
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
22 вересня 2021 року Справа № 903/452/21 за позовом Луцької міської ради
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Волинській області
третьої особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_1 ,
про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування наказу, визнання недійсної додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки,
Суддя Вороняк А. С.
секретар судового засідання Л. Ю. Коритан
за участі представників сторін:
від позивача: Бондарчук Р. І. (довіреність 1.1-8/5448/2020 від 01.12.2020);
від відповідача: Гаврилюк М. О. (довіреність № 0-3-0.6-15/62-21 від 25.05.2021);
від третьої особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: н/з;
Встановив: Луцька міська рада звернулась з позовом до відповідача - Головного управлінні Держгеокадастру у Волинській області в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Волинській області щодо неприйняття наказу про передачу у власність Луцької міської територіальної громади, земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01), яка розташована за межами населених пунктів Луцької міської територіальної громади Луцького району (колишня Одерадівська сільська рада);
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Волинській області прийняти наказ в порядку ч.1 ст. 117 Земельного кодексу України про передачу у власність Луцької міської територіальної громади земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01) та направити на адресу Луцької міської ради акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 22.03.2021 №3-701/15-21-СГ про поновлення договору оренди земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820;
- визнати недійсною додаткову угоду від 23.03.2021 до договору оренди земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 22.03.2021 №3-701/15-21-СГ та додаткова угода від 23.03.2021 про поновлення договору оренди землі від 23.03.2021 суперечать актам цивільного законодавства, а також інтересам Луцької міської територіальної громади та держави в частині отримання орендної плати у випадку проведенні земельних торгів(аукціону) з продажу права оренди спірних земельних ділянок.
Крім того, позивач просить витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Волинській області належним чином засвідченні копії:
1) наказу Головного управлінні Держгеокадастру у Волинській області від 22.03.2021 №3-701/15-21-СГ “Про поновлення договору оренди земельної ділянки”;
2) договору оренди земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області та ОСОБА_1 ;
3) додаткової угоди від 23.03.2021 до договору оренди земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820 від 18.06.2014.
В прохальній частині позовної заяви позивач просить залучити ОСОБА_1 третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Ухвалою суду від 22.06.2021 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 13.07.2021; витребувано у Головного управління Держгеокадастру у Волинській області належним чином засвідченні копії: наказу Головного управлінні Держгеокадастру у Волинській області від 22.03.2021 №3-701/15-21-СГ “Про поновлення договору оренди земельної ділянки”; договору оренди земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області та ОСОБА_1 ; додаткової угоди від 23.03.2021 до договору оренди земельної ділянки площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820 від 18.06.2014. Постановлено клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 розглянути в підготовчому судовому засіданні.
09.07.2021 від Головного управлінні Держгеокадастру у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву № 3-0.6-4093/2-21 від 06.07.2021, в якому зазначено, що доводи позивача є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Відповідач звертає увагу на правову позицію Верховного Суду України, висловлену у постановах від 13.06.2017 (у справі №21-139а17) від 17.04.2019 (по справі №342/158/17) та від 03.06.2020 (у справі №464/5990/16-а), на одну із яких посилається позивач. Згідно пунктів 37, 38 постанови Верховного Суду України у справі №342/158/17 як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи. Тобто, Верховний Суд України виокремлює у протиправної бездіяльності 2 види: невиконання і виконання з порушенням строків. В даному випадку, відповідач вважає, що при виконанні обов`язкових для Головного управління дій (передачі земельної ділянки у комунальну власність) наявні строки, які суб`єкт владних повноважень не порушив, прийняв наказ, що говорить про відсутність бездіяльності з боку Головного управління.
Крім того, Головне управління звертає увагу суду на те, що 27.05.2021 набрав чинності Закон України №1423-ІХ від 28.04.2021 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляцїї у сфері земельних відносин”, який вніс зміни до ряду законодавчих актів у земельній сфері, в тому числі Земельного кодексу України. Зокрема, розділ X Перехідних положень Кодексу доповнено пунктом 24, відповідно до якого, з дня набрання чинності вищевказаним Законом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад (крім земель оборони, природно- заповідного призначення та ін.) Тобто, земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, в тому числі спірна земельна ділянка площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, в силу вимог закону стали комунальною власністю. Згідно абзацу 9 п. 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Відповідач вважає, що приписи чинного законодавства Головне управління при прийняття наказу від 22.03.2021 №3-701/15-21-СГ та укладенні додаткової угоди від 23.03.2021 не порушило, навпаки діяло в межах та у спосіб, що передбачені нормами закону, просить відмовити Луцькій міській раді у задоволенні позову до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, про протиправним та скасування наказу, визнання недійсної додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки.
В судовому засіданні 13.07.2021 з метою повного та об`єктивного розгляду справи для встановлення фактичних обставин справи, дослідивши подане позивачем клопотання про залучення ОСОБА_1 третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, суд задовольнив його.
Ухвалою суду від 13.07.2021 повідомлено учасників справи про те, що підготовче засідання відбудеться 10.08.2021.
06.08.2021 від позивача надійшли додаткові пояснення від 04.08.2021, в яких зазначено, щодо посилання на пункт 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, то за відсутності наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про передачу земельної ділянки кадастровий номер 0722884300:04:000:1818 та акту її приймання-передачі, прийнятих в порядку ст. 117 ЗК України, неможливо здійснити державну реєстрацію права комунальної власності на неї. Щодо наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 11.12.2020 № 47-ОТГ, позивач вказує, що на адресу Луцької міської ради надходив наказ від 11.12.2020 № 47-ОТГ. Даний наказ містив положення про передачу Луцькій міській раді земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 594,4057. До наказу було додано акт приймання-передачі №47-ОТГ від 11.12.2020, що містив перелік земельних ділянок що передаються. Зокрема до акту було включено 138 земельних ділянок. Проте зазначений акт приймання-передачі містив суттєві недоліки, невідповідності та неточності по земельних ділянках сільськогосподарського призначення державної власності, що унеможливлює прийняття Луцькою міською радою таких земельних ділянок (в тому числі і спірну земельну ділянку кадастровий номер 0722884300:04:000:1820) та державну реєстрацію права комунальної власності на них. Про вказані недоліки Луцька міська рада інформувала відповідача листами № 1.1-30/407/2021 від 16.01.2021, №1.1-30/5847/2020 від 24.12.2020, № 1.1-30/2265/2021 від 29.04.2021. Проте зазначені вище недоліки відповідачем усунуті не були, що позбавляє Луцьку міську раду можливості прийняти у комунальну власність земельні ділянки згідно зазначеного вище акту приймання-передачі та зареєструвати на них вправо власності. Позивач вважає, що є всі підстави стверджувати, що на даний час відсутній наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та акт приймання-передачі, на підставі яких Луцька міська рада мала б змогу прийняти в комунальну власність земельну ділянку кадастровий номер 0722884300:04:000:1820 та здійснити щодо неї державну реєстрацію права комунальної власності.
10.08.2021 в судовому засіданні було оголошено перерву до 02.09.2021, 11:00 год.
16.08.2021 від відповідача надійшли заперечення № 9-3-0,62-4688/2-21 від 12.08.2021, в яких відповідач зазначає, що доводи позивача є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 „Деякі питання щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин” Держгеокадастру доручено забезпечити передачу з 17 листопада 2020 року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 ЗК України. Крім того, п.1 наказу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру №48 від 17.11.2020 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності» керівникам головних управлінь Держгеокадастру в областях доручено передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України з 17 листопада 2020 року. І Відповідно до статей 15-1, 117, 122 Земельного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів І України від 16.11.2020 № 1113, наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 № 485, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.05.2021 № 248, наказом Головного управління від } 11.12.2020 № 47-ОТГ передано Луцькій ОТГ, в особі Луцької міської ради Луцького району, у (комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 594,4057 га, в тому числі і земельну ділянку площею 97,7389 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського .призначення із державної у комунальну власність.
Відповідач звертає увагу суду на те, що Головним управлінням неодноразово надсилалися на адресу Луцької міської ради листи від 15.12.2020 №18-3-0.32-8401/2-20, від 23.12.2020 №18-3-0.32-8644/2-20 з проханням повідомити Головне управління про готовність підписання відповідного акту приймання- передачі земельних ділянок із зазначенням відповідної дати. Однак, позивач не виявив бажання підписати даний акт та проводив лише переписку з Головним управлінням.
Також відповідач звертає увагу суду, що що у наданих додаткових поясненнях на відзив позивач вказує на виявлення недоліків в акті приймання-передачі та інформування відповідача про них. А також про те, що зазначені недоліки відповідачем усунуто не було, що нібито позбавило Луцьку міську раду можливості прийняти у комунальну власність земельні ділянки згідно акту приймання-передачі та зареєструвати на них право власності, що є помилковим, так як Головним управлінням листом від 01.03.2021 № 18-3-0.3-1617/2-21 повідомлено Луцьку міську раду, що інформація про недоліки була опрацьована при формуванні переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які будуть включені до акту приймання-передачі земельних ділянок. Даний перелік було надіслано до Луцької міської ради, що спростовує доводи позивача про бездіяльність Головного управління щодо передачі земельних ділянок з державної у комунальну власність. Таким чином, відповідач вважає, що відсутня бездіяльність з боку Головного управління, а твердження позивача, зазначені у додаткових поясненнях про відсутність наказу Головного управління щодо передачі Луцькій ОТГ, в особі Луцької міської ради Луцького району, у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 594,4057, в тому числі і земельну ділянку площею 594,4057 га кадастровий номер 0722884300:04:000:1820 є помилковим, оскільки наявність даного наказу не заперечується самою Луцькою міською радою в додаткових поясненнях. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи. В даному випадку при виконанні обов`язкових для Головного управління дій (передачі земельної ділянки у комунальну власність) наявні строки, які суб`єкт владних повноважень не порушив, прийняв наказ, що говорить про відсутність бездіяльності з боку Головного управління.
Крім того, Головне управління звертає увагу суду на те, що 27.05.2021 року набрав чинності Закон України №1423-IX від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який вніс зміни до ряду законодавчих актів у земельній сфері, в тому числі Земельного кодексу України. Тобто, земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, в тому числі спірна земельна ділянка площею 594,4057 га кадастровий номер 0722884300:04:000:1820, в силу вимог закону стали комунальною власністю, а тому Головне управління на даний час не має права здійснювати розпорядження даною земельною ділянкою.
Також відповідач звертає увагу суду на те, що абзацом 8 п 24 розділу X ЗК України Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору. На думку Головного управління, Луцькою міською радою не доведено належними доказами протиправну бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а також не доведено протиправність прийнятого наказу №3-707/15-21-СГ від 22.03.2021 про поновлення договору оренди землі та додаткової угоди від 23.03.2021, що є підставою для відмови у позові.
16.08.2021 від третьої особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору надійшли пояснення, в яких зазначено, що враховуючи те, що поновлення Договору оренди землі від 18.06.2014 року на підставі додаткової угоди здійснено в порядку переважного права орендаря на поновлення договору, що виключає можливість проведення земельних торгів, тому доводи позивача, що розмір орендної плати може бути значно більшим у випадку проведення земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди спірної земельної ділянки не заслуговують на уваги, а розмір оренди відповідає максимально дозволеному розміру 12 .відсотків від нормативної грошової оцінки. Третя особа звертає увагу суду, що спірна земельна ділянка ніколи не включалася до переліку земельних ділянок .державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на і земельні торги окремими лотами. Вважає позов безпідставним та необґрунтованим.
В судовому засіданні 02.09.2021 судом постановлено закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 22.09.2021, 11:00 год.
В судове засідання 22.09.2021 представник третьої особи не прибув. Подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник позивача позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
З метою надання можливості учасникам справи скористатися своїми процесуальними правами, неявку представника третьої особи, дотримання принципу пропорційності, реалізації засад змагальності, враховуючи завдання господарського судочинства, суд ухвалив на місці відкласти розгляд справи.
Згідно із ч. 2 ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 120, 234 ГПК України, господарський суд,-
ухвалив:
Повідомити учасників справи, що розгляд справи відбудеться "20" жовтня 2021 р. на 10:00 год.
Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Волинської області (м. Луцьк, пр. Волі, 54а).
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвала суду підписана 23.09.2021
Суддя А. С. Вороняк