме з указаної календарної дати відбулись зміни у правовому регулюванні правовідносин з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям у відставці.
Відтак, з 05.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 відпали підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХГІ. з урахуванням лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років без взяття до обрахунку додаткових видів грошового забезпечення.
Верховний Суд в рішенні від 17.12.2019р. по справі 160/8324/19 зазначив, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
Тобто, з 05.03.2019 року, згідно висновків Верховного суду, набули чинності нормативно закріплені підстави для отримання додаткових видів грошового забезпечення встановлених постановою № 704.
Вимогами статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Зокрема, пунктом 4 Порядку №45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Тобто, розмір та види пенсійного забезпечення визначається саме днем виникнення підстав для перерахунку, а не моментом звернення особи для отримання відповідної довідки.
В даному випадку, згідно висновків Верховного Суду від 17.12.2019р. по справі №160/8324/19 моментом виникнення такого права є 05.03.2019 року - день набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18.
Судом встановлено, що вказаним вище листом Управління СБУ в Харківській області, позивач був повідомлений про відсутність правових підстав для підготовки та надання довідки на будь яку іншу дату окрім дати фактичного виникнення підстав для перерахунку.
Відповідна позиція щодо механізму проведення перерахунку та визначеним фактичних підстав також відображена у рішенні Верховного Суду від 16.06.2021р. по справі № 639/8782/16, згідно якого перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій та провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Тобто, на думку суду. Управлінням прийнято обгрунтоване рішення про відсутність підстав для виготовлення довідок на будь-яку іншу дату, окрім дати фактичного виникнення підстав для перерахунку, а саме 05.03.2019 року.
Крім того, скасування п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для виготовлення та надання до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Окрім того, у вказаний період уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В супереч вказаному, позивач зазначає про поновлення постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 від 29.01.2020 року дії попередньої редакції (до внесення змін п.6 постанови КМУ №103) пункту 4 постанови КМУ №704 та робить хибний висновок про необхідність застосування Управлінням СБУ в Харківській області попередньої редакції цього пункту з метою виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на І 1.06.2021 року.
Суд вказує, що згідно резолютивної частини, рішення Шостого апеляційного адміністративного суду по справі №826/6453/18, суд постановив: «визнати протиправним та скасувати п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим, категоріям осіб"», додаткових зобов`язань, висновків або роз`яснень щодо застосування «попередньої» редакції п. 4 постанови КМУ №704 вказане рішення не містить.
Крім цього, протиправність висновків суду щодо необхідності застосування попередньої редакції норми внаслідок визнання поточної не чинною підтверджується вимогами Постанови КМУ від 06.09.2005 №870 «Про затвердження Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України».
Пунктом 32 вищезазначеної постанови КМУ від 06.09.2005 № 870 визначено, що визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані ним такими, що втратили чинність, чи які скасовані таким актом. Дія акта Кабінету Міністрів України поновлюється шляхом прийняття відповідного акта або із зазначенням в тексті акта про визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України, чи про його скасування.
Відтак, підстави для застосування вимог пункту 4 постанови КМУ №704 до внесення змін п.6 Постанови КМУ №103. як «попередньої» відсутні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова у наданні довідки станом на дату подання адвокатського запиту 11.06.2021 року є законною та обгрунтованою оскільки самостійне надання довідок станом на будь - яку іншу дату з іншими даними, з тих самих підстав вимогами діючого законодавства не передбачено.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
А згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, суд,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 20001711) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.В.Зінченко