
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2021 року Справа № 160/9995/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 , м. Дніпро
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, м. Дніпро
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 19 листопада 1996 року, РНКОПП: НОМЕР_2 ) у призначенні пільгової пенсії за Списком № 1 за листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 №0400-010301-8/49574 від 06.04.2021 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 19 листопада 1996 року, РНКОПП: НОМЕР_2 ) до страхового (трудового) стажу періоди роботи: - з 01.09.1986 року по 03.01.1990 року; 16.01.1990 року по 18.05.1990 року, з 23.05.1990 року по 13.04.1992 року, з 16.07.1992 року по 25.10.1992 року, з 01.11.1992 року по 17.10.1994 року, з 25.10.1994 року по 31.05.2000 року, з 31.05.2000 року по 30.09.2001 року, з 01.10.2001 року по 28.02.2002 року, з 01.03.2002 року по 04.06.2002 року, з 03.11.2003 року по 30.06.2004 року, з 20.09.2004 року по 17.08.2005 року, з 16.01.2006 року по 31.03.2006 року, з 01.04.2006 року по 20.11.2007 року, з 01.12.2007 року по 13.06.2008 року, з 12.05.2010 року по 11.05.2011 року, з 25.05.2011 року по 02.03.2017 року, з 28.02.2020 року по сьогоднішній момент;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 19 листопада 1996 року, РНКОПП: НОМЕР_2 ) пенсію на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове пенсійне страхування” з моменту настання пенсійного віку.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на ті обставини, що позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах, у зв`язку з тим, що йому виповнилося 50 років та він має пільговий стаж роботи більше 12 років для призначення пільгової пенсії за віком за Списком №1., натомість Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно відмовлено в призначені пенсії, вказавши про недостатність і загального стажу роботи, і спеціального.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року відкрито провадження у справі №160/9995/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З метою недопущення порушення строків розгляду адміністративної справи та з метою забезпечення процесуальних гарантій повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 провадження у справі було зупинено до надання представником відповідача відзиву на позовну заяву.
03.08.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується із заявленими позовними вимогами та просить суд відмовити в їх задоволенні з наступних підстав:
Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, незалежно від місця останньої роботи, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації – після досягнення 50 років і при стажі не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абз 1 цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім – тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року – не менше 23 років у чоловіків.
Відповідач вважає необхідним застосування до даних правовідносин Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Міністерством праці та соціальної політики України від 19.11.2005 №383 (зі змінами), ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», постанови Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016.
Відповідач зважаючи на перелічені норми, вказує, що за наданими позивачем документами подання про призначення (відновлення) або відмову у призначення (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореної районними виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад – відсутнє.
Пенсійний фонд зазначає, що в даному випадку законні підстави для зарахування періодів роботи до спеціального трудового стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У зв`язку з відсутністю необхідного пільгового та загального стажу роботи, відсутністю подання про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1.
Крім того, відповідач не погоджується з твердженням позивача про необхідність стягнення судового збору за рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, вказуючи на те, що не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби для здійснення відповідних видатків.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень – за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 поновлено провадження у справі у перший робочий день після відпуски головуючого судді.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
23.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, до якої надав, як стверджує сам позивач, документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 22.11.2005 №22-1 (надалі Порядок №22-1).
Листом №0400-010301-8/49574 від 06.04.2021 відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовив у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за Списком №1, посилаючись на ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та встановивши із наданих особою документів, що його загальний страховий стаж складає 22 роки 11 місяців 3 дні (стаж враховано по 31.12.2020), тобто є меншим ніж визначеного у законі – не менше 23 років у чоловіків з 01.04.2020 по 31.03.2021.
Відповідач також повідомив, що згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) в розділ «Відомості по спец стажу» за період роботи 2010 року по 2017 роки страхувальником внесено код для обліку спец стажу «ЗП №013А1», тобто підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії згідно з підп. 1 п. 2 ст. 114 розділу ХІV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (за результатами атестації робочих місць). При цьому, до заяви про призначення пенсії за віком, накази про результати атестації робочих місць не надано.
Не погодившись із зазначеною відмовою відповідача та вважаючи його дії протиправними, такими, що порушують права і інтереси особи, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з того, що він виник у зв`язку з відмовою відповідача у зарахуванні до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи позивача, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. При розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон України № 1058-IV).
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч.1., п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається:
працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Аналогічні норми містяться і в ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (надалі Закон №1788-ХІІ).
Абзацом 24 п. 1 ч. 2ст. 114 Закону України №1058-IV передбачено, що працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим -двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За п. «д» ч. 3 ст. 56 Закону України № 1788-XII до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців (абзац 1 частини першої статті 38 Закону України від 10.02.1998 №103/98-ВР «Про професійно-технічну освіту»).
Відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідач вказав про відсутність у трудовій книжці необхідного пільгового і загального стажу роботи.
Суд вважає такий висновок безпідставним і протиправним виходячи з наступного:
За ст. 62 Закону України №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Це ж встановлено і п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637.
Крім того, п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлює, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п. 3 .Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній).
Пунктом 20 вказаного Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій крижці відсутні відомості, що визначають право пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
За п.6. Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються:
-військові квитки;
- довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;
-довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів (п. 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ).
В трудовій книжці НОМЕР_3 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 містяться наступні записи:
З 01.09.1986 року по 03.01.1990 року -навчання в СПТУ №108, Диплом А№950692;
З 16.01.1990 року по 18.05.1990 року -Шахта ім. М.Горького п/о «Донецьквуголь», машиніст електровозу підземним з повним робочим днем в шахті, з розряд, наказ №78 від 17.01.1990;
З 23.05.1990 року по 13.04.1992 року – служба в рядах Збройних Сил,в/б УН №0401273;
З 16.07.1992 року по 25.10.1992 року – машиніст електровозу підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, наказ 236к від 13.07.1992;
З 01.11.1992 року по 17.10.1994 року – керівник вокально-інструментального ансамблю в клуб школярів «Астра», наказ №6 від 02.11.1992;
З 25.10.1994 року по 31.05.2000 року -ЖЕК 4 Ленінського району м. Донецьк, тесля 3 розряду, наказ №195 від 24.10.1994; переведений теслем 4 розряду, ЖЕК 4, наказ №89 від 30.05.1995, ;
З 31.05.2000 року по 30.09.2001 року -КП ЖЕК №2 Ленінського району, тесля 4 розряду, наказ 11-л від 01.06.2000 01.10.200;
З 01.10.2001 року по 28.02.2002 року -КП ЖЕК №6 Ленінського району, тесля, наказ №1-л від 01.10.2001;
З 01.03.2002 року по 04.06.2002 року -КП ЖЕК №6 Ленінського району, тесля 4 розряду, наказ №12-л від 01.03.2002;
З 03.11.2003 року по 30.06.2004 року -КП ЖЕК №5 Ленінського району м. Донецьк, столяр 4 розряду, наказ №26-л від 03.11.2003;
З 20.09.2004 року по 17.08.2005 року -ТОВ фірма «Гефест», слюсар, наказ №25 від 20.09.2004;
З 16.01.2006 року по 31.03.2006 року -ТОВ «ТЕС», охоронник, наказ №9 від 16.01.2006;
З 01.04.2006 року по 20.11.2007 року -ТОВ «Наша мебель», охоронник, наказ №30 від 01.04.2006;
З 01.12.2007 року по 13.06.2008 року, охоронник, наказ №95 від 30.11.2007;
З 12.05.2010 року по 11.05.2011 року – Орендне підприємство «Шахта м.О.Ф Засядька», машиніст електровоза підземним ІV розряду з повним робочим днем в шахті, наказ №790-к від 12.05.2010;
З 25.05.2011 року по 02.03.2017 року - Орендне підприємство «Шахта м.О.Ф Засядька», машиніст електровоза підземним ІV розряду з повним робочим днем в шахті, наказ №895 від 25.05.2011;
З 28.02.2020 року по сьогоднішній день – ТОВ «Голд Секюріті», охоронник, наказ №0027-ГС/ПР від 27.02.2020.
Із записів трудової книжки вбачається, що позивач працював машиністом електровозу підземним в шахті з повним робочим днем, що дозволяє віднести такі роботи до підрозділу І . Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень. Працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах;які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо) Розділу I. Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд Списку №1.
Виходячи із записів трудової книжки пільговий стаж таких робіт включаючи навчання і службу в армії складає 12 років, 5 місяців, 3 дні. Період навчання, що входить до цього стажу підтверджується також копією диплому А №950692 Середнього професійно-технічного вчилища №108 м. Донецьк за професією машиніст електровозу підземний, а період проходження в армії – копією військового квитка НОМЕР_4 .
Загальний трудовий стаж за написами в трудовій книжці складає 26 років 7 місяців 13 днів.
Отже і спеціальний і загальний трудовий стаж виходячи з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV дозволяють позивачу отримувати пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1.
Доводами відповідача у відмові в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах було також посилання на відсутність даних про атестацію робочих місць у вказаний період.
В спростування цих доводів суд зазначає:
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року № 1451/11731 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до п. 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно п. 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядком № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з п. 4 Порядку № 442 та підп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
За ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб`єктів господарювання. Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі, якщо непроведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров`ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 або № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1, відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Аналогічний правовий висновок виклала Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а від 19.02.2020 року.
За таких обставин, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у зарахуванні періодів роботи позивача за трудовою книжкою, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку суд про зобов`язання відповідача зарахувати вказаний період роботи позивача до його пільгового стажу за Списком № 1.
Таким чином, суд приходить до висновку, що наявні у справі докази підтверджують обставини, з якими пов`язане виникнення у позивача права на зарахування його пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.
В той же час, зобов`язавши відповідача врахувати періоди роботи та служби позивача до пільгового стажу, суд не може зобов`язати призначити пенсію, оскільки саме на пенсійний орган покладено обов`язок обрахування стажу роботи особи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні цієї частини позовних вимог.
Частиною 2 ст. 9 КАС України врегульовано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За п. 10 ч. 2 ст.245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення та нарахування пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Враховуючи положення статті 139 КАС України та часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст. 139,242-246,257-263,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 19 листопада 1996 року, РНКОПП: НОМЕР_2 ) у призначенні пільгової пенсії за Списком № 1 за листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 №0400-010301-8/49574 від 06.04.2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 19 листопада 1996 року, РНКОПП: НОМЕР_2 ) до страхового (трудового) стажу періоди роботи: - з 01.09.1986 року по 03.01.1990 року; 16.01.1990 року по 18.05.1990 року, з 23.05.1990 року по 13.04.1992 року, з 16.07.1992 року по 25.10.1992 року, з 01.11.1992 року по 17.10.1994 року, з 25.10.1994 року по 31.05.2000 року, з 31.05.2000 року по 30.09.2001 року, з 01.10.2001 року по 28.02.2002 року, з 01.03.2002 року по 04.06.2002 року, з 03.11.2003 року по 30.06.2004 року, з 20.09.2004 року по 17.08.2005 року, з 16.01.2006 року по 31.03.2006 року, з 01.04.2006 року по 20.11.2007 року, з 01.12.2007 року по 13.06.2008 року, з 12.05.2010 року по 11.05.2011 року, з 25.05.2011 року по 02.03.2017 року, з 28.02.2020 року по сьогоднішній момент.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_2 ) від 23.03.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду в даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань . на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона
< Суддя >