Рішення № 99793812, 22.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2021
Номер справи
560/10138/21
Номер документу
99793812
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/10138/21

РІШЕННЯ

іменем України

22 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років з розрахунку загальної вислуги років 29 років 06 місяців 03 дні, з часу настання права на таку пенсію, а саме - з 01.12.2020 та виплати з урахуванням виплаченої суми. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з розрахунку загальної вислуги років 29 років 06 місяців 03 дні, з часу настання права на таку пенсію, а саме - з 01.12.2020, та виплати з урахуванням виплаченої суми.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку пенсії за вислугою років та приведення її до норм чинного законодавства, врахувавши при перерахунку пенсії загальної вислуги 29 років і призначення пенсії за вислугу років у розмірі 70%.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просив відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що 11.03.2021 за №3500/8 з Хмельницького обласного ТЦК та СП надійшли подання та документи для призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років. Згідно витягу з наказу начальника Рівненського зонального відділу Військової служби правопорядку від 30.11.2020 №229, позивача звільнено з військової служби у запас з 30.11.2020.

Вказує, що згідно подання Хмельницького обласного ТЦК та СП, загальний страховий стаж позивача для призначення пенсії станом на 30.11.2020 складає: 32 роки 02 місяці 22 дні, з них - служба в Збройних Силах в календарному обчисленні - 23 роки 06 місяців 10 днів, страховий стаж - 08 років 08 місяців 12 днів.

Зазначає, що статтею 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діє з 01.05.2014) визначено, пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінальновиконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Вказує, що з урахуванням вищевикладених норм Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та наданих документів, позивачу призначена пенсія в розмірі 57% за вислугу 23 роки, з урахуванням страхового стажу.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

З 1 грудня 2020 року позивачу призначено пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія нарахована у розмірі 57% грошового забезпечення з загального трудового стажу 32 років 02 місяці 22 дні, з них: вислуга років в календарному обчисленні становить 23 роки 06 місяців 10 днів, страховий стаж 08 років 08 місяців 12 днів.

Також, 11.03.2021 за №3500/8 з Хмельницького обласного ТЦК та СП до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшли подання та документи для призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років.

Згідно витягу з наказу начальника Рівненського зонального відділу Військової служби правопорядку від 30.11.2020 №229, позивача звільнено з військової служби у запас з 30.11.2020.

Відповідно до подання Хмельницького обласного ТЦК та СП, загальний страховий стаж позивача для призначення пенсії станом на 30.11.2020 складає: 32 роки 02 місяці 22 дні, з них - служба в Збройних Силах в календарному обчисленні - 23 роки 06 місяців 10 днів, страховий стаж - 08 років 08 місяців 12 днів.

Позивач звернувся 14.07.2021 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років, та приведення її до норм чинного законодавства, врахування при перерахунку пенсії загальної вислуги років 29 і призначення пенсії за вислугу років у розмірі 70%.

Відповідачем листом від 30.07.2021 за № 6655-5850/Б-03/8-2200/21 надано відповідь, в якій зазначено, що з врахуванням норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та наданих документів позивачу призначено пенсію в розмірі 57% за вислугу 32 роки, з урахуванням страхового стажу. Підстав для призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової служби, у головного управління немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону № 1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» функції з призначення та виплати пенсії військовослужбовцям покладено на органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон N 2262-ХІІ) передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

А тому, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги).

Також, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Згідно із статтею 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХІІ від 09.04.1992 (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 - чинна з 01.10.2011) визначено умови призначення пенсій за вислугу років: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба.

А тому, з 01 жовтня 2011 пункт «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ поширює свою дію лише на осіб, які мають календарну вислугу року, яку заборонено обраховувати у будь-якому пільговому обчисленні (законодавець розмежував такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років».

Суд звертає увагу, що Закон №2262-ХІІ не містить ні у статті 12, ні у статті 17 жодної відсилочної (бланкетної) норми до інших актів законодавства. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 не може бути застосована до положень пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ в редакції після 01 жовтня 2011 року; вислуга років, зарахована на пільгових умовах (у кратному розмірі) відповідно до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України впливає на розмір надбавки за вислугу років у складі грошового забезпечення, яка враховується при призначенні пенсії, та, відповідно, на розмір призначеної пенсії).

Крім того, суд звертає увагу, що статтею 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діє з 01.05.2014) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінальновиконавчій службі України (пункт "б" статті 12). За страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

З урахуванням вищевикладених норм Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та наданих документів, суд вважає, що позивачу призначена пенсія в розмірі 57% за вислугу 23 роки, з урахуванням страхового стажу правомірно.

Крім того, суд вважає посилання позивача на постанову Верховного Суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18 безпідставним, оскільки у зазначеній справі Верховний Суд дійшов висновку, щодо зобов`язання уповноваженого структурного підрозділу Департаменту захисту економіки Національної поліції України обчислити вислугу років з урахуванням вимог Закону N 2262-ХІІ. Вимоги до органів Пенсійного фонду не заявлялись та висновки щодо встановлення зобов`язань органам Пенсійного фонду в зазначеному рішенні відсутні.

Також, помилковим є посилання позивача на постанову Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, оскільки у зазначеній справі Верховний Суд дійшов висновку щодо наявності підстав для обчислення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгового стажу роботи на підставі подання уповноваженого структурного підрозділу в якому було зазначено вислугу років у пільговому обчисленні. При цьому в даній адміністративній справі міститься подання уповноваженого структурного підрозділу в якому відсутня вислуга років у пільговому обчисленні.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутні правові підстави для визнання протиправними дій головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років з розрахунку загальної вислуги років 29 років 06 місяців 03 дні, з часу настання права на таку пенсію, а саме - з 01.12.2020 та виплати з урахуванням виплаченої суми та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з розрахунку загальної вислуги років 29 років 06 місяців 03 дні, з часу настання права на таку пенсію, а саме - з 01.12.2020, та виплати з урахуванням виплаченої суми.

Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук