
154/2144/21
2/154/716/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
21 вересня 2021 року м. Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого – судді Вітера І.Р.,
секретаря судових засідань Баскакової К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Володимир-Волинському цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків,
ВСТАНОВИВ:
АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (надалі – АТ «Волиньгаз») звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків.
Свій позов обґрунтовує тим, що 25 лютого 2020 року представниками АТ «Волиньгаз» у домогосподарстві ОСОБА_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , було знято прилад обліку газу – лічильник типу Metrix G-4 (заводський № 119891) із підозрою на втручання (виникнення сумнівів у правильній роботі лічильника газу) для проведення його експертизи, про що складено акт демонтажу лічильника № 1369.
В акті експертизи лічильника газу № 3649-12-04-20 від 04 березня 2020 року зафіксовано, що цілісність пломби на упаковці не порушена, що свідчить про те, що лічильник прибув на експертизу належно упакованим та цей пакет було опломбовано.
Зазначає, що 04 березня 2020 року було проведено експертизу вказаного приладу обліку газу, в ході якої виявлено втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, а саме: подряпини на корпусі під лічильним механізмом, подряпини на полімерному захисті, і в подальшому комісією з експертизи лічильників було складено акт про порушення № 1029 від 07 жовтня 2020 року.
29 жовтня 2020 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення, якою було прийнято рішення провести визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості у відповідності до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення. На виконання протокольного рішення відділом комерційного балансування AT «Волиньгаз» за період, передбачений вимогами чинного законодавства, було визначено обсяги необлікованих об`ємів природного газу, які становлять у вартісному еквіваленті – 20048, 97 грн.
Враховуючи викладене, просить суд стягнути із ОСОБА_1 на користь АТ «Волиньгаз» 20048, 97 грн. збитків, завданих несанкціонованим втручанням в роботу засобу вимірювальної техніки, а також 2270 грн. сплаченого судового збору.
До початку розгляду справи по суті представник позивача подав суду заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, не заперечував щодо винесення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи. Правом подачі відзиву не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності не подав, а тому, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи, у відповідності до ст. 280 ЦПК України.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач АТ «Волиньгаз» є оператором газорозподільної системи - суб`єктом господарювання, що на підставі ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1258 від 23.04.2015 року на розподіл природного газу, газу (метану) вугільних родовищ здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Взаємовідносини між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).
Судом з`ясовано, що 25 лютого 2020 року представниками АТ «Волиньгаз» у житловому будинку відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було демонтовано газовий лічильник типу Metrix G-4 (заводський № 119891) для проведення його експертизи, про що було складено відповідний акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи.
При цьому, будь-яких зауважень чи заперечень щодо зняття лічильника на експертизу зі сторони ОСОБА_1 не поступало.
Згідно акту демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 25 лютого 2020 року, який був засвідчений підписом ОСОБА_1 , лічильник було упаковано в пакет, який було опломбовано з встановленням номерної пломби на пакеті С 53623765 для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи.
Таким чином, лічильник газу типу Metrix G-4 (заводський № 119891), який належав відповідачу, для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представником позивача було поміщено в спеціальний для цього призначений пакет та цей пакет було опломбовано.
Як вбачається із акту експертизи лічильника газу № 3649-12-04-20 від 04 березня 2020 року, цілісність пломби на упаковці не порушена, що свідчить про передачу належного ОСОБА_1 лічильника на експертизу належно упакованим та опломбованим.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення.
04 березня 2020 року було проведено експертизу приладу обліку газу – лічильник газу Metrix G-4 (заводський № 119891), в ході якої виявлено втручання в роботу лічильного механізму, а саме: подряпини на корпусі під лічильним механізмом, подряпини на полімерному захисті.
В подальшому, 07 жовтня 2020 року комісією АТ «Волиньгаз» було оформлено акт про порушення № 1029 (щодо порушення пп. 3 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем - «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ»).
Згідно з п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Судом також встановлено, що на засідання комісії, на якій розглядався акт про порушення № 1029 від 07 жовтня 2020 року усіма членами комісії з розгляду актів про порушення було підтримано вищевказане рішення, будь-яких зауважень відносно нього чи окремої думки під час розгляду даного акту висловлено не було.
У відповідності до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, яким передбачено, що «у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення».
Як вбачається із акту розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості № 173 від 01 грудня 2020 року, сума збитків, завданих несанкціонованим втручанням в роботу засобу вимірювальної техніки становить 20048, 97 грн., яка була розрахована виходячи з опалювальної площі 55, 2 кв.м. та кількості зареєстрованих осіб у будинковолодінні за адресою: АДРЕСА_1 за період з 24 серпня 2019 року по 24 лютого 2020 року.
Із наведеного слідує, що розрахунок об`єму не облікованого природного газу був здійснений за граничними об`ємами споживання природного газу населення з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово- комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Прилад обліку газу, в який було здійснено втручання, є власністю відповідача, яка повинна була забезпечувати цілісність лічильника газу та не втручатися самій і не допускати втручань у нього інших осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України – власність зобов`язує.
Отже, належність приладу обліку газу відповідачу покладає на нього в тому числі обов`язок не допускати втручань у нього, внаслідок яких відбувається несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту, згідно з п. 8 ч. 2 цієї ж статті, є відшкодування збитків. Оскільки зазначені збитки відповідач не відшкодувала, товариство змушене звернутися до суду з вимогою про їх стягнення.
Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Як з`ясовано судом, втручання відповідача в роботу ЗВТ спричинило ті негативні наслідки, які наступили в майновій сфері АТ «Волиньгаз» і нараховані втрати в сумі 20048, 97 грн. слід стягнути для відновлення порушених майнових прав АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз». Демонтований лічильник газу містив пошкодження, що свідчить про несанкціоноване втручання в його роботу, яке призвело до викривлення даних обліку спожитого природного газу.
Отже, за наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків у розмірі 20048, 97 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
За таких обставин, з відповідача на користь позивача слід також стягнути судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
На підставі ст.ст. 16, 22, 1166 ЦК України, керуючись ст.ст. 4, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 83, 247,258, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (код ЄДРПОУ 03339459, адреса: 43025, м. Луцьк, вул.. Івана Франка, 12, р/р НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий дім», МФО 300647) – 20048 (двадцять тисяч сорок вісім) гривень 97 копійок матеріальних збитків, завданих несанкціонованим втручанням в роботу засобу вимірювальної техніки та 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Володимир-Волинським міським судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий (підпис)
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Суддя Володимир-Волинського міського суду І.Р. Вітер