Рішення № 99826679, 20.09.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
280/6635/21
Номер документу
99826679
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 року Справа № 280/6635/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30 липня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату №6-03/1300 та 6-03/1301 від 22.09.2020, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з червня 1980 року по грудень 1985 року, з січня 1986 року по серпень 1989 року;

зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату №6-03/1300 та 6-03/1301 від 22.09.2020, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01.01.1982 року по 31.12.1986 року (за бажанням пенсіонера будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв).

Ухвалою суду від 04.08.2021 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем безпідставно під час обрахунку пенсії безпідставно не було враховані довідки про заробітну плату №6-03/1300 та №6-03/1301 від 22.09.2020, за період з червня 1980 по грудень 1985, з січня 1986 по серпень 1989, з посиланням на те, що у довідках були встановлені розбіжності. На думку позивача, надані нею довідки містять усі необхідні реквізити, в них зазначена конкретна сума виплаченої заробітної плата, у зв`язку з чим відповідач мав змогу визначити заробітну плату за відповідний період. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на відповідно до положень чинного законодавства заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Відповідач зазначає, що за результатами проведення перевірки достовірності наданих позивачем довідок встановлено розбіжності, а саме в суму заробітної плати у вересні 1982 року, вересні 1983 року, грудні 1984 року, березні та жовтні 1986 року включені перехідні відпускні за майбутні місяці. Також, встановлено, що у листопаді 1985 року суму заробітної плати (шифр «14») визначити неможливо, запис внесено зеленою пастою. Крім того, відповідач вказав на те, що 30.12.2020 архівним відділом надана довідка про заробітну плату №6-02/1895 за період роботи з січня 1982 по лютий 1987, проте в зазначеній довідці суми заробітної плати для обчислення пенсії не відповідають сумам, які встановлені перевіркою. З урахуванням викладеного у відзиві, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що 30.10.2020 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Під час звернення за призначенням пенсії, позивачем були надані до органу Пенсійного фонду довідки №6-03/1300 та №6-03/1301, які видані архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період з червня 1980 по грудень 1985, з січня 1986 по серпень 1989.

Встановлено, що відповідачем проведено співставлення сум заробітної плати ОСОБА_2 , які зазначені у довідках для обчислення пенсії від 22.09.2020 №6-03/1300, №6-03/1301 з фактичними сумами, які зазначені в особових рахунках працівника за табельним номером № НОМЕР_1 . За результатами перевірки вищезазначених довідок встановлено розбіжності - в суму заробітної плати у вересні 1982 року, вересні 1983 року, грудні 1984 року, березні та жовтні 1986 року включені перехідні відпустки за майбутні місяці; у листопаді 1985 року суму заробітної плати (шифр «14») визначити неможливо, запис внесено зеленою пастою.

З урахуванням встановленого під час перевірки, позивачу було відмовлено у врахуванні наданих довідок під час визначення розміру пенсії.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не врахування сум заробітної плати зазначених у довідках від 22.09.2020 при обрахунку пенсії, звернувся з даним позовом до суду.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно приписів статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону №1058, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Згідно пп.3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Так, судом встановлено, що під час звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії, позивачем було надано довідки №6-03/1300 та №6-03/1301, які видані архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період з червня 1980 по грудень 1985, з січня 1986 по серпень 1989.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідачем проводилась перевірка достовірності інформації щодо заробітної плати зазначеної у довідках архівного відділу, та за результатами проведеної перевірки встановлено, що вищезазначених довідках встановлено розбіжності - в суму заробітної плати у вересні 1982 року, вересні 1983 року, грудні 1984 року, березні та жовтні 1986 року включені перехідні відпустки за майбутні місяці; у листопаді 1985 року суму заробітної плати (шифр «14») визначити неможливо, запис внесено зеленою пастою.

Суд зазначає, що дійсно чинним законодавством України передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Також, органам Пенсійного фонду надано право проводити перевірку достовірності видачі довідок про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року.

Разом з тим, суд зазначає, що виявлення органом Пенсійного фонду недоліків у наданих пенсіонером довідках не може бути підставою для відмови у їх прийнятті взагалі. Навпаки відповідач повинен був вимагати від архівного відділу ВК Бердянської МР дооформлення довідок, у відповідності до вимог чинного законодавства та у відповідності до особових рахунків пенсіонера.

Відмовлено у прийнятті зазначених документів може бути лише тоді, коли буде встановлено, що особа яка звертається за призначенням пенсії не працювала у зазначений період, не отримувала заробітну плату, не сплачувала страхові внески, тощо.

В даному випадку, відповідачем під час перевірки достовірності оформлення довідок було встановлено лише те, що у в суму заробітної плати у вересні 1982 року, вересні 1983 року, грудні 1984 року, березні та жовтні 1986 року включені перехідні відпустки за майбутні місяці, а тому на переконання суду спірні довідки мали бути прийняті при обрахунку пенсії позивача, проте за виключенням тих сум які нараховано передчасно (перехідні відпустки за майбутні місяці).

Відмова у прийнятті довідок взагалі не відповідає критеріям співмірності, оскільки позивач протягом спірного періоду отримував заробітну плату, сплачував страхові внески, тощо, а тому має право на врахування періоду такої діяльності при обрахунку пенсії.

Щодо доводів про недолік у вигляді запису зеленою ручкою, то суд зазначає, що така обставина не може бути визнана розбіжністю, яка може впливати на розмір пенсійного забезпечення. Більш того, така обставина виникла не звини позивача, а тому не може бути поставлена позивачу у провину шляхом зменшення розміру належного пенсійного забезпечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком, з урахуванням довідок про заробітну плату №6-03/1300 та №6-03/1301 від 22.09.2020 (за виключенням сум перехідних відпусток за майбутні місяці), виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01.01.1982 року по 31.12.1986 року (за бажанням пенсіонера будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв), з 30.10.2020.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною ч.2 ст.77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату №6-03/1300 та 6-03/1301 від 22.09.2020, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з червня 1980 року по грудень 1985 року, з січня 1986 року по серпень 1989 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату №6-03/1300 та №6-03/1301 від 22.09.2020 (за виключенням сум перехідних відпусток за майбутні місяці), виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01.01.1982 року по 31.12.1986 року (за бажанням пенсіонера будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв), з 30.10.2020.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Новікова