
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 вересня 2021 року Справа № 280/5277/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» (Україна, 03110, місто Київ, ВУЛИЦЯ СОЛОМ`ЯНСЬКА, будинок 11, код ЄДРПОУ 24812228) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (Україна, 69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Соборний, будинок 166, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44118663), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (Україна, 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00077360901 від 03 червня 2021 року.
Ухвалою суду від 29 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначає, що за результатами проведеної фахівцями Головного управління ДПС у Запорізької області фактичної перевірки ТОВ «Глуско Рітейл» складено Акт перевірки №3143/08/0107/09/24812221 від 23 квітня 2021 року, у якому зафіксовані порушення вимог податкового законодавства та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2010 року №1251, а саме: пункту 226.5, абзацу 6 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, та пункту 5 Положення №1251 - зберігання тютюнових виробів (сигарил MARVELL sweet cherry з фільтром (в пачці 20 сигарил)) без марок акцизного податку встановленого зразку. На підставі вказаного Акту відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00077360901 від 03 червня 2021 року, яким до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 17000,00 грн. Разом з тим, позивач вважає, що відповідачем допущене грубе порушення норм чинного законодавства України, якими імперативно врегульовано порядок проведення фактичних перевірок на предмет додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами та оформлення результатів таких перевірок. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 19 липня 2021 року надав до суду відзив (вх.№40535), в якому зазначив, що під час проведення фактичної перевірки встановлено зберігання тютюнових виробів, а саме - сигарил MARVELL sweet cherry з фільтром (в пачці 20 сигарил), дата виробництва яких зазначена на пачках 11 січня 2021 року, тобто вони вироблені після 1 січня 2021 року, але обклеєні марками акцизного податку старого зразка на яких не зазначена взагалі кількість одиниць, які не відповідають маркам акцизного податку встановленого зразка, тому вважаються такими, що не марковані, чим порушено пункт 226.5, абзац 6 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, абзац 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», пункту 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовується в електронних сигаретах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (із змінами та доповненнями). Таким чином, за місцем проведення діяльності зі зберігання та реалізації пального на АЗС з магазином за адресою: м. Запоріжжя, вул. Першотравнева, 2б, на якій здійснює діяльність ТОВ «Глуско Рітейл», за позивачем встановлено зберігання тютюнових виробів (сигарил MARVELL sweet cherry з фільтром (в пачці 20 сигарил)) без марок акцизного податку встановленого зразка. Вважає, що правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №00077360901 на суму 17000,00 грн. підтверджується як фактичними обставинами, так і документальними доказами. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
02 серпня 2021 року до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№43732), в якій зазначає, що під час проведення фактичної перевірки відповідачем не встановлено жодного порушення вимог, визначених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами з боку ТОВ «Глуско Рітейл», не встановив у місці здійснення господарської діяльності, в якому проведено фактичну перевірку фальсифікованих тютюнових виробів чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.
10 серпня 2021 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив з визначенням мотивів аналогічних відзиву.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Запорізькій області від 14 квітня 2021 року року №1006-П «Про проведення фактичної перевірки « та направлень №№1612, 1614, 1615 від 14 квітня 2021 року на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області проводилась фактична перевірка АЗС з магазином (АЗК) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Першотравнева. буд.2-Б, де здійснює діяльність TOB «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» (код за ЄДРПОУ 24812228).
За результатами проведеної фактичної перевірки TOB «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» складено акт №3143/08/01/07/09/24812228 від 26 квітня 2021 року та встановлено наступні порушення вимог податкового законодавства та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 27 грудня 2010 року №1251, а саме: пункту 226.5, абзацу 6 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, та пункту 5 Положення №1251 - зберігання тютюнових виробів (сигарил MARVELL sweet cherry з фільтром (в пачці 20 сигарил)) без марок акцизного податку встановленого зразка.
14 квітня 2021 року директором АЗК - Сільванович О.О. отримане запрошення для підписання, отримання акта фактичної перевірки та надання пояснень, щодо встановлених порушень та витребуваних документів.
Від підписання, отримання акта фактичної перевірки та надання пояснень щодо встановлених порушень, представник позивача відмовився.
Фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області 26 квітня 2021 року складено акт відмови від підписання та отримання акта перевірки.
Позивачем надавались заперечення на акт фактичної перевірки, за результатами розгляду яких встановлено, що порушення вимог законодавства, які відображені в акті фактичної перевірки є дійсними, а заперечення залишені без задоволення.
На підставі акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 03 червня 2021 року прийняте податкове повідомлення-рішення №00077360901 на суму 17000,00 грн.
Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття податкового повідомлення-рішення №00077360901 від 03 червня 2021 року, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 Податкового кодексу України).
За положеннями підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, скрапленого газу.
Як зазначив Верховний Суд у постановах від 07 листопада 2019 року у справі №140/391/19, від 10 квітня 2020 року у справі №815/1978/18, норма цього підпункту дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону 481/95-ВР покладені на відповідача.
Крім того, необхідно зазначити, що умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок врегульовано статтею 81 Податкового кодексу України.
Так, пунктом 81.1 вказаної статті встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки (абзац другий цього пункту).
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду (у справах №804/1113/16 , №807/2062/17, №140/391/19 тощо) у разі коли платник податків допустив посадових осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки, оскарження наказу не є належним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Наказ є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання. Належним способом захисту порушеного права платника податків у такому випадку є оскарження рішення, прийнятого за результатами перевірки.
Отже, дії ревізорів Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо порядку проведення перевірки ТОВ «Глуско Рітейл» є такими, що відповідають вимогам Податкового кодексу України.
Щодо суті виявлених порушень, слід зазначити по таке.
Порядок видачі марок акцизного податку врегульовано статтями 222, 226 Податкового кодексу України та Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (далі - Положення №1251).
Відповідно до пункту 10 Положення №1251 продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок за місцем його реєстрації, як платника акцизного податку в електронній формі заявки- розрахунку кількості марок та копії платіжного документа про перерахування суми акцизного податку з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення - для імпортерів.
Відповідно до пункту 14 Положення №1251 - продавцю марок забороняється вимагати від покупців марок документи, що не передбачені цим Положенням, для придбання марок.
Видача марок акцизного податку виробникам тютюнових виробів здійснюється з урахуванням вимог підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Податкового кодексу України, а саме - суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов`язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм цього Кодексу, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом п`ятнадцяти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується виробникам тютюнових виробів до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.
Пунктом 5 Положення №1251 визначено опис марок акцизного податку і реквізити. Пункт 5 Положення №1251 в редакцій чинній до 01 січня 2021 року визначав, що марка акцизного податку для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) виготовляються в зеленій кольоровій гаммі, а для інших тютюнових виробів вітчизняного виробництва - в помаранчевій, для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) - в синій, для інших тютюнових виробів імпортного виробництва - в бордовій кольоровій гамі.
На кожну марку акцизного податку наносяться такі реквізити:
- слова «УКРАЇНА», «МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ», «ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ» (для тютюнових виробів);
- позначення виду марки, що складається із слів та літер «тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром)» - «ТВ ЗФ», «тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки) - 1В БФ», «тютюн імпортний (сигарети з фільтром)» - «ТІ ЗФ». «тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки)» - «ТІ БФ», «тютюн вітчизняний (інші вироби)» - «ТВ ІНШІ», «тютюн імпортний (інші вироби)»-»ТІ ІНШІ»;
- індекс регіону України, що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, двозначне та однозначне числа (рік і квартал, в якому вироблено марки для тютюнових виробів) через скісну риску.
Пунктом 5 Положення №1251 в редакцій чинній після 01 січня 2021 року визначає, що марка акцизного податку для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки)виготовляється в зеленій кольоровій гамі, для тютюнових виробів вітчизняного виробництва (сигарили) - в смарагдово-зеленій, для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняного виробництва - в бузковій, для інших тютюнових виробів вітчизняного виробництва - в помаранчевій, для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) - в синій, для тютюнових виробів імпортного виробництва (сигарили) - в рожево-смарагдовій, для інших тютюнових виробів імпортного виробництва - в бордовій, для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортного виробництва - в зелено-помаранчевій, для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного виробництва - в вохристо-зеленій, для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, імпортного виробництва - в рожево-синій кольоровій гамі.
На кожну марку наносяться такі реквізити:
- слова «УКРАЇНА», «МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ», «ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ» (для тютюнових виробів);
- позначення виду марки, що складається із слів та літер «тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром)» - «ТВ ЗФ», «тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки)» - «ТВ БФ», «тютюн вітчизняний (сигарили)» - «ТВ СГ», «тютюн імпортний (сигарети з фільтром)» - «ТІ ЗФ», «тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки)» - «ТІ БФ», «тютюн імпортний (сигарили)» - «ТІ СГ», «тютюн вітчизняний (інші вироби)» - «ТВ ІНШІ», «тютюн імпортний (інші вироби)» - «ТІ ІНШІ», «тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні» - «ТВЕН В», «тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні» - «ТВЕН І», «рідина імпортна» - «РІ», «рідина вітчизняна» - «РВ»;
- індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника
- продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил).
Форма заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів затверджена наказом Міністерства фінансів України від 11 квітня 2016 року №428.
Відповідно до пункту 3 Положення №1251 підприємства-виробники та імпортери тютюнових виробів подають засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» щомісяця до 8 числа надають продавцю марок акцизного податку для задоволення через два місяці потреби в марках таку інформацію: попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, реквізити платіжного документа / платіжних документів (номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів) на перерахування плати за виготовлення марок та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці.
Відповідно до пункту 226.8 статті 226 Податкового кодексу України виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ - «тютюн імпортний», ТВ - «тютюн вітчизняний») у кількісному виразі.
Як зазначає відповідач, в ході проведення фактичної перевірки встановлено зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка. Так, 14 квітня 2021 року, під час проведення фактичної перевірки АЗС з магазином (АЗК) в місці реалізації алкогольних та тютюнових виробів, встановлено, що на тютюновій полиці знаходяться 10 пачок сигарил MARVELL sweet cherry з фільтром (в пачці 20 сигарил) з вмістом в димі однієї сигарили смол -8 мг, нікотину 0,7 мг, дата виробництва зазначена на пачках 11 січня 2021 року, ціна, яка зазначена на пачці виробником 62,86 грн., обклеєні марками акцизного податку з наступними реквізитами: 13ААСЕ 145185 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145179 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145184 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145183 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145178 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145186 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145180 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145187 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145181 ТВ інші 20/2; 13ААСЕ 145182 ТВ інші 20/2.
З акту фактичної перевірки №3143/08/0107/24812221 від 23 квітня 2021 року вбачається, що відповідач під час даної перевірки не встановив наявність у позивача тютюнових виробів маркованих МАП, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку. Під час даної перевірки відповідач встановив наявність у позивача тютюнових виробів маркованих МАП типу «ТВ ІНШІ» зразка, затвердженого Положенням №1251 в редакції чинній до 01 січня 2021 року.
Суд звертає увагу, що МАП типу «ТВ ІНШІ» зразка, затвердженого Положенням в редакції чинній до 01 січня 2021 року не передбачали нанесення на МАП кількості сигарил у пачці (упакуванні).
Крім того, у відповідності до пункту 30 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України марки акцизного податку, надруковані до 1 січня 2021 року, на яких не позначено кількість одиниць у пачці (упаковці), повинні бути використані до 1 липня 2021 року, а марковані такими марками тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
У даному випадку виробником сигарил використано марку акцизного податку, обіг яких на території України дозволено станом на момент проведення відповідної фактичної перевірки.
Таким чином, висновки відповідача в Акті перевірки №3143/08/01/07/09/24812228 від 26 квітня 2021 року є необґрунтованими та безпідставними, прийняте на його підставі податкове повідомлення-рішення №00077360901 від 03 червня 2021 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Однак, незважаючи на сукупність вищенаведених імперативних норм чинного законодавства України, що регулює дану сферу публічних правовідносин відповідач встановив порушення з боку позивача пунктів 226.5, 226.8, 226.9 статі 226 Податкового кодексу України, пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» №1251 від 27 грудня 2010 року та порушення абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та керуючись підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і абзацу 19 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та застосував до ТОВ «Глуско Рітейл» штрафні (фінансові) санкції.
Як вбачається із пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платниками акцизного податку є:
Особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини.
Особа - суб`єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.
Фізична особа - резидент або нерезидент, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню, відповідно до митного законодавства.
Особа, яка реалізує конфісковані підакцизні товари (продукцію), підакцизні товари (продукцію), визнані безхазяйними, підакцизні товари (продукцію), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизні товари (продукцію), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави, якщо ці товари (продукція) підлягають реалізації (продажу) в установленому законодавством порядку.
Особа, яка реалізує або передає у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари (продукцію), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законом відповідно до пункту 213.3 статті 213 цього Кодексу.
Особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, що передбачають звільнення від оподаткування, у разі порушення таких вимог.
Особа, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100- відсоткового спирту, 0 євро за 1000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов.
Особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.
212.1.11. Особа - суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її на ринку електричної енергії.
Особа - власник ввезеного на митну територію України вантажного транспортного засобу, що переобладнується у легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок.
Особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Особа - суб`єкт господарювання, постійне представництво, які використовують товари (продукцію), коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 2100 00 згідно з УКТ ЗЕД), як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом.
212.2. Замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, сплачують податок виробнику.
Відповідно підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Податкового кодексу України суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов`язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм цього Кодексу, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом п`ятнадцяти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується виробникам тютюнових виробів до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.
Згідно із пунктом 226.8 статті 226 Податкового кодексу України виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ - «тютюн імпортний», ТВ - «тютюн вітчизняний») у кількісному виразі.
Отже, визначальною обставиною для встановлення порушення суб`єктом господарювання абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» є не податкова інформація про те, на яку тютюнову продукцію проводилось замовлення (придбання) марок акцизного податку платником акцизного податку, - а відомості щодо фактичного використання таких марок акцизного податку відповідним платником акцизного податку та відповість сум акцизного податку фактично сплаченого відповідним його платником до відомостей вказаних у відповідному звіті із використання марок акцизного податку зареєстрованої відповідної декларації із сплати акцизного податку.
Крім того, у відповідності до статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» - у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
Також, згідно із пункту 30 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачає, що марки акцизного податку, надруковані до 1 січня 2021 року, на яких не позначено кількість одиниць у пачці (упаковці), повинні бути використані до 1 липня 2021 року, а марковані такими марками тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
На підставі частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу приписів частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №00077360901 від 03 червня 2021 року є необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм податкового законодавства, у зв`язку із чим є протиправним та підлягає скасуванню, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, здійснені позивачем витрати на оплату судового збору в сумі 2270,00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» (Україна, 03110, місто Київ, ВУЛИЦЯ СОЛОМ`ЯНСЬКА, будинок 11, код ЄДРПОУ 24812228) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (Україна, 69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Соборний, будинок 166, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44118663), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (Україна, 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №00077360901 від 03 червня 2021 року
Стягнути на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено та підписано 22 вересня 2021 року.
Суддя Д.В. Татаринов