
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
21 вересня 2021 року м. Київ № 826/14040/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому порядку звіт Головного управління ДПС у м. Києві про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «УКРАЇНА-КЛВ» до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНА-КЛВ» звернулось до суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2019 позовні вимоги задоволено повністю, Головне управління ДФС у м. Києві зобов`язано зареєструвати в ЄРПН ПН № 4 від 20.05.2019 датою її подання.
Ухвалою суду від 15.07.2021 задоволено клопотання представника позивача про встановлення судового контролю, ГУ ДПС у Київській області зобов`язано протягом місяця подати звіт про виконання згаданого рішення.
Через канцелярію суду ГУ ДПС у Київській подало звіт, в якому посилається на відсутність повноважень здійснювати реєстрацію податкових накладних на виконання рішення суду, оскільки такі повноваження віднесені до компетенції Державної податкової служби України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (ч. 1 ст. 370 КАС України).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (порядок № 1246), в редакції, чинній на дати виникнення спірних правовідносин та ухвалення рішення суду.
За змістом п. п. 11, 12 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки
Відповідно до п. 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (п. 20 Порядку № 1246).
Із наведеного убачається, що згаданий порядок в редакції у часі, визначає суб`єктом владних повноважень «ДФС», при цьому, ПН/РК подається до ДФС та реєструється ДФС у разі надходження відповідного рішення суду.
Тобто, Порядок № 1246 не містить деталізації та відмежувань повноважень Державної фіскальної служби України та її територіальних органів, натомість, застосовується узагальнена абревіатура «ДФС».
При цьому, під час розгляду справи, ГУ ДФС у Київській області та ДФС України не скористались процесуальним правом заявити про неналежного відповідача, про що, з урахуванням невизначеності Порядку № 1246, на дату ухвалення рішення, було відомо лише відповідачам.
Слід також зазначити про те, що наразі порядок № 1246 пов`язує обов`язок зареєструвати ПН/РК в ЄРПН із надходженням до ДПС відповідного судового рішення.
При цьому, згадане формулювання не пов`язує обов`язок зареєструвати ПН/РК із прямим зазначенням про те, який орган і яким чином повинен вчинити відповідну реєстрацію.
Із наданого ГУ ДПС у Київській області звіту убачається, що останнім не вчинено жодних дій на виконання згаданого рішення, окрім тлумачення порядку № 1246, що не узгоджується із принципом належної обачності та максимального сприяння, якого зобов`язані дотримуватись суб`єкти владних повноважень.
З урахуванням викладеного, суд не приймає наданий ГУ ДПС у Київській області звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2019, з огляду на що, слід встановити строк на подання нового звіту.
Керуючись ст. ст. 2, 242, 255, 256, 370, 382, 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В :
1. У прийнятті звіту про виконання судового рішення Головного управління ДПС у Київській області відмовити.
2. Встановити Головному управлінню ДПС у Київській області десятиденний строк з дати отримання даної ухвали на подання звіту про виконання судового рішення від 28.01.2019.
3. Попередити Головне управління ДПС у Київській області про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у відповідності до ст. ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України,
Суддя Н.М. Шевченко