Рішення № 99828484, 23.09.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
480/6122/21
Номер документу
99828484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2021 року Справа № 480/6122/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6122/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Полтавській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Управління служби безпеки в Полтавській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби»;

- зобов`язати Управління служби безпеки в Полтавській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 18.09.2014 до 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 до 25.12.2014 включно, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції. Відтак, відповідач повинен зарахувати до календарної вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за три місяці періоди участі позивача в антитерористичній операції з 18.09.2014 до 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 до 25.12.2014 включно.

Ухвалою суду від 13.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надано відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позовну заяву з дня вручення йому копії ухвали про відкриття провадження у справі.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що позивачем відповідачу під час проходження військової служби до звільнення, а також і після звільнення, було надано лише посвідчення про відрядження (документи про направлення у відрядження) в район проведення АТО Донецької та Луганської областей з 22.12.2014 по 25.12.2014, без надання інших документальних матеріалів (витягів з наказів керівництва АТО про залучення; витягів з наказів керівника оперативного штабу про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення АТО), вичерпний перелік яких визначено пунктом 4 Постанови КМУ від 20.08.2014 № 413, відсутні будь-які правові підстави у Відповідача зараховується на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за період з 22.12.2014 по 25.12.2014 проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Водночас, відповідач звертає увагу на те, що наказом СБУ від 14.04.2017 № 428-ОС, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393, зараховано пільгове обчислення вислуги років служби для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці позивачу за період з 18 вересня 2014 року по 3 листопада 2014 року, про що було повідомлено позивача листом від 07.05.2021 № 66/11/2/0-241/12.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З 13.04.1998 пo 21.04.2015 позивач проходив службу в органах Служби безпеки України.

Наказом Голови Служби безпеки України №10/77-ос від 28.01.2015 ОСОБА_1 звільнений у запас п. 61 п.п. «а» та п.63 п.п. «г» (у зв`язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів) з правом носіння військової форми одягу, а наказом УСБУ в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 виключений зі списків особового складу Служби безпеки України.

Відповідно до наказу УСБУ в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 21 рік 08 місяців 20 днів, пільгова вислуга років становить 4 роки 08 місяців 15 днів.

Згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 04.06.2018 № 206 ОСОБА_1 дійсно в період з 18.09.2014 по 03.11.2014, з 22.12.2014 по 25.12.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей (а.с. 16).

Наказом Служби Безпеки України від 14.04.2017 № 428-ОС, відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, ОСОБА_1 зараховано пільгове обчислення вислуги років служби для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці за період з 18 вересня 2014 року по 3 листопада 2014 року (а.с. 37).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.04.2021, в якій просив внести зміни до наказу УСБУ в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 про звільнення до календарної вислуги років (21 рік 08 місяців 20 днів) на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції з 18.09.2014 по 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 по 25.12.2014 року - один місяць за три, обчислити вислугу років з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з урахуванням вимог п. 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 та направити наказ з відповідними змінами до Головного управління пенсійного Фонду України в Сумській області (а.с. 14).

Листом від 07.05.2021 № 66/11/2/О-241/12 відповідач повідомив позивача про те, що що під час підготовки матеріалів до звільнення позивача з військової служби розрахунок вислуги років на пенсію не складався у зв`язку з відсутністю підстав для набуття позивачем права на пенсію за вислугу років. У зв`язку з чим в наказі Голови СБУ від 28.01.2015 № 10/77-ос щодо звільнення позивача з військової служби була зазначена лише календарна вислуга років. На підставі витягу з цього наказу, в наказі начальника УСБУ в Полтавській області від 21.04.2015 №135-ОС про виключення позивача зі списків особового складу зазначено: «Календарна вислуга років на 21 квітня 2015 року складає 21 рік 08 місяців 20 днів». Наказом Служби безпеки України від 14.04.2017 № 428-ОС відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів Україна від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей», зараховано пільгове обчислення вислуги років служби для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці ОСОБА_1 за період з 18 вересня 2014 року по 3 листопада 2014 року. На даний час в УСБУ в Полтавській області відсутні відомості щодо зарахування позивачу пільгового обчислення вислуги років служби для призначення пенси - один місяць служби затри місяці за період з 22 грудня 2014 року по 25 грудня 2014 року. В той же час, повідомлено, що для підготовки та видання наказу Службою безпеки України про зарахування пільгового обчислення вислуги років служби для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці у зазначений період, позивачем під час проходження служби не були надані в повному обсязі до УСБУ і Полтавській області необхідні підтверджуючі документи. Також проінформовано, що зарахування пільгового обчислення вислуги років служби для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці за період проходження служби, протягом якого військовослужбовець СБУ брав участь в антитерористичній операції, здійснюється наказом Служби безпеки У країни на підставі повного пакету підтверджуючих документів,

З урахуванням викладеного, на даний час відсутні підстави для внесення змін до наказу начальника Управління СБУ в Полтавській області від 21.04.2015 №135-ОС (а.с. 10-11).

27.05.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зарахувати на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції з 18.09.2014 по 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 по 25.12.2014 року - один місяць за три, обчислити вислугу років з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з урахуванням вимог п. 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, та направити відповідні документи до Головного управління пенсійного Фонду України в Сумській області (а.с. 13).

Листом Управління СБУ в Полтавській області від 08.06.2021 № 66/11/2/О-358/К позивача повідомлено, що оскільки порушені у зверненні питання є ідентичними тим, що викладалися у попередньому зверненні позивача на адресу Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 05.04.2021, обґрунтування стосовно відсутності, згідно з нормами чинного законодавства, підстав для здійснення перерахунку періодів пільгової вислуги років викладено Управлінням СБУ в Полтавській області у скерованій на адресу позивача відповіді від 07.05.2021 за реєстр. № 66/11/2/0-241/12 від 07.05.2021 (а.с. 15).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-XII).

Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1 - 2 вказаного Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 зазначеного Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

Частиною другою статті 17 Закону України 2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах вказаного Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно зі статтею 17-1 Закону України 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці-час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Суд встановив, що позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 2 Постанови №393 (прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції).

Статтею 17 Закону України №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону України №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом України № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

З урахуванням викладеного суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а, від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції.

Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є протиправними.

Відтак з метою повного відновлення порушених право позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України №2262-XII із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 17.04.2015 по 21.02.2018, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Щодо доводів представника відповідача про те, що один із спірних періодів, а саме з 18.09.2014 по 03.11.2014 був зарахований до вислуги років позивача у пільговому обчисленні згідно наказу Служби Безпеки України від 14.04.2017 № 428-ОС, суд зауважує, що предметом спору у даній справі не є саме лише зарахування спірних періодів до вислуги років у пільговому обчисленні. Натомість, позивач просить зобов`язати відповідача оформити та направити необхідні документи до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області для призначення пенсії з урахуванням спірних періодів до вислуги років у пільговому обчисленні.

Однак, відповідач на вимогу ОСОБА_1 в оформленні та направленні таких документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області відмовив, а доказів зворотного суду не надав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління служби безпеки в Полтавській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

Зобов`язати Управління служби безпеки в Полтавській області (вул. Соборності, 39,м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 20001651) оформити та направити необхідні документи до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області для призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії часу проходження служби з 18.09.2014 до 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 до 25.12.2014 включно, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко