Ухвала суду № 99825247, 22.09.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2021
Номер справи
120/10895/21-а
Номер документу
99825247
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

м. Вінниця

22 вересня 2021 р. Справа № 120/10895/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали:

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )

до Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03191934, місцезнаходження: вул. 1-го Травня, 40, м. Гайсин, Вінницька область, 23700) та Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 40159685, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07.09.2021 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (відповідач 1) та Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (відповідач 2) про:

- визнання протиправними дій відповідача 2 щодо ненарахування позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язання відповідача 2 здійснити нарахування та виплату позивачу недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги;

- визнання протиправними дій відповідача 1 щодо невиплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язання відповідача 1 здійснити нарахування та виплату позивачу недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що з 2020 року позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни IIІ групи та має право на встановлені законом пільги, зокрема отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 27.02.2020 Конституційний Суд України прийняв рішення за № 3-р/2020, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У зв`язку з отриманням меншої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року, 10.06.2021 позивач звернувся до відповідачів з заявами, в яких просив провести перерахунок та виплату йому щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни IIІ групи, виходячи з розміру семи мінімальних пенсій за віком.

Листами від 08.07.2021 за № 03-11/1862 та від 12.07.2021 за № 04.1-14-4025 відповідачі відмовили у здійсненні перерахунку та виплати позивачу допомоги у зазначеному розмірі, посилаючись на те, що її виплата проводиться в межах виділених фінансових ресурсів.

На думку позивача, нарахування та виплата щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни здійснена відповідачами у зменшеному розмірі, а тому за захистом своїх прав та інтересів позивач звертається до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 08.09.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.

При цьому позивачу запропоновано уточнити (змінити) заявлені позовні вимоги у такий спосіб, щоб їх зміст, в разі задоволення позову, не мав наслідком подвійної виплати позивачу на виконання рішення суду перерахованих сум недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

17.09.2021 до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача 2 щодо ненарахування позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати відповідача 2 здійснити нарахування позивачу недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги;

- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо невиплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати відповідача 1 здійснити виплату позивачу недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги.

Таким чином, позивач усунув недоліки позовної заяви, на які було звернуто увагу в ухвалі суду від 08.09.2021.

Після усунення недоліків позовна заява (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду. Від сплати судового збору позивач звільнений на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни. При цьому враховуються висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 13.05.2021 у справі № 300/2690/19.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.

Отже, позовну заяву ОСОБА_1 належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.

Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З огляду на викладене та беручи до уваги, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись ст.ст. 32, 171, 236, 248, 256, 257, 260, 263, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації та Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.

3. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через 15 днів з дня відкриття провадження у справі.

4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб`єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

5. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

6. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи, а відповідачу також копію позовної заяви з доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович