Постанова № 9979357, 31.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2010
Номер справи
2а-3875/09/0570
Номер документу
9979357
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2010 р.                                                                       справа № 2а-3875/09/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Галатіної О.О.

при секретарі                                                  Мичак О.С.

розглянувши адміністративну справу

за позовом                     Державного підприємства „Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» до                     Управління Пенсійного Фонду України в м. Харцизьку Донецької області

про           визнання недійсною вимоги № Ю-8/У від 04.02.2009 року,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр»» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про визнання недійсною вимоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що УПФУ в м. Харцизьку Донецької області було винесена вимога № Ю – 8/У від 04.02.2009 року на суму 89054,06 грн., в т.ч.: недоїмка зі страхових внесків – 19471,37 грн. по внескам 33,2%, штрафні санкції (штраф) – 3439,33 грн.; пеня – 1012,08 грн. Відповідачу була направлена заява про узгодження зазначеної вимоги та рішенням відповідача від 17.02.2009 року № 02-1918-819 за результатами розгляду заяви про узгодження, спірна вимога залишена без змін. Посилаючись на те, що відповідач безпідставно розподілив заборгованість ВП «Інформаційно-обчислювальний центр» ДП «Шахтарськантрацит», вважаючи недоїмкою за страховими внесками суму 19471,37 грн., просив суд визнати недійсною вимогу Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області № Ю-8/У від 04.02.2009 року про сплату боргу в сумі приросту – 23922,78 грн.

В судове засідання сторони не з’явилися надали заяву про розгляд справи за відсутністю їх представників. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представник сторін на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Так як відповідачем, здійснювався перерозподіл сум внесків, сплачених позивачем у спірному періоді, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.04.2009 р. було призначено судову економічну експертизу.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою „Камертон”.

Дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство „Шахтарськантрацит” є юридичною особою (ідентифікаційний код 32299510), та у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обв’язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Стаття 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи такого страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках передбачених зазначеним Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які йому підлягають; перелік платників страхових внесків, їх права та обов’язки; порядок нарахування, обчислення, сплати цих внесків і стягнення заборгованості за ними.

Судом встановлено, що 1 лютого 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області прийнята вимога № Ю – 8/У про сплату відповідачем боргу в сумі приросту 23922,78 грн., з яких недоїмка зі страхових внесків становить – 19471,37 грн., штрафні санкції (штраф) – 3439,33 грн.; пеня – 1012,08 грн.

Відповідач направив до пенсійного органу заяву № 17-23/16 від 13.02.2009 року про узгодження вимоги.Рішенням начальника УПФУ в м. Харцизьку від 17.02.2009 року вимога залишена без змін.

Статтю 18 Закону України № 1058 визначено, що страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно п. 9 ст. 20 Закону № 1058, днем сплати страхових внесків у разі перерахування сум внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника НП банківський рахунок органу Пенсійного фонду, вважається день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Частиною 2 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосування фінансових санкцій.

Частиною 5 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Статтею 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р.№ 1058-IV та п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного Фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.

Між сторонами є спір про наявність або відсутність у позивача заборгованості зі сплати страхових внесків, яка є предметом спірної вимоги станом на 1 лютого 2009 року.

Згідно спірної вимоги за позивачем значиться недоїмка зі сплати страхових внесків в сумі 19471,37 грн., штрафні санкції в сумі 3439,33 грн. та пеня в сумі 1012,08 грн.

Відповідно до Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплати за грудень 2008 року (Додаток 23) розмір суми страхових внесків (4%,32%,42%) складає – 19471,37 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку страхувальника Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» (4%, 32%,42%) за період з 31.11.2008 року по 02.04.2008 року в якій значать нарахованими страхові внески (4%,32%,42%): по строку сплати 28.01.2009 року сума страхових внесків також становить - 19471,37 грн. (базовий звітний період – грудень 2008 року).

Відповідно до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2010 року № 2346-ІІІ, а саме: відповідно до п. 1.30 – платіжне доручення – розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі – члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунку на рахунок отримувача.

