
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2021 р. Справа № 120/5138/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Слободонюка М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слюсар О.О.
представника позивача: адвоката Бобко Т.Є.
представника відповідача: Ходаковського Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут"
до: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про: визнання протиправною та скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" (надалі також – ТОВ "Вінницягаз Збут", товариство, позивач) звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі також - НКРЕКП, Регулятор, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що на підставі звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 № ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ТОВ «Вінницягаз Збут» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017, відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Вінницягаз Збут" з питань дотримання вимог вищевказаного законодавства. За результатами такої перевірки було складено Акт від 16.11.2020 №444, відповідно до висновків якого встановлені порушення позивачем п.2.1. глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 та положень пункту 4.1 Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. В подальшому, 09.12.2021 за результатами розгляду акту від 16.11.2021 №444, на засіданні у формі відкритого слухання відповідач прийняв постанову №2402, якою наклав на ТОВ «Вінницягаз Збут» штраф в розмірі 102000 грн. Вказане рішення відповідач мотивує порушенням з боку позивача обов`язку щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування. Втім, на думку позивача, вищезазначена постанова про накладення штрафу є безпідставною з огляду на відсутність порушення вказаних вимог законодавства товариством. Додатково позивач зазначає, що сама перевірка проводилась неправомірно, без належних на те підстав, зокрема, за відсутності обґрунтованого звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
За таких обставин позивач вважає прийняту відповідачем постанову про накладення штрафу від 09.12.2021 №2402 протиправною, а тому з метою захисту порушених, на його думку, прав та інтересів, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 31.05.2021 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Цією ухвалою встановлено строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення.
23.06.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому НКРЕКП позов не визнає та просить відмовити у його задоволені в повному обсязі. Так, відповідач зазначає, що 03.09.2021 на його адресу надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» № ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ТОВ «Вінницягаз Збут» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. У зазначеному звернені ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» вказав, що ТОВ «Вінницягаз Збут» допустило значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжило заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування. Також у зверненні зазначено, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 по 21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
На підставі вищенаведених обставин щодо позивача була призначена позапланова виїзна перевірка, в ході проведення якої було встановлено факт порушення з боку ТОВ «Вінницягаз Збут» п.2.1. глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи та положень пункту 4.1 Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, про що складено акт від 16.11.2020 №444, за результатами розгляду якого, 09.12.2020 винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу у розмірі 102000 грн.
Відповідач вважає дії Регулятора законним, оскільки перевірка проводилась на підставі обґрунтованого звернення юридичної особи з дотриманням вимог чинного законодавства, а порушення позивачем вимог щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування – доведеним фактично, у зв`язку із чим переконує суд про відсутність підстав для задоволення даного позову.
30.06.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач заперечує проти висловлених відповідачем аргументів та вказує на відсутність з його боку порушення, визначеного актом від 16.11.2020 №444, оскільки у зв`язку із відсутністю інформації в газову добу D щодо небалансів, у товариства фактично була відсутня можливість для врегулювання власного портфоліо балансування. Однак товариству, як замовнику послуг транспортування, у випадку негативного/позитивного небалансу надається можливість збалансувати своє портфоліо балансування за умовами Типового Договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.20215 №2497. Позивач наголошує, що врегулював щодобові небаланси шляхом оформлення ТОВ «Оператор ГТС України» та направлення односторонніх акті врегулювання щодобових небалансів Товариством за серпень місяць 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачено.
Додатково позивач повторно наголосив на безпідставності проведеної позапланової виїзної перевірки з огляду на те, що звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» не містило належного обґрунтування обсягу прав, які заявник вважав порушеними.
Надалі, 19.07.2021 на адресу суду надійшли заперечення, у яких відповідач не погоджується з твердженнями позивача, наведеними у відповіді на відзиві та, окрім попередньо наведених аргументів, зазначає, що доводи позивача стосовно неможливості в газову добу D збалансувати своє портфоліо фактично свідчать про визнання товариством самого факту порушення, зафіксованого актом від 16.11.2020 № 444, та вказують на відсутність в цей період з боку позивача вчасного балансування свого портфоліо балансування, що й зумовило прийняття оскаржуваної постанови.
Ухвалою від 28.07.2021, із занесенням до протоколу судового засідання, судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 10.08.2021. В подальшому, в судовому засіданні оголошувалась перерва до 31.08.2021, а надалі - до 14.09.2021.
У судових засіданнях представник позивача повністю підтримала заявлені позовні вимоги та надала пояснення згідно з обґрунтуваннями, наведеними у позовній заяві та відповіді на відзив. Просила суд адміністративний позов задовольнити.
Представники відповідача, у свою чергу, проти задоволення вимог адміністративного позову заперечили з підстав наведених у відзиві на позовну заяву та запереченнях. Наголосили, що оскаржувана постанова винесена правомірно, обґрунтовано з дотриманням вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ "Вінницягаз Збут" зареєстроване як юридична особа за адресою вул. Хмельницьке шосе, 23, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 39593306, здійснює діяльність з торгівлі газом через місцеві (локальні) трубопроводи (КВЕД 35.23).
16.12.2019 між ТОВ «Оператор ГТС України» та ТОВ «Вінницягаз Збут» укладено Договір транспортування природного газу № 1910000123, який відповідає Типовому договору транспортування природного газу, затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (в редакції, що діяла до 30.06.2020).
Як з`ясовано судом, 03.09.2020 до НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» № ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ТОВ «Вінницягаз Збут» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201. У своєму зверненні ТОВ «Оператор ГTC України» зазначив, що за період з 01 серпня 2020 року по 21 серпня 2020 року замовники послуг транспортування - постачальники зі спеціальними обов`язками, визначені додатком до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 року № 867 (у тому числі і ТОВ «Вінницягаз Збут»), допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування.
Також у вищезазначеному зверненні вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 по 21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
На підставі даного звернення та виходячи із положень п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (надалі також Закон про НКРЕКП) 13.10.2020 Регулятором було прийнято постанову № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб`єктами господарювання» із додатком, в якому наведено перелік суб`єктів господарювання щодо яких проводяться позапланові виїзні перевірки. До зазначеного переліку увійшло і ТОВ "Вінницягаз Збут".
В подальшому, на підставі посвідчення на проведення позапланової перевірки від 29.10.2020 № 500, виданого Головою НКРЕКП відповідно до рішення НКРЕКП від 13.10.2020 № 1896, Сектором НКРЕКП у Вінницькій області у період з 03.11.2020 по 16.11.2020 була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Вінницягаз Збут» з питань дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201.
За результатами проведення такого заходу контролю було складено Акт позапланової виїзної перевірки дотримання Позивачем вимог законодавства та Ліцензійних умов з постачання природного газу від 16.11.2020 № 444, відповідно до висновків якого встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.1 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
На підставі зазначених у акті перевірки висновків, постановою НКРЕКП від 09.12.2020 № 2402 на позивача накладено штраф в розмірі 102000 грн.
Вважаючи, що постанова НКРЕКП про накладення штрафу від 09.12.2020 № 2402 винесена безпідставно та з порушенням вимог чинного законодавства, позивач звернувся із цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку доводам учасників справи, а також відповідним висновкам НКРЕКП, що були покладені в основу оскаржуваної постанови, суд зважає на таке.
Позивач здійснює Свою діяльність у відповідності до:
- Кодексу газотранспортної системи України (надалі – Кодекс ГТС), затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2493 (із змінами та доповненнями);
- Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 16.02.2017 № 201 (із змінами та доповненнями);
- Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496 (із змінами та доповненнями);
- Типового договору транспортування природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2497 (в редакції, що діяла до 30.06.2020) та інших нормативно - правових актах.
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідач, здійснює свою діяльність у відповідності до Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі – Закон про НКРЕКП), Закону України "Про ринок природного газу", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента № 715/2014 від 10.09.2014 (далі - Положення про НКРЕКП).
Так, згідно пункту 4 Положення про НКРЕКП, регулятор відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема, ліцензування господарської діяльності у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення та у нафтогазовому комплексі відповідно до вимог чинного законодавства; здійснює контроль за: додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності; цільовим використанням коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів і які одержані в результаті провадження ліцензованої діяльності суб`єктами природних монополій та суб`єктами господарювання на суміжних ринках; здійснює безперешкодно перевірку дотримання ліцензійних умов; вживає заходів щодо запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає відповідні рішення у межах своєї компетенції.
