Рішення № 99785011, 21.09.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
910/11183/21
Номер документу
99785011
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.09.2021Справа № 910/11183/21Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження позовну заяву Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Фізичної особи-підприємця Мацієвського Михайла Йосиповича про стягнення 12 481,84 грн., без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ:

У липні 2021 року позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просив про стягнення з відповідача 12 481,84 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу на підставі ст. 1166 ЦК України та ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.07.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін від сторін у встановлений законом строк не надано.

Відповідач відзив на позов не надав.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у період з 17.07.2018 року по 20.07.2018 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. у присутності відповідача та його представника Вовка М.О., згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Тернопільській області від 16.07.2018 року №196, проведена позапланова перевірка виконання вимог припису від 27.11.2017 року №2-1/3919 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, за результатами проведення якої складений акт від 20.07.2018 додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до вказаного акту за результатами перевірки було встановлено, що відповідач займається веденням рибного господарства у орендованих ставках в с. Крогулець, с. Коцюбинці на території Коцюбинської та Васильківської сільських рад Гусятинського району. В оренді у відповідача перебувають водні об`єкти (ставки) площею водного джерела 137,1895 га. згідно договору оренди водного об`єкта від 10.04.2009 року з терміном дії на 49 років. На час перевірки орендарем використовуються ставки з площею водного плеса: с. Крогулець - 22,62 га. та з об`ємом 181,04 тис.м.куб.; с. Коцюбинці - 62,54 га. з об`ємом - 500,32 тис.м.куб. Ставки, які перебувають в експлуатації наповнені водою на 2/3 об`єму. Договори оренди земельних ділянок відсутні. Дозвіл на спеціальне водокористування не отриманий.

За результатами перевірки відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності, та винесено відповідну постанову №16 від 20.07.2018 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, який відповідачем було сплачено у добровільному порядку.

Також, за результатами проведеної перевірки позивачем винесено припис №1.1-1/2638 від 24.07.2018 року з вимогами про отримання дозволу на спеціальне водокористування до 24.12.2018 та укласти договір оренди земель водного фонду до 24.12.2018.

03.01.2019 року сектором у Тернопільській області Держводагенством видано відповідачу дозвіл на спеціальне водокористування №488/ТП/49д-19 з терміном дії до 03.01.2022 року.

31.03.2020 позивач направив на адресу відповідача претензію №1-1-21-1257, в якій зазначив, що відповідачем порушено державну власність на воду, а саме: в селі Чагарі Гусятинського району використовуються поверхневі води для риборозведення без дозволу на спец водокористування, чим порушено п.9 ч.1 ст.44 Водного кодексу України, у зв`язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства відповідачем заподіяна шкода державі в розмірі 13 481,84 грн. Враховуючи зазначене, позивач пропонував сплатити розмір завданої шкоди в розмірі 13 481,84 грн. Проте, відповідач вказану претензію задовольнив частково.

Відповідно до ст.42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.

Згідно зі ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані, в тому числі, економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об`єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об`єктам та об`єктам навколишнього природного середовища, а також здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Статтею 48 Водного кодексу України унормовано, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Зі статті 49 Водного кодексу України вбачається, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. N389 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до: забруднення водних об`єктів, у тому числі пов`язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об`єкт забруднюючих речовин із зворотними водами або речовин у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів та обумовлені: самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування; забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Згідно п.9.1 вказаної методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м), здійснюється за формулою Зсам = 100 х W х Тар , де W - об`єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, куб. м; Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн./м. куб., що діє в регіоні на момент виявлення порушення.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Обов`язковими умовами покладення відповідальності на винну сторону є наявність збитків, протиправність дій цієї особи, причинного зв`язку між діями особи та збитками, які складають об`єктивну сторону правопорушення, та вини особи, внаслідок дій якої спричинено збитки.

Отже, зменшення майнових благ внаслідок неправомірних дій наступає об`єктивно, тобто незалежно від волевиявлення сторони, як наслідок невиконання зобов`язань.

Обов`язковою умовою покладення відповідальності має бути безпосередній причинний зв`язок між неправомірними діями і збитками. Збитки є наслідком, а невиконання зобов`язань - причиною.

Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення, виключає його відповідальність.

Відповідно до ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Надані господарському суду документи свідчать про те, що відповідачем, з його вини, було вчинено протиправні дії - з експлуатаційної водних об`єктів, без спеціального дозволу на спец. водокористування, чим завдано збитків державі у розмірі 13 481,84 грн., і між діями відповідача та заподіяними збитками наявний причинно-наслідковий зв`язок.

Формули нарахування збитків, зазначені в Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів №389 (в редакції чинній на час існування спірних правовідносин), використані позивачем для розрахунку спірних збитків правомірно.

Викладені вище обставини свідчать про наявність усіх елементів правопорушення, що має наслідком відповідальність у вигляді стягнення збитків, а отже - свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивача.

В свою чергу відповідачем частково оплачена сума збитків в розмірі 1000,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку 33114331019663 від 21.09.2018, яка міститься в матеріалах справи.

Згідно з ст. 111 Водного кодексу України Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов`язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

У відповідності до п.7 ч.3 ст.29, п.4 ч.1 ст. 691 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належить: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позов про стягнення 12 481,84 грн. шкоди, завданої державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до вимог ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Мацієвського Михайла Йосиповича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (46008, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Шашкевича, буд. 3, код ЄДРПОУ 37977693) 12 481,84 грн. (дванадцять тисяч чотириста вісімдесят одну) гривню 84 коп. шкоди, завданої державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства та 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 коп. судового збору

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Суддя С.О. Чебикіна