Положенням Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яку затверджено Постановою НБУ від 21.01.2004 року № 22 передбачено, що платіжне доручення – розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача. Призначення платежу платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу» (п. 1.4 та п. 3.8 Інструкції).

          Судом встановлено, що у платіжних дорученнях за період з 29.01.2009 року по 05.02.2009 року у призначені платежів позивачем було вказано про сплату страхових внесків із заробітної плати за грудень 2008 року.

          Згідно вимог ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», об’єктом застосування штрафу та нарахування пені є несвоєчасно сплачена платником сум страхових внесків.

          Отже, судом встановлено, що при співставленні даних картки особового рахунку платника страхових внесків, та розрахунку суми страхових внесків (Додаток 23) ВП «ІОЦ» ДП «Шахтарськантрацит», поточні зобов’язання при нарахуванні страхових внесків (4%,32%, 42%) за спірний період співпадають та складають: за грудень 2008 року – 19471,37 грн., зі строком сплати 28.01.2009 року.

Сплачені після зазначеного строку суми страхових внесків за грудень 2008 року, вважаються недоїмкою, та відповідно підлягають стягненню з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Судом встановлено, що платіжним дорученням № 21 позивачем 29.01.2009 року було сплачено суму страхових внесків за грудень 2008 року - 3066,24 грн., відповідно недоїмка станом на 29.01.2009 року становить – 16405,13 грн. У зв’язку з затримкою на 1 день до позивача повинно бути застосовано штрафу в розмірі 10% тобто – 306,62 грн., а пені в сумі 3,07 грн.

Платіжним дорученням № 26 позивачем 03.02.2009 року було сплачено страхові внески за грудень 2008 року у сумі - 10772,91 грн., відповідно недоїмка станом на 03.02.2009 року становить – 5632,22 грн. У зв’язку з затримкою на 6 днів до позивача повинно бути застосовано штрафу в розмірі 10% – 1077,29 грн., а пені в сумі 64,64 грн.

Платіжним дорученням № 34 позивачем 05.02.2009 року було сплачено страхові внески за грудень 2008 року у сумі - 5448,43 грн., відповідно недоїмка станом на 05.02.2009 року становить – 183,79 грн. У зв’язку з затримкою на 8 днів до позивача повинно бути застосовано штрафу в розмірі 10% та становити – 544,84 грн., а пені в сумі 43,59 грн.

Отже, згідно наявних в матеріалах справи документів встановлено, що сплата страхових внесків позивачем здійснювалась за грудень 2008 року з 29.01.2009 року по 05.02.2009 року включно на суму - 19292,58 грн.

Таким чином станом на 01.02.2009 року (на день виставлення суми приросту у спірній вимозі), мала місце несвоєчасна сплата страхових внесків за грудень 2008 року у сумі – 16714,82 грн., з яких: недоїмки - 16405,13 грн.; пені - 3,07 грн.; штрафу - 306,62 грн.

Таким чином, судом встановлено, що несвоєчасна сплата страхувальником ДП «Шахтарськантрацит» в особі ВП «ІОЦ» страхових внесків за грудень 2008 року підтверджується частково у сумі приросту 16714,82 грн. (16405,13 + 306,62 + 3,07), а отже, правомірно відповідачу було виставлено суму приросту в розмірі – 7207,96 (23922,78 – 16714,82).

Суд також приймає до уваги висновки експерта та виходячи з цього приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір, що підтверджується платіжним дорученням.

Витрати по сплаті судового збору у розмірі 1грн.70 коп. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача у зв’язку з частковим задоволенням позову.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства „Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр»» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про визнання недійсною вимоги № Ю-8/У від 04.02.2009 року – задовольнити частково.

Визнати частково недійсною вимогу Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області № Ю-8/У від 04.02.2009 року на суму приросту – 7207, 96 грн., яка складається: з суми недоїмки – в розмірі 3066,24 грн., штрафу – 3132,71 грн., пені – 1009,01 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 31 травня 2010 року.

Повний текст постанови складений та підписаний 5 червня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Галатіна О.О.