Згідно з пунктом 6 Положення НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право, зокрема: 1) приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов`язковими до виконання суб`єктами природних монополій; 2) звертатися до суду з метою захисту інтересів держави, споживачів, суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках з підстав, передбачених законодавством; 3) отримувати безоплатно: від суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках - статистичну звітність в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством; від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування - документи, матеріали, статистичну та іншу інформацію, визначені законодавством; 4) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафів) до суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках у випадках і розмірах, передбачених законом; 5) складати відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення протоколи про порушення посадовими особами суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках законодавства про природні монополії, електроенергетику, ринок природного газу, про теплопостачання, централізоване водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; 6) приймати в межах своєї компетенції рішення, що є обов`язковими для виконання суб`єктами природних монополій.
Частиною 1, п. 4 частини 2 статті 3 Закону про НКРЕКП передбачено, що регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом, державного контролю та застосування заходів впливу.
Відповідно до статті 4 Закону про НКРЕКП основними принципами діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є: 1) законність; 2) гласність, доступність, прозорість та відкритість процедури державного регулювання; 3) незалежність і передбачуваність державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках для споживачів та суспільства; 4) колегіальність, незалежність та об`єктивність при прийнятті рішень; 5) адресність регулювання, його спрямованість на конкретний суб`єкт природних монополій та суб`єкт господарювання на суміжних ринках; 6) захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; 7) відповідальність за прийняті рішення та відшкодування завданої шкоди суб`єктам природних монополій та суб`єктам господарювання на суміжних ринках.
НКРЕКП для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Крім того, частиною сьомою статті 19 Закону про НКРЕКП передбачено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки, з поміж іншого є: 2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
Так, судом встановлено, що до НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор TTC України») від 03.09.2020 № ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ТОВ «Вінницягаз Збут» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201.
Зокрема, ТОВ «Оператор TTC України» у своєму зверненні зазначив, що за період з 01.08.2020 року по 21.08.2020 року замовники послуг транспортування - постачальники зі спеціальними обов`язками, визначені додатком до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року № 867, у тому числі і ТОВ «Вінницягаз Збут», допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування.
Також у вищезазначеному зверненні вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 по 21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
Відповідно, на підставі вищевказаних обставин та п. 2 ч. 7 ст. статті 19 Закону про НКРЕКП, Регулятором і була прийнята постанова від 13.10.2020 № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб`єктами господарювання».
Враховуючи викладене, суд доходить до висновку, що позапланова документальна виїзна перевірка позивача була призначена обґрунтовано, з дотриманням вимог п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону про НКРЕКП на підставі відповідної заяви ТОВ «Оператор TTC України» у якій містилися обґрунтування можливих порушень та негативних наслідків, до яких призвело невжиття позивачем заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування.
Що ж до доводів позивача про те, що відповідачем в обґрунтуванні необхідності проведення перевірки позивача не вказано які саме законні права заявника було порушено, то такі на думку суду є безпідставними, позаяк відповідне звернення є лише приводом для проведення перевірки, в межах проведення якої Регулятор і зобов`язаний встановити наявність або відсутність порушень вимог законодавства в діяльності суб`єкта господарювання щодо постачання природного газу.
За наведених вище обставин в суду відсутні підстави вважати, що позапланова виїзна перевірка позивача була призначена не у спосіб та з порушенням порядку, що передбачено законом.
Відносно встановлених в акті перевірки порушень, що стосуються вчасного збалансування портфоліо балансування, які слугували підставою для винесення відповідачем оскаржуваної постанови про накладення штрафу, суд зазначає таке.
У Відповідності до положень пункту 5 глави І розділу І Кодексу ГТС, портфоліо балансування - це сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.
Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування, оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи. Подачі та відбори замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов`язки, в межах виконання ним таких спеціальних обов`язків обліковуються оператором газотранспортної системи в окремому портфоліо балансування.
Згідно з положеннями пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС замовник послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов`язки щодо постачання природного газу окремим категоріям споживачів, подає окремі номінації/реномінації в рамках виконання спеціальних обов`язків для кожної точки входу/виходу, з/до якої такий замовник має намір подати/відбирати природний газ у відповідну газову добу.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, Оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії, зокрема, для досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XV цього Кодексу фізичні перевантаження можуть виникнути в газотранспортній системі у зв`язку з:
обмеженою потужністю газотранспортної системи або технологічних об`єктів газотранспортної системи;
обмеженою можливістю зберігання оператором газотранспортної системи природного газу в газотранспортній системі, а також в газосховищах;
технологічними обмеженнями потужності відбору та закачування природного газу з/в газосховища (газосховищ), якими користується оператор газотранспортної системи;
необхідністю утримувати мінімальні тиски у точках виходу з газотранспортної системи; необхідністю утримувати стабільні параметри якості природного газу в газотранспортній системі;
проведенням робіт у газотранспортній системі або в суміжних системах; виникненням аварії або надзвичайної ситуації;
діями або бездіяльністю замовника послуг транспортування, їх постачальників або споживачів, які не відповідають положенням Кодексу або договору транспортування;
незбалансованістю величин поставок і відборів природного газу;
необхідністю дотримання ефективних режимів транспортування газу.
Як зазначено в положеннях глави 3 розділу IV Кодексу ГТС з метою забезпечення комунікації між замовниками послуг транспортування, у тому числі для їх самоорганізації з метою врегулювання власних небалансів протягом газової доби, оператор газотранспортної системи повинен створити та підтримувати на інформаційній платформі дошку повідомлень. Дошка повідомлень є інструментом для публікації (оприлюднення) замовниками послуг транспортування повідомлень про наміри відчуження (продажу) чи набуття (купівлі) певних обсягів природного газу. Для забезпечення фактичного приймання-передачі природного газу між замовниками послуг транспортування (балансовими портфоліо), які розмістили інформацію на дошці повідомлень, замовники послуг транспортування мають подати оператору газотранспортної системи відповідні торгові сповіщення.
Таким чином, замовники послуг транспортування, у тому числі позивач, відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування та зобов`язані вчиняти необхідні дії, спрямовані на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу.
Як уже наголошувалось судом вище, між ТОВ «Оператор ГТС України» та ТОВ «Вінницягаз Збут» укладено Договір транспортування природного газу від 16 грудня 2019 року № 1910000123 (надалі – Договір транспортування), який відповідає Типовому договору транспортування природного газу, затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2497 (в редакції, що діяла до 30 червня 2020 року) (надалі - Типовий договір).
Так, положеннями пункту 4.1 розділу IV Договору транспортування, які повністю відповідають умовам Типового договору визначено, що замовник, з поміж іншого, зобов`язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.
Пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних і небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
У пункті 11.4 розділу XI Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Пунктами 12.1 та 12.3 розділу XII Типового договору, передбачено, що протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фінансове забезпечення виконання замовником зобов`язань щодо оплати добового небалансу надається у формах, визначених Кодексом, на користь оператора згідно з чинним законодавством України.
Згідно з пунктом 16 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку позитивного небалансу допустиме відхилення розраховується щоденно та дорівнює 10% від обсягів природного газу, поданих на точках виходу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу.
У випадку негативного небалансу допустиме відхилення розраховується щоденно та дорівнює 10% від обсягів природного газу, поданих на точках входу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу.
Пунктом 17 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.
Згідно з пунктом 18 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.
В той же час, як слідує зі змісту пункту 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.
Судом із матеріалів проведеної перевірки встановлено та безпосередньо в судовому засіданні із пояснень представників сторін з`ясовано, що за наслідками проаналізованої інформації щодо підтверджених номінацій/реномінацій у період з 01 серпня 2020 року по 21 серпня 2020 року (портфель ПСО), торгових сповіщень, планових та фактичних обсягів постачання природного газу споживачам, для забезпечення споживачів природним газом у рамках виконання ПСО ТОВ «Вінницягаз Збут» здійснено з 01-02.08.2020, 14-21.08.2020 подачу природного газу до газотранспортної системи у обсягах, що були недостатніми для покриття його відборів з газотранспортної системи для забезпечення споживачів природним газом.
При цьому, Регулятором підтверджено та позивачем не спростовано, що 03-11.08.2020 ТОВ «Вінницягаз Збут» в рамках виконання вимог ПСО взагалі не здійснено подачу природного газу до газотранспортної системи для забезпечення споживачів природного газу та не вчинено дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що призвело до виникнення негативного добового небалансу за ці дні серпня 2020 року в обсязі 1844,068 тис.куб.м.
Як повідомив сам позивач під час проведення позапланової перевірки, реномінації в серпні місяці 2020 року до ТОВ «Оператор ГТС України» ним не подавалися.
Суд вкотре зазначає, що періодом балансування є газова доба (D). Тобто, позивач мав обов`язок щодобово збалансовувати свій портфель балансування шляхом подання відповідних реномінацій до Оператора ГТС України, чого останнім виконано не було. Наведені обставини вказують на те, що ТОВ «Вінницягаз Збут» порушило вимоги пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Разом з цим, суд відхиляє доводи ТОВ «Віницягаз збут» щодо безпідставності притягнення його до відповідальності з огляду на врегулювання щодобових небалансів в порядку, визначеному п. 11.4 розділу ХІ Договору транспортування шляхом оформлення ТОВ «Оператор ГТС України» та направлення одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів Товариством за серпень місяць 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачено.
Так, положення розділів ІХ, ХІ Договору транспортування, які відповідають аналогічним положенням Типового договору, врегульовують порядок визначення вартості щодобових небалансів та порядок розрахунків за них, порядок оформлення актів наданих послуг та актів звіряння розрахунків. Тобто вказаними умовами передбачається власне сам механізм усунення виявленого порушення та порядок дій сторін, у випадку виникнення у Замовника добового небалансу. Однак, виконання згаданих положень Договору транспортування не звільняє позивача від відповідальності за допущене порушення, яке пов`язане із вчасним збалансуванням свого портфоліо балансування, що є безумовним для виконання позивачем.
Притягнення позивача до відповідальності та накладення штрафу - це передбачена законодавством санкція за допущене ним порушення і вказаний вид відповідальності не пов`язаний виключно із дотриманням позивачем умов укладеного між ним та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування в частині сплати вартості щодобових небалансів, натомість стосується неналежного виконання позивачем обов`язків, покладених на нього Ліцензійними умовами, Кодексом ГТС та Типовим договором.
Отже, в межах розгляду даної справи знайшло своє підтвердження виявлене актом перевірки від 16.11.2020 № 444 допущене позивачем порушення, що стосується вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
В той же час суд не бере до уваги інші доводи позивача, які викладені ним у позовній заяві про те, що із змісту Акта від 11.12.2020 № 653, який розміщено на сайті НКРЕКП, що складено за результатами позапланової перевірки ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" з тих самих підстав, що і ТОВ "Вінницягаз Збут", Регулятором за аналогічних обставин встановлено відсутність порушень. З цього приводу суд зазначає, що, по-перше, в межах розгляду цієї справи в суду відсутні правові підстави надавати оцінку іншим обставинам, які не є предметом даного спору та, тим більше, які стосуються виключно особи, яка не є стороною справи; а по-друге, із пояснень представника відповідача судом з`ясовано, що фактичні дані щодо обсягу негативного/позитивного добового небалансу, які викладені в акті перевірки від 11.12.2020 № 653 є прямо протилежними тим фактичним даним, які були виявлені під час позапланової перевірки позивача. Тобто, порівнювати зазначені акти перевірки між собою як однопредметні не можливо.
У відповідності до частин 1-4 статті 22 Закону про НКРЕКП, суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді, зокрема, накладення штрафу.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
В той же час згідно частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу України» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Частиною другою та третьою цієї статті передбачено, що правопорушеннями на ринку природного газу визначені, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності. У разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Пунктом 5 частини 4 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу України» встановлено, що регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у розмірі від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Як зазначено у частині 5 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу України» під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
Відповідно до частини 6 цієї ж статті рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки.
Враховуючи вищевикладені обставини суд доходить висновку, що постанова НКРЕКП від 09.12.2020 № 2402 про накладення на ТОВ «Вінницягаз Збут» штрафу в розмірі 102000 грн. за виявлене порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування винесена Регулятором в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законом, а розмір штрафу визначено в межах санкції статті, яка передбачає відповідальність за скоєне порушення. За таких обставин підстав для її скасування суд не знаходить.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За приписами частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З огляду на наведене суд надав правову оцінку визначальним доводам позивача. Інші ж аргументи сторін, жодним чином не відображаються на повноті та об`єктивності дослідження судом обставин справи та не вплинули на результат розгляду даної справи.
Оскільки факти наявності у позивача порушеного права із тих мотивів, які були викладені у позовній заяві, не знайшли свого підтвердження у ході розгляду справи, то у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
З урахуванням положень ст. 139 КАС України відсутні підстави для відшкодування позивачу судових витрат пов`язаних із розглядом даної справи.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення буде складено судом 23.09.2021.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" (код ЄДРПОУ: 39593306, місцезнаходження: 21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 23);
Відповідач: Національна комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19).
Суддя Слободонюк Михайло Васильович