Рішення № 99825518, 28.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
160/16505/20
Номер документу
99825518
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року Справа № 160/16505/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Врони О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком з 15.09.2020 року відповідно до ст.26 з урахуванням ч.2 ст.40, ч.4-4 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням заробітної плати (доходу) для призначення пенсії, яка визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що у зв`язку із з досягненням пенсійного віку, 15 вересня 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою, встановленого Пенсійним фондом України зразка, щодо призначення їй пенсії за віком згідно положень ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, як встановлено ч.2ст. 40 цього Закону. Проте, листом №0400-0319-8/90075 від 01.10.2020 року, Пенсійний орган повідомив позивачу, що останню було переведено на пенсію за віком з 15.09.2020 року на підставі заяви про перехід на пенсію із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки. Пенсія складає 4888,83 грн. Підстави для перерахунку пенсії відсутні. На думку позивача, такі дії Пенсійного органу щодо розрахунку її пенсії є неналежними та протиправними, у зв`язку із чим вона звернулася до суду із цією позовною заявою, у якій просить зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком з 15.09.2020 року відповідно до статті 26 з урахуванням ч. 2 ст. 40, ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням заробітної плати (доходу) для призначення пенсії, яка визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, провести перерахунок та виплатити різницю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Частиною 2 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Оскільки, станом на день закінчення процесуального строку розгляду справи, в суду були відсутні докази отримання відповідачем копії ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року, та з метою недопущення порушення прав учасників процесу на здійснення судочинства на засадах змагальності, свободи в наданні суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, судом було зупинено провадження у справі ухвалою від 14.01.2021 року.

28.05.2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що позивач перебуває на обліку та отримували пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями з 30.07.2011 року. 15.09.2020 року до управління позивачем надано заяву про перехід на пенсію за віком відповідно статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року. Пенсія призначена при загальному стажі роботи 43 роки 8 місяців 26 днів. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,43667. Заробітна плата застосована за період з 01.07.2000 року по 31.07.2020 роки за даними СПОВ. Коефіцієнт заробітної плати становить після оптимізації 4,23741. Також відповідачем наведено розрахунок пенсії з 15.09.2020 року: 9046,05 грн. - основний розмір пенсії, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України. За 2014-2016 року, яка складає 4888,83 грн. (4888,83-4,23741*0,43667=9046,05 грн.); 139,62 грн. – доплата за понаднормований стаж 13 років (1074,00*13%). Загальний розмір пенсійної виплати на 15.09.2020 року складає 9185,67 гривень.

Ухвалою суду від 28.05.2021 року поновлено провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 30.07.2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

15.09.2020 року позивач звернулась до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, як встановлено ч. 2 ст. 40 цього Закону.

Розпорядженням органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача з 15.09.2020 року через перехід з одного виду пенсії на інший вид пенсії. При цьому враховано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.

Отже, згідно матеріалів пенсійної справи, відповідач здійснив перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 року.

Згідно матеріалів пенсійної справи, пенсія призначена при загальному стажі роботи 43 роки 8 місяців 26 днів.

Коефіцієнт страхового стажу становить 0,43667.

Заробітна плата застосована за період з 01.07.2000 року по 31.07.2020 роки за даними СПОВ.

Коефіцієнт заробітної плати становить після оптимізації 4,23741.

Розрахунок пенсії з 15.09.2020 року:

9046,05 грн. - основний розмір пенсії, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 року, яка складає 4888,83 грн. (4888,83-4,23741*0,43667=9046,05 грн.);

139,62 грн. – доплата за понаднормований стаж 13 років (1074,00*13%).

Загальний розмір пенсійної виплати на 15.09.2020 року складає 9185,67 гривень.

Не погоджуючись з таким розрахунком пенсії, здійсненим Пенсійним органом, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови призначення пенсії за віком державним службовцям за час призначення позивачу такого виду пенсії регулювались статтею 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), відповідно до якої на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби – не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно зі статтею 10 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі – Закон № 1058-ІV) особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

За частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Однак, в цьому випадку позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Поряд із тим, при призначенні пенсії за віком за Законом № 3723-ХІІ показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується.

Тобто 15.09.2020 року позивач звернувся до відповідача за призначенням іншого виду пенсії на підставі іншого закону, а не за переведенням з одного виду пенсії на інший відповідно до ст. 45 Закону №1058-ІV, на що посилається відповідач у відзиві на позовну заяву позивача.

Враховуючи те, що пенсія позивачу згідно із Законом № 1058-ІV призначається вперше, отже для її розміру мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше за цим законом, а не формули, які використовуються при переході із одного виду пенсії, призначеної за цим законом, на інший.

Таким чином, відповідач при обрахунку пенсії за віком позивача відповідно до Закону № 1058-ІV повинен був застосувати показники середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, відповідно до положень ст. 40 Закону №1058-ІV.

Крім того, за приписами пункту 4-4 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV в чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії за віком, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до п. 4-5 ч. 4 Прикінцевих положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року із змінами та доповненнями, у 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попередиш щодо року, в якому проводиться збільшення.

Згідно Постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року «Про затвердження порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» враховуються для обчислення пенсії Пенсійним фондом України затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» враховуються для обчислення пенсії призначеної у 2020 році.

Таким чином, відповідач при обрахунку пенсії за віком позивача відповідно до Закону № 1058-ІV повинен був застосувати показники середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, згідно положень ст. 40 Закону №1058-ІV.

Згідно з вимогами ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Така ж правова позиція викладена у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 01.07.2019 року у справі №804/185/994/148.

З огляду на викладене вище, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” в порядку та на умовах для призначення пенсії в перше що свідчить про обґрунтованість заявленої вимоги зобов`язання УПФУ призначити пенсію.

Відповідно до ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд виходить за межі позовних вимог та вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача саме зі здійснення переведення позивача на пенсію за віком за Законом № 1058-ІV, а також зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 15.09.2020 року, за виключенням сум фактично проведених виплат.

На спростування позиції відповідача, суд також вважає за необхідне зазначити, що за приписами статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Разом з тим, вказана норма жодним чином не спростовує того факту, що пенсія за віком державного службовця розраховується саме у відсотковому розмірі від заробітної плати, а не за формулою, визначеною ст. 40 Закону № 1058-ІV.

Також виплата частини пенсії державного службовця за рахунок коштів державного бюджету не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на призначення пенсії за віком за Законом № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

При зверненні до суду позивачем сплачено суду судового збору у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 18.11.2020 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 420,40 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зі здійснення переведення ОСОБА_1 з 15.09.2020 року на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 15.09.2020 року, за виключенням сум фактично проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

В порядку розподілу судових витрат стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати з оплати судового збору у сумі 420 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона