Рішення № 99790098, 22.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2021
Номер справи
160/14020/21
Номер документу
99790098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2021 року Справа № 160/14020/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16.08.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000, ЄДРПОУ 37806243), в якій просить:

- визнати дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в прийнятті декларації про відмову від іноземного громадянства та видачі паспорта громадянина України протиправними;

- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області прийняти у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства;

- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України на підставі довідки про реєстрацію громадянином України №315/21.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Державної міграційної служи України в Дніпропетровській області йому протиправно відмовлено в прийнятті у нього декларації про відмову від іноземного громадянства та видачі паспорта громадянина України, оскільки є незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства згідно з абз. 16 ст. 1 ЗУ «Про громадянство України». Вказує, що оформлення виходу з громадянства Держави Ізраїль становить 3035 гривень, що перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом України на момент, коли позивач набув громадянство України та є підставою для подання декларації. Позивач вважає, що Головне управління Державної міграційної служи України в Дніпропетровській області відмовляючи йому діяло всупереч вимогам чинного законодавства.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.08.2021 року року відкрито провадження у справі, та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).

13.09.2021 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та вказує, що у позивача відсутні підстави для подання декларації про відмову від іноземного громадянства, оскільки відповідно до Листа МЗС України від 19.02.2021 року №6.4-1253/3.1-21 вихід з громадянства Держави Ізраїль становить 2590 гривень, що не перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом України на момент, коли позивач набув громадянство України.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Рішенням ГУ ДМС України в Дніпропетровській області від 31.03.2021 року ОСОБА_2 набув громадянство України на підставі ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про громадянство України» (за територіальним походженням) та є громадянином України з 31.03.2021 року, у зв`язку з чим ГУ ДМС України в Дніпропетровській області видано довідку про реєстрацію особи громадянином України №315/21 від 09.04.2021 року.

25.05.2021 року позивачу видано тимчасове посвідчення громадянина України серії НОМЕР_2 від 25.05.2021 року. Під час подання документів для отримання громадянства України, позивачем подано зобов`язання припинити іноземне громадянство.

Позивач 30.06.2021 року в усній формі звернувся до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області з проханням прийняти у нього декларацію про відмову від іноземного громадянства та видати паспорт, проте, йому усно відмовлено, оскільки вартість виходу з громадянства Держави Ізраїль за даними відповідача становить менше ніж половина розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом України на момент, коли позивач набув громадянство України

02.07.2021 року представником позивача для з`ясування вартості виходу з громадянства Держави Ізраїль направлені адвокатські запити до Посольства Держави Ізраїль в Україні та Міністерства закордонних справ України.

У своїй відповіді від 08.07.2021 року Посольство Держави Ізраїль в Україні зазначило, що вартість послуг за вихід з громадянства зазначена на офіційному сайті Посольства за посиланням: https://embassies.gov.il/kiev/ConsularServices/Pages/InfoForIsraelisUkr.aspx.

При переході за посиланням (https://embassies.gov.il/kiev/ConsularServices/Pages/InfoForIsraelisUkr.aspx) відкривається Офіційний сайт Посольства Держави Ізраїль в Україні, де вказано, що оформлення виходу з громадянства Ізраїлю (Renunciation of Israel Citizenship) становить 3035 грн. Також отримання сертифікату про вихід з громадянства Держави Ізраїль (Certificate of Renunciation of Israel Citizenship) коштує 790 гривень. До позовної заяви позивачем долучена роздруківка з вказаного сайту.

У відповіді №71/18-500-50478 від 14.07.2021 року Міністерство закордонних справ України зазначило про те, що не є володільцем інформації стосовно тарифів консульського/адміністративного збору, що стягується за вчинення консульських дій акредитованими в Україні дипломатичними представництвами та консульськими установами іноземних держав. Рекомендовано для отримання вказаної інформації звернутися безпосередньо до ізраїльської сторони.

Також позивачем долучено до позову відповідь на електронний лист, направлений електронною поштою, відповідно до якого посадова особа Посольства Держави Ізраїль в Україні Анна Бланк відповіла на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вартість виходу з громадянства Держави Ізраїль становить 3035 грн.

16.07.2021 року позивач звернувся до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив прийняття декларацію про відмову від іноземного громадянства та видати паспорт громадянина України.

Головним управлінням Державної міграційної служи України в Дніпропетровській області 27.07.2021 року листом №Ч-202/6/1201-21/1201.4.4./8025-21 відмовлено ОСОБА_3 у прийнятті в нього декларації про відмову від іноземного громадянства та видачі паспорта громадянина України, у зв`язку з відсутністю незалежних від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства та неможливістю подання декларації про відмову від іноземного громадянства. Також вказано, що за заяву про вихід з громадянства Держави Ізраїль стягується консульський збір у сумі 2590 грн.

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Визначення термінів понять "зобов`язання припинити іноземне громадянство", "декларацію про відмову від іноземного громадянства" та "незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства" надано у ст. 1 Закону України "Про громадянство України".

Так, зобов`язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

Незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 6000 гривень.

Згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Беручи до уваги викладене, суд робить висновок про наявність у позивача обґрунтованої та незалежної від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав відповідно до абзацу 16 статті 1 Закону України «Про громадянство України», оскільки, як видно з матеріалів справи, вартість оформлення припинення громадянства Держави Ізраїль становить 3035 грн., що перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України. Відтак, у позивача наявні достатні правові та обґрунтовані підстави для подання декларації про відмову від іноземного громадянства.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд не бере до уваги наданий відповідачем на підтвердження правомірності своїх дій лист МЗС України від 19.02.2021 року №6.4-1253/3.1-21, оскільки, по-перше, цей лист датований раніше, ніж позивач набув громадянство України, та по-друге, МЗС України не є розпорядником інформації щодо вартості процедури виходу з громадянства Держави Ізраїль, як зазначено, у відповіді на адвокатський запит. Відтак, вказаний лист жодним чином не доводить правомірності дій та рішень відповідача.

При цьому відповідачем більше не надано суду жодних доказів, на підтвердження правомірності своїх дій.

Враховуючи наведені обставини, суд робить висновок, що вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в частині відмови прийняття у Черторійського Беньяміна декларації про відмову від іноземного громадянства та видачі паспорта громадянина України підлягають задоволенню.

Також суд зазначає, що відповідачем жодним чином не обґрунтовано та не доведено обставин, за яких позивач зможе безперешкодно отримати паспорт громадянина України без повторного звернення до суду.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Пунктом 2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою КМУ №302 від 25.03.2015 року закріплено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.

Згідно з п. 10 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою КМУ №302 від 25.03.2015 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Згідно із п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Так, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Вказана правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові №21-1465а15 від 16 вересня 2015 року.

У цьому рішенні Верховний Суд України наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, суд вважає, що ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень способом відновлення порушеного права позивача буде зобов`язання відповідача прийняти у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства та видати йому паспорт громадянина України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в прийнятті декларації про відмову від іноземного громадянства та видачі паспорта громадянина України.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області прийняти у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України на підставі довідки про реєстрацію громадянином України №315/21.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37806243) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський