
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 року Справа № 280/4921/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівський ДБК» про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
14 червня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Держпраці у Чернігівській області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівський ДБК» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернігівський ДБК» місце здійснення господарської діяльності: м.Чернігів вул.Попова, буд. 6-А, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію вантажопідіймальних кранів, заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004; посудин, що працюють під тиском заводські номери: 77318162, 77186907, 818; ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ №650 (м.Чернігів, вул.Незалежності, 19); РП (розподільчого пункту) 10/0,4 кВ №25 (м.Чернігів, вул.О.Попова, 6-А), ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ № 643 (м.Чернігів, вул.Красносільского, 37).
Ухвалою суду від 15.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивачем встановлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у зв`язку з чим наявні підстави для зупинення за місцем здійснення господарської діяльності: м.Чернігів вул.Попова, буд. 6-А – експлуатацію вантажопідіймальних кранів, заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004; посудин, що працюють під тиском заводські номери: 77318162, 77186907, 818; ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ №650 (м.Чернігів, вул.Незалежності, 19); РП (розподільчого пункту) 10/0,4 кВ №25 (м.Чернігів, вул.О.Попова, 6-А), ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ № 643 (м.Чернігів, вул.Красносільского, 37). Просить задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що у період з 12.03.2021 по 25.03.2021 співробітниками Управління Держпраці у Чернігівській області проведено захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, за результатами якої складено Акт перевірки від 25.03.2021 №06-03/211.
В ході перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
вантажопідіймальним кранам заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004 не проведені відповідні технічні огляди - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 1, 3 глави 3 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);
суб`єктом господарювання не призначений працівник, який здійснює нагляд за утриманням і безпечною експлуатацією обладнання - ст.13 Закочу України «Про охорону праці», пункт 1 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);
суб`єктом господарювання не призначений працівник, відповідальний за утримання обладнання в справному стані - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);
суб`єктом господарювання не призначений працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, машинами, мобільними підйомниками - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);
суб`єктом господарювання не допущені, за процедурою допуску, до виконання своїх обов`язків обслуговувальний та ремонтний персонал вантажопідіймальних кранів заводські номери: 58840, 130013, 77318162, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004 - ст.13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);
не представлені ПВР (проекти виконання робіт) або технологічні карти на виконання робіт вантажопідіймальних кранів заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 5 розділу 6, пункти 13, 14 глави 2 розділу 7 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 № 62. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);
відсутні дані про проведення періодичного огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв вантажопідіймальних кранів заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 39 глави 3 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);
не представлені дані стосовно проходження обслуговуючим персоналом обладнання що працює під тиском, відповідного навчання з охорони праці і наявність відповідної кваліфікації щодо обслуговування обладнання що працює під тиском - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 №433/31885),
посудинам, що працюють під тиском заводські номери: 77318162, 77186907, 818 не проведені відповідні періодичні технічні огляди - ст.13 Закону України «Про охорону праці», пункти 1, 22 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 №433/31885);
відсутній затверджений розподіл засобів захисту з визначенням місць зберігання - ст. 8 Закону України «Про охорону праці», пункт 4.2/) НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (затверджено наказом Мінпраці України від 05.06.2001 № 253);
підприємство не укомплектовано електрозахисними засобами до та вище 1000 В у відповідності до норм комплектування - ст.8 Закону України «Про охорону праці», пункт 4.2.9, додаток 2 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (затверджено наказом Мінпраці України від 05.06.2001 №253);
засоби захисту, що застосовуються на підприємстві не зареєстровані в «Журналі обліку та зберігання засобів захисту» - ст.8 Закону України «Про охорону праці», пункт 4.4.2 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (затверджено наказом Мінпраці України від 05.06.2001 №253);
на підприємстві не випробувані електрозахисні засоби - ст.8 Закону України «Про охорону праці», пункт 4.2.5, додаток 1 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (затверджено наказом Мінпраці України від 05.06.2001 №253);
підприємством не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (напругою понад 1000 В), а саме: ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ № 650 (м.Чернігів, вул. Незалежності, 19); РП (розподільчого пункту) 10/0,4 кВ № 25 (м. Чернігів, вул.О. Попова, 6-А); ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ № 643 (м.Чернігів, вул.Красносільского, 37) - ст.21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».
У зв`язку із виявленими вищевказаних порушень позивач звернувся до суду з позовом для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Суд, вважає за необхідне зазначити, що законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, серед іншого:
видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки;
забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Суд зазначає, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що виходячи із системного аналізу положень Закону України «Про охорону праці» та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи Держпраці мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, що створює загрозу життю та здоров`ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров`ю людей, орган Держпраці зобов`язаний скласти припис за допомогою якого зобов`язати підконтрольний об`єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.
Судом встановлено, що підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду стало твердження про наявність порушень експлуатації вантажопідіймальних кранів – заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004; посудин, що працюють під тиском заводські номери: 77318162, 77186907, 818; ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ №650; РП (розподільчого пункту) 10/0,4 кВ №25, ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ №643, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідно до приписів пунктів 1, 3 глави 3 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», обладнання підлягає первинному, періодичному та позачерговому технічному огляду відповідно до вимог цих Правил.
Періодичному технічному огляду підлягає обладнання, що перебуває в експлуатації:
1) до закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), зазначеного в експлуатаційних документах їх виробника, а у разі відсутності таких даних - відповідно до призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) обладнання, зазначеного в додатку 7 до цих Правил:
повному технічному огляду - не рідше одного разу на три роки, за винятком випадків, зазначених у пунктах 4, 5, 20, 35 цієї глави;
частковому технічному огляду - не рідше одного разу на 12 місяців;
2) після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або продовжуваного строку безпечної експлуатації в терміни, встановлені регламентом технічних оглядів на продовжуваний строк безпечної експлуатації або висновком експертизи.
Суд зазначає, що не проведення технічного огляду вантажопідіймальних кранів створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема як оператора крану так і осіб які перебувають на території на якій задіяний відповідний кран, оскільки може відбутися падіння крану, падіння вантажу, який кран пересуває, тощо.
Так саме, суд вважає, що очевидну небезпеку життю та здоров`ю людей створює не проведення перевірки технічного стану посудин, що працюють під тиском, оскільки не проведення відповідних випробувань може призвести до вибуху таких посудин та травмування/загибелі людей, які із ними працюють.
Крім того, суд зазначає, що експлуатації трансформаторних підстанцій з порушенням встановлених вимог також створює загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки може відбутись враження електричним струмом, тощо.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області (14000, м.Чернігів, вул.П`ятницька, буд.39, код ЄДРПОУ 39779238) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівський ДБК» (69019, м.Запоріжжя, вул.Суворова, буд.4, код ЄДРПОУ 40434116) про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівський ДБК», а саме зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернігівський ДБК» за місцем здійснення господарської діяльності: м.Чернігів вул.Попова, буд. 6-А, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію вантажопідіймальних кранів, заводські номери: 58840, 130013, 55474, 367603, 367, 102, 5035, 15121, 266, 15253, 411155, 113, 265, 15788, 48617, 362, 103, 8004; посудин, що працюють під тиском заводські номери: 77318162, 77186907, 818; ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ №650 (м.Чернігів, вул.Незалежності, 19); РП (розподільчого пункту) 10/0,4 кВ №25 (м.Чернігів, вул.О.Попова, 6-А), ТП (трансформаторної підстанції) 10/0,4 кВ №643 (м.Чернігів, вул.Красносільского, 37).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова